گفتمان علم و فناوری را به سکه رایج در کشور تبدیل کرده‌ایم

گفتمان علم و فناوری را به سکه رایج در کشور تبدیل کرده‌ایم

اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری می‌گوید: توسعه پلتفرم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با اجرایی‌سازی قانون حمایت از تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بوده که خوشبختانه با اجرایی شدن این قانون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده کشور از ۱۰۰ شرکت فعال در ابتدای سال ۹۳ به ۴ هزار و ۵۰۰ افزایش پیدا کرده است.

یکشنبه 3 شهریور 1398 ساعت 12:29

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

«همه‌ ابزارهای فرهنگی و تبلیغی در طول ۱۰۰ سال یا بیشتر به‌ کار گرفته شد، تا این ملت را به خودشان بدبین کند- یکی از شخصیت‌های سرشناس معروف می‌گفت: ایرانی، یک لولهنگ نمی‌تواند بسازد!- لولهنگ یعنی آفتابه گِلی؛ آن زمان‌ها از گل، آفتابه درست می‌کردند. این‌جور این ملت را تحقیر می‌کردند. این ملت حالا در زمینه‌های زیستی، در زمینه فعالیت‌های گوناگون علمی، تحقیقی کارهایی می‌کند که خودش را جزو ۱۰ کشور نخست جهان قرار می‌دهد؛ این، شوخی نیست. این مسئله به ملت ما، به شما جوان‌ها، در هر جا که هستید و در هر قسمتی که کار می‌کنید، هشدار می‌دهد که قدر خودتان را بدانید، حرکت کنید، ناامید نشوید؛ شماها می‌توانید. شما آن نسلی هستید که اگر خوب عمل کردید، آینده‌ این کشور را- ۱۰۰ سال، ۲۰۰ سال یا بیشتر- تضمین خواهید کرد».

آنچه اشاره شد بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در سال ۸۴ بود که در آن ضمن مقایسه گذشته و حال وضعیت علمی کشور بر ضرورت نگاه امیدوارانه در حوزه‌های علمی تأکید شده است. بی‌گمان مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی برای ملت ایران رسیدن به «خودباوری» بوده است تا جوانان کشور بتوانند امروز با وجود تمامی محدودیت‌ها و تحریم‌ها، با تکیه بر دستاوردهای علمی و پژوهشی خود نسبت به رفع نارسایی‌ها در عرصه تولید محصولات دانش‌بنیان گام بردارند.

•توانستن با وجود محدودیت‌ها

اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۶ سال اخیر معطوف بر دو موضوع مهم بوده است، می‌گوید: توسعه پلتفرم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با اجرایی‌سازی قانون حمایت از تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بوده که خوشبختانه با اجرایی شدن این قانون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده کشور از ۱۰۰ شرکت فعال در ابتدای سال ۹۳ به ۴ هزار و ۵۰۰ افزایش پیدا کرده و بر اساس برآوردها میزان فروش این شرکت‌ها در پایان سال ۹۷ بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که این مهم نوید بسیار خوبی برای جامعه علمی و فناوری کشور است. جوانان ما توانسته‌اند با تأسی به فرامین حکیمانه رهبر معظم انقلاب- مبنی بر اینکه یکی از موضوعات مهمی که در اقتصاد مقاومتی، پیشران و موتور محرک محسوب می‌شود اقتصاد دانش‌بنیان است- با تکیه بر «دانش» و «خودباوری» در این عرصه گام برداشته و با وجود تلاطم‌های شدید اقتصادی در دو سال اخیر، این افتخار را برای کشور رقم زده‌اند.

دکتر قادری‌فر می‌افزاید: امروزه گفتمان علم و فناوری و همچنین پرداختن به مقوله نوآوری‌های فناورانه به سکه رایج در کشور تبدیل شده و کمتر کسی است که در محافل علمی و صنعتی کشور به ضرورت پرداختن به اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌گیری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان واقف نباشد.

