چالش‌های مدیریت منابع انسانی در بانک‌ها

چالش‌های مدیریت منابع انسانی در بانک‌ها

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اشاره به اینکه سرمایه اصلی در هر سازمان و به تبع آن نظام بانکی نیروی انسانی است، گفت: آنچه که به سازمان هویت می‌دهد و تفاوت در کار را ایجاد می‌کند، نیروی انسانی است.

دوشنبه 31 تیر 1398 ساعت 13:18

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، علی دیواندری صبح امروز در سمینار آموزشی مدیریت منابع انسانی در بانک‌ها با بیان اینکه متاسفانه در نظام بانکی به حوزه منابع انسانی اهمیت زیادی داده نشده است، تاکید کرد: در بانک‌ها باید فضای توجه به نیروی انسانی فراهم شود و نیازها و شرایط آنها مدنظر قرار گیرد.

دیواندری با اشاره به چالش‌های مدیریت منابع انسانی در بانک‌ها، گفت: یکی از این چالش‌ها نحوه مواجهه با نیروهای جوان در نظام بانکی است و اگر می‌خواهیم این نسل از نیروی انسانی را خوب مدیریت کنیم باید تلاش کنیم که ارزش‌های فردی آنها با ارزش‌های سازمانی همخوانی داشته باشد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه نقش افراد در موفقیت سازمان، جامعه و اقتصاد کشور باید برای آنها مشخص شود، تصریح کرد: این افراد نیاز دارند که دیده شوند و باید سیستم‌هایی طراحی شود که بتوانند خود را درون آن نشان دهند.

وی با بیان اینکه خُردترین واحد برای ارزیابی عملکرد کمی در نظام بانکی شعبه است، تاکید کرد: باید سیستم‌هایی را طراحی کنیم که بتوان تک تک افراد را ارزیابی کرد و نیروی انسانی بداند که دیده خواهد شد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: در حال حاضر خود افراد، همکاران و مشتریان درباره توانایی پرسنل داخل شعبه‌ها اطلاعات دارند اما مدیران تصمیم‌گیر در این زمینه اطلاعی ندارند در حالی که تصمیمات مدیریتی را آنها باید بگیرند و این دسته از افراد هستند که نیاز است چنین اطلاعاتی داشته باشند.

وی با بیان اینکه چالش بعدی روش استخدام و بکارگیری نیروی انسانی است، گفت: همه افراد در نظام بانکی از باجه و تحویلداری کار خود را آغاز و به مرور در بانک رشد می‌کنند و متاسفانه توجهی به استعدادهای افراد در این زمینه نمی‌شود، اما در دنیا به این شکل نیست و برای هر شغل فرد مناسب با آن پست را استخدام می‌کنند.

دیواندری با بیان اینکه باید به سمت ایجاد یک سیستم حمایتی همچون خانواده حرکت کنیم، گفت: مدیران باید در موفقیت‌ها و شکست‌ها در کنار نیروهای جوان خود باشند و موفقیت‌ها را مرهون نیروی انسانی بدانند.

وی ادامه داد: چالش بعدی شکاف بین مهارت‌های منابع انسانی و مهارت‌های مورد نیاز برای امروز است، یعنی توانایی‌هایی که افراد دارند و آنچه که نیاز است داشته باشند که این شکاف روز به روز در حال گسترش است، البته این امر تنها مخصوص بانک‌ها نیست و در صنعت خدمات مالی این مشکل به چشم می‌خورد.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بسیاری از امور بانک از شکل سنتی به سمت دیجیتالی شدن حرکت کرده است، تصریح کرد: در چنین حالتی بسیاری از مهارت‌هایی که پرسنل دارند در آینده به کار نخواهد آمد و باید در راستای تحولات، مهارت‌های افراد نیز عوض شود.

وی ادامه داد: مشاغل ساده مانند دریافت و پرداخت در آینده از بین خواهد رفت و مشاغل جدیدی جای آنها را خواهند گرفت که باید نیروی انسانی را متناسب با آن تربیت کنیم. رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: یکی از تحولات اساسی دیگر مدل کسب و کار است، در حالت قدیمی همه امور در داخل شعبه انجام می‌شد اما در بانکداری جدید که به آن بانکداری جامع می‌گویند، بانک به جای شعبه‌محوری، مشتری محور است و شعبه به یک نقطه بازاریابی جغرافیایی و محلی و در واقع ویترین فروش خدمات بانکی تبدیل می‌شود.

دیواندری خاطرنشان کرد: چالش بعدی طرح‌های استخدامی و موج بازنشستگی است که در دهه اخیر با آن مواجه شدیم و بسیاری از نیروهای با تجربه بانکی از بانک‌ها خارج شدند و به دلیل اینکه طی چندسال استخدام چندانی در نظام بانکی انجام نشده در نهایت موجب شده با خلاء نیروی انسانی مواجه شویم.

وی افزود: چالش بعدی ناهمخوانی تعداد فارغ‌التحصیلان با تعداد نیروهای مورد نیاز است، نرخ بیکاری اثر دوگانه دارد و از طرفی فرصتی است که بتوان نیروهای کارآمدتر را جذب کرد، اما در صورتی باید خبرگان را جذب کرد که بتوان آنها را خوب مدیریت کرد.

دیواندری اضافه کرد: آزمون‌های استخدامی به گونه‌ای است که نخبه‌ها را وارد بانک‌ها می‌کند، اما بسیاری از کارهایی که در بانک باید انجام شود در حد این افراد نیست و سنتی باقی مانده است.

وی اظهار داشت: چالش آخر سیستم پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان است، معمولا در بانک‌ها سیستم حقوقی بر مبنای سیستم امتیازی است که چالش جدی را برای بانک‌ها ایجاد کرده است. دریافت‌های نیروی انسانی بر مبنای امتیازات شغلی است که در پست سازمانی خلاصه شده و موجب رقابت زیاد در کسب پست شده است. بنابراین فشارهای داخلی و بیرونی برای گرفتن پست زیاد شده و این خطر را ایجاد می‌کند که پست‌های سازمانی نظام بانکی در معرض فشارهای بیرونی قرار گیرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

راه اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد)

بانک توسعه تعاون با راه‌اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد) در سامانه بانکداری مجازی توسعه تعاون امکان مراحل ثبت، صدور و انتقال چک را مهیا نموده است.

 • 3

شاخص کل بورس بیش از ۵ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۵ هزار و ۸۶۰ واحدی معادل ۰.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۸۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۴۵ واحد رسید.

 • 3

مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

یک عضو سابق کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبات بودجه نباید به شکلی باشد که شاکله آن را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله همین موضوعات به حساب می‌آید و امسال اضافه شده است.

 • 8

تامین بودجه، مهم‌ترین چالش بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش در سال آینده چگونگی تامین بودجه است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از اکنون سناریوهای مختلفی را برای مواجهه با کسری بودجه طراحی کند.

 • 8

تخصیص هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت در سال آینده مکلف شد تا هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی های دولت صرف افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون کند.

 • 3

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 27

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 56

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 50

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 49

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 49

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 35

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 21

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 58

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 59

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 59

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 63

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 51

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 60

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 51

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 92