ساموئل خاچیکیان، پدر سینمای وحشت ایران

ساموئل خاچیکیان، پدر سینمای وحشت ایران

تهران- ایرنا- ساموئل خاچیکیان فیلمساز نوآور و تحول گرایی بود که تغییرات شگرفی در سینمای کشور ایجاد کرد. او با پایه گذاری سینمای وحشت در ایران گشاینده فصل نوینی در این حوزه شد و اینگونه مخاطب را با جهانی تازه در این صنعت روبرو ساخت.

شنبه 5 آبان 1397 ساعت 19:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

ساموئل خاچیکیان کارگردان، تدوینگر، نویسنده، تهیه کننده و آهنگساز ایرانی در 29 مهر 1302 خورشیدی در تبریز دیده به جهان گشود و بعدها از تاثیرگذارترین و بنام ترین کارگردان ‌های سینمای ایران شد. وی در 1317 خورشیدی در نمایش «سویل» در «تئاتر شیر و خورشید» باغ ملی تبریز به ایفای نقش پرداخت و سپس به نگارش هشت نمایشنامه همت گماشت که غیر از ایران در آمریکا و یونان نیز به اجرا در آمد. رخدادهای سیاسی شکل گرفته در دهه 20 خورشیدی سبب مهاجرت خانواده او به تهران شد.

خاچیکیان نخستین فیلم خود را در 1331خورشیدی با نام «بازگشت» ساخت و این موضوع را می توان نقطه شروع فعالیت سینمایی وی دانست. باید گفت این کارگردان برجسته شخصیت های هنری بسیاری را به سینمای ایران معرفی کرد که هر کدام از بزرگان و چهره های مطرح این صنعت در روزگار خویش شدند.

او را باید یک فیلمساز نوآور و تحول گرا تلقی کرد که زمینه ساز تهیه و تولید فیلم های جنایی در کشور شد، به همین دلیل از خاچیکیان به عنوان پایه گذار سینمای وحشت و جنایی و هیچکاک ایران یاد می کنند. او عناصر تکنیکی را برای سینما به‌کار برد و با دکوپاژ بر سر صحنه فیلمبرداری حضور می یافت. همچنین وی نخستین پیش‌پرده تاریخ سینمای ایران را برای فیلم «دختری از شیراز» استفاده کرد. خاچیکیان از نظر فنی دستاوردهای تازه ای برای این صنعت به ارمغان آورد و شاید دلیل وجود آثار پر فروش در میان فیلم هایش را باید در استعداد و هنر ذاتی اش جست وجو کرد.

ساموئل خاچیکیان توانست در هنگامه ای که سینمای ایران به برخی کاستی های فنی و محتوایی دچار بود با آثار نوین خویش برای مخاطب ایرانی، سلیقه بسازد و برای فعالان این صنعت استاندارد تازه‌ای معرفی کند. او را باید در زمره افرادی دانست که به درک و آگاهی مطلق از مفهوم نقش و وظیفه کارگردان دست یافت. به همین دلیل باید خاچیکیان را به عنوان یک مولف در نظر گرفت که به تهیه و تولید آثاری مهم روی آورد که هرکدام نقطه عطفی در تاریخ سینمای ایران به شمار می روند.

از میان آثار خاچیکیان می توان از چهار فیلم «چهارراه حوادث، طوفان در شهر ما، دلهره و ضربت» به عنوان اثرهای کلیدی این کارگردان و آثار محبوب خود او یاد کرد که هر کدام روایتی متفاوت از هنر وی را به نمایش گذاشتند.

فیلم «چهارراه حوادث» ساخته 1331 خورشیدی ملودرامی با مایه‌های جنایی و سرشار از سکانس‌های خلاقانه به شمار می رود که برخی این فیلم را یک حرکت مثبت و امیدبخش در تاریخ سینمای ایران عنوان کرده اند.

همچین فیلم «طوفان در شهر ما» ساخته 1337 خورشیدی نخستین فیلم کامل این کارگردان است اما فیلم های «دلهره و ضربت» که به ترتیب در سال های 1341 و 1343 خورشیدی تهیه شده اند در زمره مشهورترین فیلم‌های این هنرمند محسوب می شوند که دارای ساختار کلاسیک‌تری هستند و در آفرینش ترس و خلق دلهره؛ تاثیر شگرفی بر مخاطب گذاشته اند. به همین دلیل خاچیکیان را استاد دلهره و وحشت لقب دادند.

