۵ چالش دستیابی به رشد مثبت اقتصاد در سال ۱۴۰۰

۵ چالش دستیابی به رشد مثبت اقتصاد در سال ۱۴۰۰

تحریم، فضای کسب و کار، کرونا، FATF و روند جذب سرمایه خارجی در کنار وضعیت نرخ ارز؛ از زمینه‌های مهمی است که کارشناسان تاثیر بالایی از آنها در تحقق و یا عدم تحقق رشد اقتصادی قائل هستند.

شنبه 29 خرداد 1400

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

؛ اقتصاد ایران در شرایطی سال گذشته را به پایان رساند که آمارهای اقتصادی حکایت از رشد مثبت اقتصادی دارد. این در حالی است که سه چالش فضای نامساعد کسب‌وکار، تحریم‌های ظالمانه و مهمان ناخوانده ای به نام کرونا، موانع اصلی در برابر تولید و رشد اقتصادی در سال گذشته بودند؛ اما اقتصاد ایران به گواه آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی توانسته است در برابر این موانع داخلی و خارجی، تاب آوری کند. این در حالی است که در بسیاری از کشورها، با شیوع کرونا شاهد عقب گرد رشد اقتصادی آنها بودیم.

در اینباره رییس جمهور کشورمان نیز در سخنانی به این موضوع اشاره داشت و افزود: «سال گذشته در بسیاری از کشورهای پیشرفته و مهم دنیا رشد اقتصادی منفی وجود داشت و رشد اقتصادی به طور متوسط در جهان حدود منهای ۴ درصد بود در حالی است که آنها با جنگ اقتصادی مواجه نیستند، اما در کشور ما سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ رشد اقتصادی مثبت ۳.۶ بوده و این رشد اقتصادی از افتخارات بزرگ ملت ایران است که به واسطه ایستادگی و مقاومت حاصل شده است.»

اشاره دکتر روحانی به رشد اقتصادی ۳.۶ درصدی در سال ۹۹ در حالی است که رشد اقتصادی با نفت در سال قبل، ۲.۵ درصد بوده است. همچنین در مقام مقایسه، رشد اقتصادی با  نفت در سال ۹۹ در شرایطی به نرخ ۳.۶ درصد رسیده که این رقم در سال ۹۸، منفی ۶.۵ درصد بود و رشد اقتصادی بدون نفت نیز در سال ۹۹ به رقم ۲.۵ درصد رسید که در مقایسه با نرخ ۱.۱ درصدی در سال ۹۸، افزایش معناداری داشته است.

همچنین رشد اقتصادی با نفت در سال ۹۷ منفی ۵.۴ درصد و رشد اقتصادی بدون نفت نیز در سال ۹۷، به نرخ منفی ۱.۸ درصد رسیده بود. بنابراین جهت گیری رشد اقتصادی در سال ۹۷ تا ۹۹، روند قابل قبول و مثبتی را داشته است.

اما مهم ترین چالش پیش رو برای اقتصاد ایران، ادامه این روند در سال جاری است. جایی که همچنان جولان کرونا، سایه سنگین خود را بر بسیاری از کسب و کارها پهن کرده و به نظر می رسد با توجه به روی کار آمدن دولت جدید، نیازمند تدابیر ویژه و برنامه ریزی شده برای توجه به تولید و رشد اقتصادی هستیم.

در این میان، کارشناسان اقتصادی معتقدند برای تداوم روند مثبت رشد اقتصادی، یکی از مهم ترین فاکتورها، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی جهت حمایت از تولید ملی است تا در نهایت منجر به تقویت صادرات و رشد اقتصادی شود. بنابراین نرخ سرمایه‌گذاری در سال جاری باید مثبت شود. هر چند در این خصوص، نباید از موضوع مهم پذیرش یا عدم پذیرش fatf چشم پوشی کرد، زیرا محدودیت در عدم پذیرش fatf در مسیر جذب سرمایه‌گذار خارجی تاثیرگذاری منفی دارد و به نوعی خودتحریمی در کنار تحریم خارجی است.

فاکتور دیگری که توجه فعالان اقتصادی را به خود جلب کرده است، کنترل و پیش بینی پذیر بودن نوسانات نرخ ارز است. در اینباره عباس آرگون از فعالان و کارشناسان اقتصادی به ایبِنا گفت: "یکی دیگر از عوامل موثر بر رشد اقتصادی، موضوع نوسانات نرخ ارز است. به عبارت دیگر، عدم ثبات نرخ ارز بر روند سرمایه‌گذاری‌ها تاثیرگذار است."

بنابراین با آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی، چشم انداز مثبتی از رشد اقتصادی ایران در دوران کرونا و تحریم ترسیم شده و برای تداوم این مسیر در سال جاری، ضرورت توجه به جذب سرمایه و رفع موانع داخلی پیش روی کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و تحریم و همچنین رفع موانع بیرونی همچون پذیرش fatf در چارچوب های قانونی، می تواند به تسهیل روند مثبت اقتصادی منجر شود.

