پیشنهاداتی برای تشویق صادرکنندگان/ فعالان اقتصادی پاسخ دادند

پیشنهاداتی برای تشویق صادرکنندگان/ فعالان اقتصادی پاسخ دادند

پس از دستور رییس جمهور مبنی بر ارائه مشوق به صادرکنندگان خوشنام، برخی فعالان بخش خصوصی به این سوال پاسخ دادند که دولت چه راهکارهایی را باید دنبال کند تا مشوق‌های موثری برای تمامی فعالان اعمال شود.

سه شنبه 15 مهر 1399 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، حسن روحانی رییس کابینه دوازدهم جمهوری اسلامی ایران چندی پیش در جلسه ستاد اقتصادی دولت پس از شنیدن گزارش رییس کل بانک مرکزی درباره عملکرد صادرکنندگانی که ۱۰۰ درصد تعهد ارزی خود را ایفا کرده اند؛ دستور ارائه مشوق هایی به این صادرکنندگان را داد.

روحانی گفت:«تجار و بازرگانان کشور چه در شرایط جنگ اقتصادی و چه در شرایط عادی به هیچ وجه نباید در مسیر فعالیت خود درگیر موانع اداری شوند. در نتیجه مقرر شد مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان با اعلام بانک مرکزی و به نسبت ایفای تعهد برگشت ارز صادراتی در مدت دو هفته برگردانده شود.»

با توجه به اینکه این موضوع برای برخی صادرکنندگان است، فعالان اقتصادی معتقدند باید مسیر کلی صادرات را هموار کرد تا همه بتوانند در یک شرایط یکسان به توسعه صادرات کمک کنند. به همین بهانه به سراغ برخی فعالان صادراتی خوشنام کشور رفتیم تا از آنها بپرسیم، چه پیشنهادهایی برای بالا بردن انگیزه صادرکنندگان و مشوق های اعطایی از سوی دولت دارند؟  

محمدرضا انصاری/ نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران: زمانی که مسیر صادراتی برای فعالان این حوزه هموار باشد و موانع از سر راه برداشته شود، آنگاه ارزهای صادراتی خود به خود به کشور بازمی گردد و نیازی به مقررات دست و پاگیر نخواهد بود. البته شاید در این میان چند نفری هم دچار تخلف شوند که باید با آنها برخورد کرد اما نه اینکه قواعدی خاص بگذاریم و بگوییم هرکه توانست این قواعد را رعایت کند مشمول مشوق ها می شود. حمایت و اعطای تشویق هایی برای صادرات نباید برای گروه خاصی باشد بلکه باید همه صادرکنندگان را شامل شود و برای تحقق این مهم هم نیازی نیست دولت ابتکاری به خرج بدهد و روش جدیدی به کار گیرد بلکه می تواند از کشورهای دیگر الگو بگیرد که نتیجه بخش بوده است. در این میان دولت می تواند مشوق های صادراتی که سال های گذشته نیز برقرار بود را احیا کند تا انگیزه صادرکنندگان را بالا ببرد و از سوی دیگر بروکراسی های موجود بر سر راه صادرات را از میان بردارد. در واقع می توان با اختصاص کارت ویژه به صادرکنندگان اصیل و واقعی آنها را در انجام امور اداری و بروکراتیک یاری کرد. نکته مهم دیگر اینکه بانک مرکزی باید تعهد ارزی که همراه با قوانین خاص است را حذف کند و به دنبال روش های دیگر ورود ارز به چرخه اقتصاد کشور باشد چرا که این موضوع به تحقق اهداف مد نظر بانک مرکزی هم منجر نشده و نمی شود. ما متوجه دغدغه های بانک مرکزی و دولت هستیم اما پاسخی که به آن می دهند اشتباه است و راه به جایی نخواهد برد.

محسن احتشام/ رئیس اتاق بازرگانی بیرجند: صادرکنندگان اصیل و شناسنامه دار در این شرایط سخت به تعهد خود عمل کردند و با اجرای دستورالعمل هایا دولت، به تعهدات ارزی خود پایبند بودند؛ بنابراین باید تفاوتی بین این دسته از صادرکنندگان و افرادی که به تعهد خود عمل نکردند وجود داشته باشد. در نتیجه می توان مشوق هایی را در نظر گرفت تا هم انگیزه صادرکنندگان افزایش یابد و هم اینکه مسیر هموارتری پیش رویشان قرار بگیرد. صادرکنندکان در شرایط تحریم مورد تهدید هم قرار گرفته اند و یا پول هایشان بلوکه شده یا کالاهای خود را از دست داده اند که لازم است تا بانک مرکزی آنها را در این مسیر یاری کند. نکته بعدی اینکه باید خط اعتباری برای صادرکنندگان خوشنام و متعهد ایجاد کنند و تسهیلات ارزان قیمت در اختیارشان قرار دهند. در شرایط سخت اقتصادی که فاصله نرخ ارز نیمایی با بازار آزاد بسیار بود صادرکنندگان ارز خود را ارائه دادند و تا حدودی متضرر شدند؛ بنابراین باید برای تامین سرمایه در گردش هم مورد حمایت قرار گیرند. ما در شرایط کنونی نیاز به توسعه صادرات داریم و دولت باید ارائه مشوق ها، انگیزه صادرکنندگان را بالاتر ببرد.  

