پیام مدیرعامل بانک کشاورزی به مناسبت هفته بانکداری اسلامی

پیام مدیرعامل بانک کشاورزی به مناسبت هفته بانکداری اسلامی

روح اله خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی در پیامی، هفته بانکداری اسلامی را گرامی داشت.

شنبه 15 شهریور 1399 ساعت 18:3

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

« به نام خدا »


دهم شهریورماه هر سال، سالگرد ابلاغ قانون عملیات بانکی بدون ربا است. تصویب و ابلاغ این قانون زمینه ساز اجرای بانکداری بدون ربا و تطبیق عملیات بانکی با مبانی شرعی در کشور بود و از این نظر قانون بانکداری بدون ربا یکی از قوانین بسیار مهم کشور به شمار می رود. بر همین اساس لازم است از باب قدرشناسی، از پیشگامان و صاحب نظرانی که در تدوین، تصویب و اجرایی شدن این قانون مشارکت داشته اند به نیکی یاد کنیم.

برای این که به اهمیت این قانون پی ببریم خوب است بدانیم که صنعت بانکداری ایران که در چارچوب قانون یاد شده فعالیت می کند در حال حاضر بزرگترین شبکه بانکی اسلامی در جهان به شمار می رود. نکته با اهمیت دیگر اینکه با وجود اعمال ضوابط حاکم بر معاملات اسلامی در عملیات بانکی، نظام بانکی کشور توانسته از عهده انجام وظایف و نقش های اقتصادی خود در قبال اقتصاد کشور، شامل تجهیز منابع و تدارک نقدینگی برای تأمین مالی تولید و تجارت و همچنین ارائه ابزار پرداخت و خدمات متنوع بانکی برآید. به نحوی که در حال حاضر از یک سو، کمتر واحد تولیدی و اقتصادی را می توان یافت که از تسهیلات بانکی استفاده نکرده باشد و در دیگر سو، ابزارهای بانکی و سپرده های مختلف حتی در شرایط تورمی و متغییر اقتصادی، کارایی خود را در جذب و ساماندهی سپرده های مردمی به خوبی نشان داده اند و با اضافه شدن ابزارهای نوین و روزآمد مبتنی بر فناوری های جدید، فراگیر شدن استفاده از این ابزارها نشان از اعتماد و اطمینان مردم جامعه به این ابزارها دارد.

در عین حال به دلیل حساسیت موضوعات شرعی برای جامعه و همچنین حساسیت شگرف صنعت بانکداری در جامعه، معمولاً نقدها و ایراداتی هم به کارکردهای نظام بانکی و از جمله نحوه ی اجرای قانون بانکداری بدون ربا  وارد می شود.

نفس مطرح شدن این مباحث بسیار خجسته و نیکو است و موجب کمال و رشد جامعه در مسیر اجرای بهتر قانون می شود. اما در عین حال انتقادات مذکور نباید به گونه ای مطرح شود که باعث بی اعتمادی جامعه به ساختارها و هنجارهای قانونی و دلسردی مجریان و متصدیان امور شود. ضمن آنکه در نظامات قانونی کشور، راه اصلاح قوانین جاری کشور به روشنی ترسیم شده است و هرگونه اصلاح باید از این مسیر دنبال شود .

در سال های اخیر در زمینه اجرای صحیح و پیشبرد عملیات بانکداری بدون ربا ، شورای فقهی بانک مرکزی نقش موثری داشته و در بین اعضای شورای مذکور نقش مرحوم حجت الااسلام دکتر سید عباس موسویان بسیار بارز بود . به روح پر فتوح ایشان درود می فرستیم که با مشی محققانه و با تکیه بر سیره پسندیده علمای راستین و  به دور از جنجال، در مسیر تعالی و اجرای صحیح ضوابط بانکداری بدون ربا مجاهدت می کردند.

با گرامیداشت یاد ایشان، برای همه بانکداران و مشتریان نظام بانکی که به اجرای دقیق قراردادهای شرعی در نظام بانکی اهتمام دارند آرزوی موفقیت و سربلندی می کنیم.


                                                                                                                                                             روح اله خدارحمی

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

آنچه بانک مهر ایران برای توسعه روستاها انجام داد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با نگاهی جامع، توسعه روستاهای کشور را مد نظر قرار داده و برای رسیدن به این هدف در سه حوزه مسکن، اشتغال و بیمه اقدامات مؤثری انجام داده است.

 • 5

افزایش ۱۷۴۵۰ واحدی شاخص کل بورس در آغاز هفته

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷۴۵۰ واحدی معادل ۱.۳۵ درصد به رقم یک میلیون و ۳۰۵ هزار و ۷۸۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۴۲ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۲۶۷ واحد رسید

 • 4

پیام تبریک مدیرعامل پست‌بانک‌ایران به‌مناسبت هفتـه وحدت

مدیرعامل پست بانک ایران ضمن تبریک هفته وحدت به عموم مسلمانان جهان و خانواده بزرگ پست بانک ایران، پیامی به همین مناسبت صادر کرد.

