پیش‌بینی عبور نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از ۸ درصد

پیش‌بینی عبور نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از ۸ درصد

رییس کل سازمان مالیاتی اعلام کرد: با اجرای نظام مالیات هوشمند تا سال ۱۴۰۰، درآمدهای مالیاتی رشد پیدا می‎کند و نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی نیز از ۸ درصد فراتر می‎رود.

دوشنبه 16 تیر 1399 ساعت 9:40

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، امید علی پارسا با صدور پیامی به مناسبت روز مالیات عنوان کرد: نظام مالیاتی کشور امروز ایفاگر نقش های مهم و اساسی در تامین مالی دولت به منظور پوشش هزینه های اجتماعی است. اصلاح نظام درآمدی دولت، به عنوان یکی از محورهای مهم و اساسی اقتصاد مقاومتی، کاهش حداکثری وابستگی به درآمدهای نفتی و اتکای فزاینده بودجه کشور به درآمدهای پایدار و درون زای مالیاتی را در پی داشته است. نظام مالیاتی فعلی، نظامی در حال پویایی و کارآمدی و البته در حال گذار از سیستم سنتی به سیستم مدرن مالیاتی است که با مجموعه اصلاحات و تحولات صورت گرفته، به نوعی درتلاش است تا در کنار ماموریت اصلی خود که همانا وصول درآمدهای مالیاتی است، اشتغال‌زایی، تحرک تولید و رونق کسب و کار را نیز مدنظر قرار دهد. فشارهای همه جانبه اقتصادی دولت‎های غربی به ویژه در سال های اخیر، اگر چه از جنبه تهدیدی، ملت ایران را در معرض مشکلات و تنگناهای متعدد اقتصادی قرار داده است، با این وجود این فشارها و تحریم‌ها، فرصتی بی‎بدیل برای تبدیل شدن نظام اقتصادی ایران به یک اقتصاد مقاوم و متکی بر مالیات را پدید آورده که در طی دهه ها، همواره مهمترین آرزوی مدیریت اقتصادی کشور بوده است. نظام مالیاتی ایران، سال گذشته با وجود همه فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه، موفق شد رکوردی از خود بجای گذاشته و با تلاش همه جانبه همکاران سازمان و همچنین همراهی و همدلی مودیان محترم، حدود ۱۰۱ درصد درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده را محقق گرداند. بدیهی است این امر محقق نمی شد مگر با همراهی، همدلی و تعامل حداکثری مودیان با نظام مالیاتی که در تکاپوی تامین هزینه های جاری، توامان با ایجاد توسعه و تحول آفرینی در زیرساخت های نظام مالیاتی است.

نظام مالیاتی ایران در رویکرد جدید خود که همانا «وصول با اصول» است، تعامل حداکثری با مودیان را در پیش گرفته و بر همین اساس، افزایش کارآیی و توانمندی نظام مالیاتی، اعتمادآفرینی در جامعه و رعایت انصاف و عدالت به منظور افزایش محبوبیت و مقبولبت عمومی سازمان در نزد مردم را در دستور کار خود قرار داده است. در حقیقت، سیاست «وصول با اصول»، بر حرکت نظام مالیاتی در مسیر انصاف و عدالت و به عبارتی وصول مالیات بیشتر از دهک‎های بالای جامعه و اخذ مالیات متناسب با درآمد، سود، ثروت و مصرف از افراد تاکید دارد. امسال سازمان امور مالیاتی کشور بیشترین تعامل را با مودیان محترم در چارچوب تمدید مواعد مقرر قانونی ارایه اظهارنامه و پرداخت مالیات، بخشودگی جرایم مالیاتی، ارایه خدمات مالیاتی به صورت الکترونیکی و غیره داشته که نشان از عزم جزم نظام مالیاتی برای حمایت از اشتغال و تحرک تولید درکشور است.

تصویب قوانین و مقررات متناسب با نظام مالیاتی هوشمند، ایجاد پایه‏ های جدید مالیاتی، ایجاد ساز و کار ها و شیوه‎های نوین اخذ مالیات، مبارزه جدی با فرار مالیاتی، ارتقای سلامت نظام اداری و در نهایت مدرن سازی نظام مالیاتی، اجزای نظام مالیاتی کارآمد، عادله و پویا را شکل می دهند. شاید از همین رو، در سال گذشته، بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی با بررسی ریزداده های مهم اقتصادی موجود در سامانه های اطلاعاتی سازمان و ازمحل شناسایی فرارهای مالیاتی و همچنین شناسایی مودیان جدید محقق گشت.