•شکل‌گیری اکوسیستم زیست‌بوم نوآوری و فناوری

وی ادامه می‌دهد: دومین موضوعی که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۶ سال اخیر شکل گرفته، توسعه چارچوب مفهومی با عنوان «زیست‌بوم نوآوری و فناوری» در کشور است. یعنی شکل‌گیری اکوسیستمی که به صورت خودجوش توان علمی و فناوری نخبگان و استعدادهای برتر در این زیست‌بوم نوآورانه تبلور پیدا کند که خوشبختانه در این راستا هم با فعالیت بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ استارتاپ و کسب و کار نوپا در کشور توانسته‌ایم یکی از بهترین سیستم‌های نوآوری و فناوری را در منطقه آسیا، آسیای جنوب غرب و منطقه منا به جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهیم و این مهم نیز مایه افتخار برای جامعه علمی و فناری کشور است که با استفاده از استعدادهای برتر به این موفقیت دست یافته‌ایم.

به گفته دکتر قادری‌فر؛ همزمان با گام دوم انقلاب نیز ضرورت دارد کسب و کارهای فناورانه و نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان اکوسیستم استارتاپی را با منطق نوآوری باز به کسب و کار بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی کشور متصل کنیم تا از این ظرفیت بزرگ اقتصادی بهره‌مند شویم که البته با همکاری برخی از زیرمجموعه‌های آستان قدس رضوی گام‌هایی در این زمینه برداشته شده است که به عنوان نمونه می‌توان از افتتاح «مرکز نوآوری زیارت و سوغات» و همچنین «رسوخ و نوآوری و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف پرداختن به مقوله فناوری‌های نوآورانه به همت سازمان اقتصادی رضوی» نام برد.

•پیشرفت‌های صنعت دفاعی

دکتر قادری‌فر با اشاره به استقبال بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی کشور از مقوله اقتصاد دانش‌بنیان می‌گوید: هنوز تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل برای استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان فاصله داریم و باید این روند را برای دستیابی به حوزه‌های مختلف علمی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از یک اقتصاد خرد به سمت اقتصاد کلان با سرعت و جدیت بیشتری دنبال کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنایع دفاعی نیز می‌افزاید: خوشبختانه صنعت دفاعی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به عنوان یکی از صنایع اقتدارآفرین برای کشور بوده و همه ادوات و تجهیزات دفاعی را صرفاً برای دفاع از تمامیت ارضی کشور- فارغ از خریدهای میلیاردی که کشورهای مرتجع عرب منطقه به عنوان زرادخانه‌های تسلیحاتی از کشورهای اروپایی خریداری می‌کنند- با رویکرد اقتدارآفرینی و با تکیه بر توان بومی دانشمندان ایرانی تولید کرده است. این صنعت پیشرفت‌های بسیار ارزنده‌ای در حوزه‌های رزم زمینی، هوافضا، رزم هوایی و بخش‌های مختلف صنعت دفاعی داشته که همه نشانه بارقه‌های امیدی است که حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در دل فناوران غیور این مرز و بوم ایجاد کردند و این خودباوری امروزه به نهالی تنومند و اقتدارآفرین و یک دفاع بازدارنده از تمامیت ارضی حاکمیت جمهوری اسلامی تبدیل شده و این موفقیت مرهون خون شهدا، استقامت و پایمردی فناوران و نوآورانی است که در حوزه صنعت دفاعی کشور مشغول هستند.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صندوق ثروت چین در یک قدمی یک تریلیون دلار

ارزش صندوق ثروت چین به ۹۴۰.۶ میلیارد دلار رسید.

 • 14

صندوق ثروت چین در یک قدمی یک تریلیون دلار

ارزش صندوق ثروت چین به ۹۴۰.۶ میلیارد دلار رسید.

 • 11

رتبه‌بندی بانک‌ها بر اساس تحقق حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال

وزیر اقتصاد اعلام کرد:‌ رتبه‌بندی بانک‌ها بر اساس میزان تحقق حاکمیت شرکتی و بانکداری دیجیتال از سوی معاونت امور بانکی وزارت اقتصاد در پایان سال‌جاری انجام خواهد شد.

 • 7

تامین ارز زائران اربعین حسینی به نرخ بازار ثانویه/ هر زائر ۱۰۰ یورو

زائران اربعین حسینی در صورت نیاز به خرید ارز می‌توانند حداکثر ۱۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ بازار ثانویه، ارز از صرافی‌های مجاز و بانک‌های منتخب ملی، ملت، تجارت، سپه، صادرات و پارسیان بخرند.