 • 4

رشد سه برابری روند توسعه مکانیزاسیون کشاورزی در کشور

بانک کشاورزی بالغ بر ۱۴۷۲ میلیارد تومان تسهیلات برای خرید ۱۶۴۴۹ فقره ماشین آلات و ادوات کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 4

اعلام نتایج قرعه‌کشی جوایز حساب‌های قرض الحسنه بانک ملی

نتایج چهل و یکمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک ملی ایران اعلام شد.

 • 4

راه کنترل تورم از تصویب بودجه در مجلس می‌گذرد

کارشناسان معتقدند یکی از راه‌های دستیابی به تاکید رئیس کل بانک مرکزی در کنترل تورم، چانه‌زنی با نمایندگان در زمان بررسی بودجه است که باید جدی انگاشته شود.

 • 4

مشکل برنج‌های رسوبی، ترخیص درصدی کالا خارج از روال است

علت اصلی رسوب برنج‌های وارداتی در گمرکات و بنادر کشور، ترخیص درصدی کالا توسط «گمرک»، بدون داشتن تخصیص ارز و کد رهگیری برای ثبت‌ سفارش مرتبط با آنهاست.

 • 3

توسعه استان چهارمحال و بختیاری نیازمند همکاری همه جانبه است

مدیر عامل بانک رفاه کارگران به عنوان نماینده ویژه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، برای بررسی مسائل و مشکلات استان چهارمحال و بختیاری در رأس هیأتی به این استان سفر کرد.

 • 3

راه‌اندازی کارپوشه الکترونیکی در بانک پارسیان

کارپوشه الکترونیکی در بانک پارسیان راه‌اندازی شد.

 • 2

توفیق بانک مهر ایران برای پایین نگاه داشتن مطالبات معوق

مطالبات معوق بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تا پایان مهر ماه سال جاری همچنان زیر یک درصد است.

 • 4

افزایش سقف مبلغ کارت به کارت از درگاه‌های غیرحضوری بانک مهر ایران

انتقال وجه کارت به کارت از درگاه‌های بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از مبلغ ۳۰ میلیون ریال به ۶۰ میلیون ریال افزایش یافت.

 • 5

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد رسید

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۳۸۳۵ واحدی معادل ۱.۰۶ درصد به رقم یک میلیون و ۲۸۸ هزار و ۱۸۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۵۵ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۱۲۴ واحد رسید.

 • 1

۱۳۸۰۰میلیارد ریال تسهیلات پرداختی بانک توسعه تعاون در استان تهران

معاون برنامه‌ریزی و فناوری اطلاعات بانک توسعه تعاون به ۱۳۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پرداختی این بانک در استان تهران در نیمه نخست سال جاری اشاره نمود.

 • 6

قدردانی وزیرارتباطات از دکترشیری به جهت مشارکت در پویش ایران همدل

مهندس آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با ارسال لوح سپاس به دکتر شیری مدیرعامل پست بانک از زحمات و تلاشهای مؤثر وی در امر خدمت‌رسانی به محرومین و نیازمندان در پویش ایران همدل قدردانی نمود.

 • 4

عرضه اوراق گواهی سپرده الکترونیکی ۱۸ درصد در بانک تجارت

عرضه اوراق گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام با نرخ سود علی‌الحساب ۱۸ درصد سالانه در شعب بانک تجارت آغاز شد.

 • 3

در خانه موزه گردی کنید!

موزه بانک ملی ایران همیشه و به ویژه در ایام شیوع کرونا و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، به صورت مجازی پذیرای علاقه مندان و گردشگران است.

 • 2

بانک ملی ایران، حامی تولیدکنندگان

بانک ملی ایران با حمایت های بی دریغ خود از تولید نه تنها توانسته واحدهای تازه تاسیس را به ادامه فعالیت تشویق کند، بلکه بسیاری از بنگاه های نیمه تعطیل، تعطیل و یا ورشکسته را نیز به چرخه فعالیت های اقتص

 • 4

برندگان سی و چهارمین دوره قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

اسامی برندگان سی و چهارمین مرحله قرعه کشی جوایز حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 5

استمرار حمایت ویژه از سیل‌زدگان کشور با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن آخرین وضعیت پرداخت سه سطح تسهیلات ارزان قیمت به سیل زدگان فروردین ماه سال گذشته را اعلام کرد.

 • 2

افزایش ۲۶ درصدی سهم فعالیت‌های ارزی بانک کارآفرین در نیمه اول سال

فعالیت ارزی بانک آفرین در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۶ درصد رشد داشته است.

 • 5