استقلال بانک مرکزی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد

استقلال بانک مرکزی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد

یک کارشناس اقتصادی گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، انتظار داریم شاهد تغییر جایگاه و نقش تیم اقتصادی و سازمان برنامه‌ریزی کشور و مهم‌تر از همه تغییر نگاه به بانک مرکزی باشیم.

یکشنبه 30 خرداد 1400

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

،استقلال بانک مرکزی یکی از موضوعات مهمی است که در چند سال اخیر از سوی این نهاد بارها مطرح شده است. کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که یکی از راهکارهای اصلاح ساختار پولی و بانکی استقلال فکری و عملی بانک مرکزی در تصمیمات پولی کشور است تا با مستقل بودن از تصمیمات مالی دولت، بتواند اختیار امور را خود در دست بگیرد.

از این رو، با مشخص شدن نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری این سوال مطرح می‌شود که آیا دولت بعد توانایی چنین اصلاح ساختاری را در اقتصاد ایران دارد یا خیر؟ آیا دولت پیش رو می‌تواند از تحمیل تصمیمات خود به بانک مرکزی اجتناب کند و برای جبران کسری بودجه از راه‌های دیگری غیر از مسیر بانک مرکزی اقدام کند؟ بدون شک، پاسخ به این سوال رویکرد دولت سیزدهم در مواجهه با بسیاری از مشکلات از جمله مدیریت نقدینگی و نرخ ارز را به نمایش خواهد گذاشت.

ساسان شاه‌ویسی، کارشناس اقتصادی درباره این موضوع به خبرنگار ایبِنا گفت: استقلال بانک مرکزی یعنی صرف نظر از کارآمدی یا ناکارآمدی دولت به عنوان یک نهاد قدرتمند و اثرگذار در نظام پولی و بانکی، بانک مرکزی بتواند آنچه که به موجب رویکردهای کارشناسی عالمانه و سیاست‌گذاری‌های خود در پیش رو دارد بدان دست یابد.

وی افزود: متاسفانه یا خوشبختانه با توجه به اینکه اقتصاد ایران هم رویکرد سرمایه‌داری و هم رویکرد دولتی بودن را دنبال می‌کند، به نظر می‌رسد حتی در اقدامات قانون‌گذارانه و ظرفیت‌های ساختاری برای بانک مرکزی سعی می‌شود که یک نگاه ساختاری منعطف و در عین حال مستقل به آن نگاه شود. اما از این ظرفیت برخوردار نمی‌شود چرا که ما باید یک اصلاح ساختاری را در رویکردهای اقتصادی‌مان شاهد باشیم که این اصلاح ساختار همان مطالبات رهبری است.

‌شاه‌ویسی ادامه داد: از این جهت، عموما دولت‌ها به دلیل آنکه سیاست‌گذاری‌های اقتصادی متناسبی را مبتنی بر دانش و کارکردهای اقتصادی بروز نمی‌دهند عمدتا نیازمند وابستگی شدید به منابع و عملکرد بانک مرکزی برای توجیه کردن یا به اصطلاح مدیریت کردن امور اقتصادی خود هستند، بنابراین استقلال بانک مرکزی که مورد نظر است می‌تواند به شدت هم افزایی در ظرفیت‌های اقتصادی ایران ایجاد کند.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: دولت منتخب سیزدهم مهم ترین کاری که می‌تواند انجام دهد این است که هماهنگ‌سازی در تیم اقتصادی ایجاد کند؛ از آن مهم‌تر، کاری که باید انجام شود بازگشت به سیاست‌های اقتصادی ابلاغی و در عین حال قوانینی است که در اندازه‌های مختلف قوه مقننه آنها را ابلاغ کرده و دولت کمتر به آنها توجه کرده است و تلاش کرده‌ سبک و سیاق خود را ارائه دهد.

