بانک مرکزی قلب اقتصادی دولت است/ مدیریت سپرده‌ها در مسیر تولید

بانک مرکزی قلب اقتصادی دولت است/ مدیریت سپرده‌ها در مسیر تولید

یک تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با بیان اینکه بانک‌های مرکزی قلب اقتصادی دولت‌ها هستند، گفت: راهکار درست، هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید است که رسالت بانک مرکزی است.

دوشنبه 26 آبان 1399 ساعت 10:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، بسیاری از مشکلات اقتصادی ایران قابل حل است. این را در اظهار نظراتی که کارشناسان اقتصادی بارها عنوان کرده‌اند می‌توان لمس کرد. اما در عمل گویی از سوی بسیاری از بخش‌های اقتصادی عزم جدی برای برخورد با مشکلات اقتصادی وجود ندارد. همین امر سبب شده که فساد اقتصادی، دلالی، رانت و احتکار از سوی عده‌ای خاص ادامه دار باشد. عده‌ای که می‌توان از آنها به عنوان سربازان دشمن و تروریست‌های اقتصادی نام برد.

بخشی از مشکلات اقتصادی ما ناشی از ناکارآمدی ساختار اقتصادی است که در برخی نقاط نقص‌هایی دارد. ابراهیم رزاقی، اقتصاددان در گفتگو با ایبِنا در این‌باره سه عامل تاریخی را در وضعیت اقتصادی امروز دخیل دانست و اظهار کرد: تثبیت حقوق‌ها در شرایط تورمی، باز گذاشتن بازار آزاد در شرایط انحصاری و تحریم‌های خارجی عواملی هستند که از دهه هفتاد آغاز شدند و همچنان بر اقتصاد ما تاثیرگذاری می‌کنند.

وی درباره خطر باز گذاشتن بازار در شرایطی که انحصارگری وجود دارد، گفت: قبلا این سیاست انجام می‌شد چون در گذشته واحدهای تجاری و صنایع کوچک بودند و خاصیت رقابتی داشتند. اما اکنون واحدها بسیار بزرگ هستند و انحصار هم شکل گرفته و اگر انحصار واحدهای بزرگ بازار را اداره کند، معلوم است چه اتفاقی خواهد افتاد.

رزاقی با انتقاد از دلالی و احتکار در بازار کالاهای اساسی یادآور شد: وقتی فضا به این سمت و سو حرکت کند چه اتفاقی می‌افتد؟ افراد عادی، کارگران، کارمندان، بازنشستگان، خانواده‌های جانبازان و شهدا، فقرا و روستاییان که تولید اندک دارند همه در یک کفه قرار می‌گیرند و کسانی که قدرت و ثروت را در اختیار دارند در کفه دیگر قرار می‌گیرند و سنگینی بازار را به نفع خود می‌چرخانند. اینان به سرعت سرمایه‌دار می‌شوند، ولی نه با تولید بلکه با دلالی، فساد و احتکار کالاهای معیشتی مردم.

نقدینگی بالا، پاشنه آشیل تولید ملی

این اقتصاددان راهکار درست را هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید دانست و اظهار کرد: این رسالت بانک مرکزی است، اما اول باید دست دلالان و سوداگران از منافع ملی کوتاه شود. چرا که وقتی سود سرمایه‌های تولید چیزی حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد است، اما دلالان و وارد کنندگان ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد سود می برند با چه منطقی و چه ابزاری می‌توان سرمایه را به سمت تولید کشاند؟

رزاقی ایجاد تعادل در بازار از سوی بانک مرکزی را در شرایطی که نقدینگی بالایی وجود دارد بسیار دشوار دانست و افزود: تا وقتی که شرکت‌های حاضر در بورس از حالت نیمه‌تعطیل خارج نشوند و تولید افزایش نیابد، بورس واقعی نمی‌شود. اوراق عرضه تاثیرگذار نخواهد بود و ما با این روش به نقدینگی بسیار عظیمی می‌رسیم و چون دولت مالیات هم نمی‌گیرد دچار مشکلات عظیمی می‌شویم.

وی بر ضرورت اتخاذ مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرد و گفت: امروزه اغلب کشورهای جهان از راه مالیات کشور خود را اداره می‌کنند و باید هشدار داد که تا کی می‌توان کشور را با فروش نفت اداره کرد؟

تقویت صنعت بسته‌بندی به جای خام‌فروشی

رزاقی راهکار دیگر را توجه به صنعت بسته‌بندی و صادرات دانست و گفت: یکی از راه حل‌های رونق گرفتن تولید به ویژه در بخش کشاورزی، توسعه صنعت بسته‌بندی مواد غذایی و نظایر آن است تا صادرات کالاها جایگزین فروش فله‌ای مواد خام به دیگر کشورها شود که سود به مراتب کمتری دارد.

