گشایش اعتبار ۱۳.۶ میلیارد یوآنی چین فعال شد

گشایش اعتبار ۱۳.۶ میلیارد یوآنی چین فعال شد

معاون اقتصادی شرکت راه آهن گفت: ال سی ۱۳.۶ میلیارد یوآنی چین برای خط آهن سریع السیر تهران-اصفهان فعال شده و برای اجرای پروژه قابل بهره برداری است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 8:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، نورالله بیرانوند صبح امروز در نشست خبری تشریح فعالیت‌های معاونت تأمین سرمایه و اقتصاد شرکت راه آهن در بخش تأمین مالی سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی اظهار داشت: مهمترین اقدامی که در این معاونت برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه ریلی انجام داده ایم، افزایش بازدهی سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل ریلی است که با این اقدامات بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید نرخ بازدهی سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل ریلی نسبت به سایر صنایع رقابتی باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بر اساس این قانون باید نرخ بازدهی سرمایه گذاری در حوزه ریلی از نرخ سود سپرده‌های بانکی مصوب شورای پول و اعتبار بالاتر باشد، لذا نرخ مورد قبول ما در شرکت راه آهن معادل نرخ شورای پول و اعتبار به اضافه دو درصد است. بنابراین با توجه به اینکه نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای سود سپرده‌های بانکی چند ساله ۱۸ درصد تعیین شده باید نرخ سود سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی ۲۰ درصد باشد.

معاون تأمین سرمایه و اقتصاد شرکت راه آهن ادامه داد: راه آهن برای دستیابی به این نرخ بازدهی، اقدام به کاهش هزینه دسترسی به ریل برای سرمایه گذاران در بخش حمل و نقل ریلی کرده است که به همین منظور در طول دو سال اخیر ۲۰ درصد از هزینه دسترسی به ریل را کاهش داده ایم. همچنین اقدام دیگر ما این بود که از سرمایه گذاران در بخش حمل و نقل ریلی باری تا سه سال و نیم نخست و یا معادل حمل چهار میلیون تن بار، حق دسترسی به ریل اخذ نمی‌کنیم.

بیرانوند با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مبنی بر بازگشت اصل و سود سرمایه گذاری در بخش ریلی یادآور شد: این قانون اجرایی شده و با همکاری وزارت نفت و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به ازای هر تن -کیلومتر حمل بار معادل ۱.۳ سنت دلار و به ازای هر کیلومتر- مسافر ۷۳ صدم سنت دلار به سرمایه گذاران بازپرداخت خواهد شد. با این اقدامات توانسته ایم سرمایه گذاری در صنعت حمل و نقل ریلی را به رقم مطلوبی برسانیم اما در بخش زیربنایی ریلی هنوز نتوانسته ایم نرخ بازدهی را رقابتی و اقتصادی کنیم.

بیرانوند ادامه داد: شرکت راه آهن سود سرمایه گذاری در این حوزه را در مقابل تأمین مالی سرمایه گذاران از محل صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه، تسهیلات بانکی، فاینانسرهای خارجی و مؤسسات سرمایه گذاری تضمین می‌کند. همچنین با توجه به اینکه صدور تضامین بانکی هزینه‌ای برای سرمایه گذاران دارد، لذا شرکت راه آهن تأمین هزینه‌های صدور تضامین را کاهش داده است.

به گفته این مقام مسئول در شرکت راه آهن، برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بخش ریلی شرکت راه آهن قرارداد های بلند مدت با شرکت‌های ریلی به امضا رسانده تا هزینه اجاره لکوموتیو و دیگر خدمات مورد نیاز این شرکت را کاهش دهد. همچنین راه آهن در تأمین مالی بخشی از پروژه‌ها مشارکت کرده و در اجرای طرح‌های TOD (توسعه خدمات تجاری در ایستگاه‌های راه آهن) تا ۳۰ درصد و احداث خطوط ریلی فرعی تا ۵۰ درصد این هزینه‌ها را برعهده می‌گیرد.

معاون اقتصادی شرکت راه آهن به موضوع تأمین سوخت رسانی قطارهای باری و مسافری اشاره و اظهار کرد: با سرمایه گذاری بخش خصوصی سیستم تأمین سوخت در بخش حمل و نقل ریلی به یک سیستم بسته از پالایشگاه تا مصرف تبدیل شده که به کاهش چشم گیر مصرف سوخت در بخش ریلی منجر شده است.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات ما تأمین مالی حمل و نقل ریلی از محل بازار سرمایه است که برای این منظور تاکنون برای تأمین مالی تولید واگن در چهار کارخانه واگن سازی داخلی، اوراق صکوک اجاره در بازار سرمایه عرضه شده و این اوراق در کمتر از یک ساعت به فروش رسید و در حال حاضر بازپرداخت آنها آغاز شده است.

بیرانوند با تاکید بر اینکه دارایی‌های سرمایه گذاری شده در بخش راه آهن با نرخ ارز برابری می‌کند، گفت: این تنها سندی است که دارایی‌های ملکی سرمایه گذاران مانند واگن معادل افزایش نرخ ارز، دارای ارزش خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از LC چین در احداث خط آهن سریع السیر تهران-قم-اصفهان گفت: ارزش این ال سی ۱۳.۶ میلیارد یوآن است و مشکل خاصی ندارد و در حال حاضر چینی‌ها آن را برای ایران فعال کرده اند. اعتبار این LC نزد بانک موجود بوده و هر موقع اسناد آن به بانک ارائه شود در مقابل پیشرفت پروژه به شرکت سازنده پرداخت خواهد شد.