نظام مالیات هوشمند، در حقیقت مقصد و پایان راه مدرن‎سازی نظام مالیاتی است. در نظام مالیاتی هوشمند، همه ریزداده‎ های اطلاعاتی افراد در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد و سازمان امور مالیاتی کشور براساس این اطلاعات دقیق و شفاف، از افراد مالیات اخذ می‎نماید. البته نظام هوشمند مالیاتی فواید و مزایای پرشماری برای اقتصاد کشور ایجاد می نماید. برای مثال هم اکنون با تکیه بر اطلاعات طرح جامع مالیاتی، امکان حذف شیوه تشخیص علی الراس از نظام مالیاتی فراهم شده است. شیوه ای که همواره بحث ها و مسایل زیادی پیرامون خود داشته و به دلیل نبود اطلاعات شفاف از مبادلات اقتصادی افراد، سازمان امور مالیاتی ناگزیر به اجرای آن بود.

البته با تکمیل شدن اطلاعات پایگاه اطلاعات مودیان مالیاتی و همکاری همه دستگاه های ذیربط برای ارایه اطلاعات مورد نیاز سازمان و همچنین توسعه زیرساخت های فناوری در کشور به ویژه اجرای قانون پایانه فروشگاهی در ابعاد سراسری، نظام مالیاتی هوشمند به مرحله اجرا نزدیکتر خواهد شد. با اجرای نظام مالیات هوشمند که امید بسیار می رود تا سال ۱۴۰۰ نسخه اولیه آن به اجرا درآید، عملا فرار مالیاتی به حداقل می‌رسد؛ فساد اداری به شدت کاهش می‎یابد؛ تکریم مردم به حداکثر می رسد؛ عدالت مالیاتی گسترش می یابد؛ درآمدهای مالیاتی رشد پیدا می‎کند و در نهایت نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی کشور نیز از ۸ درصد فراتر می‎رود.

همینک با توسعه ظرفیت های نظام مالیاتی و همچنین با تلاش و پشتکار سربازان خط مقدم اقتصادی، نظام مالیاتی مطلوب و ایده آل، در شرف شکل‎گیری است و از سال ۱۴۰۰، شاهد اجرای نسخه اولیه نظام مالیات هوشمند در کشور خواهیم بود.

اکنون و در آستانه «روز مالیات»، لازم می دانم این روز را به همه همکاران سختکوش و پرتلاشم در اقصی نقاط کشور که وظیفه سخت و خطیر تامین هزینه های کشور را بر دوش می کشند و شرایط سخت شیوع ویروس کرونا را نیز با سعه صدر، متانت و بردباری تحمل کرده و به ایفای نقش های کلیدی و ماموریت های مهم محوله می‎پردازند، تبریک عرض نمایم. همچنین این روز را به همه مودیان محترم تبریک و تهنیت عرض نموده و امیدوارم امسال نیز با مشارکت حداکثری مودیان در طی مرداد و شهریورماه، حماسه اقتصادی دیگری را رقم بزنیم. با تمدید مواعد مقرر قانونی برای ارایه اظهارنامه مالیاتی که با هدف حمایت از فعالان اقتصادی در شرایط سخت شیوع کرونا انجام گرفته، امید بسیار داریم مودیان محترم با آرامش هر چه تمامتر و با استفاده حداکثری از این تسهیلات پدید آمده، نسبت به انجام تکالیف قانونی خود اقدام کنند.

همچنین با توجه به در پیش بودن هفته «فرهنگ مالیاتی»، لازم است از همه دست اندکاران عرصه فرهنگ مالیاتی، اعم از رسانه ملی، اصحاب رسانه، نهادها و سازمان های فرهنگی، ائمه محترم جمعه سراسر کشور و سایر ارکان اثرگذار دراین امر، قدردانی و تشکر نمایم. بدیهی است نظام مالیاتی برای اجرای ماموریت های خطیر خود، نیازمند حمایت همه جانبه ارکان مختلف نظام و به ویژه فعالان عرصه فرهنگ و رسانه است و همه فعالان عرصه های یاد شده، می باید نظام مالیاتی را در امر توسعه و ترویج فرهنگ مالیاتی در جامعه یاری و حمایت کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آغاز رسمی معاملات شرکت های سرمایه گذاری استانی در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از پذیرش و درج نماد شرکت سرمایه گذاری استانی خراسان جنوبی خبر داد و اعلام کرد : با این اتفاق معاملات این شرکت ها در بورس تهران از فردا یکشنبه ۱۹ مرداد ماه رسما آغاز می شود.

 • 39

پیام تبریک مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید سعید غدیرخم

مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت عید غدیرخم پیام تبریکی صادر کرد.

 • 37

تغییر ساعت معاملات بورس تهران

مدیرعامل بورس تهران اعلام کرد : از هفته آینده، معاملات بورس در دو زمان مشخص انجام می‌شود.

