چه کسی ترامپ را وارد جنگ تجاری با چین کرد؟

چه کسی ترامپ را وارد جنگ تجاری با چین کرد؟

دونالد ترامپ با ایجاد جنگ تجاری علیه چین و اعمال تعرفه بر کالاهای چینی زخمهایی بر اقتصاد امریکا وارد می کند که به راحتی قابل بهبود نیستند.

شنبه 19 مرداد 1398 ساعت 23:48

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از مهر 

 خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: سایت تحلیلی نشنال اینترست مقاله ای به قلم «جیکوب هیلبرن» منتشر نموده که در آن نویسنده معتقد است، دونالد ترامپ با اعمال تعرفه بر کالاهای چینی در واقع باعث ایجاد رکود بزرگ اقتصادی درست شبیه انچه در دهه ۱۹۳۰ میلادی رخ داد، می شود.

ترجمه متن کامل مقاله در ادامه آمده است.

 اصل آغاز جنگ آسان‌تر از پایان دادن به آن است، اصلی بدیهی است. رئیس جمهور دونالد ترامپ اکنون خود را در شرایط بسیار دشوار می بیند. وعده وی مبنی بر افزایش تعرفه بر کالاهای چینی به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار در ماه سپتامبر، خصومت با پکن را بیشتر کرده است. چین با کاهش ارزش یوان این اقدام امریکا را تلافی می کند و به خریداران دولتی دستور می دهد به واردات محصولات کشاورزی از ایالات متحده امریکا خاتمه دهند.حال سوال اینجاست که اعمال تعرفه بر کالاهای چینی چگونه به ساخت دوباره امریکای بزرگ (وعده انتخاباتی ترامپ) کمک می کند؟

ترامپ می تواند دیوار بزرگ مقاومت چین را منفجر کند و کالاهای خود را به این کشور وارد کند اما به جای تسلط تسریع بر اوضاع، زخم ها و ضرباتی به  اقتصاد امریکا وارد می کند که بهبودی آنها دشوار خواهد بود.تکیه او به تعرفه ها می تواند اقتصاد این کشور را به خطر اندازد. در واقع، انگیزه های آشکار ترامپ، احتمال تبدیل چین از یک رقیب استراتژیک به یک دشمن آشکار را زیاد می کند.

واقعیت این است که دهه ها بعد از پایان جنگ سرد، امریکا دیگر نیازی به جنگ سرد جدید ندارد. تعارض اقتصادی، چه رسد به نظامی با چین، ضد منافع ملی واقعی امریکاست.

امریکا قبلا نیز این وضعیت را در دهه ۱۹۳۰ تجربه کرده است. خطرات ناسیونالیسم و افزایش تعرفه ها در دهه ۱۹۳۰، باید  درس بزرگی برای سیاستمداران این کشور باشد. در دهه ۱۹۳۰قانون تعرفه های  اسموت هاولی که قرار بود به کشاورزان آمریکایی کمک کند، آسیب اصلی را برای آنها به همراه داشت.

متاسفانه دونالد ترامپ اشتباه پیشینیان خود را بار دیگر تکرار می کند. نوآوری او تحمیل تعرفه ها درست در لحظه ای است که اقتصاد آمریکا در حال پیشرفت می باشد. به نظر می رسد استراتژی ترامپ چیزی فراتر از یک باور احشایی نباشد که او می تواند متحدین و مخالفان آمریکا را با اعمال تعرفه های سنگین به تسلیم وادارد.

به نظر می رسد وی این ایده را که باید با مشاوران اقتصادی خود و اساتید بزرگ اقتصاد مشورت کند، فراموش کرده است. او فقط با «پیتر ناوارو » مشاور اقتصادی خود – فردی مرکانتلیست و نویسنده کتاب مرگ توسط چین - که به شدت ضد چین می باشد،  مشورت می کند. ناوارو تجارت با چین را یک بازی با حاصل جمع جبری صفر می داند.

باید گفت اگر کسی بتواند امریکا را به سمت رکود جهانی جدید سوق دهد، بدون شک آن فرد ناوارو خواهد بود. ایده وی که باعث تحریک ترامپ شده این است که آمریکا می تواند با مصونیت از مجازات در سراسر جهان عمل کند. اما باید گفت که در بهترین حالت نتایج این ایده بسیار ناچیز بوده است.

ترامپ تاکنون نتوانسته است موافقت کنگره را برای تصویب معامله تجاری جدید با کانادا و مکزیک به دست آورد. وی گاهی اوقات در مورد تجارت با ژاپن و اروپا نیز ایده های تهدیدآمیزی را مطرح می کند.

