پیام مدیرعامل بانک کشاورزی به مناسبت هفته بانکداری اسلامی

پیام مدیرعامل بانک کشاورزی به مناسبت هفته بانکداری اسلامی

روح اله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی در پیامی، هفته بانکداری اسلامی را گرامی داشت.

شنبه 15 شهریور 1399 ساعت 18:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

« به نام خدا »


دهم شهریورماه هر سال، سالگرد ابلاغ قانون عملیات بانکی بدون ربا است. تصویب و ابلاغ این قانون زمینه ساز اجرای بانکداری بدون ربا و تطبیق عملیات بانکی با مبانی شرعی در کشور بود و از این نظر قانون بانکداری بدون ربا یکی از قوانین بسیار مهم کشور به شمار می رود. بر همین اساس لازم است از باب قدرشناسی، از پیشگامان و صاحب نظرانی که در تدوین، تصویب و اجرایی شدن این قانون مشارکت داشته اند به نیکی یاد کنیم.

برای این که به اهمیت این قانون پی ببریم خوب است بدانیم که صنعت بانکداری ایران که در چارچوب قانون یاد شده فعالیت می کند در حال حاضر بزرگترین شبکه بانکی اسلامی در جهان به شمار می رود. نکته با اهمیت دیگر اینکه با وجود اعمال ضوابط حاکم بر معاملات اسلامی در عملیات بانکی، نظام بانکی کشور توانسته از عهده انجام وظایف و نقش های اقتصادی خود در قبال اقتصاد کشور، شامل تجهیز منابع و تدارک نقدینگی برای تأمین مالی تولید و تجارت و همچنین ارائه ابزار پرداخت و خدمات متنوع بانکی برآید. به نحوی که در حال حاضر از یک سو، کمتر واحد تولیدی و اقتصادی را می توان یافت که از تسهیلات بانکی استفاده نکرده باشد و در دیگر سو، ابزارهای بانکی و سپرده های مختلف حتی در شرایط تورمی و متغییر اقتصادی، کارایی خود را در جذب و ساماندهی سپرده های مردمی به خوبی نشان داده اند و با اضافه شدن ابزارهای نوین و روزآمد مبتنی بر فناوری های جدید، فراگیر شدن استفاده از این ابزارها نشان از اعتماد و اطمینان مردم جامعه به این ابزارها دارد.

در عین حال به دلیل حساسیت موضوعات شرعی برای جامعه و همچنین حساسیت شگرف صنعت بانکداری در جامعه، معمولاً نقدها و ایراداتی هم به کارکردهای نظام بانکی و از جمله نحوه ی اجرای قانون بانکداری بدون ربا  وارد می شود.

نفس مطرح شدن این مباحث بسیار خجسته و نیکو است و موجب کمال و رشد جامعه در مسیر اجرای بهتر قانون می شود. اما در عین حال انتقادات مذکور نباید به گونه ای مطرح شود که باعث بی اعتمادی جامعه به ساختارها و هنجارهای قانونی و دلسردی مجریان و متصدیان امور شود. ضمن آنکه در نظامات قانونی کشور، راه اصلاح قوانین جاری کشور به روشنی ترسیم شده است و هرگونه اصلاح باید از این مسیر دنبال شود .

در سال های اخیر در زمینه اجرای صحیح و پیشبرد عملیات بانکداری بدون ربا ، شورای فقهی بانک مرکزی نقش موثری داشته و در بین اعضای شورای مذکور نقش مرحوم حجت الااسلام دکتر سید عباس موسویان بسیار بارز بود . به روح پر فتوح ایشان درود می فرستیم که با مشی محققانه و با تکیه بر سیره پسندیده علمای راستین و  به دور از جنجال، در مسیر تعالی و اجرای صحیح ضوابط بانکداری بدون ربا مجاهدت می کردند.

با گرامیداشت یاد ایشان، برای همه بانکداران و مشتریان نظام بانکی که به اجرای دقیق قراردادهای شرعی در نظام بانکی اهتمام دارند آرزوی موفقیت و سربلندی می کنیم.


                                                                                                                                                             روح اله خدارحمی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 92

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 86

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 157

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 193

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 174

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 102

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 97

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 99

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 78

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 48

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 66

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 57

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 26

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 149

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 24

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 24

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 23

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 24

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 32