کشف ۲۷ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق توسط گمرک در ۹ ماه

کشف ۲۷ هزار میلیارد ریال کالای قاچاق توسط گمرک در ۹ ماه

سخنگوی گمرک گفت: در ۹ ماهه سال ۹۸ بیش از ۲۷ هزارمیلیارد ریال کالای قاچاق و ۴۸۰ تن انواع مواد مخدر توسط مرزبانان اقتصادی کشور در گمرک کشف و ضبط شده است

سه شنبه 3 دی 1398 ساعت 0:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، سید روح الله لطیفی گفت: در ۹ ماهه سال ۹۸ بیش از ۲۷ هزارمیلیارد ریال کالای قاچاق و ۴۸۰ تن انواع مواد مخدر توسط مرزبانان اقتصادی کشور در گمرک کشف و ضبط شده است. سخنگوی گمرک در ادامه افزود: گمرک جمهوری اسلامی ایران در ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ با بهره گیری از روش‌های نوین، موفق به کشف کالاهای قاچاق، خودرو، سوخت، مواد مخدر، روان‌گردان ها و مشروبات الکلی شد.

لطیفی در خصوص کشفیات انواع مواد مخدر صنعتی و سنتی اظهار داشت: براساس آمار، در ۹ ماهه نخست سال ۹۸ میزان مواد مخدر کشف شده ۴۸۰ تن و ۵۸۶ کیلوگرم بوده که از میان پیش ساز موادمخدر صنعتی در صدر کشفیات قرار داشته و تریاک، شیره تریاک، هرویین، کراک، شیشه، حشیش، بذر شاهدانه، ناس و پان و همچنین روانگردان های جدید به همراه قرص های مخدر ودر نهایت گل و شامپو تریاک، در رتبه های بعدی کشفیات گمرک بوده است.

وی در خصوص جایگاه گمرک  ایران در مبارزه با قاچاق کالا و  مواد مخدر افزود: کشفیات مذکور در حالی صورت گرفته که براساس ارزیابی سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران در طی سال های اخیر یکی از گمرکات برتر جهان در کشف و مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر شناخته شده که به نظر می رسد تاکید مسئولان گمرک بر بهره گیری  از سامانه های الکترونیکی و تلاش  کارکنان و کارشناسان گمرک موجب افزایش کشفیات شده و در این راستا کشف ۲۲۸ کیلو گرم شیشه جاسازی شده در سقف کانتینر یخچال دار از مبدا افغانستان به مقصد امارات متحده عربی با  بهره گیری از دستگاه ایکس ری و کشف ۱۳ کیلو و ۲۰۰ گرم مواد مخدر گل در باک خودروی سمند در هفته گذشته قابل ذکر است.

سخنگوی گمرک تاکید کرد: در مجموع میزان کشفیات گمرک در حوزه مواد مخدر، نسبت مدت مشابه در سال ۹۷ افزایش چشمگیر ۳۹۰ درصد رشد را نشان می دهد. لطیفی در خصوص دلایل افزایش کشفیات قاچاق از گمرکات گفت: روند رو به رشد الکترونیکی شدن گمرکات، تجهیز مبادی ورودی و خروجی به انواع دستگاه های ایکس ری کامیونی، چمدانی و پالتی، اضافه شدن سگ های مواد یاب و در عین حال گسترش تبادل اطلاعات وتجربیات با کشورهای همسایه، آموزش  ارزیابان و کارشناسان گمرکات پرریسک و مرزی و نیز هماهنگی و پشتیبانی خبری و اطلاعاتی سایر دستگاه های مسئول باعث شده تا کشفیات در زمینه قاچاق کالا و مواد مخدر افزایش یابد.

مرزبانان اقتصادی کشور به عنوان پرسنل گمرک معتقدند افزایش موفقیت های گمرک در مبارزه با مواد مخدر می تواند آثار ومنافع قابل توجهی برای کشور، همسایگان منطقه ای و دیگر کشورها داشته باشد.