یکی از رکن های مهم در فیلم های دلهره و ترس، موسیقی به شمار می رود که خاچیکیان با شناخت و اشرافی که به این مقوله داشت، توانست از عنصر موسیقی به درستی در آثار خویش بهره ببرد.

فیلم «یک قدم تا مرگ» این هنرمند در زمان گشایش سینما حافظ در1340 خورشیدی با حضور برخی از نویسندگان، منقدان هنری و خبرنگاران به نمایش درآمد. این فیلم در نظرسنجی مطبوعاتی به عنوان بهترین فیلم سینمایی آن سال انتخاب شد.

«ابوالحسن تهامی نژاد» صداپیشه و مترجم درباره خاچیکیان گفته است: «خاچیکیان شخصیتی بسیار بارز داشت و در میان همکاران و هم نسلان خود چهره‌ای متفاوت بود. او در فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی به شدت فرم‌گرا بود و فیلمی را که می‌ساخت در فرم‌های خودش تعریف می‌کرد، به خصوص در آن زمان که در سینمای ایران کسی به فرم توجه نمی‌کرد.»

همچنین «منوچهر اسماعیلی» گوینده و صداپیشه درباره او می گوید: «ساموئل بزرگترین تحفه‌ای که به سینما عرضه کرد، دلهره و ترس بود و آن گونه که دوست داشت فیلم می‌ساخت و به شرایط سینمای عامه‌پسند آن دوره کار نداشت.»

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه 60 خورشیدی، خاچیکیان از جمله کارگردانان نسل قدیم بود که به فعالیت فیلم سازی خود ادامه داد و توانست در این برهه نیز آثار ارزشمندی از خویش بر جای بگذارد. در آن زمان سینمای ایران تحت تاثیر شرایط جنگ تحمیلی بود و بیشتر آثار سینمایی در این ژانر تهیه می شد.

بدین شکل این کارگردان نیز در این زمینه به تهیه یک اثر جنگی پرداخت و فیلم «عقاب ها» از مهمترین فیلم های جنگی سینمای ایران را با موضوع شجاعت و از خودگذشتگی خلبان های ایرانی در دوران دفاع مقدس ساخت و بدین شکل افراد زیادی را به سالن های سینما کشاند و اینگونه در اکران نخست خویش به آمار 2 میلیون مخاطب در تهران دست یافت که این مهم را باید در چگونگی روایت پردازی خاچیکیان پیدا کرد.

وی جوایزی همچون بهترین کارگردانی در «نخستین جشنواره فیلم های ایران» با عنوان «گلریزان» برای فیلم «چهارراه حوادث» را کسب کرد. همچنین او با حضور در هشتمین دوره جشنواره فیلم برلین در 1958 میلادی توانست برای فیلم «شب نشینی در جهنم» نامزد دریافت جایزه «خرس طلایی» شود. جایزه نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم تاشکند در 1348خورشیدی برای کارگردانی فیلم «ببر مازندران» نیز از جمله جوایز کسب شده این کارگردان ایرانی به شمار می رود.

آخرین اثر این کارگردان به نام «بلوف» در 1372 خورشیدی با بازی خسرو شکیبایی به روی پرده سینما رفت. او که در طول سالیان فعالیت خدمات شایان توجهی به سینمای ایران کرد، در سال های پایانی عمر خویش از بیماری آلزایمر رنج برد.

سرانجام ساموئل خاچیکیان در 30 مهر 1380 خورشیدی در 78سالگی در تهران دیده از جهان فرو بست و در آرامستان بوراستان در جاده خراسان تهران به‌خاک سپرده شد.

پژوهشم**2002**9131

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تشریح بخش تسهیلات سامانه بانکداری الکترونیک بانک توسعه صادرات ایران

بخش تسهیلات در سامانه بانکداری الکترونیک بانک توسعه صادرات به منظور آگاهی و آشنایی مشتریان با امکانات متنوع آن تشریح شد

 • 1

شاخص کل بورس قرمزپوش شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۵۰۱۰ واحدی معادل ۱.۵۸  درصد، به یک میلیون و ۵۵۷ هزار و ۲۱۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۲۴۳ واحدی به ۲۱ هزار و ۳۱۷ واحد رسید.

 • 1

برخورداری از معافیت و مشوق‌های مالیاتی منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه در موعد مقرر

بنا به اعلام سازمان امور مالیاتی کشور، برخورداری از هر نوع معافیت با نرخ صفر و مشوق مالیاتی، منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است.

 • 2

نقش کلیدی کنترل تورم در بهبود ارزش پول ملی

احیای ارزش پول ملی، بدون سیاست‌های کنترل تورم و خشکاندن ریشه‌های آن امکان‌پذیر نیست.

