بی‌مبالاتی ماموران دولت کشاورز کردستانی را به حبس کشید

بی‌مبالاتی ماموران دولت کشاورز کردستانی را به حبس کشید

حاج رئوف کشاورز کهنسال کردستانی به علت بی‌دقتی کارمندان یک وزارتخانه در تخلیه نخاله‌های مربوط به احداث یک جاده، او را راهی زندان می‌کند.

جمعه 25 بهمن 1398 ساعت 10:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، حاج رئوف در روستایی کم‌برخوردار از توابع شهرستان سقز به تبعیت از اجدادش زمین کشاورزی دیمی داشت که در فصل سرد سال که امکان کار بر روی زمین را نداشته با تخلیه تلّی از نخاله در محدوده زراعی خودش مواجه می‌شود.

این تپه که در آن سنگ‌های ریز و درشتی وجود داشت با وجود اطلاع این کشاورز کُرد برای مدت‌ها در زمین دست نخورده باقی می‌ماند. دلیل عمده این اقدام هم این بود که حاج رئوف تلاش داشت تا هر آن کس که بدون اجازه به قول خودش آت و آشغال در زمین مجاور جاده خالی کرده را بیاید و ضایعات را جمع کند.

قول و قرارها عملی نشده و در ادامه عدم پیگیری مجدد این کشاورز ۷۵ ساله در نهایت منتهی به اتفاقی تلخ می‌شود، اتفاقی که به دنبال حضور دو نوجوان در منطقه یاد شده و تلاش در ساختن قلعه‌ای برای بازی منجر به فوت یکی از آنها و مصدومیت دیگری می‌شود.

ماجرا به این نحو بوده است که جواد و متین دو هم روستایی که دوستان صمیمی هم بودند تصمیم می‌گیرند در زمینی بدون حصار و با مصالحی که از بقایای تعمیر جاده‌ای در آنجا نگهداری می‌شد قلعه‌ای کوچک بسازند که این اقدام هم عملی می‌شود اما وقتی که آنها داخل این مکان دست‌ساز قرار داشتند با ریختن یکباره سنگ و خاک در داخل آن، یکی جانش و آن دیگری سلامتی‌اش را از دست می‌دهد.

با طرح شکایت اولیای دم و همچنین خانواده فرد مصدوم از صاحب ملک اگر چه طبق نظر کارشناسان دادگستری شرکت پیمانکار راه‌گستر به دلیل عدم اجرای صحیح وظایف تعریض و بهسازی به میزان ۵۰ درصد، راننده کامیون تخلیه‌کننده مصالح به دلیل عدم توجه به امور حفاظتی ۲۰ درصد و همچنین اولیای بچه‌ها نیز به دلیل عدم کنترل درست از فرزندان هر کدام تا ۱۰ درصد، مقصر در وقوع این حادثه شناخته می‌شوند اما بابت الباقی سهم حاج رئوف ناخواسته سر از محلی در می‌آورد که باورش برای او، همسر و دو دختر تحت تکفلش بسیار مشکل است.

با عنایت به ارزش ریالی محکوم به مردی که تا چند ماه پیش در خانه خود نشسته بود امروز به دلیل سهل‌انگاری در نظارت بر زمین زراعی نیم هکتاری خود تا میزانی مقصر پرونده شناخته شده و تنگدستی در پرداخت مبلغی معادل ۶۳ میلیون تومان او را از ماه گذشته رهسپار حبس کرده است.

اگر چه به همت ستاد دیه و تلاش‌های فرزند این کشاورز رقم بدهی به ۴۵ میلیون تومان رسیده اما به دلیل فقر این خانواده مرد مورد نظر در بند به سر می‌برد.

ماده ۹۵ قانون کار تصریح دارد مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرما بوده و هر گاه در اثر عدم رعایت مقررات حادثه‌ای رخ دهد شخص کارفرما از نظر کیفری و حقوقی مسئول است اما با عنایت به همین مسئله طولانی شدن زمان تجمع نخاله‌ها در زمین علت تعیین تقصیر برای حاج رئوف است. این درصد پایین نشان می‌دهد که علت مؤثر این فرد نیست اما موضوعی که ماده ۳۱۸ قانون مجازات اسلامی بر آن تاکید دارد نشان می‌دهد حاج رئوف به میزان تسبیب در حادثه باید تاوان بدهد. تاوانی که سو نیتی در ارتکابش نداشته و توانایی لازم برای جبرانش را هم ندارد.

نیکوکارانی که تمایل دارند به این زندانی کمک کنند می‌توانند کمک‌های نقدی خود را به شماره حساب‌های ستاد دیه کشور به شماره ۷۴/۷۴ بانک ملت شعبه مستقل مرکزی، ۷۷۷۷ بانک تجارت شعبه مرکزی، ۸۸۸۸ بانک صادرات شعبه مرکزی یا ۵۵۵۵۵ بانک ملی واریز کرده و برای اختصاص مبلغ پرداختی جهت آزادی این فرد یادشده فیش پرداختی را با تحریر موضوع کمک انجام‌شده به شماره ۸۸۹۱۶۰۱۱ دورنگار کنند. روابط عمومی ستاد دیه با تلفن ۱۵ - ۸۸۹۱۶۰۱۲ پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد بود.

کد خبر 4845317
مهدیه محمدی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 45

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 42

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 41

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 50

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 60

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 40

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 44

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 39

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 37

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 26

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 37

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 9

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 34

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 28

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 25

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 25

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 36

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 39

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 40

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 37