کاهش واردات نفت چین از آمریکا برای ایران فرصت خوبی را ایجاد کرد

کاهش واردات نفت چین از آمریکا برای ایران فرصت خوبی را ایجاد کرد

جواد منصوری گفت: ایران باید توجه ویژه ای را به بازار نفتی چین داشته باشد و از کاهش واردات نفت چین از آمریکا استفاده کند.

سه شنبه 17 مهر 1397 ساعت 21:0

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

جواد منصوری سفیر اسبق ایران در چین در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص فرصت ایجاد شده برای ایران در پی تضاد ایجاد شده میان آمریکا و چین در مسائل اقتصادی اظهارداشت: دولت فعلی آمریکا سیاست های خاصی را برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود از زمان روی کارآمدن ترامپ به کار گرفته که این سیاست ها و اقدامات می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر منافع دیگر کشورها تاثیر منفی بگذارد.

وی گفت: آمریکا علاوه بر اینکه مقرارت و قوانین بین المللی را یکی پس از دیگری زیر پا میگذارد حتی در روابط دو جانبه هم منافع متقابل را قبول ندارد و اصل کلی را منافع حداکثری آمریکا قرار می دهد. از جمله رفتارهای آمریکا در قبال اکثر کشورها، برقراری تعرفه ها که در تعارض با سیاست های سازمان تجارت جهانی است، هزینه هایی که به دولت ها تحت عنوان پرداخت حق حفاظت و دفاع از دولت ها تحمیل می شود و یا اینکه دولت ها باید برای آمریکا در منطقه مزایایی را قائل شوند، اینها در کنار خروج یکجانبه آمریکا از نفتا، توافقنامه پاریس، برجام و برخی دیگر تعهدات بین المللی نشانگر آن است که آمریکا صرفا به منافع خود توجه می کند و زورگویانه می خواهد بر دیگران سلطه خود را گسترش دهد.

منصوری افزود: امروز آمریکا با اروپا تعارض منافع و اختلافات زیادی دارد، به نحوی که علاوه بر وضع تعرفه ها، در بحث منطقه خاورمیانه، اداره اتحادیه اروپا، ناتو و موضوع ایران با یکدیگر دچار اختلاف نظر هستند. 

این دیپلمات در خصوص اختلاف نظر میان آمریکا و چین تصریح کرد: روابط میان این دو کشور، متاثر از مسائل شرق آسیا و مواردی مانند کره شمالی، ژاپن، تایوان و امثال آنها است، یعنی علاوه بر این اختلافات مساله برقراری تعرفه ها وضعیت جدیدی را در روابط میان پکن و واشنگتن و حتی در شرق آسیا بوجود آورده است. 

وی ادامه داد: تضاد میان آمریکا و چین از وضعیت سیاسی و تبلغاتی خارج شده و به جنگ اقتصادی و تجاری میان این دو کشور کشیده شده، اگر این جنگ اقتصادی ادامه داشته باشد ممکن است آمریکا اقدمات خود را در قبال مسائل گفته شده تشدید کند و یا نسبت به چینی ها در خصوص آن منطقه خصمانه کند و شاید در آن صورت پای روسیه هم به میان آید.

منصوری گفت: دولت چین سعی میکند با خویشتن داری رفتار آمریکا را تعدیل کند اما گویا واشنگتن نه تنها سیاست های خود را تعدیل نمی کند بلکه در پی افزایش تنش با چین است. به نظر می رسد شرق آسیا در ماه های آینده بر اثر مشکلات ناشی از این تنش و جنگ تجاری آمریکا و چین شرایط سخت تری را از جمله کاهش شدید ارزش پول، افزایش بیکاری و همچنین کاهش سهام در بورس های شرق آسیا تجربه کند. 

سفیر اسبق ایران در چین بیان کرد: دولت چین به دلیل نیاز به نفت و مشتقات آن باید از کشورهای صادر کننده نفتی خرید داشته باشد تا اقتصاد گسترده خودش را اداره کند. دولت آمریکا در این شرایط میخواهد با یک ضربه غیر مستقیم اقتصاد چین را تحت تاثیر قرار دهد و آن ضربه هم ممانعت از فروش نفت ایران به چین و دیگر کشورها است، از طرف دیگر به دلیل وابستگی اقتصاد ایران به نفت و صادرات نفتی برای کسب درآمد، ایران باید توجه ویژه ای را به بازار نفتی چین داشته باشد، زیرا کاهش واردات نفت چین از آمریکا برای ایران فرصت خوبی را ایجاد کرد.

وی افزود: به اعتقاد من در حوزه های مختلف می تواند همکاری های خوبی میان ایران و چین ایجاد شود و یا در حوزه هایی که فعالیت هست می تواند این معاملات گسترده شود و درآمدزایی ما متنوع شود و به این ترتیب آمریکا هم به هدف خودش در قبال ایران که انزوای بین المللی ما است، نخواهد رسید. 

منصوری در پایان با اشاره به غیبت سفیر ایران در پکن، خاطرنشان کرد: اگر در وضعیت فعلی که قرار داریم، ما در سفارت خانه خود در چین سفیر داشتیم، فرد سفیر می توانست در تحرک روابط دوجانبه نقش بسیزایی داشته باشد و منافع بیشتری را برای ایران بدست آورد. 

کد خبر 4423443
محمد مهدی ملکی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 9

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 9

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 7

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 7

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 10

استفاده از تمام ظرفیت‌های بانک سپه در اجرای پروژه بید بلند

بزرگ‌ترین طرح غرب آسیا و سومین ابر پروژه جهان در سال ۲۰۲۰ میلادی با تشکیل کنسرسیوم بانک‌ها و عاملیت بانک سپه از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تأمین مالی و توسط رئیس محترم جمهوری افتتاح شد.

 • 8

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 8

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 2

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 6

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 9

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 9

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال ۹۹

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال جاری در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط،ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه اعطایی ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی منتشر شد.

 • 6

حمایت ۲۴۰ میلیاردی بانک کشاورزی از مجتمع تولید خوراک دام و طیور

یکی از بزرگترین مجتمع های تولید خوراک دام وطیور جنوب‌غربی کشور با حمایت و مشارکت۲۴۰ میلیاردریالی بانک کشاورزی  در زمینی به مساحت۴هکتار و باظرفیت۱۰هزارتن خشکاندن و بوجاری محصولات بناشده است

 • 7

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 22

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 24

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 24

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 7

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 23

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 15

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 11