 • 7

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

رییس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس پیامی صادر کرد.

 • 8

تورم ژاپن به ۰.۳ درصد رسید!

نرخ تورم ژاپن در دوازده ماه منتهی به اوت به ۰.۳ درصد رسید.

 • 7

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

مدیرعامل بانک رفاه کارگران در پیامی فرا رسیدن ۳۱ شهریورماه و آغاز هفته دفاع مقدس را به آحاد مردم ایران تبریک گفت.

 • 7

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

مدیرعامل بانک رفاه کارگران در پیامی فرا رسیدن ۳۱ شهریورماه و آغاز هفته دفاع مقدس را به آحاد مردم ایران تبریک گفت.

 • 8

بانک رفاه کارگران ۱۳۹ ریال سود محقق کرد

بانک رفاه کارگران با انتشار صورت‌های مالی دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۷ «حسابرسی شده» به ازای هر سهم ۱۳۹ ریال سود محقق کرده است.

 • 13

دیدار اساتید برجسته ارتباطات با مدیرعامل بانک کارآفرین

جمعی از اساتید و صاحب‌نظران برجسته حوزه ارتباطات، روز سه شنبه 26 شهریورماه در محل ساختمان مرکزی بانک کارآفرین با مدیرعامل این بانک دیدار کردند و در خصوص مباحث روز ارتباطات به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 • 7

افزایش ۳۵۴۶ واحدی نماگر تالار شیشه‌ای

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۵۴۶ واحدی در پایان معاملات به ۲۹۷ هزار و ۷۱۲ واحد رسید.

 • 9

افزایش ۳۵۴۶ واحدی نماگر تالار شیشه‌ای

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۵۴۶ واحدی در پایان معاملات به ۲۹۷ هزار و ۷۱۲ واحد رسید.

 • 8

بودجه پیش‌بینی شده سال ۹۸ تجارت‌نو ۶ ماهه محقق شد

درحالی که به پایان سال جاری ۶ ماه زمان باقی است، کل بودجه پیش بینی شده ۹۸ شرکت بیمه تجارت‌نو در نیمه اول سال با رشد ۳۰۰ درصدی فروش نسبت به مدت مشابه سال قبل محقق شد.

 • 8

تحریم دوباره بانک مرکزی، بازی باخته آمریکا

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت تحریم دوباره ایران از سوی ایالات متحده را بازی باخته آمریکا عنوان کرد.

 • 6

تحریم مجدد بانک مرکزی نشان می‌دهد آمریکا تا چه حد دست خالی است

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به تحریم مجدد بانک مرکزی تأکید کرد: تحریم مجدد بانک مرکزی توسط دولت آمریکا نشان می‌دهد که دست آنها برای پیدا کردن اهرم فشار علیه ایران تا چه حدی خالی است.

 • 6

هدف اصلی تحریم‌های جدید آمریکا از دید مقام سابق خزانه‌داری

یکی از مقامات اسبق وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد هدف اصلی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، ساز و کار مالی اینستکس است نه بانک مرکزی ایران.

 • 6

هدف اصلی تحریم‌های جدید آمریکا از دید مقام سابق خزانه‌داری

یکی از مقامات اسبق وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد هدف اصلی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، ساز و کار مالی اینستکس است نه بانک مرکزی ایران.

 • 7

جزئیات دستورالعمل جدید بازار پایه/ احتمال افزایش حراج‌ها

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس ایران ضمن اعلام جزئیات دستورالعمل جدید بازار پایه گفت: می‌توانیم پس از بازخورد گرفتن از اجرای دستورالعمل جدید بازار پایه، باتوجه به ظرفیت‌های این دستورالعمل به سازمان بورس پیشنهاد دهیم که تعداد حراج‌های پایانی بیشتر شود و در این راستا تلاش‌مان این است که رضایت سه ...

 • 10

صعود بورس‌های اروپا و آسیا در شب تلخ بورس آمریکا

لغو برنامه دیدار هیات تجاری چین با کشاورزان آمریکایی باعث ریزش شاخص‌های بورس آمریکا شد.

 • 7

صعود بورس‌های اروپا و آسیا در شب تلخ بورس آمریکا

لغو برنامه دیدار هیات تجاری چین با کشاورزان آمریکایی باعث ریزش شاخص‌های بورس آمریکا شد.

 • 7