چالش برندسازی وحلقه های مفقود درصنعت فرش دستباف خراسان شمالی

چالش برندسازی وحلقه های مفقود درصنعت فرش دستباف خراسان شمالی

بجنورد-ایرنا- معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: به منظور اینکه فرش دستباف استان به عنوان یک ظرفیت و شاخص مورد توجه قرار گیرد باید برندسازی انجام و حلقه های مفقوده این صنعت در استان برطرف شود.

دوشنبه 17 آبان 1395 ساعت 16:19
به گزارش ایرنا، غلامرضا سلیمانی دوشنبه در آیین رونمایی از لوح های ثبت جهانی دو فرش کردی و ترکمنی خراسان شمالی و دستبافه هایی با نقش و نگاره های بومی با اشاره به اینکه برنامه توسعه خوشه های کسب و کار از 12 سال گذشته در کشور شروع شد، افزود: با تلاش مردم و فعالان این خوشه ها، 388 تمرکز کسب و کار در کشور شناسایی شد که در خراسان شمالی 4 خوشه شناسایی و 2 خوشه آبنبات و فرش شروع شد.
وی با بیان اینکه براساس مطالعات انجام شده بیش از 75 درصد این کسب و کارها مشکل زیست محیطی ندارند، خاطرنشان کرد: برای خوشه های کسب و کار نباید کلان نگری انجام شود که این عامل باعث می شود با صرف هزینه های اقتصادی فراوان و آسیب های زیست محیطی بحران ایجاد شود.
به گفته وی،اگر در بسیاری از استان ها از کسب و کارها حمایت لازم به عمل می آمد علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار،ارزش افزوده آمیخته با فرهنگ مردم آن مناطق ایجاد می شد.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به اهمیت حمایت دولت برای تکمیل زنجیره کسب و کارها در کشور، توسعه خوشه ای فرش دستباف استان را موجب ارتقای این صنعت دانست و تصریح کرد: متاسفانه وجود حلقه های مفقوده تولید فرش دستباف در استان مانند نداشتن برند و صادرات برای تامین ارزش افزوده، پرداخت، قالیشویی ، نبود موزه یا مکانی در مرکز استان برای معرفی فرش از مشکلاتی است که در حوزه صنعت فرش استان وجود دارد.
سلیمانی با بیان اینکه امروز کالاهای کشورها با برندها قیمت گذاری و شناخته می شوند، اظهار کرد:توجه به اصل برندینگ از سال 80 شروع شده که آمریکا با 19 میلیارد دلار در رتبه اول دنیا قرار داشته و ایران نیز با 159 دلار در مقام 46 دنیا قرار دارد.
وی افزود: باید مالکیت کالاهای خود که متعلق به جغرافیای خاص و انحصاری مناطق ما هستند حفظ کنیم.
وی با بیان اینکه باید سابقه تاریخی، فرهنگی و هویت ملت و همچنین استفاده از ظرفیت هایی مانند برندسازی و ارزش افزوده مورد توجه قرار گیرد، گفت: در خوشه های ما 24 هزار بافنده فرش در استان وجود دارد ما نمی توانیم تولیدات این تعداد را صادراتی کنیم .
به گفته وی، ما به دنبال این هستیم که در فرش کشور با برندهای واحد در بازار بازاریابی کنیم.
وی معظل اصلی فرش در تمام استان های کشور را کافی نبودن ارزش افزوده دانست و با اشاره به اینکه در حال حاضر برای 14 خوشه فرش در کشور کنسرسیون بازاریابی به منظور صادرات فرش به کشورهای لبنان، چین و آمریکا فعال است، گفت: در 7 نمایشگاه اختصاصی و با هزینه سازمان شهرک ها، غرفه هایی برای معرفی فرش ها اختصاص یافته که برای دوم آذر در ایتالیا هم غرفه برای کنسرسیوم فرش گرفته شده که حضور فرش دورو ابریشم خراسان شمالی می تواند به عنوان یک ظرفیت و اقدامی شاخص برای معرفی آن و برندسازی تلقی شود.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار امیدواری کرد: با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تشکیل مدیریت صادرات در 31 استان کشور، مسئولان ذیربط استان به منظور حمایت از بنگاه های کوچک که صادرات نداشته و نمی توانند بازاریابی انجام دهند، اقدامات لازم را انجام دهند.
به گزارش ایرنا، روز گذشته با حضور معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و رئیس مرکز فرش ایران از کارگاه های بافندگی فرش بازدید به عمل آمد.
/1744/7182 خبرنگار:عباس فتوره چی** انتشار دهنده: علی اصغرافتاده

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

شیب کاهش سکه تند شد

دنیای اقتصاد : ...

