بی‌مبالاتی ماموران دولت کشاورز کردستانی را به حبس کشید

بی‌مبالاتی ماموران دولت کشاورز کردستانی را به حبس کشید

حاج رئوف کشاورز کهنسال کردستانی به علت بی‌دقتی کارمندان یک وزارتخانه در تخلیه نخاله‌های مربوط به احداث یک جاده، او را راهی زندان می‌کند.

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 10:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، حاج رئوف در روستایی کم‌برخوردار از توابع شهرستان سقز به تبعیت از اجدادش زمین کشاورزی دیمی داشت که در فصل سرد سال که امکان کار بر روی زمین را نداشته با تخلیه تلّی از نخاله در محدوده زراعی خودش مواجه می‌شود.

این تپه که در آن سنگ‌های ریز و درشتی وجود داشت با وجود اطلاع این کشاورز کُرد برای مدت‌ها در زمین دست نخورده باقی می‌ماند. دلیل عمده این اقدام هم این بود که حاج رئوف تلاش داشت تا هر آن کس که بدون اجازه به قول خودش آت و آشغال در زمین مجاور جاده خالی کرده را بیاید و ضایعات را جمع کند.

قول و قرارها عملی نشده و در ادامه عدم پیگیری مجدد این کشاورز ۷۵ ساله در نهایت منتهی به اتفاقی تلخ می‌شود، اتفاقی که به دنبال حضور دو نوجوان در منطقه یاد شده و تلاش در ساختن قلعه‌ای برای بازی منجر به فوت یکی از آنها و مصدومیت دیگری می‌شود.

ماجرا به این نحو بوده است که جواد و متین دو هم روستایی که دوستان صمیمی هم بودند تصمیم می‌گیرند در زمینی بدون حصار و با مصالحی که از بقایای تعمیر جاده‌ای در آنجا نگهداری می‌شد قلعه‌ای کوچک بسازند که این اقدام هم عملی می‌شود اما وقتی که آنها داخل این مکان دست‌ساز قرار داشتند با ریختن یکباره سنگ و خاک در داخل آن، یکی جانش و آن دیگری سلامتی‌اش را از دست می‌دهد.

با طرح شکایت اولیای دم و همچنین خانواده فرد مصدوم از صاحب ملک اگر چه طبق نظر کارشناسان دادگستری شرکت پیمانکار راه‌گستر به دلیل عدم اجرای صحیح وظایف تعریض و بهسازی به میزان ۵۰ درصد، راننده کامیون تخلیه‌کننده مصالح به دلیل عدم توجه به امور حفاظتی ۲۰ درصد و همچنین اولیای بچه‌ها نیز به دلیل عدم کنترل درست از فرزندان هر کدام تا ۱۰ درصد، مقصر در وقوع این حادثه شناخته می‌شوند اما بابت الباقی سهم حاج رئوف ناخواسته سر از محلی در می‌آورد که باورش برای او، همسر و دو دختر تحت تکفلش بسیار مشکل است.

با عنایت به ارزش ریالی محکوم به مردی که تا چند ماه پیش در خانه خود نشسته بود امروز به دلیل سهل‌انگاری در نظارت بر زمین زراعی نیم هکتاری خود تا میزانی مقصر پرونده شناخته شده و تنگدستی در پرداخت مبلغی معادل ۶۳ میلیون تومان او را از ماه گذشته رهسپار حبس کرده است.

اگر چه به همت ستاد دیه و تلاش‌های فرزند این کشاورز رقم بدهی به ۴۵ میلیون تومان رسیده اما به دلیل فقر این خانواده مرد مورد نظر در بند به سر می‌برد.

ماده ۹۵ قانون کار تصریح دارد مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما بوده و هر گاه در اثر عدم رعایت مقررات حادثه‌ای رخ دهد شخص کارفرما از نظر کیفری و حقوقی مسئول است اما با عنایت به همین مسئله طولانی شدن زمان تجمع نخاله‌ها در زمین علت تعیین تقصیر برای حاج رئوف است. این درصد پایین نشان می‌دهد که علت مؤثر این فرد نیست اما موضوعی که ماده ۳۱۸ قانون مجازات اسلامی بر آن تاکید دارد نشان می‌دهد حاج رئوف به میزان تسبیب در حادثه باید تاوان بدهد. تاوانی که سو نیتی در ارتکابش نداشته و توانایی لازم برای جبرانش را هم ندارد.

نیکوکارانی که تمایل دارند به این زندانی کمک کنند می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به شماره ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن ۱۵ - ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد بود.

کد خبر 4845317
مهدیه محمدی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 31

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 33

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 28

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 56

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 34

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 28

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 26

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 32

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 28

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 37

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 33

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 27

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 28

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 25

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 24

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 26