یاریو کوهن: برق‌رسانی به بیش از یک میلیون نفر

یاریو کوهن: برق‌رسانی به بیش از یک میلیون نفر

نویسنده: Matt Munday مترجم: مریم رضایی منبع: London Business School : خبرهای بد در مورد اقتصاد جهان، در سال ۲۰۱۹ آنقدر زیاد و همه‌گیر بود که هر کس بی‌دلیل در مورد آینده اظهار خوش‌بینی می‌کرد، به نظر می‌رسید از عصری دیگر یا حتی سیاره‌ای دیگر آمده باشد. آنچه همه باور داشتند این بود: شرایط بدتر و بدتر خواهد شد. اما یاریو کوهن (Yariv Cohen) این‌طور فکر نمی‌کند. او می‌گوید: «هیچ‌گاه در طول تاریخ در موقعیتی نبوده‌ایم که هر چه برای حل مشکلاتمان بخواهیم را داشته باشیم. برای این کار، انواع تکنولوژی و ابزارها را داریم.» آیا واقعا این‌طور است؟

دوشنبه 11 آذر 1398 ساعت 21:34

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

یاریو کوهن: برق‌رسانی به بیش از یک میلیون نفر

چشم‌انداز روشنی که کوهن به آن اعتقاد دارد، بی‌دلیل و منطق نیست. او برای امیدوار بودن و القای حس خوب به دیگران، دلایل خوبی دارد. او که ۴۴ ساله و دانش‌آموخته مدرسه کسب‌وکار لندن است، یک شرکت انرژی‌ تجدیدپذیر به نام ایگنایت پاور (Ignite Power) تاسیس کرده و مدیر عامل آن است. این شرکت اثرگذاری عمیقی در کل آفریقا دارد و باعث ثبات اقتصادی، بهبود سلامت و تامین مواد غذایی باکیفیت در این قاره و حتی کل جهان شده است. کوهن برای رسیدن به این جایگاه، مسیر سختی را پشت سر گذاشته است. قبل از تاسیس ایگنایت، او دو دهه مدیر چند استارت‌آپ در حوزه‌های هوش مصنوعی و انرژی بوده است. همچنین تجربه کارآفرینی، حسابداری حرفه‌ای، سخنران، مدیر پروژه و سرمایه‌گذاری را هم داشته است. شرکت ایگنایت پاور پنج سال پیش در کشور رواندا با پشتیبانی کامل دولت تاسیس شد و از آن موقع، بیش از ۱/ ۱ میلیون نفر را در آفریقا به انرژی خورشیدی، متصل کرده است. اثرات این اتفاق بر زندگی مردم، بسیار انقلابی بوده است. خیلی از مردم آفریقا در مناطق دورافتاده و روستایی زندگی می‌کنند و پیش‌تر هیچ‌گونه دسترسی به برق نداشتند یا اگر داشتند، برای آنها بسیار گران تمام می‌شد.

همچنین چراغ‌های نفتی که خیلی از آنها مجبور به استفاده از آن بودند، یا کافی نبود یا خطرناک بود؛ بانک جهانی ارزیابی کرده که تنفس دود چراغ نفتی معادل کشیدن دو پاکت سیگار در روز است. بنابراین انرژی خورشیدی علاوه بر روشن کردن خانه‌های مردم، سلامت آنها را بهبود می‌دهد. همچنین برای محیط زیست مفیدتر است. مشتریان شرکت ایگنایت، از سال ۲۰۱۵ به میزان ۱۲۰ هزار تن در انتشار کربن صرفه‌جویی کرده‌اند. در رواندا که میانگین دستمزد ماهانه ۶۰ دلار است، ایگنایت فقط با مبلغ ۴ دلار در ماه خانوارها را به انرژی خورشیدی متصل می‌کند. مشتریان یک پنل خورشیدی به اندازه لپ‌تاپ، یک شارژر باتری، تنظیم‌کننده شارژ، پورت تلفن و سه لامپ LED مناسب خانه، به اضافه خدمات نصب و پشتیبانی در صورت نیاز، دریافت می‌کنند. بعد از ۲۴ ماه قسط، آنها مالک این تجهیزات می‌شوند. بسیاری از مردم روآندا، اولین بار است که وارد چنین طرح پرداخت منظمی می‌شوند. کوهن می‌گوید در واقع او کسانی را که از بانک هیچ استفاده‌ای نمی‌کردند، بانکی کرده است. «از لحظه‌ای که قسط‌های خود را به ما می‌دهند، وارد یک اقتصاد رسمی شده‌ و یک امتیاز اعتباری ایجاد کرده‌اند.»