 • 32

بوکس بخاطر فساد مالی از المپیک۲۰۲۰ حذف شد

دلیل اصلی این اتفاق بدهی کلانی است که فدراسیون جهانی بوکس دارد و این بدهی به ۱۶ میلیون دلار رسیده و ممکن است آن طور که نناد لالوویچ، عضو کمیته اجرایی IOC اعلام کرد، به ۲۹ میلیون دلار هم برسد.

 • 27

فروش املاک در رهن بانک بدون تسویه حساب

مدیر امور طرح و اعتبارات بانک مسکن از امکانپذیر شدن فروش املاک در رهن این بانک خبر داد و گفت: آن دسته از افرادی که به دلیل دریافت تسهیلات بانکی، سند واحد مسکونی‌شان در رهن بانک به عنوان وثیقه قرار گرفته، می‌توانند با شرایطی اقدام به تعویض وثیقه و خارج کردن ملک مورد نظر از رهن بانک کنند. در چنین شرا ...

 • 35

پایگاه سنجش فشار خون بیمارستان بانک ملی ایران میزبان عموم مردم

با پیوستن بیمارستان بانک ملی ایران به کمپین بسیج ملی فشار خون بالا، پایگاه کنترل فشار خون این بیمارستان میزبان هموطنان گرامی است.

 • 34

صدور ضمانت نامه راهکار جذب منابع ارزان قیمت

عضو هیئت مدیره بانک ملی ایران از اداره امور شعب استان قم بازدید کرده و در همایش مسئولان و کارشناسان بانک ملی استان قم حضور یافت.

 • 34

رهاسازی بچه ماهیان تکثیر شده در بانک ژن زنده گلستان

رئیس مرکز تحقیقات ذخایر آبزیان آب‌های داخلی گرگان گفت: دو میلیون قطعه از بچه ماهیان تولید شده در نخستین سال فعالیت بانک ژن زنده گونه اقتصادی کپور و کلمه در استان در رودخانه‌ها رهاسازی شد.

 • 37

تمرکز فعالیت‌های بانک ملی ایران بر«رونق تولید»

مدیرعامل بانک ملی ایران با تاکید بر این که فعالیت های این بانک بر «رونق تولید» متمرکز است، گفت: نظام بانکی راغب نیست واحدهای تولیدی را به دلیل بدهی در اختیار بگیرد.

 • 34

آپدیت مهم نسخه جدید "همراه بانک" توسعه صادرات

کاربران همراه بانک توسعه صادرات ایران نسخه موبایلی اندروید خود را بروزرسانی کنند.

 • 36

بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند

مدیرکل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت باتاکید براینکه بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند، گفت:هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌ دهد.

 • 27

سود تلفیقی بانک پارسیان ۴۵۵ ریال اعلام شد

بانک پارسیان در صورت‌های مالی ۱۲ ماهه خود سود تلفیقی هرسهم را ۴۵۵ ریال اعلام کرد.

 • 38

سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی در نبود توزیع صحیح دولتی شکست خورد

حسین صمصامی گفت: سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی که می‌توانست محل اطمینان خاطر طبقه ضعیف جامعه به شمار رود در عملکرد نادرست رئیس پیشین بانک مرکزی و وزرات اقتصاد عاملی در افزایش رانت و ویژه خواری و گران‌تر شدن اقلام مورد نیاز مردم و فشار مضاعف بر طبقه آسیب دیده شد.

 • 29

شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک صادرات

صورت‌های مالی بانک صادرات با انتشار در سامانه کدال شفاف شد.

 • 34

رئیس کل بانک مرکزی: نشانه‌ای از راه اندازی اینستکس مشاهده نمی‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر این که راه اندازی اینستکس کمتر از یک هفته زمان نیاز دارد اظهار کرد: تاکنون هیچ نشانه‌ای از انجام اقدامات مورد انتظار از طرف مقابل برای اجرایی شدن اینستکس مشاهده نکرده است.

 • 40

خلق فرصت سودآوری با فروش تعهدی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، خلق فرصت سودآوری بالاتر برای سرمایه‌گذاران در عین ثبات‌آفرینی را از ویژگی های ابزار «فروش تعهدی» دانست.

 • 30

۱۲۰۰ میلیارد تومان در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه می شود

رییس کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت : در حوزه زیربناها،۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع بانک های خصوصی در مناطق آسیب دیده از سیل هزینه خواهد شد.

 • 33

اختصاص ۸ درصد از تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت

قائم مقام مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در امور استان‌ها با اشاره به اینکه ۸درصد تولید ناخالص ملی به حوزه سلامت اختصاص دارد گفت: رویه سازمان بیمه سلامت مبتنی برتعامل با ارائه دهندگان خدمات است.

 • 26