ممنوعیت پذیرش بیمه توسعه از سوی بانک‌ها

ممنوعیت پذیرش بیمه توسعه از سوی بانک‌ها

بینا: بانک مرکزی با صدور بخشنامه‌ای، رسما ممنوعیت پذیرش بیمه توسعه از سوی بانکها را اعلام کرد.

در ادامه تخلفات صورت گرفته در بیمه توسعه و ارائه گزارشات تخلف این بیمه از سوی بیمه مرکزی به شورای عالی بیمه، این شورا در اول بهمن ماه سال جاری فعالیت این شرکت را در همه رشته های بیمه‌ای تعلیق کرد و بیمه توسعه به حالت تعطیل درآمد.

این درحالی است که بانک مرکزی نیز در اوایل اسفندماه، با صدور بخشنامه‌ای به بانکها نسبت به خروج بیمه توسعه از لیست بیمه‌های مجاز و قابل پذیرش تذکر داد. بنابراین از این پس بیمه های مربوط توسعه در بانکها قابل قبول نخواهد بود.

بخشنامه بانک مرکزی و لیست جدید بیمه های مجاز

بر این اساس بانک مرکزی اعلام کرد که با توجه به اعلام بیمه مرکزی مبنی بر ممنوعیت فعالیت "شرکت سهامی بیمه توسعه" در انواع رشته‌های بیمه‌ای،موضوع بند دو از قسمت دوم بخش دوم مجموعه مقررات ارزی حمل‌ونقل کالا، بیمه و بازرسی، اصلاح و جایگزین موارد قبلی خواهد شد.

بانک مرکزی در اصلاح بخش دو مقررات بیمه ای مواردی را اصلاح و برای قرار گرفتن در دستور کار ابلاغ کرد که بخشی از آن در ادامه آمده است.

1_ به استناد ماده 70 قانون تاسیس بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و بیمه‌گری 1350 ارائه بیمه‌نامه باربری یا گواهی بیمه مستند به قرار‌داد بیمه‌ای صادره توسط موسسات مجاز بیمه ایرانی برای محصولات وارداتی الزامی است، لذا گشایش اعتبارات اسنادی/ ثبت سفارش بروات وصولی اسنادی که مستلزم پرداخت حق بیمه توسط فروشنده است موکول به درج ارائه‌ی نسخه‌ای از بیمه‌نامه یا گواهی بیمه، نزد بیمه‌گر مجاز ایرانی در شرایط اعتبار اسنادی و یا همراه اسناد برائت وصولی اسنادی خواهد بود.

تبصره: در مواردی که نسبت به گشایش اعتبار اسنادی، ثبت سفارش برائت وصولی اسنادی جهت ورود کالا و خدمت از مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی به داخل سرزمین اصلی کشور اقدام می‌گردد، ارائه‌ی بیمه‌نامه در صورت قبول کلیه مسوولیت‌های مترتبه توسط خریدار از نظر این بانک الزامی ندارد. براین اساس بانک‌ها باید توجه کافی به اخذ پوشش مورد نیاز از مشتریان برای درصد تامین نشده ارزش اسناد اعمال کنند.

لیست بیمه‌های قابل پذیرش در بانکها

2_ به موجب اعلام بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های بیمه ایران، آسیا، البرز، دانا، پارسیان، کارآفرین، رازی، ملت، سینا، دی، سامان، نوین، پاسارگاد، معلم، میهن، کوثر، ما (ملت ایران)، آرمان و "سرمد" مجاز هستند در انواع رشته‌های بیمه‌ای ازجمله بیمه‌های باربری فعالیت کنند.

این در حالی است که علاوه بر شرکت‌های نامبرده صدور بیمه‌نامه حمل‌ونقل کالا توسط شرکت‌های بیمه حافظ، امید، ایران معین و آسماری برای محصولاتی که مبدا آنها خارج از کشور و مقصد آنها یکی از مناطق آزاد تجاری - صنعتی و یا مناطق ویژه اقتصادی (به شرح پیوست شماره 7 بخش اول مجموعه مقررات ارزی) است، بلامانع خواهد بود. همچنین شرکت بیمه اتکایی ایرانیان مجاز به فعالیت در زمینه بیمه اتکایی در تمام رشته‌های بیمه‌ای است.

3_ بیمه‌نامه باربری باید تحت یکی از شرایط بیمه‌ای A، B و یا C صادر شود.

4_ در خصوص گشایش اعتبارات اسنادی، ثبت سفارش بروات وصولی اسنادی که مستلزم پرداخت حق بیمه توسط فروشنده است بیمه‌نامه باید به ارز اعتبار باشد.

5_ در صورت درخواست وارد‌کننده، کالا، ارائه بیمه‌نامه ارزی به ارز اعتبار صادر، توسط موسسات بیمه ایرانی مجاز برای بیمه کالاهای وارداتی بلامانع است.

6_ در مورد بیمه‌نامه‌های صادره به ریال، نرخ ارز اعتبار اسنادی، ثبت سفارش برائت وصولی اسنادی ملاک محاسبات مربوطه خواهد بود.

منبع: ایسنا

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا ۱۵ تیر

رئیس کل سازمان امورمالیاتی کشور، از تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی و ارسال فرم تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم تا ۱۵ تیر ۱۴۰۰ خبر داد.

