چرخش به سوی خدمات؟

چرخش به سوی خدمات؟

سواروپ گوپتا / یاهوفایننس کاهش نرخ رشد اقتصاد چین در سه ماه دوم امسال به پایین‌ترین میزان در ۲۷ سال اخیر، حاصل تنش‌های تجاری بین این کشور و آمریکا و وابستگی رشد اقتصاد چین به صادرات است. پس از انتشار گزارش رشد اقتصاد چین، ترامپ فورا اعلام کرد سیاست‌های حمایت گرایانه آمریکا لطمات فراوانی به چین وارد کرده و موثر بوده است. او همچنین گفت این سیاست‌ها به خروج تعداد زیادی از شرکت‌ها از دومین اقتصاد بزرگ جهان منجر شده است. اما با آنکه ضعف‌هایی در اقتصاد چین مشاهده می‌شود و چالش‌هایی در برابر آن وجود دارد، اما واقعیت این است که داده‌ها از وضعیت شاخص‌های اقتصادی ماه قبل چین مثبت بوده و کاهش نرخ رشد با اهداف دولت چین سازگار است.

شنبه 5 مرداد 1398 ساعت 2:11

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

چرخش به سوی خدمات؟

این به آن معناست که سیاست‌های دولت و بانک مرکزی چین توانسته بحران پدید آمده را مدیریت کند و لطمات حاصل از تنش‌های تجاری غیرقابل تحمل نیستند. البته در بلندمدت چین باید تغییراتی در الگوهای اقتصادی خود ایجاد کند. در سال‌های اخیر دولت چین تلاش کرده همزمان با کاستن از نرخ رشد، اصلاحات مالی در بخش‌های مختلف اقتصاد خود اجرا کند. اکنون که تنش‌ها شدت یافته، لزوم اجرای این برنامه اصلاحی بیشتر احساس می‌شود. اقدامات چین در واکنش به وضعیت جدید، کوتاه‌مدت و بلندمدت خواهد بود. در کوتاه‌مدت دولت و بانک مرکزی چین تدابیری برای حمایت از ثبات اقتصادی اتخاذ خواهند کرد که شامل اجرای تعداد بیشتری پروژه‌های زیرساختی بزرگ و کاهش سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی است. این تدابیر از شدت لطمات حاصل از تنش‌های تجاری می‌کاهد و رشد اقتصاد را در گستره مورد نظر دولت چین حفظ می‌کند.

در بلندمدت ضروری است برنامه کاهش وابستگی رشد اقتصاد به سرمایه‌گذاری و صادرات با سرعت بیشتری اجرا شود. ابهام درباره آینده باعث شده رشد مصرف کم باشد و نیز حفظ ثبات در بازار کار دولتمردان چین را وادار کرده به بخش تولید و صادرات کمک کنند. حرکت چین به سمت تقویت بخش خدمات یک اقدام صحیح است، البته تغییر ساختار اقتصاد چین به هیچ وجه آسان نیست و بر بسیاری از اقتصادها به‌ویژه اقتصادهای شرق آسیا و تولیدکنندگان مواد خام از جمله استرالیا اثر خواهد گذاشت. وضعیت اقتصاد چین به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده اکثر مواد خام، بر اقتصادهای بزرگ و کوچک اثرات قابل‌ملاحظه‌ای دارد. به این ترتیب آنچه در آینده رخ می‌دهد تحولی بزرگ در اقتصاد جهان است. برخی تحلیلگران معتقدند دولت چین ابتدا باید بر رفع چالش‌های خطرناک که در برابر اقتصاد این کشور قرار دارد تمرکز کند. رشد بدهی‌ها یک ریسک بزرگ محسوب می‌شود که استحکام اقتصاد را کم می‌کند.

در هفته‌های اخیر داده‌های منتشر شده از بخش‌های تولید صنعتی و خدمات چین نگران‌کننده نبوده‌اند، اما کاملا مشخص است که رشد فعالیت‌ها کند و گاه معکوس شده است. دولت چین طی یک سال اخیر تلاش کرده اثرات تنش‌های تجاری را خنثی کند. اما به هر حال این تنش‌ها اثرات خاص خود را بر شرکت‌ها، بورس و مصرف‌کنندگان داشته‌اند. تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند در نیمه دوم سال جاری میلادی که اکنون در آغاز آن هستیم، بدهی‌ها افزایش می‌یابد، پروژه‌های زیرساختی بیشتری اجرا می‌شود و از سخت‌گیری‌های دولت در بخش ساخت‌و‌ساز کاسته می‌شود. در بلندمدت یعنی سال‌های آینده، وضعیت بهتر خواهد شد به ویژه از آن جهت که اثر تعرفه‌ها کمتر می‌شود، اما خطر بدهی‌ها باید مهار شود. در سه ماه نخست سال جاری میلادی اقتصاد چین ۴/ ۶ درصد رشد کرده بود. برخی تحلیلگران معتقدند روند کاهش نرخ رشد اقتصاد ادامه پیدا خواهد کرد و سال آینده نرخ رشد زیر ۶ درصد خواهد رسید. حتی اگر این پیش‌بینی تحقق یابد، نرخ رشد اقتصاد چین از نرخ مربوط به رشد اقتصادی بسیاری از اقتصادهای نوظهور بالاتر است.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 95

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 90

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 161

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 198

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 180

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 105

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 98

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 101

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 80

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 50

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 68

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 58

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 28

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 151

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 25

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 25

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 26

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 25

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 33