استقلال بانک مرکزی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد

استقلال بانک مرکزی در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد

یک کارشناس اقتصادی گفت: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، انتظار داریم شاهد تغییر جایگاه و نقش تیم اقتصادی و سازمان برنامه‌ریزی کشور و مهم‌تر از همه تغییر نگاه به بانک مرکزی باشیم.

یکشنبه 30 خرداد 1400

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

،استقلال بانک مرکزی یکی از موضوعات مهمی است که در چند سال اخیر از سوی این نهاد بارها مطرح شده است. کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که یکی از راهکارهای اصلاح ساختار پولی و بانکی استقلال فکری و عملی بانک مرکزی در تصمیمات پولی کشور است تا با مستقل بودن از تصمیمات مالی دولت، بتواند اختیار امور را خود در دست بگیرد.

از این رو، با مشخص شدن نتایج انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری این سوال مطرح می‌شود که آیا دولت بعد توانایی چنین اصلاح ساختاری را در اقتصاد ایران دارد یا خیر؟ آیا دولت پیش رو می‌تواند از تحمیل تصمیمات خود به بانک مرکزی اجتناب کند و برای جبران کسری بودجه از راه‌های دیگری غیر از مسیر بانک مرکزی اقدام کند؟ بدون شک، پاسخ به این سوال رویکرد دولت سیزدهم در مواجهه با بسیاری از مشکلات از جمله مدیریت نقدینگی و نرخ ارز را به نمایش خواهد گذاشت.

ساسان شاه‌ویسی، کارشناس اقتصادی درباره این موضوع به خبرنگار ایبِنا گفت: استقلال بانک مرکزی یعنی صرف نظر از کارآمدی یا ناکارآمدی دولت به عنوان یک نهاد قدرتمند و اثرگذار در نظام پولی و بانکی، بانک مرکزی بتواند آنچه که به موجب رویکردهای کارشناسی عالمانه و سیاست‌گذاری‌های خود در پیش رو دارد بدان دست یابد.

وی افزود: متاسفانه یا خوشبختانه با توجه به اینکه اقتصاد ایران هم رویکرد سرمایه‌داری و هم رویکرد دولتی بودن را دنبال می‌کند، به نظر می‌رسد حتی در اقدامات قانون‌گذارانه و ظرفیت‌های ساختاری برای بانک مرکزی سعی می‌شود که یک نگاه ساختاری منعطف و در عین حال مستقل به آن نگاه شود. اما از این ظرفیت برخوردار نمی‌شود چرا که ما باید یک اصلاح ساختاری را در رویکردهای اقتصادی‌مان شاهد باشیم که این اصلاح ساختار همان مطالبات رهبری است.

‌شاه‌ویسی ادامه داد: از این جهت، عموما دولت‌ها به دلیل آنکه سیاست‌گذاری‌های اقتصادی متناسبی را مبتنی بر دانش و کارکردهای اقتصادی بروز نمی‌دهند عمدتا نیازمند وابستگی شدید به منابع و عملکرد بانک مرکزی برای توجیه کردن یا به اصطلاح مدیریت کردن امور اقتصادی خود هستند، بنابراین استقلال بانک مرکزی که مورد نظر است می‌تواند به شدت هم افزایی در ظرفیت‌های اقتصادی ایران ایجاد کند.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: دولت منتخب سیزدهم مهم ترین کاری که می‌تواند انجام دهد این است که هماهنگ‌سازی در تیم اقتصادی ایجاد کند؛ از آن مهم‌تر، کاری که باید انجام شود بازگشت به سیاست‌های اقتصادی ابلاغی و در عین حال قوانینی است که در اندازه‌های مختلف قوه مقننه آنها را ابلاغ کرده و دولت کمتر به آنها توجه کرده است و تلاش کرده‌ سبک و سیاق خود را ارائه دهد.

وی اضافه کرد: بنابراین در وهله اول ما باید به قوانینی که در حال حاضر وجود دارد بازگشت کنیم و در عین حال، ساختار بانک مرکزی را به طرفی ببریم که ضمن حفظ استقلال و آنچه که با رویکردهای سیاست‌گذاری‌های عمیق و موثر در حوزه پولی و بانکی وجود دارد سوق پیدا کند.

این تحلیلگر مسائل اقتصادی یادآور شد: همچنین باید به طرح تحول نظام بانکی با یک رویکرد همه جانبه نسبت به جایگاه بخشیدن بخش موثر و پویای بانک مرکزی و در عین حال بهره‌گیری هرچه بهتر نسبت به منافع عامه در عدالت اقتصادی از نظام بانکی توجه کنیم.

شاه‌ویسی تصریح کرد: در واقع به طرح تحول نظام بانکی باید نگاهی همه جانبه داشته باشیم و نه فقط نگاه به نرخ سپرده و نه فقط هم نگاه به دامنه معنادار بدهی دولت‌ به بانک‌ مرکزی و بدهی بانک‌ها به بانک‌ مرکزی.

این کارشناس اقتصادی در ادامه گفت: از این جهت به نظر می‌رسد ساختار روندی که در دولت سیزدهم با وعده‌ها و صحبت‌هایی که در مناظرات و به خصوص در برنامه کیفی جناب رئیسی مشاهده شده است این باشد که به بهترین شکل جایگاه و نقش تیم اقتصادی و سازمان برنامه‌ریزی کشور و مهم‌تر از همه نگاه به بانک مرکزی دارای تغییرات اساسی شود.

