گفتمان علم و فناوری را به سکه رایج در کشور تبدیل کرده‌ایم

گفتمان علم و فناوری را به سکه رایج در کشور تبدیل کرده‌ایم

اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری می‌گوید: توسعه پلتفرم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با اجرایی‌سازی قانون حمایت از تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بوده که خوشبختانه با اجرایی شدن این قانون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده کشور از ۱۰۰ شرکت فعال در ابتدای سال ۹۳ به ۴ هزار و ۵۰۰ افزایش پیدا کرده است.

یکشنبه 3 شهریور 1398 ساعت 12:29

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

«همه‌ ابزارهای فرهنگی و تبلیغی در طول ۱۰۰ سال یا بیشتر به‌ کار گرفته شد، تا این ملت را به خودشان بدبین کند- یکی از شخصیت‌های سرشناس معروف می‌گفت: ایرانی، یک لولهنگ نمی‌تواند بسازد!- لولهنگ یعنی آفتابه گِلی؛ آن زمان‌ها از گل، آفتابه درست می‌کردند. این‌جور این ملت را تحقیر می‌کردند. این ملت حالا در زمینه‌های زیستی، در زمینه فعالیت‌های گوناگون علمی، تحقیقی کارهایی می‌کند که خودش را جزو ۱۰ کشور نخست جهان قرار می‌دهد؛ این، شوخی نیست. این مسئله به ملت ما، به شما جوان‌ها، در هر جا که هستید و در هر قسمتی که کار می‌کنید، هشدار می‌دهد که قدر خودتان را بدانید، حرکت کنید، ناامید نشوید؛ شماها می‌توانید. شما آن نسلی هستید که اگر خوب عمل کردید، آینده‌ این کشور را- ۱۰۰ سال، ۲۰۰ سال یا بیشتر- تضمین خواهید کرد».

آنچه اشاره شد بخشی از بیانات رهبر انقلاب اسلامی در سال ۸۴ بود که در آن ضمن مقایسه گذشته و حال وضعیت علمی کشور بر ضرورت نگاه امیدوارانه در حوزه‌های علمی تأکید شده است. بی‌گمان مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی برای ملت ایران رسیدن به «خودباوری» بوده است تا جوانان کشور بتوانند امروز با وجود تمامی محدودیت‌ها و تحریم‌ها، با تکیه بر دستاوردهای علمی و پژوهشی خود نسبت به رفع نارسایی‌ها در عرصه تولید محصولات دانش‌بنیان گام بردارند.

•توانستن با وجود محدودیت‌ها

اسماعیل قادری‌فر، رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی ریاست جمهوری با بیان اینکه برنامه حمایتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۶ سال اخیر معطوف بر دو موضوع مهم بوده است، می‌گوید: توسعه پلتفرم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با اجرایی‌سازی قانون حمایت از تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات بوده که خوشبختانه با اجرایی شدن این قانون تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان احراز صلاحیت شده کشور از ۱۰۰ شرکت فعال در ابتدای سال ۹۳ به ۴ هزار و ۵۰۰ افزایش پیدا کرده و بر اساس برآوردها میزان فروش این شرکت‌ها در پایان سال ۹۷ بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان بوده که این مهم نوید بسیار خوبی برای جامعه علمی و فناوری کشور است. جوانان ما توانسته‌اند با تأسی به فرامین حکیمانه رهبر معظم انقلاب- مبنی بر اینکه یکی از موضوعات مهمی که در اقتصاد مقاومتی، پیشران و موتور محرک محسوب می‌شود اقتصاد دانش‌بنیان است- با تکیه بر «دانش» و «خودباوری» در این عرصه گام برداشته و با وجود تلاطم‌های شدید اقتصادی در دو سال اخیر، این افتخار را برای کشور رقم زده‌اند.