وی اضافه کرد: بنابراین در وهله اول ما باید به قوانینی که در حال حاضر وجود دارد بازگشت کنیم و در عین حال، ساختار بانک مرکزی را به طرفی ببریم که ضمن حفظ استقلال و آنچه که با رویکردهای سیاست‌گذاری‌های عمیق و موثر در حوزه پولی و بانکی وجود دارد سوق پیدا کند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی یادآور شد: همچنین باید به طرح تحول نظام بانکی با یک رویکرد همه جانبه نسبت به جایگاه بخشیدن بخش موثر و پویای بانک مرکزی و در عین حال بهره‌گیری هرچه بهتر نسبت به منافع عامه در عدالت اقتصادی از نظام بانکی توجه کنیم.

شاه‌ویسی تصریح کرد: در واقع به طرح تحول نظام بانکی باید نگاهی همه جانبه داشته باشیم و نه فقط نگاه به نرخ سپرده و نه فقط هم نگاه به دامنه معنادار بدهی دولت‌ به بانک‌ مرکزی و بدهی بانک‌ها به بانک‌ مرکزی.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: از این جهت به نظر می‌رسد ساختار روندی که در دولت سیزدهم با وعده‌ها و صحبت‌هایی که در مناظرات و به خصوص در برنامه کیفی جناب رئیسی مشاهده شده است این باشد که به بهترین شکل جایگاه و نقش تیم اقتصادی و سازمان برنامه‌ریزی کشور و مهم‌تر از همه نگاه به بانک مرکزی دارای تغییرات اساسی شود.

وی در خصوص کلیات طرح اصلاحی قانون بانک مرکزی توسط مجلس هم اظهار کرد: به نظر می‌رسد با توجه به دیدگاه‌های جدیدی که در دولت سیزدهم به وجود می‌آید و با توجه به نگاه همه جانبه‌نگر کمیسیون اقتصادی مجلس و کمیته بانکی در طرح تصویبی اصلاحاتی انجام می‌گیرد و یک رویکرد متناسب‌تری چه در مجلس و چه در دولت جدید با هماهنگ‌سازی هم به وجود می‌آید.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

راه‌اندازی بورس کالای مشترک ایران و سوریه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: طبق مذاکرات انجام شده قرار است بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه‌اندازی شود.

 • 7

انتصاب ۳ عضو جدید هیئت مدیره بانک کشاورزی

وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس مجمع عمومی بانک‌ها، طی احکام جداگانه‌ای، فریدون بهبهانی، محسن صفدری و وهب متقی‌نیا را به سمت اعضای هیئت مدیره بانک کشاورزی منصوب کرد.

 • 13

درخشش بانک سپه در شانزدهمین جشنواره ملی انتشارات روابط عمومی

اداره کل روابط عمومی بانک سپه در شانزدهمین جشنواره ملی انتشارات موفق به دریافت دیپلم افتخار و کسب رتبه برتر در هشت بخش شد.

 • 14

مدیرعامل بانک مسکن با آیت‌الله اعرافی دیدار کرد

مدیرعامل بانک مسکن و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با حضور در دفتر آیت الله اعرافی رئیس حوزه های علمیه کشور و نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری با وی دیدار و ملاقات کردند.

 • 22

شاخص بورس ۴۷۰۰ واحد کاهش یافت

بورس تهران معاملات امروز سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ را با کاهش ۴ هزار و ۷۳۷ واحدی شاخص کل به پایان رساند.

 • 20

تسهیلات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران برای دانشجویان

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تا پایان آبان سال جاری تقریباً ۱۰۲ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه به ارزش ۳۶۰۰ میلیارد ریال به دانشجویان پرداخت کرده است.

 • 19

رشد ۷۳ درصدی مانده تسهیلات اعطایی در هشت ماهه سال جاری

رئیس شعبه اردبیل بانک توسعه صادرات ایران گفت: در ۸ ماهه نخست سال جاری مانده تسهیلات اعطایی مبلغ یک هزار و ۶۶۲ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۳ درصد رشد داشته است.