وی در خصوص کلیات طرح اصلاحی قانون بانک مرکزی توسط مجلس هم اظهار کرد: به نظر می‌رسد با توجه به دیدگاه‌های جدیدی که در دولت سیزدهم به وجود می‌آید و با توجه به نگاه همه جانبه‌نگر کمیسیون اقتصادی مجلس و کمیته بانکی در طرح تصویبی اصلاحاتی انجام می‌گیرد و یک رویکرد متناسب‌تری چه در مجلس و چه در دولت جدید با هماهنگ‌سازی هم به وجود می‌آید.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

انتقال بار مالیات بر ارزش افزوده به مصرف کننده نهایی

معاون سازمان مالیاتی می‌گوید بار قانون مالیات بر ارزش افزوده بایستی به مصرف‌کننده نهایی منتقل شود.

 • 1

خبر خوب برای سهامداران سهام عدالت

مدیر نظارت بر ناشران بورس گفت: مطابق با مصوبه شورای عالی بورس و اوراق بهادار، تمام مشمولین سهام عدالت در روش مستقیم از تمام حقوق و مزایای سهامداری برخوردار شدند.

 • 4

بررسی روند تورم در ۵۰ ماه اخیر

بررسی نرخ تورم دوازده ماهه کل کشور در ۵۰ ماه گذشته نشان دهنده ثبت فاصله تورمی ۳۷ درصدی است به نحوی که نرخ تورم در خردادماه ۹۶ نزدیک به ۷.۲ درصد بود اما در تیرماه ۱۴۰۰ به رقم ۴۴.۲ درصد رسید.

 • 2

امروز آخرین مهلت رجیستری برخی برندهای تبلت

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که امروز آخرین مهلت رجیستری کردن برخی نشان‌های تجاری تبلت است.

 • 4

اتاق ایران به گروه مشورتی آسیا-اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک پیوست

اتاق بازرگانی ایران به عضویت گروه مشورتی بخش خصوصی منطقه آسیا و اقیانوسیه سازمان جهانی گمرک پیوست.

 • 4

مسئله FATF بلاتکلیف ماند/ کار به دولت سیزدهم کشید

دولت دوازدهم در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که هنوز نتوانسته موضوع FATF را به سرانجام برساند و منتظر اعلام نظر مجمع تشخیص مصلحت است، اما به نظر می رسد این کار باید در دولت سیزدهم دنبال شود.

 • 5

کاهش ۱۷ درصدی زیان بانک سرمایه

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۹ برگزار و بر اساس صورت های مالی منتشر شده این بانک، ۱۷ درصد کاهش زیان نسبت به سال مالی ۹۸ اعلام شد.

 • 6

پیام تبریک مدیرعامل بانک سرمایه به مناسبت عیدقربان

فرج اله قدمی مدیرعامل بانک سرمایه، فرا رسیدن عید سعید قربان را تبریک گفت.

 • 6

مجوز بانک مرکزی برای برگزاری مجمع بانک اقتصاد نوین

مجوز برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بانک اقتصاد نوین از سوی بانک مرکزی صادر شد.

 • 9

متوسط هزینه - درآمد خانوار در سال ۹۹ چقدر بود؟

مرکز آمار ایران تغییرات درآمد و هزینه خانوارهای شهری و روستایی کشور در سال ۹۹ را اعلام کرد.

 • 6

صادرات ایران به آذربایجان و روسیه افزایش یافت

سخنگوی گمرک گفت: در سال ۹۹ با وجود بحران کرونا و جنگ قره باغ، صادرات ایران به آذربایجان و روسیه افزایش یافت.

 • 1

قیمت جدید انواع سکه و طلا/ بازار تهران و البرز؛ تعطیل

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تاکید کرد: با تعطیلی ۶ روزه استان‌های تهران و البرز هرچند داد و ستدها کم خواهد شد، اما تاثیری بر روند قیمت‌ها و بازار نخواهد داشت.

 • 2

برگزاری مجمع فوق العاده بانک رفاه کارگران

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده بانک رفاه کارگران منتشر شد.

 • 2

برگزاری مجمع بانک گردشگری به زمان دیگری موکول شد

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک گردشگری برای سال (دوره) مالی منتهی به پایان سال ۹۹ لغو شد.

 • 9

برگزاری مجمع بانک گردشگری به زمان دیگری موکول شد

آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه بانک گردشگری برای سال (دوره) مالی منتهی به پایان سال ۹۹ لغو شد.

 • 1

تعطیلی شعب بانک سرمایه در دو استان تهران و البرز

بانک سرمایه در خصوص تعطیلی شعب خود در استان های تهران و البرز اطلاعیه‌ای صادر کرد.

 • 6

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک‌پاسارگاد به زمان دیگری موکول شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک‌پاسارگاد، در تاریخ ۲۷ تیر ۱۴۰۰، به اتفاق آراء حاضرین با اعلام تنفس به تاریخ دیگری موکول شد.

 • 5

تعطیلی کلیه شعبه‌های بانک پاسارگاد در استان‌های "تهران" و "البرز"

کلیه شعبه‌های بانک پاسارگاد در استان‌های «تهران» و «البرز» از روز سه‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۲۹ تا روز یک‌شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ تعطیل خواهند بود.

 • 2

خدمات غیر حضوری شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز

شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز در تعطیلات پیش رو به‌ صورت غیرحضوری خدمات ارائه می‌دهد.

 • 16

خدمات غیر حضوری شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز

شعب منتخب بانک توسعه تعاون تهران و البرز در تعطیلات پیش رو به‌ صورت غیرحضوری خدمات ارائه می‌دهد.

 • 2