کشورهای بزرگ اقتصادی در آستانه ورود به رکود/ اقتصاد شکننده آمریکا - اروپا بر سردوراهی برکسیت

کشورهای بزرگ اقتصادی در آستانه ورود به رکود/ اقتصاد شکننده آمریکا - اروپا بر سردوراهی برکسیت

روزنامه «پوپلیکو» اسپانیا پیش بینی کرده است هفت کشور بزرگ اقتصادی جهان دوباره وارد بازه ای از رکود خواهند شد؛ اتفاقی که اوایل سال مالی 2009 برای اولین بار از زمان تاسیس گروه هفت رخ داد.

سه شنبه 2 مهر 1398 ساعت 5:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

، «دیئگو آرانز» نویسنده روزنامه «پوپلیکو» اسپانیا می گوید احتمالا به زودی تاریخ تکرار خواهد شد و هفت کشور بزرگ اقتصادی جهان دوباره وارد بازه ای از رکود خواهند شد؛ اتفاقی که اوایل سال مالی 2009 برای اولین بار از زمان تاسیس گروه هفت رخ داد.

این نویسنده می افزاید: این واقعه تنش های تجاری، مالی، اعتباری و سیاسی بزرگی را برای اقتصاد جهانی به دنبال دارد. در حال حاضر نیز اقتصاد جهانی از جنگ های تجاری که دونالد ترامپ به راه انداخته و به نزاع های مالی برای تعیین قیمت ارز تبدیل شده است، متاثر می باشد.

سیاست یکجانبه گرایی ترامپ

دیئگو آرانز تاکید می کند که مهمترین تنش های پیش رو سیاست یکجانبه ای است که دولت آمریکا مقابل چین، ایران، روسیه و کره شمالی اتخاذ کرده و نیز سیاست خارجی متناقض آن که موجب بی ثباتی در نظام جهانی شده است. علاوه براین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و پیامدهای مرزی و سیاسی خطرناک آن بر اقتصاد جهانی یکی دیگر از عوامل تنش خواهد بود.

به گفته این نویسنده اسپانیایی بیشتر کشورهای بزرگ صنعتی اعم از گروه هفت و غیر از آن در حال حاضر نیز با کندی اقتصادی آشکار در بسیاری از سطوح روبه رو هستند. گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نیز که ماه جاری میلادی منتشر شد نسبت به رکود اقتصادی هشدار داده است. این تهدید علیه اقتصاد جهانی برخی نشانه های آن مانند کاهش صادرات آلمان و فقدان اعتماد سرمایه داران به اقتصاد ژاپن نمایان شده است.

آرانز به نقل از «ایان استیوارت» کارشناس مؤسسه اقتصادی «دایلیوت» می نویسد: هنوز زود است که شاهد رکود همزمان در تمام کشورهای بزرگ صنعتی باشیم، اما احتمال آن و امکان سقوط همزمان به منطقه قرمز بسیار وارد است.

شکندگی اقتصاد آمریکا

این نویسنده هشدار داده است که اقتصاد آمریکا همچنان شکنده است؛ به گونه ای که طی چهارماهه دوم امسال بیش از 2 درصد رشد نداشته است. همچنین جنگ تجاری بر بخش صادرات تاثیر دادشته و اقدام ترامپ در کاهش مالیات در بعضی بخش ها بر ذخایر صندوق های مالی اثر منفی داشته است.

بیماری مزمن در اقتصاد ژاپن

براساس این گزارش اقتصاد ژاپن نیز علی رغم رشد کمرنگ در فصل بهار از یک بیماری مزمن رنج می برد و در فصل تابستان دچار تلاطم شده است.

مشکلات اقتصاد آلمان

نویسنده اسپانیایی تاکید می کند اقتصاد آلمان که لوکوموتیو اقتصاد کشورهای غربی محسوب می شود به نوبه خود با مشکلات بسیاری مواجه است؛ به گونه ای که رشد آن در سال 2018 و 2019 کاهش داشته است.

تجارت خارجی آلمان نیز به دلیل کاهش فروش در بازارهای خارجی و به ویژه بازارهای اروپایی کاهش یافته و در بخش صنعت خودرو دچار زیان شده است. پارلمان آلمان هم پیش بینی کرده اقتصاد این کشور در فصل پاییز به رکود دچار شود..

در حالی که سرمایه داران و شرکای اروپایی نیازمند مشوق های جدید هستند، ترامپ می گوید که مزایای رقابتی که خودروهای آلمانی از آن برخوردارند را لغو خواهد کرد و این امر موجب جنگ تجاری و تنش تازه میان دو کشور شود.

انگلیس بر سردوراهی

این روزنامه اسپانیایی انگلیس تاکید می کند که این کشور بر سردوراهی برکسیت قرار گرفته و با خطر خروج بسیاری از شرکت ها و سرمایه داران در کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت مواجه است.

مه گرفتگی در اقتصاد فرانسه

دیئگو آرانز می گوید علی رغم تمام تلاش هایی که برای احیای اقتصاد فرانسه از طریق بسته 17 میلیارد یورویی ارائه شده توسط ماکرون صورت گرفت اما این اقتصاد از حالت مه گرفتگی و فقدان اعتماد رنج می برد و معترضان به شرایط اقتصادی تحت عنوان جلیقه زردها همچنان به خیابان ها می آیند.

شاخص های منفی در اقتصاد ایتالیا

اقتصاد ایتالیا نیز با شاخص های منفی همچون عدم رشد تولید داخلی و شکنندگی نظام مالی و دشواری در اجرای طرح دولتی برای احیای مالی مواجه است.

کانادا تنها عامل امیدبخش

در شرایط کنونی کانادا تنها امید کشورهای گروه 7 محسوب می شود؛ به گونه ای که در میان آنها بهترین رشد اقتصادی را از طریق افزایش تولید ناخالص ملی به ثبت رسانده است، اما بخش صادرات که بزرگترین محرک اقتصاد به شمار می رود در معرض نزاع های تجاری بین المللی و وضع عوارض گمرکی میان طرف های مختلف قرار دارد.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 4

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 3

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 19

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 19

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 18

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 19

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 14

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 18

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 12

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 8

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 11

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 13

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 14

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال ۹۹

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال جاری در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط،ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه اعطایی ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی منتشر شد.

 • 7

حمایت ۲۴۰ میلیاردی بانک کشاورزی از مجتمع تولید خوراک دام و طیور

یکی از بزرگترین مجتمع های تولید خوراک دام وطیور جنوب‌غربی کشور با حمایت و مشارکت۲۴۰ میلیاردریالی بانک کشاورزی  در زمینی به مساحت۴هکتار و باظرفیت۱۰هزارتن خشکاندن و بوجاری محصولات بناشده است

 • 9

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 23

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 25

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 29

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 12

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 24