 • 17

مجمع عمومی فوق‌العاده پست بانک ایران ۲۳ آذرماه برگزار می‌شود

مجمع عمومی فوق العاده پست بانک ایران، به منظورتصمیم گیری درخصوص افزایش سرمایه، روز سه شنبه ۲۳ آذرماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

 • 11

توضیحات وزیر اقتصاد درباره مهار تورم، ارز ترجیحی و قانون رمزارزها

وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در جمع نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به برخی سوالات اقتصادی آن‌ها پاسخ داد.

 • 15

پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی در بانک رفاه کارگران

جزئیات تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغالزایی بانک رفاه کارگران در ۸ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰، اعلام شد.

 • 12

افت شاخص کل بورس در سومین روز هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۸۶۵ واحدی معادل ۰.۰۶ درصدی به یک میلیون و ۳۴۲ هزار و ۳۳۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۲۸ واحدی به ۱۹ هزار و ۱۸۱ واحد رسید.

 • 12

پرداخت وام قرض‌الحسنه کرونا به سرپرستان خانوار

این وام به سرپرستان خانواری پرداخت می‌شود که به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده و فاقد کسب‌وکار هستند و سرپرستان خانوار دارای درآمد ثابت مشمول این طرح نخواهند بود.

 • 5

لایحه بودجه یکشنبه آینده تقدیم مجلس می‌شود

معاون پارلمانی رییس جمهور گفت: لایحه بودجه در دولت نهایی شده است. قرار شد تعامل و هماهنگی بیشتری با کمیسیون برنامه و بودجه شود و یکشنبه آینده لایحه با حضور رییس جمهور تقدیم مجلس شود.

 • 3

مالیات بر اصل قیمت طلا از ۱۳ دی حذف می‌شود

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس از حذف مالیات بر ارزش افزوده از اصل قیمت طلا، جواهر و پلاتین براساس قانون مصوب مجلس خبر داد و جزئیاتی از این قانون که قرار است از ۱۳ دی اجرا شود را تشریح کرد.

 • 6

جزئیات پرداخت تسهیلات خودمالکی مسکن اعلام شد

عضو هیأت مدیره بانک مسکن گفت: وام ساخت مسکن خود مالکی، مشابه وام طرح جهش تولید مسکن است.

 • 13

روش‌های تامین مالی از طریق درآمدزایی در داخل کشور

یک کارشناس اقتصادی گفت: برای تامین مالی نباید به بخش‌های محدودی مانند فروش نفت و فروش اموال دولت که در بودجه قید شده است، متکی باشیم.

 • 5

استقبال از طرح صدف بانک ملی ایران

با آغاز طرح صدف بانک ملی ایران، بیش از ۵۱ هزار افتتاح حساب برای دریافت این تسهیلات ویژه از سوی مشتریان افتتاح شده است.

 • 12

حمایت بانک رفاه از مستمری‌بگیران تامین اجتماعی و فرهنگیان

بانک رفاه کارگران در ۷ ماهه ابتدایی سال جاری حدود ۱۹ هزار میلیون ریال تسهیلات در قالب طرح اساتید به جامعه اساتید کشور پرداخت کرده است.

 • 7

آمادگی بانک رفاه کارگران برای گسترش همکاری‌ها با منطقه آزاد کیش

بانک رفاه کارگران آمادگی خود را برای گسترش همکاری‌ها با منطقه آزاد کیش اعلام کرد.

 • 9

رشد ۲۷۰ درصدی اعطای تسهیلات در هشت ماهه سال جاری

تسهیلات پرداختی سال ۱۴۰۰ در شعبه مشهد طی هشت ماهه نخست سال جاری مبلغ ۲هزار و ۵۸۸ میلیارد ریال بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال قبل با ۹۷۵ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی، ۲۷۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.

 • 9