انقلاب انرژی خورشیدی ایگنایت، به سرعت در آفریقا در حال گسترش است. این شرکت در حال حاضر در موزامبیک، سیرالئون، نیجریه و چند کشور دیگر هم فعالیت خود را آغاز کرده است. کوهن می‌گوید: «این کسب‌وکار به سرعت و بدون مرز رشد می‌کند. مردم ابتدا خیلی به آن مطمئن نیستند اما وقتی یکی از خانوارهای یک روستا به برق خورشیدی وصل می‌شود، همسایه‌ها هم آن را مطالبه می‌کنند و بعد ناگهان کل روستا خواهان آن می‌شوند. هر قدر ایگنایت بیشتر رشد می‌کند، خدمات آن ارزان‌تر می‌شود. این به دلیل روند کاهشی قیمت انرژی خورشیدی است که هر سال حدود ۱۵ درصد ارزان‌تر می‌شود. کوهن می‌گوید هدف آنها این است که هزینه‌ها را به حداقل برسانند و به همه افراد برق بدهند. به جز اینها، ایگنایت تاکنون ۳۵۰۰ شغل محلی ایجاد کرده که بیشتر آنها را نصاب‌ها تشکیل می‌دهند. هدف این است که هر خانه‌ای ظرف ۲۴ ساعت بعد از ثبت سفارش خود، به برق حاصل از انرژی خورشیدی وصل شود. هر قدر تعداد افرادی که به برق دسترسی دارند بیشتر باشد، برای اقتصاد کشورها مفیدتر است. این موضوع به خصوص برای زنانی که در خانه کار می‌کنند، خبر خوبی است. در کشورهایی که شرکت ایگنایت در حال حاضر فعالیت می‌کند، زنان بیشتر به مشاغل خانگی مثل سبدسازی، صنایع دستی و خیاطی مشغولند تا آنها را در بازارهای محلی به فروش برسانند. با داشتن برق، آنها می‌توانند بعد از تاریک شدن هوا هم به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

کوهن می‌گوید: «خیلی از مشتریان به ما می‌گویند که فرزندانشان حالا می‌توانند با راحتی بیشتری تکالیف خود را انجام دهند و درس بخوانند. اگر بتوانیم این خدمت را به همه کودکان ارائه کنیم، می‌توانیم همه کشورها را متحول کنیم. ما در حال حرکت به سوی اقتصاد دانش‌محور هستیم و اگر به دانش متصل نباشید، فرصت‌های آینده بسیار کمتر خواهد بود.» انقلاب انرژی خورشیدی چقدر می‌تواند رشد کند؟ کوهن تاکید دارد که: «می‌تواند کل قاره آفریقا را متحول کند چون اگر برق داشته باشید، می‌توانید گوشی و اینترنت داشته باشید و با همه دنیا در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید از آب سالم‌تری برخوردار شوید.» لازم به ذکر است که ایگنایت پمپ‌های آب خورشیدی هم تولید کرده که به اندازه یک خودروی بسیار کوچک است و با هزینه ماهانه ۲۰ دلار آن را عرضه می‌کند. کوهن معتقد است خیلی از کشورهای آفریقایی می‌توانند ظرف مدت یک دهه ۱۰۰ درصد انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشند. برای ۱۳ درصد از جمعیت کره زمین که هنوز به انرژی‌های ثابت و مقرون به صرفه دسترسی ندارند، این خبری شگفت‌انگیز است. ایگنایت نوآوری‌هایی هم داشته است. مثلا تولید سیستم‌های آبیاری خورشیدی پیشرفته که کشاورزان از آن برای آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کنند و با مصرف آب کمتر، محصول و درآمد خود را دو برابر می‌کنند و این موضوع به بیرون آمدن آنها از فقر و حرکت به سوی یک زندگی پایدار، کمک می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اعمال نظارتی موثر بر تراکنش‌های پولی در شبکه بانکی یکی از برنامه‌های بعدی بانک مرکزی را جداسازی حساب‌های شخصی و تجاری دانست.

 • 2

حساب‌های شخصی و تجاری جداسازی می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اعمال نظارتی موثر بر تراکنش‌های پولی در شبکه بانکی یکی از برنامه‌های بعدی بانک مرکزی را جداسازی حساب‌های شخصی و تجاری دانست.

 • 2

سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد

دکتر برات کریمی، مدیرعامل بانک دی طی حکمی اسمعیل جلائی را به سمت سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب کرد.

 • 2

سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب شد

دکتر برات کریمی، مدیرعامل بانک دی طی حکمی اسمعیل جلائی را به سمت سرپرست اداره پیگیری و وصول مطالبات بانک دی منصوب کرد.

 • 2

همراه بام جدید، خدمتی نوین به مشتریان بانک ملی ایران

اپلیکیشن همراه بام جدید بانک ملی ایران مطابق با استاندارهای روز دنیا در حوزه طراحی و با تکیه بر طراحی کاربر محور و بهره جستن از نظرات کاربران پیاده سازی و در «ملی شو۳» رونمایی شد.

