منشور گام دوم انقلاب در مناطق آزاد رونمایی می‌شود

منشور گام دوم انقلاب در مناطق آزاد رونمایی می‌شود

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مهم‌ترین هدف ما تهیه منشور گام دوم در همه مناطق آزاد کشور بوده است که تا یک ماه دیگر همه مناطق این منشور را خواهند داشت.

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

 مرتضی بانک امروز (یکشنبه) هم زمان با دهه مبارک فجر با حضور در برنامه زنده تلویزیونی «در انتهای الوند» از شبکه دو سیما، از فعالیت ۶۸۰ واحد نوآور و فناور در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور خبر داد و افزود: فعالیت واحدهای نوآور و فناور در مناطق آزاد گشایش اقتصادی و سرمایه گذاری را به همراه دارد، این ظرفیت تازه ایجاد شده در مناطق آزاد یکی از محورهای اصلی حمایت از جریان تولید و افکار نوپا و سازنده در این مناطق است.  

او با تاکید بر اینکه روند حمایت از سرمایه گذاران و تولیدکنندگان با راه اندازی سامانه خدمات پنجره واحد در دولت تدبیر و امید شکل تازه ای به خود گرفت و امروز عمده مراجعات در بخش های مختلف در مناطق آزاد به صورت غیرحضوری و آنلاین انجام می شود گفت: این سامانه یکی از دستاوردهای مهم مناطق آزاد در بخش های نوآورانه است. حرکت مناطق آزاد بر مبنای فعالیت های نوآورانه در راستای توصیه ها و منویات مقام معظم رهبری است که از سال ۱۳۹۲ این حرکت شتاب بیشتری گرفته است این در شرایطی است که تا قبل از دولت تدبیر و امید واحدهای فعال در حوزه فناوری و نوآوری در مناطق آزاد انگشت شمار بودند.  

مشاور رییس جمهور ادامه داد: هم اکنون بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ واحد تولیدی و صنعتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی وجود دارد این در حالی است که این مناطق تنها ۴ درصد از خاک کشور را به خود اختصاص داده اند.  

مرتضی بانک افزود: ظرفیت های تازه ای نیز در ایجاد مراکز شتابدهی و فعالیت شرکت های استارتاپی در مناطق آزاد ایجاد شده است که در دو منطقه آزاد انزلی و اروند دو کارخانه فناوری طراحی شده که در آینده نزدیک افتتاح می شوند. هم چنین برج فناوری در جزیره کیش و صندوق فناوری و نوآوری مرکزی در منطقه آزاد ارس به متقاضیان، فعالان و واحدهای تولیدی در مناطق آزاد سرویس های ویژه ای ارائه می دهند.

ایجاد ۸۶ واحد بوم گردی و اقامتگاه های سنتی در مناطق آزاد در دو دوره دولت تدبیر و امید

دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور هم چنین در ادامه با اشاره به اینکه در دو دوره دولت تدبیر و امید مجموعا ۸۶ واحد بوم گردی و اقامتگاه های سنتی در مناطق آزاد ایجاد شده است گفت: این اقدام در راستای توسعه گردشگری در این مناطق نقش مهمی را ایفا می کند. فعالیت این واحدها علیرغم اینکه توانسته است فرهنگ و آداب و رسوم بومی منطقه را بشناساند در جذب گردشگر خارجی نیز موفق عمل کرده است.

مرتضی بانک تصریح کرد: ارائه خدمات حمل و نقل و ارائه خدمات اقامتی از جمله امکانات گردشگری در این مناطق آزاد بوده است چراکه باور داریم که مردم تااحساس آرامش و امنیت نکنند، جایی نمی‌روند. ما با سرمایه گذاری‌هایی که در حوزه زیرساختی داشتیم و اقبالی که بخش خصوصی برای ایجاد امکانات هتلینگ در کیش، قشم و انزلی و چابهار نشان داد توانستیم به موفقیت‌هایی دست پیدا کنیم. خوشبختانه می‌توانیم با برخی از هتل‌های منطقه رقابت کنیم. طی این مدت مراکز تفریحی فراوانی فراهم شده است.  

او افزود: منطقه آزاد قشم زیبایی‌ها و موقعیت بکری دارد و خوشبختانه امکانات خیلی خوبی در این منطقه فراهم شده است. مشاور رییس جمهور با اشاره به توجه ویژه مناطق آزاد به ایجاد کمپ‌های گردشگری نیز گفت: از هر سرمایه گذار بخش خصوصی استقبال می‌کنیم. امیدواریم که بخش خصوصی ما برای ایجاد مراکز تفریحی و سرگرمی به مناطق آزاد کشور بیایند. ایجاد تورهای دریایی در شرایط کنونی می‌تواند در مناطق آزاد بسیاری از گردشگران را جذب کند. برای این نوع از گردشگری می‌توانیم از کشتی‌های دریایی استفاده کنیم.  

 فعالیت‌های فرهنگی در مناطق آزاد ایران

او به فعالیت‌های فرهنگی در مناطق آزاد نیز اشاره کرد و افزود: یکی از اقدامات مهم توجه به حوزه فرهنگی در مناطق آزاد کشور است. ما بدون پیوند با محیط اجتماعی نمی‌توانیم رشد اقتصادی داشته باشیم.  هر فعالیت اقتصادی باید با پیوند با محیط اجتماعی باشد. از این رو مجموعه پکیج‌هایی را برای فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی طراحی کردیم تا محیط زندگی را برای روستایی‌ها بهتر کنیم.

