۳ پیش‌نیاز انعقاد پیمان‌های پولی/ استانداردها باید رعایت شود

۳ پیش‌نیاز انعقاد پیمان‌های پولی/ استانداردها باید رعایت شود

یک کارشناس پولی و بانکی ثبات اقتصادی، کنترل تورم و رعایت استانداردها را ۳ محور اساسی در برقراری پیمان‌های پولی بین کشورها دانست و گفت: تحقق اینگونه پیمان‌ها می‌تواند فشارهای تحریمی را کاهش دهد.

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایپنا،

یوسف کاووسی، کارشناس پولی و بانکی، درباره پیمان‌های پولی و تاثیر آن بر تحریم‌ها علیه کشورمان گفت: موضوع پیمان‌های پولی از سال‌ها قبل دستور کار دولت در بانک مرکزی بوده، ولی به دلایلی به ثمر ننشسته است.

وی در خصوص دلایل بی‌نتیجه ماندن پیمان‌های پولی تا به امروز بیان کرد: ایران دارای محدودیت‌هایی از جمله مسئله FATF بوده و  هنوز هم ادامه دارد. پیش از انقلاب اتحادیه پایاپای آسیا به‌ منظور توسعه تجارت فیمابین کشورهای واقع در منطقه آسیا و اقیانوس آرام موسوم به «اسکاپ» بین بانک‌های مرکزی ایران، سریلانکا، هندوستان، پاکستان، نپال و بنگلادش وجود داشت که در آنجا با ارز SDR تبادلات و تهاترها صورت می‌گرفت که مورد پذیرش صندوق بین‌المللی پول هم بود.

این کارشناس پولی و بانکی در ادامه یادآور شد: پیمان‌های پولی که اکنون مطرح است از طریق بانک‌ها باید صورت گیرد که دارای مشکلاتی است. اولین مسئله بحث نرخ تورم و ارزش‌گذاری پول‌ها در کشورهایی که قصد انجام این کار را دارند، است. به این معنا نباید پول رایج در هر دو کشور دائم نوسان داشته و اقتصاد آن دارای ثبات و تورم تحت کنترل باشد.

کاووسی در این خصوص تاکید کرد: مهم تر از مسئله مورد اشاره بحثی که سبب شده طی این سال‌ها پیمان‌های پولی به شکل عملیاتی در نیاید، استانداردها است. مسئله فوق در حقیقت باید در کشور مورد تقویت قرار می‌گرفت زیرا بانک‌ها و موسسات در کشورهای دوست از این جهت که به لحاظ الزامات مربوط به FATF و مسائل تحریم‌های امریکا دچار مشکل نشوند، ملاحظاتی داشتند، بنابراین تلاش‌شان بر این بود تا این ارتباط برقرار نشود.

وی در ادامه افزود: زمزمه‌هایی در وزارت صمت درباره تهاتر کالا مطرح می‌شود که قصه این مسئله به زمانی که پول کارآیی امروز را نداشته، برمی‌گردد. تهاتر در حقیقت به معنای خرید کالا با کالا است که در این رابطه باید یک مبنای ارزش‌گذاری در نظر گرفته شود تا برهمین اساس کالای مورد نیاز وارد کنند.

این کارشناس پولی و بانکی درباره نقش پیمان‌های پولی بر معیشت مردم بیان کرد: تحقق پیمان‌های پولی بسیار مهم و تاثیرگذاراست. بانک در عمل به واسطه تبادلات بانکی به دلیل تحریم‌ها و استانداردها توانایی انجام فعالیتی را ندارد، البته کارهایی توسط صرافی‌های کشور به هر شکل ممکن با اسامی مختلف یا شرکت‌های بدلی انجام می‌شود و پول توسط آن‌ها انتقال پیدا می‌کند، ولی در مجموع بسیار کمک کننده خواهد بود و چنانچه روی دهد، قابل تقدیر است زیرا از فشاری که بر مردم در نتیجه تحریم‌ها وارد می‌شود، کاسته خواهد شد.

کاووسی در ادامه اظهار داشت: توصیه این است که به مسائل FATF سیاسی نگریسته نشود و آن را فنی مورد بررسی قرار دهند. برای دستیابی به این مهم از نظر کارشناسان بهره ببرند زیرا نگرش سیاسی نسبت به این مسئله سبب می‌شود تا اعضا از زوایای متفاوت به آن توجه داشته باشند، در نتیجه از اصل ماجرا غافل خواهند ‌ماند، حتی بر الزامات FATF و شرایط آن دقت لازم صورت نخواهد ‌گرفت، تنها مواردی را که مشاوران مطرح کردند یا در رسانه‌ها مورد مطالعه قرار گرفته، مبنا عمل و تصمیم قرار می‌گیرد. واقعیت این است که باید کارشناسان فنی بانک مرکزی درباره در این زمینه نظر دهند و بر همین اساس تصمیم گرفته شود.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 10

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 7

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 8

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 6

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 7

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 7

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 37

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 35

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 39

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 38

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 35

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 39

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 75

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 85

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 67

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 53

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 71

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 53

۳۳ رئیس شعبه بانک سپه جزء برترین های بانکی

در یازدهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور از ۳۳ نفر از روسای شعب بانک سپه تقدیر شد.

 • 65