هدایت بیمه مرکزی از ابتدا تا حال

هدایت بیمه مرکزی از ابتدا تا حال

 

بیمه مرکزی ایران که از سال 1350 با تصویب قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری به تصویب رسید، تاکنون چندین ریاست کل به خود دیده و بیش از 28 شرکت بیمه‌ای در این حوزه فعالیت می‌کنند، اما هنوز نتوانسته جایگاه واقعی خود را پس از 42 سال پیدا کند.

به گزارش ایسنا بیمه در کشور ما تاریخی نزدیک به یکصد سال دارد و پیش از پیروزی انقلاب 13 شرکت بیمه‌ای و پس از آن نیز 28 شرکت بیمه تاکنون به فعالیت بیمه‌ای می‌پردازند، اما هم‌چنان ضریب نفوذ بیمه به نسبت تولید ناخالص داخلی کمتر از دو درصد است و نسبت پرداخت خسارت با حق بیمه تولیدی برابری می‌کند.

با وجود آنکه حق بیمه تولیدی بازار بیمه در چهار دهه‌ی اخیر کشورمان رشد 27.6 درصدی داشته اما در کنار آن متوسط خسارت پرداختی بازار بیمه نیز در 40 سال اخیر معادل 28.8 درصد بوده و متوسط ضریب خسارت بیمه شخص ثالث در این سال‌ها معادل 114.3 می‌باشد و همین امر بسیاری از شرکت‌ها را زیان‌ده کرده است.

شاید اگر بیمه اجباری شخص ثالث در این سال‌ها نبود ما شاهد رشد حق بیمه نبودیم چرا که در حال حاضر نیز دیگر رشته‌های بیمه‌ای هم‌چون زندگی و زلزله و آتش‌سوزی رشد قابل توجهی نداشته است و حق بیمه‌ تولیدی رشته‌های غیراجباری طی 42 سال اخیر معادل متوسط 26.5 درصد بوده است.

قانون بیمه مرکزی در بدو تاسیس با 77 ماده نحوه‌ی فعالیت و عملیات بیمه را در مورد شرکت‌های داخلی و خارجی در سال 1350 ترسیم کرد، هرچند که تا قبل از آن 9 شرکت بیمه‌ای هم‌چون بیمه‌های ایران (1314)، شرق (1329)، آریا (1331)، پارس (1334)، ملی (1335)، امید (1338)، البرز (1338)، آسیا (1338)، ساختمان و کار (1342) فعالیت داشتند و پس از آن نیز پنج شرکت بیمه تهران، دانا، توانا و حافظ تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت داشتند که در این بین تنها بیمه ایران دولتی و بقیه غیردولتی بودند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی برخی از این شرکت‌ها با یکدیگر ادغام شدند و تا سال 82 ما چهار شرکت بیمه دولتی ایران، البرز آسیا و دانا را داشتیم که پس از اجرایی شدن قانون خصوصی‌سازی و اصل 44 قانون اساسی به تدریج شرکت‌های البرز، آسیا و دانا بخشی از سهام خود را به بخش خصوصی سپرده و زمینه برای حضور شرکت‌های خصوصی دیگری هم‌چون پارسیان، توسعه، رازی، کارآفرین، ملت و سینا، همزمان از تاریخ 28 اردیبهشت‌ماه همان سال فراهم شد.

از آن مدت به بعد شرکت‌های بیمه‌ای هم‌چون حافظ ، دی، سامان، نوین، پاسارگاد، معلم، میهن، کوثر، ما، آرمان، اتکایی ایرانیان و تعاون در داخل کشور و همچنین بیمه‌های امید، اتکای امین، حافظ، ایران معین، متقابل کیش، متقابل قسم، و آسماری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به فعالیت در تمام رشته‌های بیمه‌ای و یا رشته‌های غیرزندگی پرداختند.

در این سال‌ها به جز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه‌گر اتکایی دیگری برای مدت طولانی در بازار بیمه حضور نداشته تا این‌که در سال 1383 شرکت بیمه اتکایی امین و در سال 88 شرکت بیمه اتکایی ایرانیان مجوز فعالیت دریافت کردند تا این‌که بتوانند ریسک برخی از بیمه‌ها را در داخل تقبل کنند اما در حال حاضر به گفته کتاب " 42 سال فعالیت و تحول در صنعت بیمه" به علت حجم کم سرمایه شرکت‌ها ظرفیت نگهداری ریسک در کشور در سطح مطلوبی قرار ندارد. این درحالی است که پس از تحریم‌های شدید در سال‌های اخیر و قطع شدن بیمه نفت‌کش‌ها و کشتیرانی از سوی دیگر شرکت‌های بیمه خارج از کشور این ریسک در داخل پذیرفته شده است.

اما در این سال‌ها چه کسانی بیمه مرکزی را هدایت کرده‌اند:

پس از آنکه در سال 50 قانون تاسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری به تصویب رسید. برادر حسنعلی منصور، نخست وزیر وقت، به مدت شش سال ریاست بیمه مرکزی را به عهده گرفت.

