مسیر اشتباه برای تولید

مسیر اشتباه برای تولید

دنیای اقتصاد : بررسی سلسله نشست‌های صنعتگران نشان می‌دهد مطالبات جدیدی درمورد سازوکار تولید مطرح می‌شود. اظهارات و گفتمان جدید میان فعالان صنعتی کشور از سه نقد جدی حکایت دارد؛ نخستین نقد به عادت تولید به حمایت‌های اعتیادآور و مادام‌العمر بازمی‌گردد؛ دومین انتقاد، خطاهای تکراری در توسعه صنعتی را هدف قرار داد و نوک پیکان سومین نقد، نبود تولید نوآورانه را نشانه می‌گیرد.

دوشنبه 11 آذر 1398 ساعت 19:34

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

مسیر اشتباه برای تولید

به‌گواه فعالان اقتصادی، ثمره «اعتیاد حمایتی» وجود صنایع ضعیف و اقتصادی غیررقابتی است؛ گام برداشتن بنگاه‌های تولیدی با چشمان بسته، میوه‌ «نبود یک استراتژی توسعه صنعتی» است و «بی‌توجهی به تولید نوآورانه» سدی در برابر توسعه اقتصادی کشور خواهد بود. این رویکرد آثار منفی نیز بر عرصه‌های صنعت و صادرات باقی می‌گذارد. اصرار بر تولید کالاهایی که حتی از بازار داخلی نیز حذف شده‌اند، مسیر اشتباهی است که در جریان تولید در کشور وجود دارد. هفتاد و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی خراسان رضوی، محفلی برای طرح چالش‌ها و گلوگاه‌های صنعتگران و بنگاه‌های اقتصادی شد. رئیس اتاق ایران در این نشست مطابق با روال جلسات اخیری که در مشهد برگزار شد، شاه‌بیت سخنانش به دست‌اندازها و مطالبات فعالان صنعتی اختصاص داشت.

پیش از این غلامحسین شافعی در یازدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق مشهد موضوع تبعات عادت تولید به حمایت‌های اعتیادآور را مورد بحث و بررسی قرار داد. به‌گفته او، لازمه توسعه واقعی و پایدار اقتصاد حذف حمایت‌های مادام‌العمری است که اقتصاد و صنعت را مبتلا کرده است. به اعتقاد این نماینده بخش‌خصوصی، حمایت‌ها باید به صنایع نوپا اختصاص پیدا کند و حتی همین حمایت‌ها نیز به‌مرور زمان کاهش یابد و حتی قطع شود تا فضای اقتصاد به سمت رقابتی شدن حرکت کند. شافعی معتقد است ثمره اعتیاد حمایتی، وجود صنایع ضعیف و اقتصاد غیررقابتی است که مصداق آن را می‌توان صنعت خودروی کشور دانست؛ صنعتی که سال‌ها از انحصار کامل و حمایت‌های کلان بهره‌مند بوده، محصولی را روانه بازار می‌کند که کیفیت لازم را ندارد. رئیس اتاق ایران معتقد است نتیجه نادیده گرفتن این اصل مهم، وجود کارخانه‌هایی است که زیر ظرفیت اسمی خود فعالیت می‌کنند یا محصولی را می‌سازند که سال‌هاست بازاری برای عرضه آن ندارد. رئیس اتاق ایران در این نشست با اشاره به صدور پروانه‌های تولید، بدون توجه به ظرفیت و پتانسیل عرضه و نیاز بازار افزود: ظرفیت خالی کارخانه‌ها و حجم سرمایه ‌گذاری‌های ناکام در شهرک‌های صنعتی و تعطیلی واحدهای تولیدی، در روند صدور پروانه‌های جدید تولیدی مدنظر نیست و نتیجه این وضعیت، هدررفت منابع و سرمایه‌ها خواهد بود. به گفته او، متاسفانه مسوولان در جلسات مختلف با خوشحالی از رونق تولید به استناد رشد صدور پروانه‌های تولید سخن می‌گویند و گروهی نیز ساده‌انگارانه برای آنها کف می‌زنند، اما اگر اینها نشانه توسعه و توفیق بود، چرا شرایط امروز اقتصاد کشور این‌چنین است