 • 35

ریزش سراسری بورس های اروپایی

برخلاف شاخص های آمریکایی، شاخص های بورسی مهم اروپا یکدست قرمز شدند.

 • 43

بانک سامان به مجمع می رود

بانک سامان زمان برگزاری عمومی عادی بطور فوق العاده صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 55

پروژه تکمیل اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تکمیل می شود

مدیریت شعب استان یزد در تکمیل پروژه ساختمان اورژانس دانشگاه علوم پزشکی استان مشارکت کرد.

 • 38

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر

اسماعیل للـه گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران، در پیامی فرا رسیدن عید سعید غدیر و آغاز امامت و ولایت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) را تبریک گفت.

 • 43

کاهش آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور

رئیس کل گمرک ایران گفت: با بررسی آمار تجارت خارجی کشور می‌توان گفت، آثار بیماری کرونا بر تجارت خارجی کشور در حال کمرنگ شدن است.

 • 37

انجام تشریفات گمرکی باصحت سنجی اطلاعات با کد رهگیری بانک

سخنگوی گمرک سازوکار جدید برای حل مشکل ترخیص کالاها به ویژه کالاهای فسادپذیر، در برهه زمانی که سرویس استعلام ثبت سفارش وزارت صمت دچار مشکلاتی شده را تشریح کرد.

 • 35

لیزینگ کارآفرین هم بورسی شد

با همت وتلاش مدیران شرکت لیزینگ کارآفرین، این شرکت مجوز ورود به بورس را دریافت کرد.

 • 25

الزام بانک ها به ارائه کارت اعتباری با وثیقه سهام عدالت

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد، طی بخشنامه ای، بانک های دولتی را موظف کرد، اطلاع رسانی لازم را در مورد پذیرش سهام عدالت به عنوان وثیقه صدور کارت اعتباری انجام دهند.

 • 36

مرکز عملیات امنیت (SOC) و احراز هویت چند عاملی رونمایی می شود

با توجه به ضرورت ارتقاء سطح امنیت اطلاعات در بازار سرمایه و حفاظت از منافع و اطلاعات سرمایه‌گذاران و مخاطبان بازار سرمایه جلسه‌ای دراین خصوص تشکیل شد.

 • 7

بانک تجارت از زیان به سود رسید

بانک تجارت در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۸، به ازای هر سهم خود ۱۰ ریال کنار گذاشت که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته که زیان هر سهم ۲۵ اعلام شده بود، از سودسازی در هر سهم حکایت دارد.

 • 34

توقف ۴ نماد بانکی در بورس/ ۴۰ نماد ممنوع المعامله هستند

انتشار آخرین لیست نمادهای متوقف شده در تالار شیشه ای از سوی بورس اوراق بهادار تهران نشان می دهد که در میان ۴۴ نماد متوقف شده، ۴ نماد بانکی نیز حضور دارد.

 • 28

سهام ۴ شرکت دولتی واگذار می شود

سازمان خصوصی‌سازی بلوک‌های ۱۵ درصدی سهام شرکت‌های پالایش نفت بندرعباس، تهران و اصفهان و نیز بلوک ۱۲.۳۱درصدی شرکت سرمایه‌گذاری ملی ایران را واگذار می کند.

 • 23

با نرخ ترجیحی به مرغداران برای احیاء و توسعه مرغ لاین آرین

بانک کشاورزی با هدف حمایت از طرح احیا و توسعه مرغ بومی نژاد آرین، تسهیلاتی با نرخ ترجیهی به این مرغداران پرداخت می کند.

 • 24

تثبیت شاخص بورس در کانال ۲ میلیون واحدی

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۳۹۰۰۰ واحدی در کانال دو میلیون واحدی تثبیت شد و به ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۱۸۶ واحد رسید.

 • 34

پرداخت روزانه ۳میلیارد ریال تسهیلات رفع احتیاجات ضروری دربانک ملی

بانک ملی ایران روزانه بیش از سه میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری از محل منابع قرض‌الحسنه خود در چهار ماه نخست امسال به متقاضیان پرداخت کرده است.

 • 38

جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام بانک سینا

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای جزییات عرضه ۸.۹۹ درصدی سهام شرکت بانک سینا به صورت عمده «غیر مدیریتی» را اعلام کرد.

 • 40

رئیس جدید اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام معارفه شد

مراسم تودیع و معارفه رییس اداره امور شعب بانک ملی در استان ایلام با حضور مدیر امور شعب منطقه یک کشور، رئیس اداره کل سرمایه انسانی و معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ایلام برگزار شد.

 • 36