ساموئل خاچیکیان، پدر سینمای وحشت ایران

ساموئل خاچیکیان، پدر سینمای وحشت ایران

تهران- ایرنا- ساموئل خاچیکیان فیلمساز نوآور و تحول گرایی بود که تغییرات شگرفی در سینمای کشور ایجاد کرد. او با پایه گذاری سینمای وحشت در ایران گشاینده فصل نوینی در این حوزه شد و اینگونه مخاطب را با جهانی تازه در این صنعت روبرو ساخت.

شنبه 5 آبان 1397 ساعت 19:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

ساموئل خاچیکیان کارگردان، تدوینگر، نویسنده، تهیه کننده و آهنگساز ایرانی در 29 مهر 1302 خورشیدی در تبریز دیده به جهان گشود و بعدها از تاثیرگذارترین و بنام ترین کارگردان ‌های سینمای ایران شد. وی در 1317 خورشیدی در نمایش «سویل» در «تئاتر شیر و خورشید» باغ ملی تبریز به ایفای نقش پرداخت و سپس به نگارش هشت نمایشنامه همت گماشت که غیر از ایران در آمریکا و یونان نیز به اجرا در آمد. رخدادهای سیاسی شکل گرفته در دهه 20 خورشیدی سبب مهاجرت خانواده او به تهران شد.

خاچیکیان نخستین فیلم خود را در 1331خورشیدی با نام «بازگشت» ساخت و این موضوع را می توان نقطه شروع فعالیت سینمایی وی دانست. باید گفت این کارگردان برجسته شخصیت های هنری بسیاری را به سینمای ایران معرفی کرد که هر کدام از بزرگان و چهره های مطرح این صنعت در روزگار خویش شدند.

او را باید یک فیلمساز نوآور و تحول گرا تلقی کرد که زمینه ساز تهیه و تولید فیلم های جنایی در کشور شد، به همین دلیل از خاچیکیان به عنوان پایه گذار سینمای وحشت و جنایی و هیچکاک ایران یاد می کنند. او عناصر تکنیکی را برای سینما به‌کار برد و با دکوپاژ بر سر صحنه فیلمبرداری حضور می یافت. همچنین وی نخستین پیش‌پرده تاریخ سینمای ایران را برای فیلم «دختری از شیراز» استفاده کرد. خاچیکیان از نظر فنی دستاوردهای تازه ای برای این صنعت به ارمغان آورد و شاید دلیل وجود آثار پر فروش در میان فیلم هایش را باید در استعداد و هنر ذاتی اش جست وجو کرد.

ساموئل خاچیکیان توانست در هنگامه ای که سینمای ایران به برخی کاستی های فنی و محتوایی دچار بود با آثار نوین خویش برای مخاطب ایرانی، سلیقه بسازد و برای فعالان این صنعت استاندارد تازه‌ای معرفی کند. او را باید در زمره افرادی دانست که به درک و آگاهی مطلق از مفهوم نقش و وظیفه کارگردان دست یافت. به همین دلیل باید خاچیکیان را به عنوان یک مولف در نظر گرفت که به تهیه و تولید آثاری مهم روی آورد که هرکدام نقطه عطفی در تاریخ سینمای ایران به شمار می روند.

از میان آثار خاچیکیان می توان از چهار فیلم «چهارراه حوادث، طوفان در شهر ما، دلهره و ضربت» به عنوان اثرهای کلیدی این کارگردان و آثار محبوب خود او یاد کرد که هر کدام روایتی متفاوت از هنر وی را به نمایش گذاشتند.

فیلم «چهارراه حوادث» ساخته 1331 خورشیدی ملودرامی با مایه‌های جنایی و سرشار از سکانس‌های خلاقانه به شمار می رود که برخی این فیلم را یک حرکت مثبت و امیدبخش در تاریخ سینمای ایران عنوان کرده اند.

