گشایش اعتبار ۱۳.۶ میلیارد یوآنی چین فعال شد

گشایش اعتبار ۱۳.۶ میلیارد یوآنی چین فعال شد

معاون اقتصادی شرکت راه آهن گفت: ال سی ۱۳.۶ میلیارد یوآنی چین برای خط آهن سریع السیر تهران-اصفهان فعال شده و برای اجرای پروژه قابل بهره برداری است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 8:55

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

به گزارش خبرنگار مهر، نورالله بیرانوند صبح امروز در نشست خبری تشریح فعالیت‌های معاونت تأمین سرمایه و اقتصاد شرکت راه آهن در بخش تأمین مالی سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی اظهار داشت: مهمترین اقدامی که در این معاونت برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه ریلی انجام داده ایم، افزایش بازدهی سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل ریلی است که با این اقدامات بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید نرخ بازدهی سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل ریلی نسبت به سایر صنایع رقابتی باشد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بر اساس این قانون باید نرخ بازدهی سرمایه گذاری در حوزه ریلی از نرخ سود سپرده‌های بانکی مصوب شورای پول و اعتبار بالاتر باشد، لذا نرخ مورد قبول ما در شرکت راه آهن معادل نرخ شورای پول و اعتبار به اضافه دو درصد است. بنابراین با توجه به اینکه نرخ مصوب شورای پول و اعتبار برای سود سپرده‌های بانکی چند ساله ۱۸ درصد تعیین شده باید نرخ سود سرمایه گذاری در حمل و نقل ریلی ۲۰ درصد باشد.

معاون تأمین سرمایه و اقتصاد شرکت راه آهن ادامه داد: راه آهن برای دستیابی به این نرخ بازدهی، اقدام به کاهش هزینه دسترسی به ریل برای سرمایه گذاران در بخش حمل و نقل ریلی کرده است که به همین منظور در طول دو سال اخیر ۲۰ درصد از هزینه دسترسی به ریل را کاهش داده ایم. همچنین اقدام دیگر ما این بود که از سرمایه گذاران در بخش حمل و نقل ریلی باری تا سه سال و نیم نخست و یا معادل حمل چهار میلیون تن بار، حق دسترسی به ریل اخذ نمی‌کنیم.

بیرانوند با اشاره به ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر مبنی بر بازگشت اصل و سود سرمایه گذاری در بخش ریلی یادآور شد: این قانون اجرایی شده و با همکاری وزارت نفت و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت به ازای هر تن -کیلومتر حمل بار معادل ۱.۳ سنت دلار و به ازای هر کیلومتر- مسافر ۷۳ صدم سنت دلار به سرمایه گذاران بازپرداخت خواهد شد. با این اقدامات توانسته ایم سرمایه گذاری در صنعت حمل و نقل ریلی را به رقم مطلوبی برسانیم اما در بخش زیربنایی ریلی هنوز نتوانسته ایم نرخ بازدهی را رقابتی و اقتصادی کنیم.

بیرانوند ادامه داد: شرکت راه آهن سود سرمایه گذاری در این حوزه را در مقابل تأمین مالی سرمایه گذاران از محل صندوق توسعه ملی، بازار سرمایه، تسهیلات بانکی، فاینانسرهای خارجی و مؤسسات سرمایه گذاری تضمین می‌کند. همچنین با توجه به اینکه صدور تضامین بانکی هزینه‌ای برای سرمایه گذاران دارد، لذا شرکت راه آهن تأمین هزینه‌های صدور تضامین را کاهش داده است.

به گفته این مقام مسئول در شرکت راه آهن، برای کاهش ریسک سرمایه گذاری در بخش ریلی شرکت راه آهن قرارداد های بلند مدت با شرکت‌های ریلی به امضا رسانده تا هزینه اجاره لکوموتیو و دیگر خدمات مورد نیاز این شرکت را کاهش دهد. همچنین راه آهن در تأمین مالی بخشی از پروژه‌ها مشارکت کرده و در اجرای طرح‌های TOD (توسعه خدمات تجاری در ایستگاه‌های راه آهن) تا ۳۰ درصد و احداث خطوط ریلی فرعی تا ۵۰ درصد این هزینه‌ها را برعهده می‌گیرد.

معاون اقتصادی شرکت راه آهن به موضوع تأمین سوخت رسانی قطارهای باری و مسافری اشاره و اظهار کرد: با سرمایه گذاری بخش خصوصی سیستم تأمین سوخت در بخش حمل و نقل ریلی به یک سیستم بسته از پالایشگاه تا مصرف تبدیل شده که به کاهش چشم گیر مصرف سوخت در بخش ریلی منجر شده است.

وی ادامه داد: از دیگر اقدامات ما تأمین مالی حمل و نقل ریلی از محل بازار سرمایه است که برای این منظور تاکنون برای تأمین مالی تولید واگن در چهار کارخانه واگن سازی داخلی، اوراق صکوک اجاره در بازار سرمایه عرضه شده و این اوراق در کمتر از یک ساعت به فروش رسید و در حال حاضر بازپرداخت آنها آغاز شده است.

بیرانوند با تاکید بر اینکه دارایی‌های سرمایه گذاری شده در بخش راه آهن با نرخ ارز برابری می‌کند، گفت: این تنها سندی است که دارایی‌های ملکی سرمایه گذاران مانند واگن معادل افزایش نرخ ارز، دارای ارزش خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره استفاده از LC چین در احداث خط آهن سریع السیر تهران-قم-اصفهان گفت: ارزش این ال سی ۱۳.۶ میلیارد یوآن است و مشکل خاصی ندارد و در حال حاضر چینی‌ها آن را برای ایران فعال کرده اند. اعتبار این LC نزد بانک موجود بوده و هر موقع اسناد آن به بانک ارائه شود در مقابل پیشرفت پروژه به شرکت سازنده پرداخت خواهد شد.