مشاور رییس جمهور با اشاره به برگزاری سمینارها، جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی در مناطق آزاد گفت: در حوزه ترویج فرهنگ قرآن نیز ما برنامه‌های مختلفی داریم. خوشبختانه در مناطق آزاد کشور حدود ۴ هزار و ۳۰۰ قاری قرآن و دو هزار نفر حافظ قرآن وجود دارد.  

مرتضی بانک به ایجاد گردشگری اسلامی در مناطقی مثل اروند نیز اشاره کرد و گفت: در خصوص برگزاری اردوهای راهیان نور کارهای زیادی انجام گرفته است. یکی از مرزهای مهم ما برای پذیرش زائران، مرز شلمچه است، هر ساله بیش از یک و نیم میلیون زائر در مرز شلمچه تردد می کنند که این امکانات توسط منطقه آزاد فراهم شده است.  

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان تصریح کرد: مهم‌ترین هدف ما با توجه به پیام مقام معظم رهبری، برای گام دوم انقلاب، تهیه منشور گام دوم در همه مناطق آزاد کشور بوده است که تا یک ماه دیگر همه مناطق این منشور را خواهند داشت. این منشور در کیش تهیه شده و از ظرفیت آن برای بکارگیری نیروهای جوان استفاده می شود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کابوتاژ و انواع آن

کابوتاژ از نظر حمل و نقل حق تحویل کالا یا مسافر بین بندرهای یک کشور، توسط کشتی از کشور دیگر است.

 • 1

روزانه پیگیر واریز ۱۵۰ میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت هستیم

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به طور مرتب در حال پیگیری بحث واریز مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هستیم تا بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی لازم ایجاد شود.

 • 2

بورس این هفته سبزپوش شد

بازار سرمایه در هفته منتهی به دوم تیر ماه در حالی با رشد خوبی همراه بود که شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۱۶۱ هزار واحد روز شنبه به یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد در پایان معاملات هفته رسید.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک رفاه در پی حادثه واژگون شدن اتوبوس خبرنگاران

در پی حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه، اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی درگذشت دو تن از خبرنگاران خبرگزاری های ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت.

 • 5

هدایت نقدینگی خُرد به سمت بنگاه‌های کوچک تولیدی

امروز در مراسمی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خُرد مردمی امضاء شد.

 • 6

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به رئیس جمهوری منتخب

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی ضمن تبریک انتخاب سید ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری کشور اظهار امیدواری کرد حضور ایشان در مسند ریاست قوه مجریه مایه خیر و برکت برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

 • 4

رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از لزوم اتخاذ رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان خبر داد.

 • 7

عضویت بورس تهران در هیات مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی

سی و دومین نشست مجمع عمومی فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی به صورت مجازی انجام شد.

 • 6

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

امکان استعلام چک های صیادی ثبت شده در سامانه پیچک در اپلیکیشن «ایوا» که توسط بانک ملی ایران طراحی شده، فراهم است.

 • 6

رکورد ارزش معاملات ماهانه بورس کالا شکسته شد

طی خرداد ماه سال جاری، ۳ میلیون و ۵۹۳ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴۴۲ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

 • 4

سود خالص بانک آینده اعلام شد/ جزییات صورت‌های مالی بانک

اطلاعات و صورت‌های مالی (حسابرسی نشده) ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته بانک آینده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 5

اقدامات و برنامه‌های بانک صنعت و معدن استان گیلان

مدیر استانی گیلان و رئیس شعبه رشت بانک صنعت و معدن در خصوص راهکارهای استفاده از ظرفیت های صنعتی و معدنی استان و بهره برداری از فرصت ها و مزیت های اقتصادی آن توضیحاتی ارائه کرد.

 • 5

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰

معاون درآمدهای سازمان مالیاتی کشور گفت: ۱۵ تیرماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰ است.

 • 3

تقویت ۲۶ هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶ هزار و ۱۰۱ واحدی معادل ۲.۲۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۸۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۶۱۶ واحد رسید.

 • 5

ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه

مدیرعامل بانک رفاه کارگران با تاکید بر ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی با موضوع " کار و اشتغال" را در این زمینه بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

 • 8

متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی تعیین شد

براساس مصوبه هیات وزیران، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و بورس متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی شدند.

 • 6

تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، از تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹ تا ۱۵ تیرماه سال جاری خبر داد.

 • 6

تداوم روند صعودی بورس در سومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۴ هزار و ۸۳۷ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۹۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۳۱۹ واحد رسید.

 • 7

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت

معاون اول رییس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی از محل تحویل نفت خام به آنها طبق قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران را ابلاغ کرد.

 • 4

آیین‌نامه اجرایی «ارتقای برنامه بهره‌وری» ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور آیین‌نامه اجرایی بند (ج) تبصره (۲۰) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص «ارتقای برنامه بهره‌وری» را ابلاغ کرد.

 • 5