عقب گرد 324 شاخص کل بورس تهران

اکونیوز:معامله گران بورس تهران امروز زیر سایه معامله کد به کد حقوقی ها، شاهد معاملات کم حجم و بی رونق بود، بازاری که هنوز بهت زده مجامع بانک هایی است که معلوم نیست قیمت بازگشایی آنها بر اساس کدام قواعد سرمایه گذاری رخ خواهد داد.
  • دوشنبه 22 آذر 1395 ساعت 6:2

اخبار => بورس کالا

عقب گرد 324 شاخص کل بورس تهران

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه 21 آذر ماه 95) با کاهش 324 واحدی روی رقم 80 هزار و 925 واحد ایستاد.

شاخص کل هم‌وزن نیز با کاهش 66 واحدی عدد 16 هزار و 113 واحد را تجربه کرد. امروز همچنین شاخص سهام آزاد شناور با کاهش 421 واحدی عدد 89 هزار و 722 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش 729 واحدی به عدد 57 هزار و 627 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش 411 واحدی روی رقم 171 هزار و 184 واحد ایستاد. 

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش یک واحدی عدد 868 واحد را تجربه کرد. بر اساس این گزارش امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با 55 واحد، فولاد مبارکه اصفهان با 35 واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با 26 واحد کاهش بالاترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل نماد معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با 17 واحد، پتروشیمی جم با 6 واحد و پتروشیمی شازند با 5 واحد افزایش بالاترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از 151 میلیارد و 963 میلیون تومان رسید که حاصل دست به دست شدن بیش از 488 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 44 هزار و 619 نوبت دادوستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های مهندس ساختمان و تأسیسات راه‌آهن، افرانت، کشت و صنعت پیاذر، سیمان مازندران و حق تقدم خرید سهام آن از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ساختمان نوین، آس‌پ، سرمایه‌گذاری پارس آریان و حق تقدم خرید سهام آن و کارخانجات صنعتی آزمایش بازگشایی شدند.

 امروز در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین 45 میلیون سهم به ارزش بیش از 21 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده کد به کد شد. در سرمایه‌گذاری غدیر اما امروز 30 میلیون سهم به ارزش بیش از 4 میلیارد تومان کد به کد شد.

کمتر از 30 میلیون سهم صنعتی دریایی ایران نیز امروز به ارزش بیش از 8 میلیارد تومان کد به کد شد. 24 میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب امروز به ارزش 6 میلیارد تومان کد به کد شد.

کمتر از 20 میلیون سهم ریل‌پرداز سیر نیز به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. بیش از 14 میلیون سهم سرمایه‌گذاری سایپا اما به ارزش بیش از یک و نیم میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی منتقل شد.

اندکی بیش از 6 میلیون سهم پاکسان نیز به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان کد به کد شد. امروز 5 میلیون سهم پتروشیمی جم به ارزش 4.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد.

حق تقدم خرید سهام مهندسی صنعتی روان فناور اما امروز به حجم بیش از 4 میلیون سهم و به ارزش بیش از 700 میلیون تومان کد به کد شد. کمتر از 3 میلیون سهم ایران ترانسفو نیز به ارزش 4 میلیارد تومان میان کدهای سهامداران عمده منتقل شد. 

امروز در جریان بازار عادی سهام نیز صنایع کاغذ پارس با فعال شدن خریدار حقوقی شاهد جمع‌آوری بیش از 29 میلیون سهم این شرکت در بالاترین دامنه نوسان قیمتی بود.

 امروز بازار سهام به نظر می‌رسید، همچنان بازاری بهت‌زده از شرایط نه چندان مطلوبی است که بی‌اختیار بر آن حاکم شده که چیزی جز بی‌اعتمادی را برای آن به همراه نداشته است. آنچه که در بازار این روزها می‌توان به وضوح مشاهده کرد، اینکه تداوم توقف طولانی بیش از 60 نماد معاملاتی شرکت بورسی و فرابورسی در کنار برگزاری مجامع بانک‌های پرحاشیه بازار و در نهایت بازگشت سهامداران با دست‌های خالی باعث شده تا فضایی بهت‌زده و همراه با بی‌اعتمادی را برای معامله‌گران تالار شیشه‌ای پدید آورد. 

در این میان گرایش به سمت خرید انواع اوراق بدهی باعث شده تا دست نامرئی بازار حرف جدیدی برای گفتن در بازار سهام نداشته باشد. 

 در این میان تداوم نوسان قیمت نفت در بازارهای جهانی باعث شده تا علامت‌های ضعیفی در گروه پالایشی‌ها برای نوسان‌گیری فراهم شود. در گروه پتروشیمی‌ها نیز برخی تک‌سهم‌ها همچنان برای خریداران بازار جذاب هستند. 

بر اساس این گزارش، حجم پایین سهام در بازار در حالی کمی نگران‌کننده به نظر می‌رسد که معامله‌گران حرفه‌ای بازار در تکاپو برای یافتن تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچک برخوردار از سهام شناوری پایین امروز به گروه قندی‌ها، برخی دارویی‌ها، لاستیک‌سازی و شرکت‌های غذایی نظر داشت. 

 امروز بازار سهام بازاری کم‌حجم و بی‌رونق بود که با قرمزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای خود نشان داد که بازار سهام در بهت ناشی از مجامع بانک‌های بورسی به افق پیش‌روی بازار دست کم تا اعلام گزارش‌های عملکردی 9 ماهه نمی‌تواند تکیه کند. 

بازاری که در صفر تابلو (قیمت پایانی) و با تکیه بر معاملات کد به کد حقوقی‌ها چراغ خود را امروز روشن نگه داشت.


ارسال نظر

ارسال