عوامل وحشت در آغاز سال

عوامل وحشت در آغاز سال

جفری جونز گالوپ چهارشنبه هفته آینده، سال جدید میلادی آغاز می‌شود و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد آمریکایی‌ها امسال برای خرید هدایای کریسمس به‌‌طور متوسط هر نفر ۸۴۶ دلار هزینه می‌کند. این رقم نسبت به سال گذشته ۵۲ دلار بالاتر است و می‌توان گفت کریسمس امسال یکی از بهترین کریسمس‌ها برای خرده‌فروشی‌ها در دهه حاضر محسوب می‌شود. سال گذشته میلادی آمریکایی‌ها به طور متوسط ۷۹۴ دلار صرف خرید هدایا کردند اما سال ۲۰۱۷ این رقم ۸۶۲ دلار بود. اعداد و ارقام مربوط به امسال در نظرسنجی ۲ هفته نخست ماه گذشته میلادی از سوی موسسه گالوپ به دست آمده است.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 21:9

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عوامل وحشت در آغاز سال

از سال ۱۹۹۹ در هر ماه نوامبر این موسسه از تعداد زیادی از آمریکایی‌ها نظرسنجی می‌کند و آنها میزان تخمینی هزینه خود در دوره تعطیلات کریسمس را بیان می‌کنند. از سال ۲۰۰۰ خرده‌فروشی هر سال به طور متوسط ۱۶ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است، البته در برخی سال‌ها میزان افزایش به ۲۹ میلیارد دلار رسیده است. در نظرسنجی امسال ۳۴ درصد آمریکایی‌ها اعلام کردند قصد دارند هزار دلار یا بیشتر صرف خرید هدایای کریسمس کنند. این رقم مانند رقم‌های مربوط به سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۸ بالاترین میزان از سال ۱۹۹۹ است.

با آنکه تخمین آمریکایی‌ها درباره هزینه دلاری‌شان در کریسمس امسال بالاست اما اکثر آنها تصور می‌کردند میزان هزینه مانند سال قبل است به این معنا که ۶۴ درصد آنها گفتند امسال مانند سال قبل هزینه خواهند کرد. همچنین ۲۱ درصد احتمال می‌دادند میزان هزینه‌شان کمتر و ۱۴ درصد احتمال می‌دادند هزینه‌شان بیشتر است. آن دسته از پاسخ‌دهندگان که اعلام کردند امسال قصد دارند بیشتر از سال قبل هزینه کنند رقم تخمینی ۱۰۶۸ دلار را برای خریدشان اعلام کردند و بزرگ‌ترین گروه یعنی کسانی که گفتند مانند سال قبل هزینه می‌کنند، پیش‌بینی کردند ۵۱۵ دلار صرف خرید هدایا خواهند کرد.

برخی از این ارقام نسبت به سال قبل بالاتر است؛ زیرا به‌نظر می‌رسد دیدگاه مصرف‌کنندگان نسبت به افق اقتصاد بهتر شده است.

موسسه گالوپ در ماه اکتبر هر سال نیز نظرسنجی انجام می‌دهد. در ماه اکتبر امسال متوسط رقم اعلام شده از سوی آمریکایی‌ها برای هزینه در کریسمس ۹۴۲ دلار بود اما معمولا بین اکتبر تا نوامبر هر سال، رقم‌های اعلام شده از سوی مردم کاهش پیدا می‌کند.

حدود ۱۰۰ دلار کاهش که امسال مشاهده شد یکی از بزرگ‌ترین ارقام طی سال‌های نظرسنجی است. البته در سال‌های  ۲۰۱۸ و ۲۰۱۳ نیز همین میزان کاهش در عدد و رقم‌ها برای هزینه بین دو نظرسنجی وجود داشت.

تعطیلات امسال برای خرده‌فروشی‌های آمریکایی فصلی پرسود خواهد بود؛ زیرا معمولا تخمین‌های ارائه شده از سوی مردم در نظرسنجی تحقق می‌یابد و اگر امسال نیز چنین باشد میزان هزینه بالاست.