همچنین از سوی دیگر در سال‌های اخیر قدم‌های بسیار مهمی در زمینه‌ رفع نقایص، قانون مبارزه با مواد مخدر و قوانین و مقررات مرتبط با آن توسط گمرک ایران برداشته شده که پیگیری و احصاء قرص‌های ترامادول در شمار مواد مخدر و تعیین مجازات برای مرتکبین، رفع ابهام در خصوص مواد شیمیایی مخلوط با پیش‌سازهای مواد مخدر، اصلاح رویه رسیدگی به پرونده‌های قاچاق پیش‌ساز مواد مخدر و ممنوع کردن صادرات، واردات و ترانزیت فسفر قرمز بخشی از این پیگیری‌ها است.

بررسی آمار کشفیات گمرک بیانگر این است که در سال جاری کشفیات مت آمفتامین (شیشه) در مرزهای ایران وافغانستان در مقایسه با سال گذشته روند بسیار افزایشی داشته به طوری که رشد کشفیات حدود ۵۰۰ درصد را نشان می دهد که از این حیث قابل تامل است.

لطیفی ادامه داد: کشفیات پیش ساز مواد مخدر صنعتی از مبدا کشورهای شرق آسیا و همچنین اروپایی و در مسیر ترانزیتی از ایران یکی دیگر از نکات قابل توجه است که گمرک جمهوری اسلامی ایران در راستای مسئولیت ملی و بین المللی خود مانع از رسیدن سوداگران مرگ به منافعشان شده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در خصوص  کشفیات قاچاق کالا در رویه واردات گفت: بر اساس بررسی آماری کشفیات  عمده قاچاق کالا  توسط گمرک در رویه واردات، بیشترین سهم متعلق به خودرو با ۲۰۶۱ دستگاه است که طی ۹ ماهه نخست سال ۹۸ توسط گمرکات کشور کشف شده است. در این کشفیات علاوه بر خودرو، موتور وسایط نقلیه هوایی، تریلر تانکردار وهمچنین برنج  و میوه نیز به چشم می خورد.

سخنگوی گمرک در خصوص اقلام صادراتی که در آن کالاهای قاچاق کشف شده اعلام کرد: بررسی آمار کشفیات قاچاق کالا در رویه صادرات بیانگر این است که همچنان قاچاق سوخت در صدر قرار دارد به طوری که نفت خام (petroleum oil) و سایر مشتقات نفتی شامل بنزین، مواد معدنی قیری، روغن های نفتی و ... در طی ۹ ماه گذشته در لیست کشفیات اصلی گمرک در زمینه صادرات محسوب می شود.

وی در خصوص ارزش ریالی کل کالاهای قاچاق کشف شده در گمرک به غیر از مواد مخدر و پولشویی اظهار داشت: کل کشفیات کالا در روند صادرات و واردات در ۹ ماهه اخیر حدودا به ارزش  ۲۷ هزار میلیارد ریال بوده که در این زمینه دو هزار و ۹۱۲ پرونده تشکیل شده و در مراجع قضایی در حال پیگیری است.

لطیفی در خصوص اقدامات گمرک در  مبارزه با پولشویی گفت: ۲۵۸ پرونده در موضوع پولشویی از ابتدای سال تشکیل شده که ۹۸ مورد آن مربوط به گزارش بیش بود ارزش و ۱۶۰ پرونده مظنون به پولشویی بوده که به واحد اطلاعات مالی شورای عالی پولشویی ارسال شده است.

سخنگوی گمرک در پایان افزود: این میزان کشفیات کالا و مواد مخدر صرفا مواردی است که گمرک به عنوان کاشف بوده و میزان قابل توجهی از کالای قاچاق و مواد مخدر قبل از ورود به گمرک در رصد نهادهای انتظامی و اطلاعاتی قرار گرفته که با کمک گمرک کشف و ضبط شده اند که آمار کشفیات آن توسط آن نهادها اعلام شده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 326

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 110

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 114

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 102

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 140

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 135

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 131

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 110

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 114

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 123

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 118

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 103

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 130

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 151

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 109

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 141

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 126

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 132

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 100

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 133