کد خبر 4636876
برهان محمودی

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

افزایش بازگشت ارز صادراتی/ یورو در سامانه نیما چقدر قیمت خورد؟

چهار میلیارد و ۵۶۴ میلیون یورو از ابتدای امسال تا ۲۸ خرداد در سامانه نیما عرضه شده که برای تامین کالاهای وارداتی مورد نیاز کشور اختصاص یافته است.

 • 9

بانک مسکن برای خانه‌دار شدن مشتریان چه نوع تسهیلاتی می‌دهد؟

روابط عمومی بانک مسکن استان یزد خدمات و تسهیلات ارائه شده توسط این بانک در استان یزد را معرفی کرد.

 • 11

توافق دولت انگلیس و بانک ملت بعد از 10 سال مناقشه

روزنامه فاینشال تایمز خبر داد که بانک ملت ایران با دولت انگستان، برای پایان دادن به پرونده شکایت این بانک ایرانی از وزارت خزانه‌داری دولت انگلیس، به توافق رسیده‌اند.

 • 26

خزان مالی در راه است!

دنیای اقتصاد : ...

 • 21

عملیات بازار باز در گام نهایی

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در دیدار خود با مدی ...

 • 14

دولت انگلیس در مناقشه‌ای ۱۰ ساله با بانک ملت به توافق رسید

یک رسانه انگلیسی از توافق دولت انگلیس با بانک ملت ایران در مناقشه‌ای ۱۰ ساله خبر داد.

 • 83

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات سیل زدگان

بر اساس اعلام بانک مرکزی، شبکه بانکی کشور برای اعطای تسهیلات بابت جبران خسارات ناشی از سیل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ حداکثر تلاش خود را به منظور تسریع در اعطای تسهیلات به کار گرفته است.

 • 43

کاهش قیمت سکه و ارز در بازار+جدول

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه طرح جدید 30 هزار تومان و دلار 135 تومان کاهش داشت.

 • 43

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به سیل زدگان در بانک ملی

بانک ملی ایران از ابتدای ابلاغ بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی در فروردین ماه درخصوص ارایه تسهیلات بانکی به هموطنان سیل زده، همه توان و امکانات خود را برای رفع مشکلات هموطنان به کار گرفته است.

 • 28

ترامپ کمک به آمریکای مرکزی را به علت مهاجرت‌ها کاهش داد

دولت دونالد ترامپ، صدها هزار دلار از کمک‌های نقدی به السالوادور، گواتمالا و هندوراس را کاهش داد. این اقدام پس از انتقاد ترامپ از این کشورها به علت ارسال مهاجران غیرقانونی، صورت گرفت.

 • 37

آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی

یک مقام مسئول در نظام بانکی از آغاز اجرای عملیات بانکداری باز در نظام بانکی خبر داد و گفت: ظرف شش ماه آینده، بسیاری از خدمات در این بستر عرضه خواهد شد.

 • 42

روسیه: غرب میلیاردها دلار برای حمایت از اپوزیسیون سوریه هزینه کرد

مدیر اطلاعات خارجی دولت روسیه از هزینه میلیاردها دلاری غرب برای حمایت از اپوزیسیون سوریه پرده برداشت.

 • 14

سوءاستفاده از زنان خانه دار در شبکه بانکی

نماینده بانک سرمایه در دادگاه گفت: قرار بوده از سوی بانک به شش شرکت میلیاردها تومان تسهیلات داده شود این در حالی است که مدیران شرکت ها زنان خانه دار و یا افراد کم توان مالی بودند.

 • 31

حماس از مرحله جدیدی از تفاهم‌ها با رژیم صهیونیستی در غزه خبر داد

جنبش حماس از آغاز اجرای مرحله جدیدی از توافق‌های لغو محاصره نوار غزه توسط اسرائیل به لطف میانجیگری‌های منطقه‌ای خبر داد.

 • 34

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات آغاز به کار کرد

سامانه بانکداری باز بانک توسعه صادرات ایران صبح امروز رونمایی و به صورت رسمی آغاز به کار کرد.

 • 38

بازگشت ۱۰۰ میلیون دلاری «مردان سیاه پوش» به سینما

جدیدترین قسمت از سری فیلم‌های کمدی-اکشن و علمی تخیلی «مردان سیاه پوش» در هفته نخست اکران به فروش جهانی بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت.

 • 23

افت شاخص سهام پس از رکوردشکنی‌های متوالی

امروز سه‌شنبه شاخص کل بورس تهران پرنوسان ظاهر شد و در حالی که طی دقایق ابتدایی بر مدار مثبت قرار داشت و رشد حدود ۹۸۰ واحدی را تجربه کرده بود، در ادامه از سقف روزانه خود بازگشت و در نهایت با کاهش ۱۰۱۲ واحدی، به کانال ۲۳۸ هزار واحد عقب نشست.

 • 38

خوزستان در منظومه شمسی ایران، خورشید است

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه اساسی و بنیادین خود در سال جاری برای کمک به هم‌میهنان سیل‌زده و جهت ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، عملیات ساخت ۳ مدرسه دیگر را در استان خوزستان آغاز کرد.

 • 40