در حال‌حاضر بر میزان اعتماد آمریکایی‌ها درباره آینده افزوده شده و شاخص اعتماد که از سوی موسسه گالوپ محاسبه شده تنها اندکی پایین‌تر از اوج آن پس از رکود یک دهه پیش است. نکته مهم این است که در هفته‌های اخیر نه‌تنها گزارش‌ها از شاخص‌های اقتصادی مثبت بوده بلکه به‌نظر می‌رسد راه برای کاهش تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا هموار شده است. پیش‌بینی شده فاز نخست پیمان تجاری به‌زودی به امضای روسای‌جمهوری دو کشور برسد و از تعرفه‌ها کاسته شود.

نرخ بیکاری در پایین‌ترین میزان در چند دهه اخیر قرار دارد و شاخص‌های مالی در بورس آمریکا بارها به رکوردهای جدید رسیده‌اند. به این ترتیب مجموعه عوامل سبب شده وضعیت اقتصادی از دید مصرف‌کنندگان امیدبخش باشد و آنها به طور طبیعی مایل هستند مقدار بیشتری پول صرف هزینه‌های کریسمس کنند.

البته گزارش‌های مثبت از شاخص‌های اقتصادی و پیشرفت در مذاکرات تجاری چین و آمریکا به این معنا نیست که ریسک‌های دیگر از میان رفته‌اند. در نظرسنجی اولیه گالوپ که در ماه اکتبر امسال انجام شد رقمی که مصرف‌کنندگان برای هزینه کریسمس‌شان اعلام کردند بالاتر از رقم تخمین زده شده در نظرسنجی در ماه نوامبر بود. با آنکه این کاهش در سال‌های قبل نیز وجود داشته، اما نشان می‌دهد مصرف‌کنندگان با احتیاط عمل می‌کنند. سال گذشته وضعیت بورس آمریکا مطلوب نبود و این عامل سبب شد مصرف‌کنندگان تمایل نداشته باشند میزان زیادی پول صرف هزینه‌های تعطیلات کریسمس کنند.

در دسامبر سال گذشته شاخص‌های بورس به سرعت کاهش یافتند در نتیجه هزینه مصرف‌کنندگان پایین آمد. داده‌های دولتی از خرده‌فروشی ماه اکتبر و نوامبر سال قبل در مقیاس سالانه نشان داد خرده‌فروشی در آن دو ماه به ترتیب ۶ درصد و ۵ درصد افزایش یافته بود، اما در ماه دسامبر کمتر از یک درصد بالا رفت.

درسی که از وضعیت خرده‌فروشی در سال گذشته میلادی و نیز سال ۲۰۰۸ یعنی اوج بحران مالی و رکود اقتصادی یک دهه پیش فرامی‌گیریم این است که دیدگاه مصرف‌کنندگان درباره هزینه کردن به سرعت تغییر می‌کند و به شدت تحت تاثیر وضعیت اقتصادی و جو سیاسی است. وضعیت بورس، جنگ تعرفه‌ای بین چین و آمریکا و استیضاح ترامپ همگی عواملی هستند که می‌توانند بر هزینه مصرف‌کنندگان در کریسمس سال‌جاری اثر بگذارند. امسال شرایط امیدبخش به نظر می‌رسد. با آنکه اقتصاد جهان دچار ضعف است اما در آمریکا رشد دستمزدها و وضعیت خوب بازار کار زمینه‌های لازم را برای رشد مصرف فراهم کرده است.

و نکته دیگر این است که نرخ تورم پایین باقی مانده و نیز شرکت‌هایی نظیر آمازون و وال‌مارت قیمت بسیاری از کالاهای پرطرفدار دوره تعطیلات سال نو را بدون تغییر حفظ کرده‌اند. فدراسیون ملی خرده‌فروشی آمریکا تخمین زده که میزان خرده‌فروشی این کشور در ماه‌های نوامبر و دسامبر با ۸/ ۳ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به محدوده ۷۳۰ میلیارد دلار خواهد رسید. البته این رقم شامل تمامی هزینه‌ها نیست. رقم کلی هزینه‌ها بسیار بالاتر پیش‌بینی شده است.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

روزانه پیگیر واریز ۱۵۰ میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت هستیم

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به طور مرتب در حال پیگیری بحث واریز مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هستیم تا بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی لازم ایجاد شود.