همچین فیلم «طوفان در شهر ما» ساخته 1337 خورشیدی نخستین فیلم کامل این کارگردان است اما فیلم های «دلهره و ضربت» که به ترتیب در سال های 1341 و 1343 خورشیدی تهیه شده اند در زمره مشهورترین فیلم‌های این هنرمند محسوب می شوند که دارای ساختار کلاسیک‌تری هستند و در آفرینش ترس و خلق دلهره؛ تاثیر شگرفی بر مخاطب گذاشته اند. به همین دلیل خاچیکیان را استاد دلهره و وحشت لقب دادند.

یکی از رکن های مهم در فیلم های دلهره و ترس، موسیقی به شمار می رود که خاچیکیان با شناخت و اشرافی که به این مقوله داشت، توانست از عنصر موسیقی به درستی در آثار خویش بهره ببرد.

فیلم «یک قدم تا مرگ» این هنرمند در زمان گشایش سینما حافظ در1340 خورشیدی با حضور برخی از نویسندگان، منقدان هنری و خبرنگاران به نمایش درآمد. این فیلم در نظرسنجی مطبوعاتی به عنوان بهترین فیلم سینمایی آن سال انتخاب شد.

«ابوالحسن تهامی نژاد» صداپیشه و مترجم درباره خاچیکیان گفته است: «خاچیکیان شخصیتی بسیار بارز داشت و در میان همکاران و هم نسلان خود چهره‌ای متفاوت بود. او در فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی به شدت فرم‌گرا بود و فیلمی را که می‌ساخت در فرم‌های خودش تعریف می‌کرد، به خصوص در آن زمان که در سینمای ایران کسی به فرم توجه نمی‌کرد.»

همچنین «منوچهر اسماعیلی» گوینده و صداپیشه درباره او می گوید: «ساموئل بزرگترین تحفه‌ای که به سینما عرضه کرد، دلهره و ترس بود و آن گونه که دوست داشت فیلم می‌ساخت و به شرایط سینمای عامه‌پسند آن دوره کار نداشت.»

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دهه 60 خورشیدی، خاچیکیان از جمله کارگردانان نسل قدیم بود که به فعالیت فیلم سازی خود ادامه داد و توانست در این برهه نیز آثار ارزشمندی از خویش بر جای بگذارد. در آن زمان سینمای ایران تحت تاثیر شرایط جنگ تحمیلی بود و بیشتر آثار سینمایی در این ژانر تهیه می شد.

بدین شکل این کارگردان نیز در این زمینه به تهیه یک اثر جنگی پرداخت و فیلم «عقاب ها» از مهمترین فیلم های جنگی سینمای ایران را با موضوع شجاعت و از خودگذشتگی خلبان های ایرانی در دوران دفاع مقدس ساخت و بدین شکل افراد زیادی را به سالن های سینما کشاند و اینگونه در اکران نخست خویش به آمار 2 میلیون مخاطب در تهران دست یافت که این مهم را باید در چگونگی روایت پردازی خاچیکیان پیدا کرد.

وی جوایزی همچون بهترین کارگردانی در «نخستین جشنواره فیلم های ایران» با عنوان «گلریزان» برای فیلم «چهارراه حوادث» را کسب کرد. همچنین او با حضور در هشتمین دوره جشنواره فیلم برلین در 1958 میلادی توانست برای فیلم «شب نشینی در جهنم» نامزد دریافت جایزه «خرس طلایی» شود. جایزه نخستین دوره جشنواره بین المللی فیلم تاشکند در 1348خورشیدی برای کارگردانی فیلم «ببر مازندران» نیز از جمله جوایز کسب شده این کارگردان ایرانی به شمار می رود.

آخرین اثر این کارگردان به نام «بلوف» در 1372 خورشیدی با بازی خسرو شکیبایی به روی پرده سینما رفت. او که در طول سالیان فعالیت خدمات شایان توجهی به سینمای ایران کرد، در سال های پایانی عمر خویش از بیماری آلزایمر رنج برد.

