چگونه از سلطه نفت در بودجه‌ریزی رها شویم؟

چگونه از سلطه نفت در بودجه‌ریزی رها شویم؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات گفت: باید به آرامی و درصد به درصد، کاهش منابع نفتی در بودجه‌ریزی را شاهد باشیم و جایگزین آن، صادرات غیرنفتی شود.

سه شنبه 11 آذر 1399 ساعت 19:57

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

؛ فرصت کمی تا ارسال لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی زمان باقی مانده است. در این میان، رئیس جمهور کشورمان بر قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت تاکید دارد. رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفته است میزان وابستگی بودجه ۱۴۰۰ به نفت، کمتر از ۱۰ درصد خواهد بود.

اما سوال اساسی در این شرایط این است که در صورت قطع وابستگی به منابع نفتی و دلارهای حاصل از فروش نفت، کدام ظرفیت‌ها در اقتصاد ایران، توان درآمدزایی به عنوان جایگزین دلارهای نفتی را دارند؟

فرشید فرزانگان رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در این باره به خبرنگار ایبِنا گفت: وضعیت فعلی اقتصاد ایران به گونه ای است که ضرورت دارد این نوع کارهای اقتصادی برای قطع درآمد نفتی در اقتصاد، با یک رویکرد واقعی انجام شود. هرچند باید به نکته نیز توجه داشت که تاکید دولت بر قطع بودجه از نفت، از سر ناچاری است. متاسفانه تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد که در صورت بازگشت درآمدهای نفتی، دوباره بودجه‌ریزی بر مبنای دلارهای نفتی انجام خواهد شد. به عبارت دیگر، تجربه چند ساله اقتصادی ایران نشان می‌دهد، دولت‌ها موقعی که ناچار هستند به دنبال درآمدهای غیرنفتی می‌روند و موقعی که از موانع صادرات نفت عبور می‌کنند، به یک باره کل بودجه را نفتی می‌بندند. در نتیجه باید این نوع کارهای اقتصادی به تدریج و طی اسناد چشم انداز و با برنامه­‌ریزی بصورت حساب شده و بطور موثر و رو به جلو انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در ادامه افزود: منظور از فرآیند تدریجی این است که باید به آرامی و درصد به درصد، کاهش منابع نفتی در بودجه‌ریزی را شاهد باشیم و جایگزین آن، صادرات غیرنفتی شود. به طور کلی، برای حرکت در این مسیر، آنچه که برای کشورمان اهمیت دارد، اشتغال و تولید است.

فرزانگان معتقد است: برای یک ایجاد یک اشتغال پایدار در کشورمان، در حال حاضر ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان نیاز است. در حالی که دو سال پیش این رقم، بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان بود. حال با توجه به اینکه کشور به ایجاد حداقل یک میلیون شغل در سال نیاز دارد و هر یک شغل هم حدود ۴۰۰ میلیون تومان پول نیاز دارد، تقریبا ۲۰ میلیارد دلار باید در سال هزینه کنیم.

وی افزود: خب این رقم از کجا باید تامین شود؟ اگر از صادرات می‌خواهد تامین شود، باید منابع ناپایدار در بستر پایدار (برای تجهیز و گسترش زیر ساخت) استفاده بشوند، آن هم به تدریج؛ باید سهم صادرات غیرنفتی را بالا ببریم و سهم نفت را پایین بیاوریم و برای اینکه سهم صادرات غیرنفتی افزایش یابد لازم است به کلیه محدودیت و موانعی که توسط اتاق بازرگانی و کنفدراسیون صادرات و تشکل­‌های صادراتی بر سر راه صادرات ایجاد شده، توجه شود و طی رویکرد و استراتژی منضبطی بر تولید صادرات محور تاکید شده و این مهم در برنامه توسعه قرار گیرد.

این فعال بخش خصوصی با طرح این سوال که چه موقع می‌توانیم سهم صادرات را بالا ببریم، گفت: موقعی که تمام قواعد محیط کسب و کار، شاخص­‌های کلان اقتصادی بهتری داشته باشد و کلیه مولفه‌های حکمرانی خوب را رعایت بکنیم و در نهایت وقتی که گام به گام پیش رفتیم، در واقع می‌توانیم بتدریج از سلطه نفت به واقع رها شویم.

فرزانگان در پایان تاکید کرد: تا زمانی که انواع مولفه‌های آزادی اقتصادی، حمکرانی خوب مولفه‌­های حوزه کسب و کار، بهتر و بهتر نشوند و همچنین صادرات محصولات با پیچیدگی بهتر و با کیفیت را به عنوان محصول تمام شده نداشته باشیم، نمی‌توانیم به افزایش موثر ارزش صادرات امیدوار باشیم. از سوی دیگر، زمانی می توانیم صادرات موثر و چشم گیری داشته باشیم که روابط بهتری با جامعه جهانی برقرار کنیم و جهانی فکر کنیم و جهانی انتخاب نمائیم و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی در بستر تولید و صادرات ریسک نموده و سرمایه‌گذاری نماید تا بتوانیم شاهد رشد تولید و صادرات محصولات داخلی در بازارهای جهانی و منطقه‌ای باشیم.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 6

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 19

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 20

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 20

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 17

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 17

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 14

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 33

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 29

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 26

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 24

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 24

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 21

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 22

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 23

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 20

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 32

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 30