چالش سابک بر سر راه آرامکو

چالش سابک بر سر راه آرامکو

دنیای اقتصاد : دامنه اثر حملات پهپادی ۱۴ سپتامبر به قلب تاسیسات نفتی آرامکو، به مرور در حال مشخص شدن است. یکی از اثرات این حمله که نیمی از تولید روزانه نفت خام عربستان سعودی را دچار اختلال کرد، بر میزان تولیدات سابک به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی خاورمیانه نیز قابل مشاهده است. این شرکت علاوه بر زیانی که از ناحیه این افت تولید داشته؛ با شناسایی زیان ۴۰۰ میلیون دلاری در ارزیابی دارایی‌های خود در شرکت پتروشیمی سوئیسی Clariant، کاهشی ۸۶ درصدی را در سود خالص سه ماه سوم خود به ثبت رساند.

پنجشنبه 9 آبان 1398 ساعت 18:4

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

چالش سابک بر سر راه آرامکو

 بر اساس گزارش‌های موجود، این میزان ثبت زیان در سابک که احتمالا در سال آینده میلادی نیز ادامه داشته باشد، برنامه‌های محمد بن سلمان برای افزایش ارزش آرامکو را با چالشی تازه مواجه کرده است. آرامکو سعودی اوایل سال جاری میلادی ۷۰ درصد از سهام شرکت پتروشیمی و صنایع شیمیایی سابک را به ارزش ۱/ ۶۹ میلیارد دلار خریداری کرد تا شاید مالکیت چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی دنیا، بر ارزش آرامکو بیفزاید. این سهام از سوی صندوق سرمایه ‌گذاری عمومی عربستان سعودی که ریاست آن بر عهده ولیعهد جوان سعودی است، خریداری شد تا در جریان عرضه اولیه سهام آرامکو، ارزش این شرکت را افزایش دهد و نتایج بهتری به بار بیاورد. با وجود پیگیری این هدف، کارشناسان عقیده دارند هزینه‌ای که آرامکو برای به دست آوردن سهام سابک کرده، به نوعی اهداف مالی عرضه اولیه بزرگ‌ترین شرکت نفت دنیا را خنثی می‌کند. بر اساس تخمین‌‌های موجود، عرضه اولیه سهام آرامکو می‌تواند حدود ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد نصیب ولیعهد جوان این کشور به‌عنوان مبتکر اصلی ایده کند. با این حال هزینه‌کرد بیش از ۶۹ میلیارد دلاری برای به دست آوردن سهام سابک، بخش زیادی از درآمد مورد انتظار از عرضه اولیه آرامکو را عملا خنثی کرده است.

  چالش تولید و قیمت

 به گزارش رویترز، مدیرعامل شرکت صنایع پایه عربستان سعودی (SABIC)، روز گذشته اعلام کرد که حمله هواپیماهای بدون سرنشین به تاسیسات نفتی آرامکو در ماه گذشته، ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن از تولیدات پتروشیمی این شرکت را تحت تاثیر قرار داده است. به گفته یوسف البنیان، این میزان کاهش تولید اثر مالی قابل‌توجهی نخواهد داشت و اثرات احتمالی آن در سه ماه چهارم مشخص خواهد شد. به گزارش رویترز، سابک همچنین هشدار داد که ایجاد ظرفیت جدید در خطوط تولید محصولات کلیدی که در سال جاری قیمت‌ها و حاشیه سود آنها را تحت تاثیر قرار داده است، می‌تواند تا سال ۲۰۲۰ ادامه داشته باشد. البنیان در این زمینه اعلام کرد: با توجه به شرایط فعلی بازار، می‌توان فرض کرد که نتایج مالی سه ماه چهارم کمابیش شبیه به سه ماه سوم و چشم‌انداز ۲۰۲۰ همچنان چالش‌ برانگیز باشد.

  اختلال درآمد در سابک

 در کنار اختلال تولیدی که در پی حملات پهپادی در سابک ایجاد شده، این شرکت پتروشیمیایی چیزی حدود ۴۰۰ میلیون‌دلار یا ۵/ ۱ میلیارد ریال عربستان، از ناحیه ارزیابی دارایی‌های خود در شرکت پتروشیمی سوئیسی Clariant  از دست داده است. این خبر روز گذشته از سوی سابک اعلام شد. بر اساس این گزارش، چهارمین شرکت بزرگ پتروشیمی دنیا، در سه ماه منتهی به ۳۰ سپتامبر سود خالص ۸۳۰ میلیون ریالی به ثبت رسانده که از سود ۱/ ۶ میلیارد دلاری به ثبت رسیده در همین بازه زمانی در سال گذشته کمتر است. علت این میزان کاهش درآمد علاوه بر پایین‌تر بودن میانگین قیمت‌های فروش، به زیان سابک از ناحیه افت ارزش سهام Clariant نیز مربوط می‌شود. سابک که ۲۵ درصد از سهام کلارینت سوئیس را در اختیار دارد، اعلام کرده است که پس از قطع همکاری این شرکت سوئیسی با سابک در جولای، علاقه‌ای به در اختیار گرفتن تمام سهام این شرکت ندارد. سابک سهم ۲۵ درصدی خود از سهام Clariant را در ژانویه ۲۰۱۸ خریداری کرد. در آن زمان ارزش این معامله فاش نشد اما بر اساس ارزش بازار، این سهام چیزی حدود ۴/ ۲ میلیارد دلار تخمین زده شد. به گزارش رویترز، ارزش فعلی بازار این سهام در حال حاضر کمتر از ۸/ ۱ میلیارد دلار است. بر اساس استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی، چنانچه ارزش سهام یک شرکت دچار کاهش شود، آن شرکت باید دارایی‌های خود را ارزیابی کرده و بار دیگر آن را ارزش‌گذاری کند. این همان کاری است که سابک انجام داده و در این ارزیابی، زیانی ۴۰۰میلیون دلاری را شناسایی کرده است.

 مدیرعامل سابک در این زمینه اعلام کرده است این شرکت تمایلی برای فروش سهام Clariant ندارد اما تمام سرمایه‌گذاری خود در را در این زمینه بار دیگر ارزیابی کرده است. او همچنین گفت: این یک سرمایه‌گذاری بلندمدت است، بنابراین ما به استراتژی بلندمدت خود پایبند خواهیم ماند و هیچ تغییری در آن صورت نخواهد گرفت. البنیان همچنین به خبرنگاران گفت، استانداردهای بین‌المللی مالی شرکت‌ها را به ارزیابی دارایی‌های خود ملزم می‌کند و سابک نیز خود را موظف به اجرای این استانداردها می‌داند. او همچنین اعلام کرد «تملک سابک از سوی آرامکوی سعودی هیچ تاثیری در تغییر استراتژی این شرکت پتروشیمی نخواهد داشت.» بر اساس گزارش‌های موجود، درآمد سابک نسبت به سال گذشته ۲۳ درصد کاهش داشته و به ۶۹/ ۳۳ میلیارد ریال عربستان رسیده است. همچنین سهام سابک در معاملات روز گذشته ۱/ ۱ درصد کاهش داشت.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 218

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 77

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 212

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 247

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 210

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 99

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 96

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 97

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 105

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 111

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 101

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 91

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 91

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 90

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 96

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 106

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 92

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 96

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 97

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 97