 • 3

تجارت خارجی ۱۰ ماهه ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید

رییس کل گمرک ایران گفت: در ۱۰ ماهه سال جاری حجم واردات و صادرات کشور به ۷۲ میلیارد دلار رسید و میزان واردات ۶۰۰ میلیون دلار از صادرات پیشی گرفت.

 • 2

رونمایی از پرداخت QR code ایران کیش با حضور مدیر عامل بانک تجارت

سرویس جدید پرداخت مبتنی بر QR code در اپلیکیشن پات شرکت کارت اعتباری ایران کیش با حضور دولت آبادی مدیر عامل بانک تجارت رونمایی شد.

 • 2

بانک توسعه صادرات به سامانه هدایت رمزیکبارمصرف بانک مرکزی متصل شد

بانک توسعه صادرات ایران از تاریخ سوم بهمن ماه به سامانه هریم (هدایت رمز یکبار مصرف) بانک مرکزی متصل شد.

 • 2

تمدید مهلت ثبت نام چهارمین دوره DBA بازار سرمایه اسلامی تا ۱۰بهمن

انجمن مالی اسلامی با همکاری دانشگاه امام صادق(ع)، سازمان بورس، موسسه REDmoney مالزی و بانک قرض الحسنه رسالت دوره DBA بازار سرمایه اسلامی را برگزار می‌کند.

 • 2

جایگاه مناسب بانک کشاورزی در فهرست شرکت های برتر ایران

بانک کشاورزی در بیست و دومین سال رتبه بندی ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور،  جایگاه مناسب خود را حفظ کرد و پس از ارزیابی های اطلاعات سال مالی ۱۳۹۷ در رده بیست و یکم قرار گرفت.

 • 3

افزایش ۳۵هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سامانه نیما تغییر یابد، درآمد دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

 • 2

افزایش ۳۵هزار میلیارد تومانی درآمد دولت با تغییر مبنای حقوق ورودی

نتایج برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد در صورتی که نرخ ارز مبنای محاسبه حقوق ورودی از ارز ۴۲۰۰ تومانی به نرخ سامانه نیما تغییر یابد، درآمد دولت ۳۵ هزار میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

 • 2

پرداخت تسهیلات به پذیرندگان پایانه های فروشگاهی در بانک تجارت

بانک تجارت در راستای ارائه خدمات بیشتر به دارندگان دستگاه های POS متصل به بانک تجارت، در قالب طرح جدید "تسهیلات پایانه های فروشگاهی" تسهیلات ویژه پرداخت می کند.

 • 2

طرح فروش اقساطی سهام در بازار سرمایه

مدیرعامل بورس تهران با بیان اینکه بازار سرمایه تنش‌ها را پشت سر گذاشت، درباره فروش اقساطی برخی از سهام در بازار سرمایه گفت: این برنامه برای فروش دارایی‌های دولت مطرح شده است.

 • 48

ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستانها، مراکز درمانی و پایگاههای اورژانس

بانک رفاه به منزله بانک سلامت محور، در ساخت، تجهیز و توسعه بیمارستان ها، مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس، در حیطه مسئولیت های اجتماعی، نقش بسزایی داشته است.

 • 48

ارکان برنامه راهبردی و مدل کسب و کار اگزیم بانک دیجیتال

بانک توسعه صادرات ایران استراتژی های متناسب با اهداف اگزیم بانک دیجیتال را در قالب برنامه توسعه بانکداری دیجیتال با رویکرد نوآوری باز و با همکاری شرکت های دانش بنیان را دردست اجرا دارد.

 • 49

۹۰ میلیارد دلار اندازه بازار اسباب‌بازی جهان

پژوهش‌های متعدد شاخص‌های مختلفی را برای انتخاب یک اسباب‌بازی خوب بیان کرده‌اند که در این گزارش به چند شاخص برای انتخاب اسباب‌بازی اشاره می‌شود.

 • 59

دعوت به شرکت در مراسم تشییع سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک سپه همه همکاران خود در بانک سپه و بانک‌های ادغامی را به شرکت پرشور در مراسم تشییع و وداع با سردار محبوب اسلام دعوت کرد.

 • 18

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد جهت تسهیل استفاده از رمز دوم پویا، امکان دریافت این رمز از طریق پیامک را برای کاربران بانکی فراهم کرده است.

 • 24

راه‌اندازی سرویس دریافت رمز پویا از طریق پیامک

بانک مرکزی اعلام کرد از سه‌شنبه این امکان فراهم می‌شود تا مشتریان بانکی‌ در زمان خریدهای اینترنتی، درخواست خود را برای دریافت پیامکی رمز پویا به بانک صادرکننده کارت خود ارسال کنند.

 • 63