در سال 56 هادی هدایتی که دکترای زبان فرانسه و علوم سیاسی از دانشگاه سوربن پاریس را داشت و در کارنامه‌اش نمایندگی مجلس ، وزیر آموزش و پرورش و تالیف کتاهای زیادی را داشت به مدت یک سال رییس کل شد.

در سال 57 عبدالحسین دانشپور به مدت سه سال رییس کل بیمه مرکزی شد وی که لیسانس علوم بازرگانی و ثروت از دانشگاه انگلستان را داشت.

در سال 1360 نیز سید محمد اعرابی 30 ساله به عنوان چهارمین رییس کل بیمه مرکزی با تحصیلات دکتری مدیریت بازرگانی به مدت 2 سال بر این کرسی تکیه زد.

در سال 62 نیز احمد گرانمایه و در سال 72 نیز عبدالناصر همتی هر کدام به ترتیب 10 سال و 13 سال رییس کل بیمه شدند، در دوره همتی قانون تاسیس موسسات بیمه غیر دولتی و شرکت بیمه خصوصی در مناطق آزاد شروع شد و از سال 82 به بعد شرکت‌های بیمه در بخش خصوصی تاسیس شد. همچنین سندیکای بیمه گران ایران که پس از انقلاب فعالیت نداشت مجدد شکل گرفت و پژوهشکده بیمه با هدف ساماندهی پژوهش‌های بیمه‌ای تاسیس شد.

در سال 85 و با تغییر دولت، نوروز کهزادی به مدت 2 سال رییس بیمه مرکزی شد و در سال 86 نیز جواد فرشباف ماهریان به عنوان هشتمین رییس کل بیمه مرکزی به خیابان آفریقا آمد و برنامه تحول در صنعت بیمه کشور را با رویکرد چشم انداز 20 ساله تنظیم کرد که براساس آن مقرر شد تا ضریب نفوذ بیمه بالاتر از متوسط جهانی شود!

در سال 90 نیز سید محمد کریمی نهمین رییس کل بیمه مرکزی که سابقه استانداری مازنداران، مدیرعاملی صندوق مهر امام رضا(ع) را در کارنامه خود داشت.

در دولت یازدهم نیز محمد ابراهیم امین دهمین رییس کل بیمه مرکزی شد، او در سابقه کاری خود مدیرعاملی بیمه البرز و عضو هیات مدیره و معاون طرح و برنامه بیمه ایران را دارد.

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

وصول ۲۷ میلیون تومانی مالیات از خانه‌های بالای ۱۰ میلیارد!

در حالیکه انتقاداتی بر روند اخذ مالیات از خانه‌های لوکس مطرح می‌شود و وزیر اقتصاد نبود ضمانت اجرایی در این زمینه را مانع وصول مالیات از این واحدهای مسکونی می‌داند، عملکرد دو ماهه سازمان مالیاتی نشان می‌دهد که در این مدت فقط ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از خانه‌های گران قیمت وصول مالیات داشته است.

 • 50

جمع آوری ۴۴ مرکز غیرمجاز استخراج رمزارز/ توقف فعالیت مراکز مجاز

سخنگوی صنعت برق گفت: طبق تبصره ۲ ماده ۴ مصوبه سال ١٣٩٨ هیات وزیران در اوقات پیک، خرید برق از شبکه سراسری توسط ماینرها ممنوع بوده و در مصوبه سال ۱۴۰۰ نیز وزیر نیرو این مساله را به صراحت اعلام کرده است.

 • 58

پایان منفی بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۶۲۲۳ واحدی معادل ۰.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۵۳۳ هزار و ۳۹۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۶۲  واحدی به ۲۰ هزار و ۶۷۱ واحد رسید.

 • 111

واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی دلیل منفی شدن رشد بخش کشاورزی بود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه واردات با ارز ۴۲۰۰ تومانی دلیل منفی شدن رشد بخش کشاورزی است، گفت: انتقال یارانه کالاهای اساسی به انتهای زنجیره علاوه بر بهبود دسترسی مردم به این یارانه، موجب رشد و بهره‌وری تولید خواهد شد.

 • 111

مالیات ۸۸ درصد واحدهای صنفی؛ صفر تا ۵ میلیون تومان

بر اساس آخرین آمار سازمان امور مالیاتی ۸۸ درصد واحدهای صنفی مالیاتشان از صفر تا ۵ میلیون تومان در سال است.

 • 53

تاریخچه و نقش نهادهای بین الملل در مهار پولشویی

تلاش‌ها برای جلوگیری و کنترل فعالیت‌های مجرمانه مالی به چند قرن پیش باز می‌گردد اما آنچه که تحت عنوان و اصطلاح "پولشویی" مورد توجه نهادها و جامعه بین‌الملل قرار گرفته، تنها حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد.

 • 45

دوئل دولت سیزدهم با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق / طرح حذف کالای قاچاق از سطح فروشگاه‌ها آغاز شد

دولت سیزدهم پس از آزادسازی سواحل، اکنون در یک اقدام ضربتی به دنبال برخورد جدی با عرضه‌کنندگان کالای قاچاق بوده تا اولین گام عملیاتی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را آغاز کند.