////////////////

محمدرضا مقامی فر

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

انتقال بار مالیات بر ارزش افزوده به مصرف کننده نهایی

معاون سازمان مالیاتی می‌گوید بار قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی به مصرف‌کننده نهایی منتقل شود.

 • 1

خبر خوب برای سهامداران سهام عدالت

مدیر نظارت بر ناشران بورس گفت: مطابق با مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تمام مشمولین سهام عدالت در روش مستقیم از تمام حقوق و مزایای سهامداری برخوردار شدند.

 • 4

بررسی روند تورم در ۵۰ ماه اخیر

بررسی نرخ تورم دوازده ماهه کل کشور در ۵۰ ماه گذشته نشان دهنده ثبت فاصله تورمی ۳۷ درصدی است به نحوی که نرخ تورم در خردادماه ۹۶ نزدیک به ۷.۲ درصد بود اما در تیرماه ۱۴۰۰ به رقم ۴۴.۲ درصد رسید.

 • 2

امروز آخرین مهلت رجیستری برخی برندهای تبلت

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که امروز آخرین مهلت رجیستری کردن برخی نشان‌های تجاری تبلت است.

 • 4

اتاق ایران به گروه مشورتی آسیا-اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک پیوست

اتاق بازرگانی ایران به عضویت گروه مشورتی بخش خصوصی منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک پیوست.

 • 4

مسئله FATF بلاتکلیف ماند/ کار به دولت سیزدهم کشید

دولت دوازدهم در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که هنوز نتوانسته موضوع FATF را به سرانجام برساند و منتظر اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت است، اما به نظر می رسد این کار باید در دولت سیزدهم دنبال شود.

 • 5

کاهش ۱۷ درصدی زیان بانک سرمایه

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۹ برگزار و بر اساس صورت های مالی منتشر شده این بانک، ۱۷ درصد کاهش زیان نسبت به سال مالی ۹۸ اعلام شد.

 • 6

پیام تبریک مدیرعامل بانک سرمایه به مناسبت عیدقربان

فرج اله قدمی مدیرعامل بانک سرمایه، فرا رسیدن عید سعید قربان را تبریک گفت.

 • 6

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع بانک اقتصاد نوین

مجوز برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک اقتصاد نوین از سوی بانک مرکزی صادر شد.

 • 9

متوسط هزینه - درآمد خانوار در سال ۹۹ چقدر بود؟

مرکز آمار ایران تغییرات درآمد و هزینه خانوارهای شهری و روستایی کشور در سال ۹۹ را اعلام کرد.

 • 6

صادرات ایران به آذربایجان و روسیه افزایش یافت

سخنگوی گمرک گفت: در سال ۹۹ با وجود بحران کرونا و جنگ قره باغ، صادرات ایران به آذربایجان و روسیه افزایش یافت.

 • 1

قیمت جدید انواع سکه و طلا/ بازار تهران و البرز؛ تعطیل

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: با تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز هرچند داد و ستدها کم خواهد شد، اما تاثیری بر روند قیمت‌ها و بازار نخواهد داشت.

 • 2

برگزاری مجمع فوق العاده بانک رفاه کارگران

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده بانک رفاه کارگران منتشر شد.

 • 2

برگزاری مجمع بانک گردشگری به زمان دیگری موکول شد

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک گردشگری برای سال (دوره) مالی منتهی به پایان سال ۹۹ لغو شد.

 • 9

برگزاری مجمع بانک گردشگری به زمان دیگری موکول شد

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک گردشگری برای سال (دوره) مالی منتهی به پایان سال ۹۹ لغو شد.

 • 1

تعطیلی شعب بانک سرمایه در دو استان تهران و البرز

بانک سرمایه در خصوص تعطیلی شعب خود در استان های تهران و البرز اطلاعیه‌ای صادر کرد.

 • 6

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک‌پاسارگاد به زمان دیگری موکول شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک‌پاسارگاد، در تاریخ ۲۷ تیر ۱۴۰۰، به اتفاق آراء حاضرین با اعلام تنفس به تاریخ دیگری موکول شد.

 • 5

تعطیلی کلیه شعبه‌های بانک پاسارگاد در استان‌های "تهران" و "البرز"

کلیه شعبه‌های بانک پاسارگاد در استان‌های «تهران» و «البرز» از روز سه‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ تا روز یک‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ تعطیل خواهند بود.

 • 2

خدمات غیر حضوری شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز

شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز در تعطیلات پیش رو به‌ صورت غیرحضوری خدمات ارائه می‌دهد.

 • 16

خدمات غیر حضوری شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز

شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز در تعطیلات پیش رو به‌ صورت غیرحضوری خدمات ارائه می‌دهد.

 • 2