اکنون چین با خوشحالی مشاهده می کند که ترامپ صدمات پیاپی نه تنها به کشاورزان که بخش بزرگی از پایگاه سیاسی او را تشکیل می دهند، بلکه به کل اقتصاد امریکا وارد می کند. با توجه به غیرقابل پیش بینی بودن و دمدمی مزاج بودن سیاست های کاخ سفید، پکن ممکن است تصمیم بگیرد محصولات کشاورزی مورد نیاز خود را به طور دائم از کشورهای دیگر از جمله روسیه، کشوری که قبلا گندم و سویاهای مورد نیاز آن را فراهم کرده بود، وارد کند.

ترامپ بارها تصریح کرده است که چین تمایلی جهت تحمل رکود اقتصادی نخواهد داشت و تسلیم خواهد شد، اما واقعیت این است که ترامپ غرور ملی چین را دست کم گرفته است. چین که خاطره ای طولانی از گلوله باران توسط قدرتهای امپریالیستی در قرن نوزدهم دارد، به راحتی تسلیم نخواهد شد.

ترامپ جهت توجیه سیاست هایش همچنان وانمود می کند که چین، نه آمریکا، هزینه های تعرفه های خود را پرداخت می کند. باید گفت که اگر او همچنان در حال خرابکاری اقتصاد باشد، زمینه را برای پیروزی حریف دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آماده خواهد کرد.

کد خبر 4688213

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

قیمت نفت سنگین ایران کاهش یافت/تولید ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز

طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در ماه ژانویه به ۲.۰۸۶ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران بیش از یک دلار در هر بشکه ارزان شد.

 • 74

نرخ دلار آزاد در ۲۴ بهمن / دلار ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان شد

بر اساس معاملات انجام شده در صرافی‌های مجاز امروز، (۲۴ بهمن ۹۸) هر دلار آمریکا به مبلغ ۱۳ هزار و ۷۲۰ تومان داد و ستد شد.

 • 63

جهش ۲۵ درصدی کسری بودجه آمریکا/بدهی ملی رکورد زد

اوضاع هزینه‌کردهای دولت آمریکا هر روز بدتر و بدتر می‌شود و کسری بودجه دولت فدرال به میزان متوسط ۱۰۰ میلیارد دلار در ماه رسیده است.

 • 54

نرخ بهره منفی داد سوئیسی‌ها را درآورد

ذخایر ارزی سوئیس در نتیجه تداوم سیاست نرخ بهره منفی تا پایان سال ۲۰۱۹ کاهش یافت.

 • 135

۱۰۰۰۰همپوشانی بیمه ای رفع شد/بهره مندی ۱۶۸۰بیمارخاص از بیمه سلامت

گرگان- مدیرکل بیمه سلامت گلستان گفت: از مرداد ۹۷ تاکنون در گلستان ۱۰ هزار و ۶۴۷ همپوشانی بیمه ای شناسایی شده و برطرف شده است.

 • 69

نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید

براساس اعلام بانک مرکزی، رقم نقدینگی آذر ماه ۹۸ به ۲۲ هزار و ۶۲۳ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 67

کمک ۳۲ میلیون دلاری ژاپن به ملت فلسطین

دولت ژاپن از تقدیم کمک‌های مالی جدید به ملت فلسطین به ارزش ۳۲ میلیون دلار خبر داد.

 • 50

پیش شرط های انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی

عضو سابق شورای عالی بورسگفت: برای انتشار اوراق با درآمد ثابت برای بخش خصوصی، نیاز مبرم به برنامه‌ریزی وجود دارد.

 • 63

نرخ رسمی ۲۹ ارز کاهش یافت/ افت قیمت یورو و پوند انگلیس

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۸ ارز افزایش و قیمت ۲۹ واحد پولی از جمله پوند انگلیس و یورو کاهش یافت؛ ۱۰ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 60

راه هموار دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت

دریافت رمز دوم پویا در بانک تجارت با مسیرهای ساده امکان پذیر است.

 • 74

روش‌های دریافت رمز پویا برای کارت‌های بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد همگام با نظام بانکی کشور، برای ارتقای امنیت در پرداخت‌های اینترنتی، امکان دریافت رمز پویا را برای مشتریان دارنده‌ی تلفن‌های همراه هوشمند و غیرهوشمند فراهم کرده‌است.

 • 54

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 51

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 49

سرمایه‌گذاری اتباع آسیایی و اروپایی در آذربایجان‌غربی

ارومیه- مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ‌آذربایجان‌غربی گفت: این استان میزبان طرح‌های ‌سرمایه‌گذاری از ۶ کشور جهان از جمله سرمایه‌گذارانی از چهار کشور اروپایی است.

 • 43

قیمت سکه طرح جدید ۲۳ بهمن به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸ به ۵ میلیون و ۱۰۵ هزار تومان رسید.

 • 54

آیین نامه تسویه تعهدات ارزی اصلاح شد

آئین‌نامه اجرایی موضوع تسهیل و تسریع در تسویه تعهدات ارزی بانک مرکزی به منظور تأمین نظر هیئت بررسی و تطبیق مصوبات دولت با قوانین مجلس، اصلاح شد.

 • 52