کنترل تورم 40 درصدی با «عملیات بازار باز» با ابهام روبه‌روست

کنترل تورم 40 درصدی با «عملیات بازار باز» با ابهام روبه‌روست

آلبرت بغوزیان اقتصاددان گفت: «عملیات بازار باز» باید با کارشناسی‌های اساسی توأم باشد چرا که طرح‌های کوتاه مدتی که محکوم به شکست می‌شوند یا زیر سؤال بروند و ابهاماتی به دنبال داشته باشند، در صورت نسنجیده بودن منجر به از دست رفتن اعتماد عمومی جامعه می‌شود. دراین صورت مردم پول خود را در اختیار بانک مرکزی قرار نمی‌دهند از این رو شفافیت و بیان سیاست‌های مرتبط اصلی الزامی است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 6:43

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

دکتر آلبرت بغزیان اقتصاددان و استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت‌وگو با قدس آنلاین درخصوص «عملیات بازار باز» پیشنهادی بانک مرکزی گفت: در ادبیات و در عمل بانکهای مرکزی برای کنترل حجم پول و نرخ بهره، عملیات بازار باز را مورد توجه قرارمی دهند بنابراین دولتها جهت جمع‌آوری نقدینگی با فروش اوراق قرضه از طریق بانکها اقدام به عملیات بازار باز می کنند و به ازای اوراق هر سال سود مشخصی به اوراق تخصیص داده می‌شود. اوراق یاد شده در بورس یا بازار اوراق بهادار خرید و فروش می‌شود بنابراین متقاضیان پول با فروش اوراق به نوعی منجر به در گردش بودن پول می‌شوند و دولت عملاً با استفاده از نقدینگی مردم با تأمین نیازهای پولی خود، حجم پول را نیز کنترل کرده است. از مزیت‌های بازار باز می‌توان به عدم چاپ پول و جلوگیری از تبعات ثانویه آن اشاره کرد.

وی خاطر نشان کرد: درایران به دلیل اهمیت موضوع بانکداری اسلامی اوراق قرضه در زمره عملیات نامشروع بانکی و غیر شرعی به شمار می‌رود از این رو دولت‌ها باید به ابزارهای دیگر سیاست‌های پولی متوسل شوند که نمونه آن به کارگیری جایگزینی به نام اوراق مشارکت بود که عملکرد قابل قبولی دارد. با چاپ اوراق مشارکت سود ماهیانه یا سالانه‌ای به ازای آن به خریداران داده شد. از این رو برای جلوگیری از مشکل شرعی اوراق مشارکت با توجه به اینکه اوراق باید زمان بازخرید داشته باشد و نرخ سود نیزدر جهت ممانعت از ایجاد شبهه ربا ثابت نباشد، اوراق مشارکت با سود علی الحساب 18 درصد بدون مالیات در سررسیدهای چند ساله در بخش های مختلفی صرف مسائل  شهرداری یا پتروشیمی شده و به فروش رسید و افراد اوراق مشارکت را در بانکها خرید و فروش می کردند. البته شاید اصلی‌ترین دلیل شکست پروژه اوراق مشارکت حجم کم بودجه برای اوراق بود که به نوعی عملیات بازار باز به شمار می‌رفت.

این استاد اقتصاد بیان داشت: بانک مرکزی تاکنون چون و چند سیاست‌های عملیات بازار باز را تشریح نکرده است، چاپ و فروش اوراق دولتی توسط دولت در راستای کاهش حجم نقدینگی باید مورد بررسی قرار داده شود که آیا دولت همچنان به دنبال چاپ اوراقی شبیه به اوراق مشارکت است؟ با توجه به اینکه منبع هزینه کرد مشخص نیست باید دید مشکل شرعی آن چگونه حل می‌شود و نظر کمسیون فقهی دراین باره چه خواهد بود.