یک هفته بعد از این اظهارنظرها، در اولین نشست کمیسیون صنعت اتاق مشهد به یکی دیگر از معضلات بنیادی صنعت و صنعتگران اشاره شد. رئیس اتاق ایران به نمایندگی از بخش خصوصی در این نشست حرکت کشور در مسیر توسعه صنعتی را به حرکت با چشمان بسته تشبیه و عنوان کرد که در نگرش توسعه صنعتی، کمتر به اصول اساسی توجه شده و چالش‌های امروز نیز متاثر از همین مساله است. ضمن اینکه تداوم این روند، در نگاه کلان خسرانی را متوجه این بخش می‌کند که قابل جبران نیست. به گفته شافعی، اگر نگاهی به ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته بیندازیم این نکته نمایان می‌شود که همین دغدغه‌هایی که امروز ما برای بخش صنعت اعلام می‌کنیم در همان روزها نیز به‌عنوان چالش از آنها یاد می‌شد و با این شرایط می‌توان گفت در این سال‌ها، معایب و نقایص اصلی اصلاح نشده‌اند و همچنان به مشکلاتی کهنه گرفتاریم. به گفته شافعی، اگر قرار بر تداوم همین منوال باشد، در آتیه نیز نتیجه مثبتی رقم نخواهد خورد و مسیر توسعه صنعتی در ایران، ما را به هدفی متعالی نمی‌رساند. با توجه به اظهارات مطرح شده از سوی شافعی می‌توان گفت در طول سال‌های گذشته سیاست‌گذاران این بخش با خطاهای تکراری خود موجب شده‌اند تا زمینه برای عبور از چالش‌های این بخش به وجود نیاید.

تولید نوآورانه در محاق

بر اساس گزارش اتاق ایران، در هفتاد‌و یکمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی خراسان رضوی سومین انتقاد به سازوکار صنعتی مطرح شد. رئیس اتاق ایران در این نشست از اصرار بر تولید کالاهایی که حتی از بازار داخلی نیز حذف شده‌اند انتقاد کرد و گفت: امروز جایگاه اول اقتصاد جهانی در اختیار برندهایی است که تولید نوآورانه دارند و در ایران بی‌توجهی به این موضوع یکی از موانع اساسی توسعه اقتصادی است. شافعی در ادامه اظهار کرد: هر تحولی که در عرصه اقتصاد جهان رخ می‌دهد، زمانی ما را متوجه خود می‌سازد که از آن گذر کرده‌ایم؛ در واقع یکی از چالش‌های پیش‌روی توسعه اقتصادی در ایران، بی‌توجهی به تولید نوآورانه است. این رویکرد و نگرش، آثاری منفی بر عرصه‌های صنعت و صادرات باقی می‌گذارد. متاسفانه گاه بر تولید کالایی اصرار می‌ورزیم که چند سال دیگر حتی از بازار مصرف داخلی نیز حذف خواهد شد. همین حالا درصد اندکی از صادرات ما مبتنی بر این نوع تولید است که طبیعتا بر جایگاه کشورمان در عرصه جهانی اثرگذار است. شافعی افزود: اگر تا چندی پیش، شرکت‌های ثروت‌آفرین و شاخص جهان با عنوان برندهایی همچون سونی ژاپن، جنرال موتورز آمریکا و سامسونگ کره جنوبی پیوند خورده بود، امروز دیگر جایگاه آنها در اختیار نام‌هایی همچون گوگل و مایکروسافت است که تولید نوآورانه، شاخص عملکرد آنهاست. آغاز فعالیت‌های استارت‌آپی در ایران با مقاومت‌هایی همراه بود و تجربه آن را در بحث تاکسی‌های اینترنتی مشاهده کردیم اما امروز همان شرکت‌ها توانسته‌اند توفیقات خوبی کسب کنند.

محمدرضا مس‌فروش، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز یکی از سخنرانان این نشست بود؛ او به بیان توضیحاتی درباره چند و چون پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت به واحدهای صنعتی استان پرداخت و گفت: تا ۲۸ آبان ماه امسال، خوشبختانه سهم آورده دولت و بانک برای پرداخت تسهیلات سرمایه‌ای در استان به ۷۸۰۰ میلیارد تومان رسیده، اما تقریبا سرمایه ثابتی که در بانک‌ها در نظر گرفته شده، کمتر از یک درصد است. در مجموع، در بخش سرمایه در گردش کمی پیشرفت داشته‌ایم اما هنوز هم در زمینه تخصیص تسهیلات عقب هستیم. او افزود: سهم خراسان رضوی از تسهیلات تبصره ۱۸ در سال ۹۸، حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان است و از این حیث بعد از استان‌های تهران و اصفهان قرار می‌گیرد و سهمی ۳/ ۵ درصدی دارد که هر چه به پایان سال می‌رسیم این عدد تقویت می‌شود. همچنین تاکنون ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات ثابت و سرمایه در گردش در این استان پرداخت شده و در این زمینه رتبه ۱۵ کشور را داریم؛ برای بهبود این رتبه نیازمند همکاری هر چه بیشتر بانک‌ها هستیم تا از خروج منابع بانکی این خطه به دیگر استان‌های کشور جلوگیری شود.

