منافع سهامداران خط قرمز همیشگی

منافع سهامداران خط قرمز همیشگی

رییس سازمان بورس اعلام کرد: در سازمان خط قرمزی داریم که باید به آن توجه کنیم که آن منافع سهامدار است و نباید این قانون از این خط قرمز عبور کند.

یکشنبه 6 تیر 1400 ساعت 21:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از سنا، محمدعلی دهقان دهنوی در چهارمین میز صنعت سازمان بورس که با هدف بررسی چالش های صنعت بیمه برگزار شد، گفت: بازار سرمایه ارتباط و پیوند گسترده با صنعت بیمه دارد و می تواند آن را تقویت کرد.

وی افزود: با توجه به منابع قابل توجه شرکت های بیمه و تمایل آنها برای سرمایه گذاری در بازار سرمایه و همچنین میزان پذیرش ریسک در این شرکت ها در سطوح مالی، صنعت بیمه برای ما یک صنعت خاص تلقی می شود.

رییس سازمان بورس یادآور شد: نظام تامین مالی ما در حال دگردیسی است و در حال حرکت از نظام بانک محور به سمت نظام مختلط و در آینده نظام بازار محور هستیم. این مقام مسئول ادامه داد: با حرکت به سمت نظام بازارسرمایه نقش نهادهای مالی پُررنگ تر می شود و همچنین کانالی برای ورود سرمایه مردم به سمت بازار سرمایه ایجاد می شود که برای فعالیت این کانال میز صنعت به شکل ویژه می تواند بر این کسب و کار متمرکز شود. هدف ما توسعه روابط بین بازار سرمایه و صنعت بیمه است.

دهقان دهنوی در خصوص دغدغه های مطرح شده فعالان صنعت بیمه در این جلسه گفت: یکی از دغدغه های طرح شده در این جلسه به موضوع بحث حاکمیت شرکتی مربوط می شد. به عقیده مدیران صنعت بیمه وقتی یک شرکت، تنظیم گر تخصصی و قواعد حاکمیت خود را دارد، آن تنظیم گر اولویت دارد و از نظر آنها اجرای همزمان قوانین حاکمیت شرکتی بورس و صنعت بیمه مشکلاتی را برای آنها ایجاد می کند. این نکته مورد تایید سازمان بورس نیز هست و ما قواعد حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را می پذیریم؛ اما ما در سازمان بورس خط قرمزی داریم که باید به آن توجه کنیم که آن منافع سهامدار است و نباید این قانون از این خط قرمز عبور کند.

وی گفت: بدین منظور برای حصول نتیجه مناسب ما می توانیم دستورالعمل حاکمیت شرکتی بیمه مرکزی را مبنا قرار داده و این دستورالعمل را در میز صنعت بررسی و با همکاری یکدیگر تدوین کنیم، به خصوص که تنها موارد قابل توجه در این حوزه ۳ الی ۴ مورد است که نیاز به همفکری طرفین دارد.

دهقان دهنوی تحولات ناگهانی در قوانین و دستورالعمل‌ها را از دیگر دغدغه مدیران این صنعت خواند و خاطرنشان کرد: تغییراتی همچون تغییر تعرفه و نرخ های متفاوت که منافع سهامداران را تحت الشعاع قرار می دهد برای سازمان بورس نیز مهم بوده و سعی خواهیم کرد مشکلات ایجاد شده در این حوزه را نیز از طریق تریبون های رسمی پوشش دهیم تا به گوش قانون گذاران و تصمیم گیران برسد.

لزوم ثبات در بازارهای مالی دیگر دغدغه طرح شده در این جلسه بود که رییس سازمان بورس درباره آن تاکید کرد: بیمه ها نیاز به سرمایه گذاری بلند مدت دارند و ثبات در قوانین و مقررات بازارهای مالی برای آنها اهمیت ویژه ای دارد که برای این مورد نیز پیشنهاد شد تا اعضای شورای‌عالی بورس و شورای‌عالی صنعت بیمه به صورت همزمان همکاری و عضویت متقابل در این دو نهاد داشته باشند.

رییس سازمان بورس عنوان کرد: البته پیشنهاد می شود در هیات مشترک نهادهای مالی با حضور نمایندگان هر سه نهاد بانک، بیمه و بورس موضوعات بررسی شود. دهقان دهنوی در ادامه اذعان داشت: لزوم توسعه در بخش انتشار اوراق اتکایی هم در این جلسه مطرح شد که ما برای اجرای آن در بازار سرمایه مانعی نداریم و آماده ایم ابزار مالی متنوع تری برای بازار سرمایه بهتر طراحی و منتشر کنیم.

وی به بحث کد دوم برای بیمه های زندگی و حل این موضوع با سپرده گذاری اشاره کرد و گفت: در بحث فروش سهام و بازارگردانی نیز نکته هایی از سوی شرکت کنندگان در این جلسه مطرح شد. در این خصوص لازم به ذکر است اگرچه می‌پذیریم بازارگردانی ممکن است مشکلاتی را برای شرکت ها ایجاد کند، اما از آن طرف ناشران مسئولیت هایی در قبال سهامداران و بازار دارند که باید به آن عمل کنند.

دهقان دهنوی گفت: وقتی بازار سرمایه در زمان رشد، منابعی را از طریق افزایش سرمایه و اوراق بدهی به ناشر می رساند، باید در زمان رکود نیز ناشر از سهامدار و بازار حمایت کند، حمایتی که در نهایت سود آن به خود ناشر می رسد و اثر بازگشتی برای بازار و ناشر دارد.

وی در خصوص خواسته بازار سرمایه از صنعت بیمه نیز خاطرنشان کرد: از صنعت  بیمه درخواست می کنم تا این موضوع را بررسی کند که از چه ابزار بیمه ای بهتری می توانیم استفاده کنیم تا در حوزه ریسک بازار سرمایه بهتر عمل کنیم: در همه حوزه ها اعم از پوشش ریسک سهامداران حقوقی حقیقی نهادهای مالی و غیره.