سرانجام ساموئل خاچیکیان در 30 مهر 1380 خورشیدی در 78سالگی در تهران دیده از جهان فرو بست و در آرامستان بوراستان در جاده خراسان تهران به‌خاک سپرده شد.

پژوهشم**2002**9131

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بی توجهی به کارکنان نفت در تعیین پاداش پایان خدمت کارکنان دولت!

بر اساس لایحه بودجه ۱۴۰۲ در سال آینده پاداش پایان خدمت کارکنان در ازای هر سال خدمت و به میزان حداکثر تا سی سال ۵۲۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده که نسبت به امسال ۷۵ میلیون تومان اضافه شده است.

 • 53

2877 میلیارد دلار ثروت نفتی برباد رفته در 12 سال تحریم

برای فهم بهتر مقدار هزینه 2877 میلیارد دلاری وارد شده از صادرات نفتی از دست رفته تا پایان سال میلادی گذشته، می‌توان به ارزش ریالی آن با توجه به قیمت دلار در بازارهای امروز اشاره کرد که بالغ بر 100.7 هزار هزار میلیارد تومان می‌شود.

 • 64

رحیمی: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ هیچ افزایش قیمتی برای حامل‌های انرژی دیده نشده است/ معافیت برای خانوارهای کم‌درآمد

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: سال آینده هیچ افزایش قیمتی برای حامل‌های انرژی از جمله بنزین، گازوئیل و گاز را نداریم و این موضوع اصلاً در بودجه سال ۱۴۰۲ نیامده است.

 • 73

اشتباه بانک مرکزی در آبان ماه

سید احسان خاندوزی، سخنگوی اقتصادی دولت : نرخ ارز در سامانه نیما متغیر خواهد بود. بخشی از مشکلی که در آبان و آذر ماه به وجود آمد بود. اشتباه در تخصیص ارز در یکی از زیرمجموعه های بانک مرکزی بود و موجب شد واردات برای کالاهایی که با درهم باید وارد می شد با محدودیت همراه شود .که باعث شد این موضوع القا ش ...

 • 73

قیمت قطعات یدکی در بازار سلیقه ای شد/ خبری از نظارت نیست

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو با اعلام اینکه قیمت قطعات یدکی گران شده اما قیمت دستمزد تعمیرکاران خودرو تغییر نکرده است، گفت: در حال حاضر قیمت قطعات یدکی خودرو بسیار بالاست و هیچ نظارتی در این رابطه انجام نمی شود.

 • 72

کارنامه روحانی و رئیسی در کنترل تورم

«تورم را نصف و سپس تک‌رقمی خواهیم کرد»؛ این دقیقا وعده‌ای بود که سیدابراهیم رئیسی در انتخابات سال گذشته داد. اکنون 16 ماه از آغاز به کار دولت او می‌گذرد و بررسی‌ها نشان می‌دهد رئیسی و دولتش در کنترل تورم طی این مدت، نسبت به بازه زمانی مشابه در دولت روحانی، ناکام بوده‌اند.

 • 54

سابقه بیمه خریدنی نیست ولی یک استثنا دارد

سابقه بیمه خریدنی نیست مگر اینکه فرد به ۶۰ سال رسیده باشد و برای بازنشسته شدن نیاز به خرید سابقه بیمه داشته باشد.

 • 75

مردم بیشتر چه خانه‌هایی می‌خرند؟

فشار تقاضا برای واحدهای کوچک متراژ و قدیمی نمایه غالب در این بازار است.

 • 72

اقتصاد کلان چیست؟

ه علت تاثیرگذاری وضعیت اقتصادی بر تمامی افراد، مسائل اقتصاد کلان، نقش مهمی را در مباحثات سیاسی ملی ایفا می‌کنند. شرکت‌کنندگان در انتخابات از وضعیت اقتصادی آگاه هستند و می‌دانند که سیاست‌های دولت می‌تواند از راه‌های قابل‌توجهی بر اقتصاد، تاثیرگذار باشد.

