ایفای ۷۰ درصدی تعهد ارزی بیش از ۶۵ درصد مشتریان بانک توسعه صادرات

ایفای ۷۰ درصدی تعهد ارزی بیش از ۶۵ درصد مشتریان بانک توسعه صادرات

۶۵ درصد مشتریان این بانک بالغ بر ۷۰ درصد تعهد صادراتی خود را ایفا کرده، ضمن اینکه نیمی از این تعداد، ۱۰۰ درصد ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده اند.

سه شنبه 8 مهر 1399 ساعت 17:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، حبیب احمدی در چهارمین جلسه اتاق فکر که با حضور دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل، مدیران ارشد و روسای شعب این بانک با هدف بررسی چالش­های رفع تعهد ارزی مشتریان به صورت ویدئو کنفرانسی، برگزار شد، اظهار داشت: پس از صدور بخشنامه بانک مرکزی در مرداد ماه سال جاری در خصوص تعیین تکلیف وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات لازم دیده شد تا در مورد بسته سیاستی جدید و مسائل پیش روی مشتریان بانک جلسه همفکری تشکیل شود.

وی با تشریح بندهایی از بخشنامه بانک مرکزی، گفت: بر اساس بسته سیاستی جدید بانک مرکزی صادرکنندگان باید حداقل ۸۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به صورت حواله ارزی و حداکثر ۲۰ درصد از آن را به صورت اسکناس در بازار ثانویه، به بانک­ها و صرافی­های مجاز به فروش برسانند و بنگاه های تولیدی صادراتی نیز به منظور تامین نیازهای وارداتی خود حداکثر ۳۰ درصد از منابع خود را استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه تمامی صادرکنندگان باید حداکثر ۴ ماه پس از صدور پروانه صادراتی، ارز خود را به چرخه اقتصادی برگردانند، گفت: به منظور تقویت و ارتقا صادرات غیر نفتی، وزارت صمت اقدام به رتبه بندی صادرکنندگان می­کند و بر این اساس صادرکنندگان با صادراتی بیش از سقف اعتباری باید به سرعت به ایفای تعهد ارزی خود اقدام کنند.

احمدی اظهار داشت: ارز ناشی از قراردادها و پیمان­های ارزی داخلی باید برای تامین نیاز های وارداتی قراردادهای مذکور استفاده شود. به گفته مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران در این بخشنامه آمده است: وزارت خانه های مرتبط با توجه به عملکرد صادراتی شرکت های تحت مدیریت خود، مسئولیت پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات را به عهده دارند.

احمدی با اشاره به بخش دیگری از این بخشنامه که به موضوع صادرات از محل ورود موقت پرداخته است،گفت: بر این اساس تولیدکنندگان موظفند جهت ورود کالا، اقدام به ثبت آماری از محل ورود موقت کرده و گمرک نیز پروانه واردات موقت را برایشان صادرکند.

وی تصریح کرد: دربخش پایانی این بخشنامه آمده است ارائه هرگونه خدمات توسط تمام دستگاه ها و سازمان های اجرایی، بانک­های عامل و شبکه صرافی­ها به صادرکنندگانی که بر مبنای بسته سیاستی بانک مرکزی، نسبت به برگشت ارز اقدام نمی­کنند و نیز سایر اشخاصی که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در روند عدم بازگشت ارز صادرکنندگان مذکور مشارکت دارند، تا زمان ایفای تعهد ارزی آنها، امکان پذیر نیست.

احمدی خاطر نشان کرد که هرچند در بند هفتم اشاره ای به حجم ایفای تعهد ارزی نشده اما به نظر می رسد منظور بانک مرکزی عدم ایفای ۱۰۰ درصدی تعهد ارزی است و البته در تبصره یک این بند آمده است که اسامی این افراد با همکاری نهادهای ذیربط استخراج وحسب مورد به دستگاه های قضایی منعکس می شود و بر همین اساس بانک مرکزی نسبت به عدم صدور گواهی ثبت آماری اقدام وگزارش عملکرد موارد مشکوک را به صورت ماهانه برای نهادهای مرتبط ارسال می ­کند.

به گفته احمدی، بانک مرکزی، بانک­های عامل را نیز مکلف کرده که تا زمان ایفای تعهد ارزی باید از اعطای تسهیلات و ضمانت­نامه ­های ارزی و ریالی و خدمات بانکی به صادرکنندگان خودداری کنند که البته این موضوع مشکلاتی را برای برخی صادرکنندگان به وجود آورده و نیازمند شفافیت بیشتر است.

وی در پایان پس از تشریح بندهای مهم بخشنامه بانک مرکزی، گفت: مدیریت امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران برای بازاریابی جذب صادرکنندگانی که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود پایبند هستند، برنامه ریزی های لازم را انجام داده و آمادگی خود را جهت ارائه خدمات به این دست از صادرکنندگان اعلام می کند.

وی با تاکید به اینکه بانک توسعه صادرات ایران مصمم است در جهت تقویت صادرکنندگان متعهد نهایت تلاش و توان خود را در چارچوب قانون به کار ببندد، گفت: بسیاری از مشتریان بانک، حجم قابل توجهی از تعهد ارزی خود را ایفا کرده اند و تلاش ما برای طبقه بندی مشتریان، ایجاد بستری مناسب مدیریت شعب بانک است تا بر اساس بندهای بخشنامه بانک مرکزی با صادرکنندگان در تعامل باشند.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، روسای شعب حاضر در این جلسه سوالات و نقطه نظرات خود را پیرامون موضوع رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و بندهای بخشنامه جدید بانک مرکزی با مدیران بانک مطرح کردند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کابوتاژ و انواع آن

کابوتاژ از نظر حمل و نقل حق تحویل کالا یا مسافر بین بندرهای یک کشور، توسط کشتی از کشور دیگر است.