دکتر قادری‌فر می‌افزاید: امروزه گفتمان علم و فناوری و همچنین پرداختن به مقوله نوآوری‌های فناورانه به سکه رایج در کشور تبدیل شده و کمتر کسی است که در محافل علمی و صنعتی کشور به ضرورت پرداختن به اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌گیری از توان شرکت‌های دانش‌بنیان واقف نباشد.

•شکل‌گیری اکوسیستم زیست‌بوم نوآوری و فناوری

وی ادامه می‌دهد: دومین موضوعی که از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۶ سال اخیر شکل گرفته، توسعه چارچوب مفهومی با عنوان «زیست‌بوم نوآوری و فناوری» در کشور است. یعنی شکل‌گیری اکوسیستمی که به صورت خودجوش توان علمی و فناوری نخبگان و استعدادهای برتر در این زیست‌بوم نوآورانه تبلور پیدا کند که خوشبختانه در این راستا هم با فعالیت بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ استارتاپ و کسب و کار نوپا در کشور توانسته‌ایم یکی از بهترین سیستم‌های نوآوری و فناوری را در منطقه آسیا، آسیای جنوب غرب و منطقه منا به جمهوری اسلامی ایران اختصاص دهیم و این مهم نیز مایه افتخار برای جامعه علمی و فناری کشور است که با استفاده از استعدادهای برتر به این موفقیت دست یافته‌ایم.

به گفته دکتر قادری‌فر؛ همزمان با گام دوم انقلاب نیز ضرورت دارد کسب و کارهای فناورانه و نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و فعالان اکوسیستم استارتاپی را با منطق نوآوری باز به کسب و کار بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی کشور متصل کنیم تا از این ظرفیت بزرگ اقتصادی بهره‌مند شویم که البته با همکاری برخی از زیرمجموعه‌های آستان قدس رضوی گام‌هایی در این زمینه برداشته شده است که به عنوان نمونه می‌توان از افتتاح «مرکز نوآوری زیارت و سوغات» و همچنین «رسوخ و نوآوری و استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان با هدف پرداختن به مقوله فناوری‌های نوآورانه به همت سازمان اقتصادی رضوی» نام برد.

•پیشرفت‌های صنعت دفاعی

دکتر قادری‌فر با اشاره به استقبال بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و دستگاه‌های اجرایی کشور از مقوله اقتصاد دانش‌بنیان می‌گوید: هنوز تا رسیدن به وضعیت ایده‌آل برای استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان فاصله داریم و باید این روند را برای دستیابی به حوزه‌های مختلف علمی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان از یک اقتصاد خرد به سمت اقتصاد کلان با سرعت و جدیت بیشتری دنبال کنیم.

وی با اشاره به پیشرفت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه صنایع دفاعی نیز می‌افزاید: خوشبختانه صنعت دفاعی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به عنوان یکی از صنایع اقتدارآفرین برای کشور بوده و همه ادوات و تجهیزات دفاعی را صرفاً برای دفاع از تمامیت ارضی کشور- فارغ از خریدهای میلیاردی که کشورهای مرتجع عرب منطقه به عنوان زرادخانه‌های تسلیحاتی از کشورهای اروپایی خریداری می‌کنند- با رویکرد اقتدارآفرینی و با تکیه بر توان بومی دانشمندان ایرانی تولید کرده است. این صنعت پیشرفت‌های بسیار ارزنده‌ای در حوزه‌های رزم زمینی، هوافضا، رزم هوایی و بخش‌های مختلف صنعت دفاعی داشته که همه نشانه بارقه‌های امیدی است که حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب در دل فناوران غیور این مرز و بوم ایجاد کردند و این خودباوری امروزه به نهالی تنومند و اقتدارآفرین و یک دفاع بازدارنده از تمامیت ارضی حاکمیت جمهوری اسلامی تبدیل شده و این موفقیت مرهون خون شهدا، استقامت و پایمردی فناوران و نوآورانی است که در حوزه صنعت دفاعی کشور مشغول هستند.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 60

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 55

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 44

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 103

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 59

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 53

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 44

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 52

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 51

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 65

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 46

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 45

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 42

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 39

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 46

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 43