 • 1

حمایت بانک سپه از تولیدکنندگان و اقشار آسیب‌پذیر

بانک سپه همزمان با اجرای پروژه ملی ادغام، طی سه سال اخیر نقش محوری در حمایت از واحدهای تولیدی، اقشار آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر، رونق تولید و ایجاد اشتغال در اقتصاد کشور ایفا کرد.

 • 7

حمایت بانک توسعه تعاون از اشتغال‌زایی در استان خوزستان

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: برای بررسی مشکلات اشتغال در استان خوزستان آماده همکاری با دستگاه‌های استانی هستیم.

 • 7

بدون ضامن هم می‌توانید وام بگیرید

با خدمات جدید بانک مهر ایران، برای دریافت تسهیلات نیازی به ضامن ندارید.

 • 9

افت ۲ هزار واحدی بورس آخرین روز کاری هفته

بورس تهران با افت ۲ هزار واحدی شاخص کل، معاملات هفتگی خود را به پایان رساند.

 • 6

تسهیل ایفای تعهدات ارزی

رئیس کمیته اقدام ارزی، از تسهیل ایفای تعهدات ارزی در بسته سیاستی برگشت ارز حاصل از صادرات خبر داد.

 • 4

سقف تراکنش‌های بانک مسکن افزایش یافت

بانک مسکن اعلام کرد که سقف مجموع انتقال وجوه( با مبدا حساب) بانک مسکن با بهره‌گیری از رمز یک بار مصرف تا ۱۰۰ میلیون تومان(یک میلیارد ریال) افزایش یافته است.

 • 4

واریز ۷۶ هزار میلیارد ریال سهم آورده متقاضیان مسکن ملی

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه تاکنون بیش از ۷۶ هزار میلیارد ریال از سهم آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شده است، گفت: نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد ریال از این منابع مردم به پروژه‌ها اختصاص یافته است.

 • 3

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی با اولویت زنان سرپرست خانوار

عضو هیات مدیره بانک مسکن از پرداخت تسهیلات اشتغالزایی به مددجویان با اولویت زنان سرپرست خانوار خبر داد.

 • 5

رشد ۱۱۳ درصدی اوراق بدهی دولتی در سال ۹۹

بر اساس آمار، عرضه اوراق بدهی دولتی به عنوان یکی از راهکارهای جذب منابع و مدیریت نقدینگی در سال گذشته افزایش یافته و عرضه سایر اوراق مالی اسلامی با نوسان همراه بوده است.

 • 2

رشد ۱۱۳ درصدی انتشار اوراق بدهی دولتی در سال ۹۹

بر اساس آمار، عرضه اوراق بدهی دولتی به عنوان یکی از راهکارهای جذب منابع و مدیریت نقدینگی در سال گذشته افزایش یافته و عرضه سایر اوراق مالی اسلامی با نوسان همراه بوده است.

 • 2

حمایت بانک کشاورزی از پرورش گل

نگاه ویژه و حمایت از پرورش گل ، به مثابه یکی از روش های افزایش درآمد های غیر نفتی و رونق اقتصادی کشور، همواره در دستور کار بانک کشاورزی قرار دارد.

 • 3

بازگشت۸۰۰ طرح راکد به چرخه تولید باحمایت بانک کشاورزی

با استفاده از حمایت‌های مالی و تمهیدات بانک کشاورزی، حدود ۸۰۰ طرح راکد و بلاتکلیف به ارزش بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال در فاصله سال‌های ۹۶ تا ۹۹ به چرخه تسهیلات و تولید بازگشته است.

 • 3

اعطای تسهیلات ارزان قیمت به کارگران نمونه استان‌های کشور

بانک رفاه کارگران در سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها " و با هدف تکریم و تجلیل از اقشار مختلف جامعه کارگری کشور، به کارگران نمونه استان‌های کشور تسهیلات ارزان قیمت پرداخت می‌کند.

 • 8

رفت و برگشت شاخص بورس

شاخص کل بورس پس از افت ۴۴ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۱۵۰ هزار واحدی قرار گرفت.

 • 6

افزایش قیمت سکه و دلار در بازار

نائب رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: امروز ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ شاهد افزایش قیمت سکه و دلار در بازار بودیم.

 • 8

حذف تدریجی پول کاغذی در مبادلات/ دوران اسکناس به پایان می‌رسد

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به کمرنگ شدن نقش پول کاغذی در برخی کشورهای جهان، معتقد است: رمزارزها چرخه نابودی پول کاغذی را تسریع می‌کنند.

 • 7

تعبیر «حباب» برای بورس اشتباه است

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: زمانی که در مورد بورس و قیمت دارایی‌ها صحبت می‌شود در مورد متغیر اسمی صحبت می‌شود، در نتیجه مقایسه یک متغیر اسمی با متغیر واقعی بسیار مقایسه نادرستی است.

 • 6

پیش‌بینی رشد اقتصادی بیش از دو درصد در سال ۱۴۰۰

رئیس اتاق بازرگانی با تاکید بر اینکه مهم‌ترین مساله دولت بعدی مسائل اقتصادی است، اظهار کرد: براساس پیش‌بینی بانک جهانی نیز، امسال رشد اقتصادی ایران بالاتر از دو درصد خواهد بود.

 • 3

نرخ رسمی۲۱ ارز افزایش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۶ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۲۱ ارز کاهش و ۱۶ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ ۹ ارز هم بدون تغییر باقی ماند.

 • 7