مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

چهارشنبه 16 مهر 1399 ساعت 9:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، رییس کل بانک مرکزی اخیرا در دیدار با جمعی از صادرکنندگان بخش خصوصی از لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی گفت و تاکید کرد صادرکنندگان متعهد، امین اقتصاد کشور هستند. دکتر همتی در بخشی از صحبت های خود یادور شد که از ۲۷ میلیارد دلار حاصل از صادرات که در دو سال اخیر به چرخه اقتصادی بازنگشته است، تا به امروز ۸ میلیارد دلار به چرخه اقتصادی بازگشته است.

آنچه در این میان اهمیت دارد، حمایت همه جانبه دستگاه های مختلف در قوای سه گانه برای تسریع در بازگشت حدود ۱۹ میلیارد دلار باقیمانده از تعهدات ارزی به کشور است. موضوعی که قطعا می تواند بر ثبات بازار و تعدیل قیمت ارز نقش موثری داشته باشد.

در اینباره حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رییسه مجلس یازدهم  در گفتگو با خبرنگار ایبِنا یادآور شد: منابع ارزی متعلق به بیت المال است، از حیث اینکه صادرات ایران وقتی جواب می دهد که در کنار هنر صادرکننده شاهد هستیم که چند مولفه کلیدی به ارزان تمام شدن محصول تولید شده در کشور کمک می کند؛ مواردی همچون برق یارانه ای، گاز یارانه ای و کارگر ارزان تر نسبت به بقیه نقاط دنیا، که در مجموع منجر به تولید و صادرات کالا می شود. بنابراین ارز حاصل از صادرات کالا حق بیت المال است و ضرورت دارد که به چرخه اقتصادی کشور بازگردد و صرف امور کشور شود. خصوصا در این شرایط جنگ اقتصادی که همه ایرانی ها بایستی به یکدیگر کمک کنند.

حاجی دلیگانی تاکید کرد: هر کسی که ارز صادراتی خود را به کشور بازنگرداند به کشور بدهکار است. بایستی با هر کسی که بخواهد این ارز حاصل از صادرات را در خارج از کشور تبدیل به خرید خاصی  کند که نتیجه و سودش به نفع کشور در این شرایط نیست، برخورد شود.

زیرا عدم بازگشت ارز حاصل از صاردات به چرخه اقتصاد، طبیعتا به نفع کشور نیست و به ضرر کشور است. متاسفانه هر صادرکننده ای که حاضر به بازگردادن ارز حاصل از صادرات نیست، یک عدم حس وطن دوستی در این شرایط دارد. شرایطی که جنگ اقتصادی بر علیه ملت ایران هست و طبیعتا انتظار هست که همه کمک کنند نه اینکه در این شرایط تازه بخواهند به نوعی سواستفاده هایی داشته باشند.

وی در پاسخ به این سوال که در این شرایط حساس چه کارهایی بایستی صورت بگیرد تا شاهد سرعت در بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور باشیم، گفت: اولا لازم هست که مشوق های لازم برای بازگرداندن این ارز به کشور لحاظ شود. بخشی از آن بر عهده بانک مرکزی است و اگر خلاء قانونی هم در این زمینه داشته باشیم، مجلس این آمادگی را دارد که آن را تامین و قانون مناسب تری تصویب کند.

همچنین بایستی با آن دسته از افرادی که با همه تشویق هایی که شده بازهم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود. عضو هیات رییسه مجلس یازدهم اظهار داشت: به نظر می رسد اصلاح قانون فعلی ضرورت دارد و یک امر اجتناب ناپذیر هست. قانونی که برای عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات در قبل از انقلاب بوده، به نظر می رسد قوی تر از قانون فعلی باشد. از آن جهت هم انتظار هست که خود بانک مرکزی که بدنه کارشناسی هم در این رابطه دارد کمک بکند و اگر پیشنهاد و نکاتی دارد به مجلس ارائه شود تا در نهایت به قانون تبدیل شود.

وی تاکید کرد در شرایط جنگ اقتصادی، الزام بازگرداندن ارز حاصل از صادرات و همچنین مجازات آنهایی که تن به این کار درست نمی دهند، بایستی به طور ویژه در دستور کار قرار گیرد. حسینعلی حاجی دلیگانی در خصوص تاثیر بازگشت میلیاردها دلار صادراتی به چرخه اقتصادی کشور گفت: در همه ابعاد و حوزه های اقتصادی نظیر تولید، واردات دارو، واردات کالاهای اساسی، در بحث نهاده ها و ... تاثیر مثبت خواهد داشت و در نهایت می تواند این فشار اقتصادی که الان بر مردم هست را کاهش داد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 253

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 85

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 247

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 278

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 243

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 107

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 104

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 107

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 114

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 122

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 109

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 97

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 98

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 95

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 105

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 117

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 100

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 103

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 102

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 102