کاهش آیفکس و ارزش معاملات فرابورس

کاهش آیفکس و ارزش معاملات فرابورس

آمارها نشان می‌دهد که فرابورس طی ۲۱ روز معاملاتی پرنوسان در اولین ماه پاییز، در مجموع کاهش ۵ درصدی در شاخص و کاهش یک درصدی در ارزش معاملات را به ثبت رساند.

چهارشنبه 8 آبان 1398 ساعت 21:21

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، شاخص فرابورس در این ماه کار خود را از نقطه ۴۰۱۷ واحد شروع کرد و و پس از نصب پرچم خود بر قله ۴۳۰۰ واحدی، در نقطه ۳۸۰۵ واحدی به خط‌پایان رساند. همچنین در همین مقطع ارزش بازار به ۳۸۶ میلیارد تومان رسید.

این در حالی است که در پایان هفتمین ماه سال ۹۸، شاخص فرابورس توانست بازدهی ۶۹ درصدی را از آغاز سال برای فعالان این بازار به ارمغان بیاورد. ضمن اینکه در پایان ماه گذشته ارزش کل بازار فرابورس به رقمی بالغ بر ۳۸۶ هزار میلیارد تومان رسید.

میزبانی از ۳ مهمان جدید

در ماهی که پشت سر گذاشتیم فرابورس از سه میهمان جدید میزبانی کرد. شرکت توسعه مولد جهرم با نماد «بجهرم» نورسیده پاییز فرابورس بود که در جریان عرضه اولیه ۵ درصد از سهام شرکت آن در بازار دوم، مشارکت ۸۲۳ هزار نفری سهامداران را به ارمغان آورد.

این بازار با پذیره‌نویسی واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت معیار در نماد «دمعیار»، عرضه واحدهای صندوق سرمایه‌گذاری پارتیان ۱۵ درصدتأدیه در نماد «پارتین» و همچنین ۷ عرضه اولیه اسناد خزانه به ارزش مجموعا ۱۶ هزار میلیاردریال، ماه پر ترافیکی را پشت ‌سر گذاشت؛ این ۱۶۰ میلیون ورقه اوراق اسناد خزانه در قالب نمادهای «اخزا۸۱۱»، «اخزا۸۰۲»، «اخزا۸۱۵»، «اخزا۸۰۳»، «اخزا۸۰۷»، «اخزا۸۰۵» و  «اخزا۸۰۹» پذیره‌نویسی شدند.

ضمن اینکه در همین ماه بزرگترین اوراق تامین مالی دولت با نماد «افاد۴» نیز که از سوی وزارت اقتصاد به عنوان بانی منتشر شده بود در فرابورس پذیره‌نویسی شد ودر جریان آن بیش از ۵ هزار میلیارد ریال اوراق منفعت با تعهد پرداخت اصل و سود به فروش رفت.

بازار پایه و اوراق بدهی

در ماهی که گذشت بر اساس آمار منتشر شده میانگین ارزش معاملات ۱۲ هزار و ۴۰۹ میلیارد ریال و میانگین حجم معاملات در این ۲۱ روز ۱.۶۷۹ میلیون ورقه بود؛ اما با این حال برای تحلیل دقیق بایستی که بازارهای مختلف را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داد.

از میان بازارهای مختلف در فرابورس، بازارهای دوم، پایه و اوراق بدهی به ترتیب با ۴۸، ۲۲ و ۲۰ درصد از ارزش بازار به لحاظ سهم از ارزش کل در رتبه‌های اول تا سوم قرار دارند. بازار اول با سهم ۸ درصدی از ارزش کل بازار در مقام چهارم قرار دارد.

عملکرد بازار دوم

بازار دوم در این ماه به لحاظ حجم، ارزش و تعداد معاملات در مقایسه با مهر سال گذشته رشد ۷۱، ۱۵۲ و ۳۱۰ درصدی داشته است و با ثبت بیش از ۹۸ هزار میلیارد ریال معامله، جابجایی ۱۶ هزار و ۳۸۰ میلیون ورقه سهم در قالب حدود ۵ میلیون دفعه معامله، کار خود را پایان داد.

بازار پایه نیز باوجود حواشی مختلفی که پشت سر گذاشت به نظر می‌رسد روزهایی عادی و همسو با سایر بازارها را سپری می‌کند. این بازار در بخش‌های حجم، ارزش و تعداد معاملات مهرماه نسبت به مهر سال گذشته به ترتیب ۸، ۱۶ و ۲۲ درصد رشد داشته است. این رشد حاصل ثبت ارقام ۱۳ هزار ۸۵۸ میلیون جابجایی ورقه به ارزش ۳۹ هزار و ۷۴ میلیارد ریال ارزش در غالب ۱۳۷۰ هزار دفعه معامله بودهاست.

ارزش معاملات خرد

بررسی دقیق گروه‌های مختلف صنعت در ماهی که گذشت نشان از اقبال بیشتر معامله‌گران به برخی گروه‌ها نسبت به سایرین دارد. در این رتبه‌بندی، بالاترین سهم از کل ارزش معاملات به گروه فلزات اساسی اختصاص داشت. این گروه با ۱۶ هزار ۵۸۵ میلیارد ریال ارزش معاملات خرد، سهم ۱۱ درصدی از کل معاملات را از آن خود کرد.

همچنین در رتبه دوم این دسته‌بندی، گروه مواد و محصولات دارویی قرار گرفته که ۱۱ هزار ۶۶۲ میلیارد ریال معامله در آن معامله شده است. سهم این گروه از کل ارزش معاملات ۸ درصد بود.

وضعیت گروه ها

در این تقسیم‌بندی که از نظر بسیاری کارشناسان و تحلیل‌گران دارای نشانه‌هایی مهم برای رصد بازار است نگاهی اجمالی به این داده‌های آماری نشان می‌دهد گروه اوراق تامین مالی با ۲۰ درصد از ارزش کل بازار با اختلاف نسبت به سایرین در جذب منابع موفق‌تر بوده است. در این گروه ۹۱۵ میلیون سهم مورد مبادله قرارگرفته است.

گروه محصولات شیمیایی و همچنین گروه فلزات اساسی نیز در این دسته‌بندی با ۱۸ و ۱۱ درصد از کل ارزش معاملات، در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. تعداد اوراق مبادله شده در این گروه به ترتیب حدودا ۵۹ و ۱۳۳ میلیون ورقه بوده است. ارزش معاملات در این دو گروه نیز به ترتیب ۶۹۲ و ۴۳۴ میلیارد ریال دربرگرفت.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 79

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 66

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 58

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 151

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 73

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 73

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 52

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 66

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 64

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 78

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 57

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 54

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 52

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 46

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 59

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 54