پیشتازی توریسم در «رشد» جهانی

پیشتازی توریسم در «رشد» جهانی

دنیای اقتصاد : سال ۲۰۱۹ در نهمین سال متوالی به‌عنوان مهم‌ترین محرک رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی در جهان با رشد ۵/ ۳ درصدی در بخش سفر و جهانگردی با توسعه و رشد قدرتمندی همراه بوده است. شورای جهانی گردشگری و سفر با بررسی ۱۸۵ کشور از ۲۵ منطقه جغرافیایی و اقتصادی در جهان میزان درآمد سفر و گردشگری در تولید ناخالص جهان و اثر آن بر اقتصاد و اشتغال را مورد بررسی قرار داده است.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 1:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

پیشتازی توریسم در «رشد» جهانی

 گزارش اقتصادی سالانه شورای جهانی گردشگری و سفر به بخش‌های دولتی و خصوصی امکان تجهیز بخش گردشگری خود و بررسی سهم آن در اقتصاد جهان می‌دهد که بر تصمیم‌گیری ها، سیاست‌گذاری و سرمایه ‌گذاری دولت‌ها در بخش گردشگری تاثیرگذار خواهد بود. شورای جهانی گردشگری و سفر به همراه گروه اقتصادی آکسفورد در آخرین بررسی‌های سالانه خود نشان دادند که در سال ۲۰۱۹ درآمد بازار مسافرت و گردشگری جهان با رشد ۵/ ۳ درصدی همراه بوده است و برای نهمین سال متوالی سرعت رشد آن از اقتصاد جهانی با ۵/ ۲ درصد رشد پیشی گرفته است. طی پنج سال گذشته، یک چهارم از مشاغل جدید در جهان توسط بازار گردشگری ایجاد شده است که براساس آن، بازار سفر و جهانگردی به‌عنوان بهترین و مهم‌ترین ابزار دولت‌ها برای ایجاد اشتغال محسوب می‌شود.

بازار گردشگری در جهان تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد و اشتغال جهان می‌گذارد، در سال ۲۰۱۹ میزان درآمد گردشگری در تولید ناخالص داخلی جهان ۹/ ۸ هزار میلیارد دلار بوده که ۳/ ۱۰ درصد از کل تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین از هر ۱۰ شغل در جهان یک شغل مربوط به بخش سفر و جهانگردی است که براساس آن حدود ۳۳۰ میلیون شغل در جهان به بازار گردشگری تعلق دارد.

آمریکای شمالی و آسیای شمال شرقی با کسب درآمد ۱/ ۲ هزار میلیارد دلار و اروپا با ۲ هزار میلیارد دلار بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی جهان در بخش گردشگری را به خود اختصاص داده‌اند که براساس آن آمریکای شمالی با رشد ۳/ ۲ درصدی در تولید ناخالص گردشگری ۸/ ۸ درصد از کل تولید ناخالص اقتصاد در این منطقه را به خود اختصاص داده است و آسیای شمال شرقی با رشد چشمگیر ۴/ ۶ درصدی همراه بوده که سهم آن از کل تولید ناخالص داخلی اقتصاد در آسیای شمال شرقی ۸/ ۹ درصد است. اروپا نیز با ۴/ ۲ درصد رشد از سهم ۱/ ۹ درصدی تولید ناخالص داخلی گردشگری در جهان برخوردار است. بازار گردشگری کارائیب با ۹/ ۱۳ درصد بیشترین سهم در تولید ناخالص داخلی کل اقتصاد این منطقه را داشته است که با ۵۹ میلیارد دلار درآمد از رشد ۴/ ۳ درصدی برخوردار بوده است.

براساس بررسی‌های انجام شده بخش سفر و گردشگری دیگر مناطق جهان نیز با رشدی چشمگیر سهم قابل توجهی از کل تولید ناخالص داخلی منطقه‌ای را به خود اختصاص داده‌اند. آسیای جنوب شرقی با رشد ۶/ ۴ درصدی حدود ۳۸۰ میلیارد دلار درآمد در بخش گردشگری کسب کرده که ۱/ ۱۲ درصد از کل تولید ناخالص داخلی اقتصاد منطقه را به خود اختصاص داده است و سهم آسیای جنوبی از کل اقتصاد آن با ۵/ ۴ درصد رشد و درآمد ۲۳۴ میلیارد دلاری ۶/ ۶ درصد بوده است. بازار گردشگری آمریکای لاتین و اقیانوسیه نیز با یک رشد متوسطی همراه بوده است که براساس آن، آمریکای لاتین با ۶/ ۱ درصد رشد درآمدی ۲۹۹ میلیارد دلاری کسب کرده که سهم آن در کل تولید ناخالص داخلی اقتصاد این منطقه ۸/ ۸ درصد بوده است و اقیانوسیه با ۲/ ۱ درصد رشد رقمی معادل ۱۹۷ میلیارد دلار درآمد در بخش گردشگری ۷/ ۱۱ درصد از کل تولید ناخالص اقتصاد را به خود اختصاص داده است. همچنین خاورمیانه با یک رشد بی سابقه‌ای همراه بوده است که با ۴/ ۵ درصد رشد منجر به درآمد ۲۴۰ میلیارد دلاری در این منطقه از جهان شده است که سهم بخش گردشگری از کل تولید ناخالص داخلی اقتصاد خاورمیانه ۶/ ۸ درصد بوده است. در نهایت درآمد حاصل از گردشگری در آفریقا با ۲/ ۲ درصد رشد حدود ۱۶۸ میلیارد دلار بوده که ۱/ ۷ درصد از کل تولید ناخاص داخلی اقتصاد آفریقا را به خود اختصاص داده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد» براساس بررسی‌های انجام شده میزان درآمد حاصل از گردشگران بین‌المللی یک هزار و ۷۰۰ میلیارد دلار است که ۸/ ۶ درصد از کل صادرات جهان را دربرمی‌گیرد و سهم آن از صادرات خدمات جهانی ۳/ ۲۸ درصد است. در سال ۲۰۱۹ حدود ۹۴۸ میلیارد دلار در بخش گردشگری جهان سرمایه‌گذاری شده است که این رقم معادل ۳/ ۴ درصد از کل سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف جهان است. همچنین براساس بررسی‌های سازمان جهانی گردشگری میزان ورود گردشگران بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ با رشد ۴ درصدی همراه بوده میزان کل گردشگران بین‌المللی معادل ۴۶/  ۱ میلیارد نفر گردشگر ورودی بین‌المللی بوده که نسبت به سال ۲۰۱۸ حدود ۵۴ میلیون نفر افزایش داشته است. 