 • 1

بورس این هفته سبزپوش شد

بازار سرمایه در هفته منتهی به دوم تیر ماه در حالی با رشد خوبی همراه بود که شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۱۶۱ هزار واحد روز شنبه به یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد در پایان معاملات هفته رسید.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک رفاه در پی حادثه واژگون شدن اتوبوس خبرنگاران

در پی حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه، اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی درگذشت دو تن از خبرنگاران خبرگزاری های ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت.

 • 5

هدایت نقدینگی خُرد به سمت بنگاه‌های کوچک تولیدی

امروز در مراسمی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خُرد مردمی امضاء شد.

 • 6

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به رئیس جمهوری منتخب

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی ضمن تبریک انتخاب سید ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری کشور اظهار امیدواری کرد حضور ایشان در مسند ریاست قوه مجریه مایه خیر و برکت برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

 • 4

رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از لزوم اتخاذ رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان خبر داد.

 • 7

عضویت بورس تهران در هیات مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی

سی و دومین نشست مجمع عمومی فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی به صورت مجازی انجام شد.

 • 6

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

امکان استعلام چک های صیادی ثبت شده در سامانه پیچک در اپلیکیشن «ایوا» که توسط بانک ملی ایران طراحی شده، فراهم است.

 • 6

رکورد ارزش معاملات ماهانه بورس کالا شکسته شد

طی خرداد ماه سال جاری، ۳ میلیون و ۵۹۳ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴۴۲ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

 • 4

سود خالص بانک آینده اعلام شد/ جزییات صورت‌های مالی بانک

اطلاعات و صورت‌های مالی (حسابرسی نشده) ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته بانک آینده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 5

اقدامات و برنامه‌های بانک صنعت و معدن استان گیلان

مدیر استانی گیلان و رئیس شعبه رشت بانک صنعت و معدن در خصوص راهکارهای استفاده از ظرفیت های صنعتی و معدنی استان و بهره برداری از فرصت ها و مزیت های اقتصادی آن توضیحاتی ارائه کرد.

 • 5

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰

معاون درآمدهای سازمان مالیاتی کشور گفت: ۱۵ تیرماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰ است.

 • 3

تقویت ۲۶ هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶ هزار و ۱۰۱ واحدی معادل ۲.۲۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۸۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۶۱۶ واحد رسید.

 • 5

ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه

مدیرعامل بانک رفاه کارگران با تاکید بر ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی با موضوع " کار و اشتغال" را در این زمینه بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

 • 7

متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی تعیین شد

براساس مصوبه هیات وزیران، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و بورس متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی شدند.

 • 6

تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، از تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹ تا ۱۵ تیرماه سال جاری خبر داد.

 • 6

تداوم روند صعودی بورس در سومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۴ هزار و ۸۳۷ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۹۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۳۱۹ واحد رسید.

 • 7

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت

معاون اول رییس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی از محل تحویل نفت خام به آنها طبق قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران را ابلاغ کرد.

 • 4

آیین‌نامه اجرایی «ارتقای برنامه بهره‌وری» ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور آیین‌نامه اجرایی بند (ج) تبصره (۲۰) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص «ارتقای برنامه بهره‌وری» را ابلاغ کرد.

 • 5

کشور نیاز به ثبات اقتصادی دارد

یک پژوهشگر اقتصادی گفت: آنچه که می‌تواند تغییراتی در شرایط فعلی کشور به وجود آورد، تحول در تولید است که آن هم محقق نمی‌شود مگر آنکه ثبات اقتصادی در کشور حاکم شود.

 • 5