محمدحسین روشنک، رئیس کمیسیون تجارت اتاق مشهد در این باره به ایراد سخن پرداخت و گفت: مشکل بانک‌ها نیستند، مشکل بنگاه‌های تولیدی ماست؛ در خراسان رضوی بنگاه تولیدی دولتی و خصولتی نداریم و چون بانک‌ها علاقه‌مند به پرداخت تسهیلات به این نوع بنگاه‌ها هستند، از این ظرفیت‌ها محروم می‌مانیم. همین موضوع علت خروج منابع بانکی از استان ماست؛ این مشکل را باید در استان و کشور حل کنیم. روسای بانک‌ها حاضر به پرداخت تسهیلات به صنایع بخش‌خصوصی نیستند، چرا که بنیه این بخش به قواره دولتی‌ها و خصولتی‌ها نیست.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اعمال نظارتی موثر بر تراکنش‌های پولی در شبکه بانکی یکی از برنامه‌های بعدی بانک مرکزی را جداسازی حساب‌های شخصی و تجاری دانست.

 • 2

حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اعمال نظارتی موثر بر تراکنش‌های پولی در شبکه بانکی یکی از برنامه‌های بعدی بانک مرکزی را جداسازی حساب‌های شخصی و تجاری دانست.

 • 2

سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد

دکتر برات کریمی، مدیرعامل بانک دی طی حکمی اسمعیل جلائی را به سمت سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب کرد.

 • 2

سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد

دکتر برات کریمی، مدیرعامل بانک دی طی حکمی اسمعیل جلائی را به سمت سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب کرد.

 • 2

همراه بام جدید، خدمتی نوین به مشتریان بانک ملی ایران

اپلیکیشن همراه بام جدید بانک ملی ایران مطابق با استاندارهای روز دنیا در حوزه طراحی و با تکیه بر طراحی کاربر محور و بهره جستن از نظرات کاربران پیاده سازی و در «ملی شو۳» رونمایی شد.

 • 3

تجارت خارجی ۱۰ ماهه ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید

رییس کل گمرک ایران گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری حجم واردات و صادرات کشور به ۷۲ میلیارد دلار رسید و میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت.

 • 2

رونمایی از پرداخت QR code ایران کیش با حضور مدیر عامل بانک تجارت

سرویس جدید پرداخت مبتنی بر QR code در اپلیکیشن پات شرکت کارت اعتباری ایران کیش با حضور دولت آبادی مدیر عامل بانک تجارت رونمایی شد.

 • 2

بانک توسعه صادرات به سامانه هدایت رمزیکبارمصرف بانک مرکزی متصل شد

بانک توسعه صادرات ایران از تاریخ سوم بهمن ماه به سامانه هریم (هدایت رمز یکبار مصرف) بانک مرکزی متصل شد.

 • 2

تمدید مهلت ثبت نام چهارمین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی تا ۱۰بهمن

انجمن مالی اسلامی با همکاری دانشگاه امام صادق(ع)، سازمان بورس، موسسه REDmoney مالزی و بانک قرض الحسنه رسالت دوره DBA بازار سرمایه اسلامی را برگزار می‌کند.

 • 2

جایگاه مناسب بانک کشاورزی در فهرست شرکت های برتر ایران

بانک کشاورزی در بیست و دومین سال رتبه بندی ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور،  جایگاه مناسب خود را حفظ کرد و پس از ارزیابی های اطلاعات سال مالی ۱۳۹۷ در رده بیست و یکم قرار گرفت.

 • 3

افزایش ۳۵هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سامانه نیما تغییر یابد، درآمد دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

 • 2

افزایش ۳۵هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سامانه نیما تغییر یابد، درآمد دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

 • 2

پرداخت تسهیلات به پذیرندگان پایانه های فروشگاهی در بانک تجارت

بانک تجارت در راستای ارائه خدمات بیشتر به دارندگان دستگاه های POS متصل به بانک تجارت، در قالب طرح جدید "تسهیلات پایانه های فروشگاهی" تسهیلات ویژه پرداخت می کند.

 • 2

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 48

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 48

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 49

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 59

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 18

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 24

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 63