این اقتصاددان و استاد دانشگاه با بیان اینکه ما بعد از انقلاب نمونه‌های موفقی از مدیریت اقتصاد در شرایط دشوار را داشته‌ایم، یادآور شد: در دوران دفاع مقدس، ایران در برابر دنیا توانست مقاومت کند. چگونه این امر محقق شد؟ چیزی که وجود دارد ایمان و مقاومت است که رهبری هم به آن اشاره کرده‌اند. اکنون هم این مقاومت به مقاومت اقتصادی تبدیل شده است.

رزاقی با بیان اینکه الان بخشی که زیر نظر دولت نیست باید بتواند راه خود را بیشتر باز کند، اظهار کرد: ما در صنایع خود افرادی را داریم که می‌توانند بدون چشم‌داشت منافع کارهای بسیاری انجام دهند. آمریکا استقلال ایران را نمی‌پذیرد و اصلا به کدام کشور اجازه داده که خود به خود صنعتی شود؟ وقتی فضا اینگونه است باید به نیروی بالقوه خودمان تکیه کنیم.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر فروش کالاهای ایران یادآور شد: آمریکا همیشه تهدید می‌کند و نقطه ضعف ایران را در فروش نفت خام می‌داند. خب چرا خام فروشی کنیم؟ اگر نفت را تبدیل کنیم و به صورت فرآورده‌های آماده صادر کنیم چگونه می‌توانند این را کنترل کنند؟

رزاقی با بیان اینکه باید تحریم‌ها به نقطه قوت ما تبدیل شود، خاطرنشان کرد: چطور در صنایع دفاعی توانستیم رشد کنیم؟ اگر به ما گفتند زعفران ارزان و فله‌ای نقطه ضعف ایران است، ما باید بتوانیم با بسته‌بندی مناسب آن را ارائه دهیم یا اگر گفتند مشکل ما این است که خرما را خام و نیمه‌خام با بسته‌بندی نامناسب عرضه می‌کنیم ما باید در بسته‌بندی و تجاری‌سازی آن بازنگری کنیم.

این تحلیل گر مسائل اقتصادی افزود: وقتی هنوز در این مسیرها مانده‌ایم و بسیاری از تولیدات داخلی را حمایت نمی‌کنیم، بانک مرکزی دیگر چه کار می‌تواند بکند که نکرده است؟ وی اضافه کرد: وقتی ۲.۵ میلیون خانه اصلا مالیات نمی‌دهند، هم اینکه اختلاف طبقاتی کنترل نمی‌شود و هم فعالیت‌هایی که سودشان بالاست به تولید هدایت نمی‌شوند، آیا این نوعی خود تحریمی نیست؟

رسالت بانک‌ها برای کاهش آسیب‌های اقتصادی

ابراهیم رزاقی در ادامه درباره نقش بانک مرکزی برای کاهش آسیب‌های اقتصادی اظهار کرد: اولین نکته مهمی که وجود دارد آن است که بانک مرکزی باید استقلال داشته باشد و مستقیماً خود را در برابر قانون اساسی مسئول بداند. در این میان، باید کنترل کامل روی بانک‌های دیگر داشته باشد و تلاش کند سپرده‌های مردم وارد فعالیت غیر تولیدی نشود.

وی مصوبه کنترل ترازنامه بانک‌ها را هم خوب دانست، اما گفت: امروزه بانک‌ها قلب اقتصادی کشورها هستند و بسیاری از مشکلات را از طریق مدیریت سپرده می‌توانند اداره کنند، بیکاری و فقر را از بین ببرند و دولت را واردار کنند که از همه فعالان اقتصادی و حتی از خود بانک‌ها مالیات بگیرد.

رزاقی تصریح کرد: سود بانکی باید سودی باشد که برای تولیدکننده صرف داشته باشد و نباید بانک‌ها سود خود را بر تولید کالاهای داخلی ترجیح دهند لذا نظارت بر ترازنامه‌ها از این جهت هم ضروری است که بانک‌ها به سمت تجمیع دارایی‌ها و خرید املاک با پولی که می‌توانست صرف سرمایه‌گذاری در تولید شود، نروند.

این تحلیل گر مسائل اقتصادی در پایان گفت: بانک‌ها و در راس آنها بانک مرکزی عامل اصلی اقتصاد هستند و بیش از پیش باید استقلال خود را از دیگران حفظ کنند و از آنچه در قانون اساسی گفته شده به صراحت تمام دفاع کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 118

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 126

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 112

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 119

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 39

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 41

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 38

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 24

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 36

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 28

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 32

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 16

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 28

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 28

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 30

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 32

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 29

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 37

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 29

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 40