 • 1

روزانه پیگیر واریز ۱۵۰ میلیون دلار به حساب صندوق تثبیت هستیم

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به طور مرتب در حال پیگیری بحث واریز مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هستیم تا بین صندوق توسعه ملی و بانک مرکزی هماهنگی لازم ایجاد شود.

 • 2

بورس این هفته سبزپوش شد

بازار سرمایه در هفته منتهی به دوم تیر ماه در حالی با رشد خوبی همراه بود که شاخص کل بورس از محدوده یک میلیون و ۱۶۱ هزار واحد روز شنبه به یک میلیون و ۲۱۳ هزار واحد در پایان معاملات هفته رسید.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک رفاه در پی حادثه واژگون شدن اتوبوس خبرنگاران

در پی حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران در ارومیه، اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی درگذشت دو تن از خبرنگاران خبرگزاری های ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت.

 • 5

هدایت نقدینگی خُرد به سمت بنگاه‌های کوچک تولیدی

امروز در مراسمی با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و وزیر صنعت، معدن و تجارت، تفاهم‌نامه تأمین مالی تولید با سرمایه‌های خُرد مردمی امضاء شد.

 • 6

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به رئیس جمهوری منتخب

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی ضمن تبریک انتخاب سید ابراهیم رئیسی به ریاست جمهوری کشور اظهار امیدواری کرد حضور ایشان در مسند ریاست قوه مجریه مایه خیر و برکت برای نظام جمهوری اسلامی ایران باشد.

 • 4

رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از لزوم اتخاذ رویکردهای نوین در ارائه خدمات شعب بانک توسعه تعاون به مشتریان خبر داد.

 • 7

عضویت بورس تهران در هیات مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی

سی و دومین نشست مجمع عمومی فدراسیون بورس های اروپا-آسیایی به صورت مجازی انجام شد.

 • 6

استعلام چک صیادی ملی در «ایوا»

امکان استعلام چک های صیادی ثبت شده در سامانه پیچک در اپلیکیشن «ایوا» که توسط بانک ملی ایران طراحی شده، فراهم است.

 • 6

رکورد ارزش معاملات ماهانه بورس کالا شکسته شد

طی خرداد ماه سال جاری، ۳ میلیون و ۵۹۳ هزار تن انواع کالا به ارزش بیش از ۴۴۲ هزار میلیارد ریال در بازار فیزیکی بورس کالای ایران مورد دادوستد قرار گرفت.

 • 4

سود خالص بانک آینده اعلام شد/ جزییات صورت‌های مالی بانک

اطلاعات و صورت‌های مالی (حسابرسی نشده) ۱۲ ماهه منتهی به پایان سال گذشته بانک آینده در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 5

اقدامات و برنامه‌های بانک صنعت و معدن استان گیلان

مدیر استانی گیلان و رئیس شعبه رشت بانک صنعت و معدن در خصوص راهکارهای استفاده از ظرفیت های صنعتی و معدنی استان و بهره برداری از فرصت ها و مزیت های اقتصادی آن توضیحاتی ارائه کرد.

 • 5

آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰

معاون درآمدهای سازمان مالیاتی کشور گفت: ۱۵ تیرماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده بهار ۱۴۰۰ است.

 • 3

تقویت ۲۶ هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶ هزار و ۱۰۱ واحدی معادل ۲.۲۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۳ هزار و ۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۸۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۶۱۶ واحد رسید.

 • 5

ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه

مدیرعامل بانک رفاه کارگران با تاکید بر ضرورت نهادینه ساختن فرهنگ کار و تلاش در جامعه، برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات عکاسی با موضوع " کار و اشتغال" را در این زمینه بسیار تاثیرگذار توصیف کرد.

 • 8

متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی تعیین شد

براساس مصوبه هیات وزیران، سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی و بورس متولی فروش اموال مازاد دستگاه‌های اجرایی شدند.

 • 6

تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، از تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت‌کنندگان سکه در سال ۱۳۹۹ تا ۱۵ تیرماه سال جاری خبر داد.

 • 6

تداوم روند صعودی بورس در سومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۴ هزار و ۸۳۷ واحدی معادل ۰.۴۲ درصد به یک میلیون و ۱۶۸ هزار و ۵۹۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۳۱۹ واحد رسید.

 • 7

ابلاغ آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت

معاون اول رییس‌جمهور آیین‌نامه اجرایی تسویه خالص بدهی‌های قطعی دولت به اشخاص حقیقی، حقوقی، تعاونی و خصوصی از محل تحویل نفت خام به آنها طبق قیمت روز صادراتی شرکت ملی نفت ایران را ابلاغ کرد.

 • 4

آیین‌نامه اجرایی «ارتقای برنامه بهره‌وری» ابلاغ شد

معاون اول رییس جمهور آیین‌نامه اجرایی بند (ج) تبصره (۲۰) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور در خصوص «ارتقای برنامه بهره‌وری» را ابلاغ کرد.

 • 5