 • 55

چرا مردم تمایلی به بیمه‌های زندگی ندارند؟

یک مدیر بیمه‌ای ضمن تشریح برخی دلایل عدم توجه مردم به بیمه‌های زندگی، گفت: :‌ یکی از مهمترین دلایل تورم و کاهش ارزش پول است که مردم متناسب با شرایط تصمیم می‌گیرند.

 • 84

قطار سریع السیر در بازار سکه

برخی از سکه بازان با اشاره به اظهارات اخیر رئیسی درباره قطار پیشرفت به کنایه می گفتند نرخ دلار این روزها سوار قطار سریع السیر شده و ایستگاه ها را یکی پس از دیگری طی می کند. همین امر موجب شده سکه بازان تحت هیجان افزایش قیمت دلار در موقعیت خرید قرار بگیرند.

 • 169

نقش موثر اصناف در تنظیم بازار و توزیع کالاهای اساسی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین با تاکید بر نقش مهم اصناف در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور و توزیع کالا و خدمات بین جامعه گفت: بدون همراهی و حضور موثر اصناف هیچ برنامه‌ای در بازار قابلیت اجرا و عملیاتی شدن ندارد.

 • 61

احتمال تغییر سن و سابقه بازنشستگی در بودجه ۱۴۰۲/ کدام صندوقها با بودجه دولت سرپا هستند؟

دولت برای جلوگیری از تشدید چالش در صندوقهای بازنشستگی بایستی پیشنهادهای تحولی در حوزه صندوق‌های بازنشستگی و اصلاح سن و سابقه بازنشستگی در بودجه سال ۱۴۰۲ لحاظ کند.

 • 393

پول مازاد فروش خودرو در بورس کالا به جیب خودروساز می‌رود؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اگر قیمت معامله شده خودرو در بورس بالاتر از بهای تمام شده پایه و سود معقول باشد، تفاوت مذکور باید برای مصارف عمومی به طور مثال برای توسعه صنعت حمل و نقل هزینه شود.

 • 67

«زمستان سخت» پتروشیمی ایران آغاز شد

بحران مدیریتی در حالی دومین دارنده منابع گازی جهان را دچار چالش جدی کرده است که رسانه‌های نزدیک به دولت مدت‌ها بود «زمستان سخت اروپا و التماس آن‌ها برای گاز ایران» را نوید می‌دادند.

 • 88

تحلیل تکنیکال بورس چیست؟

تحلیل تکنیکال بورس در واقع علمی در بازارهای مالی است که در آن پیش‌بینی قیمت‌های آینده بر اساس بررسی قیمت‌های گذشته صورت می‌گیرد.

 • 65

وضعیت حاد در بانک های 4 استان کشور

نرخ تسهیلات به سپرده ها پس از کسر سپرده قانونی در مهر ماه امسال، در 4 استان کشور بالاتر از 100 درصد بوده که اتفاقی خطرناک در اقتصاد قلمداد می شود. به باور برخی تحلیل گران این رویداد می تواند موجب رشد فزاینده نقدینگی شده و از این حیث این 4 منطقه را میدان انفجار نقدینگی می دانند.

 • 413

بیشترین رشد قیمت سهام بانکی به سامان رسید

در اولین روز هفته معاملات بورس و فرابورس تهران، شاهد تغییرات اندک شاخص سهام بانک‌ها و موسسات اعتباری در بازار سرمایه بودیم.

 • 415

بیشترین رشد قیمت سهام انبوه سازی، املاک و مستغلات به وتوس رسید

در اولین روز کاری هفته معاملات بورس وفرابورس تهران شاهد افت شاخص سهام شرکت های انبوه سازی،املاک و مستغلات دربازار سرمایه بودیم.

 • 107

وصول ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات در ۷ ماه/ درآمد مالیاتی مهر ۵۰ هزار میلیارد تومان شد

با توجه به آمارهای سازمان امور مالیاتی طی ۷ ماهه سال جاری حدود ۲۷۰ هزار میلیارد تومان مالیات وصول شده است و درآمد مالیاتی مهر ماه ۵۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

 • 103