وی توضیح داد: به نظر می‌رسد عملیات بازار باز با بررسی‌های کمیسیون فقهی تأیید شده است و به لحاظ تجربی در همان ماهیت اجرا خواهد شد، هر چند انتظار می‌رود عملیات بازار باز با کارشناسی‌های اساسی توأم باشد چرا که طرح‌های کوتاه مدتی که محکوم به شکست می‌شوند یا زیر سؤال بروند و ابهاماتی به دنبال داشته باشند، در صورت ناسنجیده بودن منجر به از دست رفتن اعتماد عمومی جامعه می‌شود. دراین صورت مردم پول خود را در اختیار بانک مرکزی قرار نمی‌دهند از این رو شفافیت و بیان سیاست‌های مرتبط اصلی الزامی است همانگونه که سیاست‌های بازار متشکل ارزی نیز همچنان مبهم است.

آلبرت بغوزیان درباره کاهش تورم با عملیات بازار باز گفت: درباره اینکه آیا عملیات بازار باز می‌تواند منجر به کنترل تورم شود، باید گفت در بسیاری از بانکهای مرکزی تأثیر گذار بوده است اما این مسأله در کنترل تورم 40 درصدی با ابهاماتی مواجه است چرا که عوامل متعددی در  تورم موجود تأثیرگذار است. متأسفانه با توجه به عدم اعتماد مردم به سیستم بانکی به نظر می‌رسد امکان جمع‌آوری نقدینگی با مشکلات و موانعی روبه‌رو شود و شاید خیلی از  افراد به عنوان گزینه آخر از آن استفاده کنند، از سوی دیگر سودهای 7 درصدی با توجه به تورم موجود عملاً جذابیتی برای خرید اوراق بانک مرکزی در مردم ایجاد نمی‌کند.

وی در پایان تصریح کرد: متأسفانه بحث نقدینگی سرگردان بهانه‌ای برای پوشاندن کم کاری بخش صنعت و بی‌توجهی به مقوله مهم اقتصاد مقاومتی است؛ کنترل تورم تنها وابسته به تلاش بانک مرکزی نیست بلکه بخش های دیگری اعم از صنعت یا کشاورزی نیز باید در این مسأله دخیل باشند بنحوی که می‌توان گفت بانک مرکزی می‌خواهد آخرین مرکز کاهش یا کنترل تورم شود و سایر بخش‌ها اراده‌ای دراین مهم از خود نشان نمی‌دهند.

انتهای پیام /

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رئیس اتحادیه: بازار طلا آرام تر می شود/ از فروش اینترنتی طلا جلوگیری می کنیم

امسال در بازار طلا و ارز نوساناتی وجود داشته اما قیمت ها نشان می دهد، هر روز که جلوتر می رویم، به آرامش بازار بیشتر نزدیک می شویم چون قیمت ها معمول و معقول نوسان داشته است مثل انس جهانی که در هفته گذشته به نزدیک 1560 دلار رسید که امروز باز به زیر 1500 دلار برگشته است. اما خوشبختانه ما در بازار ایرا ...

 • 14

بیمه رایگان یک آهن فروش میلیاردر/تعیین تکلیف ۸۰ هزار چند بیمه ای

ساری - مدیرکل بیمه سلامت مازندران گفت: یک فرد به رغم داشتن فروشگاه آهن آلات و درآمدهای میلیاردی به صورت رایگان تحت پوشش بیمه همگانی سلامت است که با اجرای طرح تعیین مزد، عدالت محقق می شود.

 • 35

بزرگترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور افتتاح شد

بزرگترین و مجهزترین مرکز خدمات‌رسانی بیمه‌ای شرق کشور در مشهد با حضور مدیرعامل بیمه ایران افتتاح شد.

 • 17

کاهش ۳۸۰۰ واحدی شاخص بورس

پس از رشد فزاینده نماگر اصلی بورس در روز گذشته این شاخص امروز ۳۸۴۳ واحد افت کرد و به کانال ۳۰۲ هزار واحدی بازگشت.