کلیه مناطق گردشگری جهان در سال ۲۰۱۹ از افزایش میزان گردشگران بین‌المللی برخوردار بودند. شمال آفریقا با ۹ درصد رشد، آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی هرکدام با رشد ۸ درصدی بیشترین میزان رشد را در جهان نشان می‌دهند و به‌دنبال آن اروپای جنوبی و مدیترانه‌ای و کارائیب هر دو رشد ۵ درصدی داشته‌اند. خاورمیانه با رشد ۸ درصدی با ۶۳ میلیون گردشگر خارجی و سهم ۴درصدی از کل توریست‌های خارجی، بیشترین میزان رشد ورود گردشگران بین‌المللی را به خود اختصاص داد و آسیا و اقیانوسیه با ۵ درصد رشد بعد از خاورمیانه قرار گرفت. این منطقه با ۳۶۴ میلیون توریست خارجی، ۲۵ درصد از بازار گردشگری ورودی جهان را شامل می‌شد. تعداد گردشگران ورودی در اروپا و آفریقا هرکدام با ۴ درصد رشد مطابق با میانگین جهانی افزایش یافته است. اروپا با ۵۱ درصد با ورود ۷۴۲ میلیون نفر بیشترین سهم از گردشگران بین‌المللی را به خود اختصاص داد و سهم آفریقا با ۷۱ میلیون توریست خارجی از کل ورود گردشگران بین‌المللی نیز ۵ درصد بوده است. منطقه آمریکا (آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی) با ۲ درصد رشد با سرعت رشد متوسط‌تری همراه بوده و کمترین میزان رشد در جهان را داشته است. این منطقه با اختصاص دادن سهم ۱۵ درصدی از کل بازار گردشگران ورودی جهان پذیرای ۲۲۰ میلیون توریست بین‌المللی بوده است.

Untitled-1

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

۲۰ شرکت جدید در راه ورود به بورس

مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه امسال تاکنون ۷ شرکت وارد بازار سرمایه شده‌اند گفت: حدود ۲۰ شرکت دیگر در مرحله ورود به بازار سرمایه هستند.

 • 4

تست کرونا برای کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی و به منظور حمایت از سلامتی کارکنان، تست رایگان کرونا را برای تمام نیروهای تحت پوشش انجام دادند.

 • 3

دکتر مهری:بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب مشتریان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد: بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بازار سرمایه و سرعت بخشیدن به روند فرآیند ها ضروری است.

 • 19

بانک رفاه حامی فعالان سلامت و درمان ایران زمین

مدت زمانی است که با شیوع ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصادی کشور دچار مشکل شده اند. یکی از موارد مهم تغییرات حاصل از کرونا، رابطه بین بانک ها و مشتریان آنها است.

 • 20

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد اعلام کرد: مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹، بانک پاسارگاد (سهامی عام) راس ساعت۹صبح، روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، در محل بانک پاسارگاد برگزار می شود.

 • 19

صادرکنندگان متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرند

رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرد: صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 • 17

ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای تحقق جهش صادرات

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید برای تحقق هدف رونق تولید و به دنبال آن جهش صادراتی، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران ضروری است.

 • 15

درج نماد «چکاپا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از درج نماد یک شرکت جدید در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 13

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 5

آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز دهم تیرماه اعلام کرد.

 • 17

تقدیر استاندار سیستان و بلوچستان از بانک مهر ایران

استاندار سیستان و بلوچستان، ‌ گفت: بیمه بازسازی و تجهیز ۵۰۰ هزار خانه روستایی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، اقدامی بی‌نظیر و بی‌بدیل بود.

 • 18

اقدامات گمرک در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون گمرک ایران اعلام کرد: اقدامات گمرک ایران در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات تشریح شد.

 • 16

پست بانک به مجمع می رود

پست بانک زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 15

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 13

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد (فردوسی سابق) بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد.

 • 23

مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان در بانک توسعه تعاون

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان را در زمره مسئولیت‌های اجتماعی این بانک اعلام نمود.

 • 24

گام تازه پذیرش شرکت‌های استانی در تالار شیشه‌ای

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.

 • 24

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در انتظار موافقت شورای عالی بورس

نایب ‌رییس اتاق ایران با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت بخش خصوصی در بورس بین‌الملل گفت: تمامی مدارک راه‌اندازی بورس بین‌الملل منطبق بر استانداردهای لازم تهیه‌شده و در انتظار موافقت شورای عالی بورس است.

 • 24

نقدینگی بالا مانع از افت شاخص است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تداوم ورود و حضور نقدینگی در تالار شیشه‌ای گفت: تا مادامی که نقدینگی در این بازار حضور داشته باشد، نباید منتظر افت شدید شاخص بورس و ریزش قیمت‌ها بود.

 • 16

اعلام جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس»

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای، جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس» را اعلام کرد.

 • 16