محمدرضا فرشچیان/ عضو هیات رئیسه اتحادیه صادرکننده خشکبار ایران: قبل از تشویق صادرات باید ترغیب صادرات انجام گیرد. در واقع ابتدا باید مسیر صادرات را برای تجار واقعی هموار کنند تا همه بتوانند در یک شرایط یکسان به فعل صادرات بپردازند و تمام تعهدات ارزی خود را ایفا کنند. موضوع مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان در نص صریح قانون آمده است و براساس آن باید ظرف ۱۰ روز عودت داده شود اما در حال حاضر برخلاف آن عمل می شود. پیشنهاد بنده این است که برای ترغیب صادرات باید برای همه صادرکنندگان شرایط و امکانات یکسانی فراهم باشد نه اینکه برای برخی تبعیض قائل شوند. باید همه رانت های موجود از بین برود، به عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی را فقط به بخشی از صنایع اختصاص ندهند. مورد بعدی که دولت باید آن توجه کند و بعد به تشویق صادرکنندگان بپردازد این است که چند درصد از ابتکار و فعلی که صادرکننده انجام می دهند سود ملی را در نظر دارد و تا چه میزان از خروج سرمایه از کشور جلوگیری می کند. در پایان اینکه کاش دولت یک مسیر واحدی را پیش روی همه صادرکنندگان قرار می داد و بعد اگر چند نفر از دیگران جلو زدند مورد تشویق خود قرار می داد. 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کابوتاژ و انواع آن

کابوتاژ از نظر حمل و نقل حق تحویل کالا یا مسافر بین بندرهای یک کشور، توسط کشتی از کشور دیگر است.

 • 1

روزانه پیگیر واریز ۱۵۰ میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت هستیم

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به طور مرتب در حال پیگیری بحث واریز مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هستیم تا بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی لازم ایجاد شود.

 • 2

بورس این هفته سبزپوش شد

بازار سرمایه در هفته منتهی به دوم تیر ماه در حالی با رشد خوبی همراه بود که شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۱۶۱ هزار واحد روز شنبه به یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد در پایان معاملات هفته رسید.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک رفاه در پی حادثه واژگون شدن اتوبوس خبرنگاران

در پی حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه، اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی درگذشت دو تن از خبرنگاران خبرگزاری های ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت.

 • 5

هدایت نقدینگی خُرد به سمت بنگاه‌های کوچک تولیدی

امروز در مراسمی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خُرد مردمی امضاء شد.

 • 6

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به رئیس جمهوری منتخب

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی ضمن تبریک انتخاب سید ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری کشور اظهار امیدواری کرد حضور ایشان در مسند ریاست قوه مجریه مایه خیر و برکت برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

 • 4

رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از لزوم اتخاذ رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان خبر داد.

 • 7

عضویت بورس تهران در هیات مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی

سی و دومین نشست مجمع عمومی فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی به صورت مجازی انجام شد.

 • 6

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

امکان استعلام چک های صیادی ثبت شده در سامانه پیچک در اپلیکیشن «ایوا» که توسط بانک ملی ایران طراحی شده، فراهم است.

 • 6

رکورد ارزش معاملات ماهانه بورس کالا شکسته شد

طی خرداد ماه سال جاری، ۳ میلیون و ۵۹۳ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴۴۲ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

 • 4

سود خالص بانک آینده اعلام شد/ جزییات صورت‌های مالی بانک

اطلاعات و صورت‌های مالی (حسابرسی نشده) ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته بانک آینده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 5

اقدامات و برنامه‌های بانک صنعت و معدن استان گیلان

مدیر استانی گیلان و رئیس شعبه رشت بانک صنعت و معدن در خصوص راهکارهای استفاده از ظرفیت های صنعتی و معدنی استان و بهره برداری از فرصت ها و مزیت های اقتصادی آن توضیحاتی ارائه کرد.

 • 5

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰

معاون درآمدهای سازمان مالیاتی کشور گفت: ۱۵ تیرماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰ است.

 • 3

تقویت ۲۶ هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶ هزار و ۱۰۱ واحدی معادل ۲.۲۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۸۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۶۱۶ واحد رسید.

 • 5

ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه

مدیرعامل بانک رفاه کارگران با تاکید بر ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی با موضوع " کار و اشتغال" را در این زمینه بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

 • 8

متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی تعیین شد

براساس مصوبه هیات وزیران، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و بورس متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی شدند.

 • 6

تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، از تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹ تا ۱۵ تیرماه سال جاری خبر داد.

 • 6

تداوم روند صعودی بورس در سومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۴ هزار و ۸۳۷ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۹۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۳۱۹ واحد رسید.

 • 7

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت

معاون اول رییس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی از محل تحویل نفت خام به آنها طبق قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران را ابلاغ کرد.

 • 4

آیین‌نامه اجرایی «ارتقای برنامه بهره‌وری» ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور آیین‌نامه اجرایی بند (ج) تبصره (۲۰) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص «ارتقای برنامه بهره‌وری» را ابلاغ کرد.

 • 5