 • 33

انتقال شعبه بانک توسعه صادرات در آستارا به شعبه رشت

شعبه بانک توسعه صادرات ایران در شهرستان آستارا به شعبه رشت در استان گیلان انتقال می یابد.

 • 16

هفتمین دوره ماراتون برنامه‌نویسی تلفن همراه برگزار می‌شود

هفتمین دوره ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور، با حمایت شرکت بیمه تعاون توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار خواهد شد.

 • 18

کشاورزان آمریکایی ۵ میلیارد دلار کمک‌هزینه دریافت کردند

رییس ارتباطات وزارت کشاورزی آمریکا گفت که این وزارتخانه در جدیدترین دور کمک مالی در برابر جنگ تجاری با چین، ۴.۰۷ میلیارد دلار به کشاورزان آمریکایی پرداخت کرده است.

 • 30

گوانتانامو، گران‌ترین بازداشتگاه جهان: هر زندانی ۱۳ میلیون دلار

زندان گوانتانامو که ۱۸ سال پیش برای نگهداری بازداشت‌شدگان به اتهامات تروریستی تاسیس شد، گران قیمت‌ترین زندان جهان شده است.

 • 31

قیمت دلار ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید

قیمت فروش هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز، ۲۶ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۴۵۰ تومان رسید.

 • 32

بازار سرمایه به جهش بیشتری نیاز دارد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد: بازار سرمایه روند بسیار خوبی را طی می‌کند و به جهش بیشتری نیاز دارد.

 • 11

همتی: ارتباط بانکی ایران و روسیه با سپام برقرار شده است

رئیس‌کل بانک مرکزی خبر داد ارتباط بانکی ایران و روسیه از طریق پیام‌رسان روسی و سپام بانک مرکزی بدون نیاز به سویفت برقرار شده است.

 • 18

برخی مدیران دچار روزمرگی شدند/اجرای ۹طرح بزرگ سرمایه‌گذاری در نیر

نیر - فرماندار شهرستان نیر با بیان اینکه برخی مدیران دچار روزمرگی شده اند، گفت: دستگاه‌های اجرایی باید در تمامی شرایط با برنامه و منسجم پیش روند.

 • 16

کم رونقی معاملات در سامانه نیما/محدودیت واردات قیمت را کاهش داد

فعالان بازار ارز می‌گویند که هم اکنون عرضه در سامانه نیما، نسبت به تقاضا پیشی گرفته و همین امر منجر به کاهش معاملات این سامانه شده؛ اگرچه برخی روزها قیمت دلار نیمایی بیشتر از بازار است.

 • 17

تسهیلات ۳ هزار میلیاردی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) از پرداخت تسهیلات تکلیفی ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی سیستم بانکی به مددجویان کمیته امداد خبر داد.

 • 22

مشهد مرکز واردات دلار شرق کشور است/ ورود فراوان دلار از هرات ،دلیل ارزانی اسکناس درمشهد/دلارهراتی بر بازار ارز کشور هم تاثیر دارد

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بازار دلار رابطه مستقیمی با سیاست دارد و دقیقا به همین دلیل هیچ پیش بینی هم برای این بازار وجود ندارد.

 • 17

۷ نکته درباره آرامکو، سودآورترین شرکت جهان

شرکت ملی نفت عربستان سعودی که بانام سعودی آرامکو شناخته می‌شود، با تولید و فروش روزانه ۱۰ میلیون دلار بشکه نفت خام و همچنین گاز طبیعی در صدر فهرست شرکت‌هایی قرار گرفت که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ میلادی بیشترین سهم از اقتصاد جهانی را به خود اختصاص داده بودند.

 • 17

کتاب‌های نادر در یک مزایده

یک حراجی واقع در شیکاگو مجموعه‌ای ‌از کتاب‌های نادر یک مجموعه‌دار خصوصی را در ماه نوامبر به مزایده می‌گذارد.

 • 14