سالانه ۴۷۵۲نفر در کشور به بدخیمی های خونی مبتلا می شوند

سالانه ۴۷۵۲نفر در کشور به بدخیمی های خونی مبتلا می شوند

دبیر شورای ملی توسعه و نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول های بنیادی خون ساز و بانک خون بند ناف وزارت بهداشت، گفت: در حال حاضر ۶۳ هزار نمونه سلول بنیادین در شبکه سلول های بنیادی کشور وجود دارد.

یکشنبه 14 مهر 1398 ساعت 1:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرگزاری مهر، آرزو صیاد، روز یکشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی، افزود: در خرداد ۹۴ شورای نظارت بر مراکز پذیره نویسی سلول های بنیادی شکل گرفت و در آبان همان سال آغاز به کار کرد. در حال حاضر این مرکز ۱۳ مرکز سلول های بنیادی و سه مرکز خون بند ناف دارد که مجموعا ۱۶ مرکز فعال در این حوزه داریم.

وی با بیان اینکه ۵۵ هزار بزرگسال عضو شبکه ملی اهدای سلول های بنیادین هستند، عنوان کرد: ۸۶۰۰ نمونه بند ناف نیز در این شبکه ثبت شده اند. همچنین در کل کشور ۶۳ هزار دهنده داوطلب اهدای سلول های بنیادی داریم.

صیاد با بیان اینکه در سه ماهه اول سال ۱۳۹۸، نسبت به کل دو سال گذشته اهدای سلول های بنیادی خون ساز بیشتر بوده است، ادامه داد: هر یک نفر می تواند با اهدای سلول های بنیادی و شباهت ژنتیکی با یک بیمار، جان یک بیمار را نجات دهد.

وی با اشاره به هزینه های بالای آزمایش HLA Typing برای پیوند سلول های بنیادی، اظهار کرد: متاسفانه برخی از مراکز رجیستری سلول های بنیادی ریزش های ۸۵ درصدی داشتند. یعنی ۸۵ درصد از افرادی که ریجستر شده بودند، انصراف داده اند. این عدد بسیار بالاست. بنابراین وقتی که یک دهنده به مرکزی می آید، ابتدا باید مشاوره صحیحی به او داده شود و سپس مطمئن باشیم که او انصراف نمی دهد.

صیاد با بیان اینکه شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی کشور به عنوان تنها مرکز رسمی ایران عضو بانک جهانی سلول های بنیادین است، گفت: این امکان را فراهم کردیم که مراکز ما به صورت رایگان بتوانند اگر نمونه ای در کشور برای بیماری یافت نشد، به صورت رایگان در بانک جهانی درخواست دهند. در بانک جهانی سلول های بنیادی ۳۶ میلیون نمونه وجود دارد.

وی افزود: طی سال های ۹۱ تا ۹۷، ۹۵۷ هزار یورو برای بیمارانی که نمونه مشابه انها در کشور نبوده و از خارج از کشور نمونه برایشان وارد شده است، هزینه شده است. این در حالیست که اگر نمونه را در داخل داشته باشیم، هزینه بسیار کمتر است و میتوانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم.

صیاد با بیان اینکه متوسط سالانه ابتلا به بدخیمی های خونی در کشور ۴۷۵۲ نفر است، گفت: یک سوم این بیماران یعنی ۱۵۰۰ نفر نیازمند اهدای سلول های بنیادی هستند. کمتر از ۲۵ درصد این افراد در خانواده دهنده سازگار دارند و ۷۵ درصدشان دهنده خویشاوند نداشته و نیازمند اهدای سلول های بنیادی از سوی افراد غیرخویشاوندند.

کد خبر 4731955
حبیب احسنی پور

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 74

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 63

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 54

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 135

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 69

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 67

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 50

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 63

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 60

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 74

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 54

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 51

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 49

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 43

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 54

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 52