کد خبر 4636876
برهان محمودی

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

سوت‌زن‌ها مفسدان را بی خواب می‌کنند

در کشورهای پیشرفته برای مبارزه با فساد روشی را در پیش گرفته اند که متاسفانه نه تنها در ایران وجود ندارد بلکه آگاهی لازم از نتایج آن نیز حداقلی است، این روش سوت زنی نام دارد.

 • 0

جریان‌هایی خواستار تخریب اعتماد جامعه به پزشکان هستند

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت بر لزوم تقویت اعتماد عمومی به جامعه پزشکی تاکید کرد و گفت: معتقدم جریان‌هایی قصد تخریب این اعتماد عمومی را دارند.

 • 2

کدام شرکت‌ها می‌توانند در بازار برتر عرضه شوند؟

این طور که از اظهارات مسئولان سازمان بورس برمی‌آید، احتمال رونمایی از بازار برتر جدی‌تر شده و قرار است سهام شرکت‌هایی که شفاف‌تر هستند در این بازار عرضه شوند تا بتوانند نوسان قیمت بیشتری هم داشته باشند.

 • 2

بنگاهداری بانک ملت در ۵۶ شرکت و هلدینگ بزرگ اقتصادی!

متاسفانه با اینکه بانک‌های کشور مکلف به ترک بنگاه‌داری شده‌اند اما همچنان با بی‌توجهی به این امر، با قدرت شرکتداری می‌کنند و بانک مرکزی نیز فقط نظاره‌گر موضوع است!

 • 2

پرداخت وجوه غیرقانونی از سوی «جهانبانی» به فرزندان مسئولان

قاضی مسعودی‌مقام خطاب به متهم جهانبانی گفت: شما به فرزندان مسئولان وجوه غیرقانونی می‌دادید و آنها را به شرکت‌های خود می‌بردید تا در آینده از آنها سوءاستفاده کنید؛ این چه نوع وارداتی است؟

 • 3

قیمت جهانی نفت امروز ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

به دنبال تشدید تنش های تجاری قیمت نفت برنت امروز تا رقم ۵۸ دلار و ۲۴ سنت یعنی کمترین رقم از ۱۵ اوت تاکنون پایین رفت، اما بعدا با اندکی ترمیم و ۶۳ سنت، معادل ۱.۱ درصد افت نسبت به رقم پایانی جلسه قبل به ۵۸ دلار و ۷۱ سنت رسید.

 • 2

عرضه ۷۵ هزار تُن فرآورده نفتی در بورس انرژی

با صدور یک اطلاعیه، بورس انرژی اعلام کرد که طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری ۷۵ هزار تُن فرآورده‌های نفتی در رینگ صادراتی عرضه می‌شود.

 • 2

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت هفته دولت و روز کارمند پیامی صادر کرد.

 • 2

یک تازه‌وارد در مکان اول آمریکا/ تارانتینو موفقیت دیگری کسب کرد

در هفته‌ای که گذشت، فیلم تازه وارد «فرشته سقوط کرده است» در راس باکس آفیس آمریکا قرار گرفت و فیلم تارانتینو در بازار جهانی از مرز فروش «لعنتی‌های بی‌آبرو» عبور کرد.

 • 2

بازدید سرپرست میراث فرهنگی از غرفه بانک توسعه تعاون

مونسان سرپرست وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از غرفه بانک توسعه تعاون در نمایشگاه صنایع‌دستی بازدید نمود.

 • 5

حضور بانک توسعه تعاون در سی و دومین نمایشگاه صنایع‌دستی

بانک توسعه تعاون در سی و دومین نمایشگاه صنایع‌دستی برای معرفی خدمات تخصصی حضور یافته است.

 • 4

مصارف وام قرض‌الحسنه بانک‌ها مشخص است

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه مصارف معینی برای وام‌های قرض‌الحسنه محدود بانک‌ها تعریف شده، گفت: باید از ظرفیت‌های جامعه برای رونق تولید و سرمایه‌گذاری استفاده کنیم.

 • 4

تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکل در لرستان

خرم‌آباد- مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان از تامین نقدینگی ۳۰ تعاونی دچار مشکلات مالی در این استان خبر داد.

 • 7

امکان ثبت نام جاماندگان سهام عدالت/ رشد ۱۴۰ درصدی بورس

وزیر اقتصاد با اشاره به رشد ۱۴۰ درصدری بورس در یک سال گذشته گفت:ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، پس از تصویب لایحه مربوطه در مجلس امکانپذیر خواهد بود.

 • 9
 • 8

سطح حمایتی دلار شکست

دنیای اقتصاد : ...

 • 8

عملیات بازار باز ابزار تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی

مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: با توجه به کسری بودجه دولت، عملیات بازار باز در عمل می تواند تبدیل به ابزاری برای تأمین کسری بودجه از طریق پایه پولی شود.

 • 9

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی برای دلار است

رییس بانک مرکزی انگلیس، گفت: یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 8

اقتصاد جهان نیازمند جایگزینی دلار است

رییس بانک مرکزی انگلستان گفت:یک ارز دیجیتال که گروهی از کشورها پشتوانه آن باشند برای رقابت با دلار لازم است، زیرا دلار به قدری غالب شده که به مانعی برای رشد اقتصادی بیشتر جهان تبدیل شده است.

 • 3