 • 1

تقویت شاخص کل بورس در اولین روز خرداد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۴۵۴ واحدی معادل ۰.۱۶ درصد، به یک میلیون و ۵۸۲ هزار و ۱۴۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۲۷ واحدی به ۲۱ هزار و ۵۶۵ واحد رسید.

 • 2

راهبرد جدید «وبانک»؛ تغییر رویکرد از بنگاه‌داری به سهام‌داری و توسعه کسب‌وکار دانش‌بنیان

عضو هیئت مدیره و سرپرست شرکت سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی گفت: تغییر رویکرد از بنگاه‌داری به سهام‌داری و توسعه کسب و کار دانش بنیان راهبرد جدید «وبانک» است.

 • 2

۴.۵ میلیون نفر درخواست بازنگری قطع یارانه را ثبت کردند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به اینکه از حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار نفری که یارانه آن‌ها قطع شده، چهار میلیون و ۵۰۰ هزار نفر درخواست بازنگری اطلاعات خود را ثبت کرده اند، گفت: در مجموع برای ۷۳ میلیون و سیصد هزار نفر در دور اول براساس اسناد و مدارک یارانه واریز شده است.

 • 2

پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت با سجام

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) از پرداخت سود سنواتی سهامداران ۷ شرکت از طریق اطلاعات سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) خبر داد.

 • 3

تداوم روند مثبت بورس برای پنجمین هفته متوالی

فعالان بازار سهام در هفته ای که گذشت، شاهد ثبت بازدهی مثبت شاخص کل بورس بودند. روندی که برای پنجمین هفته متوالی تکرار شده است.

 • 3

رشد ۷۳ درصدی تسهیلات به مستاجرین در موسسه اعتباری ملل

موسسه اعتباری ملل در راستای حمایت از مستاجرین بر اساس دستورالعمل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجرین اقدام نمود.

 • 22

افت شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱۰۴۶ واحدی معادل ۰.۶۹ درصد، به یک میلیون و ۵۹۴ هزار و ۹۷۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با کاهش ۴۵  واحدی به ۲۱ هزار و ۶۴۳ واحد رسید.

 • 25

خرید و فروش ارز خارج از صرافی‌ مشمول مالیات بر درآمد است

سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: خرید و فروش ارز خارج از شبکه بانکی یا صرافی‌ها، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد است.

 • 10

شاخص کل بورس به کانال بالاتر صعود کرد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۲۲۲۵ واحدی معادل ۱.۴۰ درصد، به یک میلیون و ۶۰۶ هزار و ۲۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۶۹  واحدی به ۲۱ هزار و ۶۸۹ واحد رسید.

 • 25

صندوق توسعه ملی را به سمت بنگاهداری سوق ندهیم

بذرپاش گفت: اصلاح اساسنامه در حوزه اعطای منابع صندوق توسعه باید در دستور کار قرار گیرد که هرچند تصمیماتی در حال اتخاذ است اما این روند باید تسریع شود.

 • 10

روابط عمومی نقش تعیین کننده ای در اعتمادسازی و آگاهی بخشی ایفا می کند

دکتر اسماعیل لـله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران طی پیامی فرا رسیدن 27 اردیبهشت ماه روز روابط عمومی و هفته روابط عمومی و ارتباطات را تبریک گفت.

 • 5

شاخص کل بورس مثبت بسته شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۰۸۲۰ واحدی معادل ۰.۶۹ درصد، به یک میلیون و ۵۸۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افزایش ۱۳۰ واحدی به ۲۱ هزار و ۶۲۰ واحد رسید.

 • 24

یارانه کمک‌معیشتی ماه اول به حساب معترضان حذف یارانه واریز شد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از واریز یارانه کمک‌معیشتی ماه اول به حساب همه افرادی که نسبت به حذف یارانه خود اعتراض کرده‌اند، خبر داد.

 • 4

کمک معیشتی ماه اول به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر، واریز شود

رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

 • 22

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بازار بورس تهران پس از پایان معاملات امروز ۵ هزار و ۴۳۱ واحد کاهش یافت و به عدد یک میلیون ۵۷۲ هزار واحد رسید.

 • 10

رسیدگی فوری به شکایات مردم درباره دهک‌بندی یارانه‌ای

رئیس مجلس شورای اسلامی بر رسیدگی فوری و دقیق به شکایات مردم درباره یارانه معیشتی و دهک‌های بندی یارانه‌ای تاکید کرد.

 • 5