 • 106

قرمزپوشی بورس در آخرین روز بهار رقم خورد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۷۶۱۷  واحدی معادل ۰.۴۹ درصد، به یک میلیون و ۵۳۹ هزار و ۶۳۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۵۲ واحدی به ۲۰ هزار و ۸۳۳ واحد رسید.

 • 106

جزئیات برنامه دولت برای تکمیل واحدهای مسکن مهر اعلام شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام نیاز اعتبار ۱۵ هزار میلیارد تومانی برای تکمیل مسکن مهر، گفت: از محل«مولد سازی»، «تهاتر زمین‌های شرکت عمران» و «صندوق تامین مسکن»، منابع لازم برای پرداخت مطالبات پیمانکاران و تکمیل مسکن مهر تامین شد.

 • 54

شاخص کل بورس افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۰۸ درصد، به یک میلیون و ۵۴۷ هزار و ۲۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۲۷ واحدی به ۲۰ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 103

جاماندگان سهام عدالت بخوانند

به نظر می‌رسد سرانجام پرونده اختصاص سهام عدالت به جاماندگان به سرفصل های نهایی خود نزدیک می شود و قرار است طبق محاسباتی سهام عدالت به برخی افرادی که تا کنون مشمول نبوده اند، تخصیص یابد.

 • 66

امیدواریم مجلس به‌زودی قانون مالیات بر سوداگری را تصویب کند

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه امیدواریم قانون مالیات بر سوداگری به‌زودی در مجلس مطرح و تصویب شود، گفت: نظام مالیاتی ناظر مهمی است که حافظ سلامت نظام اقتصادی بوده و به فعالیت فعالان اقتصادی نظم و روش داده و خاطیان مالی را شناسایی می‌کند.

 • 42

۵ گام مبارزه با پول‌شویی در جهان/ آیا می‌توان از پول‌شویی جلوگیری کرد؟

پول‌شویی یا تطهیر پول فعالیتی محرمانه، در مقیاس بزرگ، گروهی، مستمر و بلندمدت است که میتواند از محدوده سیاسی یک کشور مفروض نیز فراتر رود.

 • 43

جزئیات افت شاخص کل بورس در دومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۷۷۵ واحدی معادل ۰.۱۱ درصد، به یک میلیون و ۵۴۵ هزار و ۹۶۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۴۶ واحدی به ۲۰ هزار و ۹۶۳ واحد رسید.

 • 109

جزئیات افت شاخص کل بورس در دومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۷۷۵ واحدی معادل ۰.۱۱ درصد، به یک میلیون و ۵۴۵ هزار و ۹۶۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۱۴۶ واحدی به ۲۰ هزار و ۹۶۳ واحد رسید.

 • 102

۵ اشکال تخصیص ارز ترجیحی/ یارانه پرداختی به مردم با حذف ارز ۴۲۰۰ عادلانه‌تر شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اصلاح سیاست ارز ترجیحی به عادلانه‌تر شدن یارانه‌های پرداختی منجر شد، گفت: فساد و رانت، هدررفت منابع ارزی، قاچاق کالا، رشد تورم و نابودی تولید داخل از اشکالات تخصیص ارز ترجیحی به واردات بوده است.

 • 109

۵ اشکال تخصیص ارز ترجیحی/ یارانه پرداختی به مردم با حذف ارز ۴۲۰۰ عادلانه‌تر شد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اصلاح سیاست ارز ترجیحی به عادلانه‌تر شدن یارانه‌های پرداختی منجر شد، گفت: فساد و رانت، هدررفت منابع ارزی، قاچاق کالا، رشد تورم و نابودی تولید داخل از اشکالات تخصیص ارز ترجیحی به واردات بوده است.

 • 94

تحریم شرکت‌های پتروشیمی نمایشی است/ امسال ۱۴ میلیارد دلار ارزآوری خواهیم داشت

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: هیچ نگرانی از بابت تحریم پتروشیمی وجود ندارد و این در شرایطی است که بعضی از محصولات پتروشیمی به صورت پیش فروش است. یعنی این گونه نیست که محصولی روی دست ما باقی مانده باشد و ما نتوانیم صادر کنیم.

 • 108

تحریم شرکت‌های پتروشیمی نمایشی است/ امسال ۱۴ میلیارد دلار ارزآوری خواهیم داشت

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی گفت: هیچ نگرانی از بابت تحریم پتروشیمی وجود ندارد و این در شرایطی است که بعضی از محصولات پتروشیمی به صورت پیش فروش است. یعنی این گونه نیست که محصولی روی دست ما باقی مانده باشد و ما نتوانیم صادر کنیم.

 • 105

تحریم ۳ شرکت پتروشیمی تأثیری در سودآوری بلندمدت ندارد/ بورسی‌ها نگران نباشند

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عدم‌تأثیر تحریم‌های جدید سه شرکت پتروشیمی بر روند صادرات و سودسازی این شرکت‌ها در بلندمدت گفت: تحریم سه شرکت پتروشیمی صرفاً جنبه تبلیغاتی دارد.

 • 107