این مقام مسوول ادامه داد: از آن طرف باید بررسی کنیم که چطور می توان منابع صنعت بیمه را به سمت بازار سرمایه سوق دهیم. وی برای مثال به بیمه های زندگی اشاره کرد و گفت: این بیمه ها جای توسعه بسیاری دارند و نیاز به سرمایه گذاری منابع آنها در بازاری مناسب وجود دارد و با توجه به اینکه بازدهی بازار سرمایه از همه بازارها در بلندمدت بیشتر است، اگر بیمه زندگی رشد کند بازار سرمایه نیز رشد خواهد کرد

دهقان دهنوی در پایان تاکید کرد: بازار سرمایه و صنعت بیمه می توانند تعاریف مشترکی پیدا کرده و ابزارهای مشترکی داشته باشند که در نهایت این برای هر دو طرف مطلوب خواهد بود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

انتقال بار مالیات بر ارزش افزوده به مصرف کننده نهایی

معاون سازمان مالیاتی می‌گوید بار قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی به مصرف‌کننده نهایی منتقل شود.

 • 1

خبر خوب برای سهامداران سهام عدالت

مدیر نظارت بر ناشران بورس گفت: مطابق با مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تمام مشمولین سهام عدالت در روش مستقیم از تمام حقوق و مزایای سهامداری برخوردار شدند.

 • 4

بررسی روند تورم در ۵۰ ماه اخیر

بررسی نرخ تورم دوازده ماهه کل کشور در ۵۰ ماه گذشته نشان دهنده ثبت فاصله تورمی ۳۷ درصدی است به نحوی که نرخ تورم در خردادماه ۹۶ نزدیک به ۷.۲ درصد بود اما در تیرماه ۱۴۰۰ به رقم ۴۴.۲ درصد رسید.

 • 2

امروز آخرین مهلت رجیستری برخی برندهای تبلت

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که امروز آخرین مهلت رجیستری کردن برخی نشان‌های تجاری تبلت است.

 • 4

اتاق ایران به گروه مشورتی آسیا-اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک پیوست

اتاق بازرگانی ایران به عضویت گروه مشورتی بخش خصوصی منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک پیوست.

 • 4

مسئله FATF بلاتکلیف ماند/ کار به دولت سیزدهم کشید

دولت دوازدهم در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که هنوز نتوانسته موضوع FATF را به سرانجام برساند و منتظر اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت است، اما به نظر می رسد این کار باید در دولت سیزدهم دنبال شود.

 • 5

کاهش ۱۷ درصدی زیان بانک سرمایه

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۹ برگزار و بر اساس صورت های مالی منتشر شده این بانک، ۱۷ درصد کاهش زیان نسبت به سال مالی ۹۸ اعلام شد.

 • 6

پیام تبریک مدیرعامل بانک سرمایه به مناسبت عیدقربان

فرج اله قدمی مدیرعامل بانک سرمایه، فرا رسیدن عید سعید قربان را تبریک گفت.

 • 6

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع بانک اقتصاد نوین

مجوز برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک اقتصاد نوین از سوی بانک مرکزی صادر شد.

 • 11

متوسط هزینه - درآمد خانوار در سال ۹۹ چقدر بود؟

مرکز آمار ایران تغییرات درآمد و هزینه خانوارهای شهری و روستایی کشور در سال ۹۹ را اعلام کرد.

 • 6

صادرات ایران به آذربایجان و روسیه افزایش یافت

سخنگوی گمرک گفت: در سال ۹۹ با وجود بحران کرونا و جنگ قره باغ، صادرات ایران به آذربایجان و روسیه افزایش یافت.

 • 1

قیمت جدید انواع سکه و طلا/ بازار تهران و البرز؛ تعطیل

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: با تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز هرچند داد و ستدها کم خواهد شد، اما تاثیری بر روند قیمت‌ها و بازار نخواهد داشت.

 • 2

برگزاری مجمع فوق العاده بانک رفاه کارگران

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده بانک رفاه کارگران منتشر شد.

 • 2

برگزاری مجمع بانک گردشگری به زمان دیگری موکول شد

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک گردشگری برای سال (دوره) مالی منتهی به پایان سال ۹۹ لغو شد.

 • 9

برگزاری مجمع بانک گردشگری به زمان دیگری موکول شد

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک گردشگری برای سال (دوره) مالی منتهی به پایان سال ۹۹ لغو شد.

 • 1

تعطیلی شعب بانک سرمایه در دو استان تهران و البرز

بانک سرمایه در خصوص تعطیلی شعب خود در استان های تهران و البرز اطلاعیه‌ای صادر کرد.

 • 7

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک‌پاسارگاد به زمان دیگری موکول شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک‌پاسارگاد، در تاریخ ۲۷ تیر ۱۴۰۰، به اتفاق آراء حاضرین با اعلام تنفس به تاریخ دیگری موکول شد.

 • 5

تعطیلی کلیه شعبه‌های بانک پاسارگاد در استان‌های "تهران" و "البرز"

کلیه شعبه‌های بانک پاسارگاد در استان‌های «تهران» و «البرز» از روز سه‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ تا روز یک‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ تعطیل خواهند بود.

 • 2

خدمات غیر حضوری شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز

شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز در تعطیلات پیش رو به‌ صورت غیرحضوری خدمات ارائه می‌دهد.

 • 17

خدمات غیر حضوری شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز

شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز در تعطیلات پیش رو به‌ صورت غیرحضوری خدمات ارائه می‌دهد.

 • 2