چالش سابک بر سر راه آرامکو

چالش سابک بر سر راه آرامکو

دنیای اقتصاد : دامنه اثر حملات پهپادی ۱۴ سپتامبر به قلب تاسیسات نفتی آرامکو، به مرور در حال مشخص شدن است. یکی از اثرات این حمله که نیمی از تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی را دچار اختلال کرد، بر میزان تولیدات سابک به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی خاورمیانه نیز قابل مشاهده است. این شرکت علاوه بر زیانی که از ناحیه این افت تولید داشته؛ با شناسایی زیان ۴۰۰ میلیون دلاری در ارزیابی دارایی‌های خود در شرکت پتروشیمی سوئیسی Clariant، کاهشی ۸۶ درصدی را در سود خالص سه ماه سوم خود به ثبت رساند.

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 18:4

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

چالش سابک بر سر راه آرامکو

 بر اساس گزارش‌های موجود، این میزان ثبت زیان در سابک که احتمالا در سال آینده میلادی نیز ادامه داشته باشد، برنامه‌های محمد بن سلمان برای افزایش ارزش آرامکو را با چالشی تازه مواجه کرده است. آرامکو سعودی اوایل سال جاری میلادی ۷۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی و صنایع شیمیایی سابک را به ارزش ۱/ ۶۹ میلیارد دلار خریداری کرد تا شاید مالکیت چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی دنیا، بر ارزش آرامکو بیفزاید. این سهام از سوی صندوق سرمایه ‌گذاری عمومی عربستان سعودی که ریاست آن بر عهده ولیعهد جوان سعودی است، خریداری شد تا در جریان عرضه اولیه سهام آرامکو، ارزش این شرکت را افزایش دهد و نتایج بهتری به بار بیاورد. با وجود پیگیری این هدف، کارشناسان عقیده دارند هزینه‌ای که آرامکو برای به دست آوردن سهام سابک کرده، به نوعی اهداف مالی عرضه اولیه بزرگ‌ترین شرکت نفت دنیا را خنثی می‌کند. بر اساس تخمین‌‌های موجود، عرضه اولیه سهام آرامکو می‌تواند حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نصیب ولیعهد جوان این کشور به‌عنوان مبتکر اصلی ایده کند. با این حال هزینه‌کرد بیش از ۶۹ میلیارد دلاری برای به دست آوردن سهام سابک، بخش زیادی از درآمد مورد انتظار از عرضه اولیه آرامکو را عملا خنثی کرده است.

  چالش تولید و قیمت

 به گزارش رویترز، مدیرعامل شرکت صنایع پایه عربستان سعودی (SABIC)، روز گذشته اعلام کرد که حمله هواپیماهای بدون سرنشین به تاسیسات نفتی آرامکو در ماه گذشته، ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن از تولیدات پتروشیمی این شرکت را تحت تاثیر قرار داده است. به گفته یوسف البنیان، این میزان کاهش تولید اثر مالی قابل‌توجهی نخواهد داشت و اثرات احتمالی آن در سه ماه چهارم مشخص خواهد شد. به گزارش رویترز، سابک همچنین هشدار داد که ایجاد ظرفیت جدید در خطوط تولید محصولات کلیدی که در سال جاری قیمت‌ها و حاشیه سود آنها را تحت تاثیر قرار داده است، می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ ادامه داشته باشد. البنیان در این زمینه اعلام کرد: با توجه به شرایط فعلی بازار، می‌توان فرض کرد که نتایج مالی سه ماه چهارم کمابیش شبیه به سه ماه سوم و چشم‌انداز ۲۰۲۰ همچنان چالش‌ برانگیز باشد.

  اختلال درآمد در سابک

 در کنار اختلال تولیدی که در پی حملات پهپادی در سابک ایجاد شده، این شرکت پتروشیمیایی چیزی حدود ۴۰۰ میلیون‌دلار یا ۵/ ۱ میلیارد ریال عربستان، از ناحیه ارزیابی دارایی‌های خود در شرکت پتروشیمی سوئیسی Clariant  از دست داده است. این خبر روز گذشته از سوی سابک اعلام شد. بر اساس این گزارش، چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی دنیا، در سه ماه منتهی به ۳۰ سپتامبر سود خالص ۸۳۰ میلیون ریالی به ثبت رسانده که از سود ۱/ ۶ میلیارد دلاری به ثبت رسیده در همین بازه زمانی در سال گذشته کمتر است. علت این میزان کاهش درآمد علاوه بر پایین‌تر بودن میانگین قیمت‌های فروش، به زیان سابک از ناحیه افت ارزش سهام Clariant نیز مربوط می‌شود. سابک که ۲۵ درصد از سهام کلارینت سوئیس را در اختیار دارد، اعلام کرده است که پس از قطع همکاری این شرکت سوئیسی با سابک در جولای، علاقه‌ای به در اختیار گرفتن تمام سهام این شرکت ندارد. سابک سهم ۲۵ درصدی خود از سهام Clariant را در ژانویه ۲۰۱۸ خریداری کرد. در آن زمان ارزش این معامله فاش نشد اما بر اساس ارزش بازار، این سهام چیزی حدود ۴/ ۲ میلیارد دلار تخمین زده شد. به گزارش رویترز، ارزش فعلی بازار این سهام در حال حاضر کمتر از ۸/ ۱ میلیارد دلار است. بر اساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، چنانچه ارزش سهام یک شرکت دچار کاهش شود، آن شرکت باید دارایی‌های خود را ارزیابی کرده و بار دیگر آن را ارزش‌گذاری کند. این همان کاری است که سابک انجام داده و در این ارزیابی، زیانی ۴۰۰میلیون دلاری را شناسایی کرده است.

 مدیرعامل سابک در این زمینه اعلام کرده است این شرکت تمایلی برای فروش سهام Clariant ندارد اما تمام سرمایه‌گذاری خود در را در این زمینه بار دیگر ارزیابی کرده است. او همچنین گفت: این یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است، بنابراین ما به استراتژی بلندمدت خود پایبند خواهیم ماند و هیچ تغییری در آن صورت نخواهد گرفت. البنیان همچنین به خبرنگاران گفت، استانداردهای بین‌المللی مالی شرکت‌ها را به ارزیابی دارایی‌های خود ملزم می‌کند و سابک نیز خود را موظف به اجرای این استانداردها می‌داند. او همچنین اعلام کرد «تملک سابک از سوی آرامکوی سعودی هیچ تاثیری در تغییر استراتژی این شرکت پتروشیمی نخواهد داشت.» بر اساس گزارش‌های موجود، درآمد سابک نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد کاهش داشته و به ۶۹/ ۳۳ میلیارد ریال عربستان رسیده است. همچنین سهام سابک در معاملات روز گذشته ۱/ ۱ درصد کاهش داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 36

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 34

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 43

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 53

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 43

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 37

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 35

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 25

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 36

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 7

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 34

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 28

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 23

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 24

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 34

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 38

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 40

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 36