پولشویی قولنامه ای!

پولشویی قولنامه ای!

یکی از ریشه‌های اصلی ورود پول‌های کثیف به عرصه اموال غیرمنقول، رواج اسناد قولنامه‌ای در جامعه است. رواجی که یکی از دلایل اصلی آن، اعتبار قولنامه‌ها در نزد محاکم قضایی است.

جمعه 26 مهر 1398 ساعت 8:18

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

رضا محمدی/

یکی از ریشه‌های اصلی ورود پول‌های کثیف به عرصه اموال غیرمنقول، رواج اسناد قولنامه‌ای در جامعه است. رواجی که یکی از دلایل اصلی آن، اعتبار قولنامه‌ها در نزد محاکم قضایی است.یکی از مهم‌ترین تهدیدات علیه امنیت اقتصادی هر کشوری، پولشویی است. پولشویی فعالیتی است که به عواید و درآمدهای ناشی از اعمال خلاف قانون مشروعیت می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر پول‎های کثیف ناشی از اعمال خلاف به پول‎های به‎ظاهر تمیز تبدیل‌شده و وارد چرخه اقتصادی می‌شوند.

ضعف قانون ثبت، زمینه قانونی پولشویی در ایران

زمینه‌ها و روند انجام پولشویی در هر جامعه‌ای متفاوت است؛ در برخی جوامع از طریق مافیاها مانند مافیای مواد مخدر صورت می‌گیرد. از سوی دیگر روش‌های مختلفی نیز برای پولشویی در دنیای امروز رواج دارد. عده‌ای با خرد کردن پول‌های کلان به مقادیر کوچک‌تر اقدام به ذخیره آن در بانک‌ها می‌کنند؛ عده‌ای دیگر در بنگاه‌های تولید و تجاری قانونی، بورس، بازار طلا و جواهر و مانند این‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. در ایران اما برخلاف روش‌های رایج دنیا که روندهای پولشویی با دور زدن قانون صورت می‌گیرد، افراد سودجو می‌توانند با استفاده از خلأهای قانونی و با سرمایه‌گذاری در بازار بی‌سروسامان املاک غیرمنقول پولشویی کنند.

خلأ قانونی ذکر شده مربوط به حوزه ثبت املاک است. روندهای استاندارد رایج در دنیا، خریدوفروش املاک اعم از زمین و مسکن را با پیمودن تشریفات رسمی ازجمله ثبت رسمی معامله و صدور سند رسمی برای انتقال مالکیت ممکن می‌سازد. درواقع حاکمیت تنها مالکیت دارندگان سند رسمی را به رسمیت می‌شناسد. مثلاً در فرانسه تنها نوشتن قرارداد بین طرفین معامله کافی نیست و باید معامله در نزد حاکمیت به ثبت رسمی برسد و مالک جدید باید سند رسمی دریافت کند. در آلمان نیز حتی نوشتن قرارداد لازم نبوده و تنها ثبت رسمی معامله شرط انتقال مالکیت محسوب می‌شود.

اعتبار قولنامه، مانع نظارت حاکمیت

مزیت مهم گلوگاه کردن ثبت رسمی برای انتقال مالکیت، فراهم کردن امکان نظارت حاکمیت بر نقل و انتقالات انجام‌شده در حوزه املاک غیرمنقول مانند زمین و مسکن است. امکانی که مانع ورود پول‌های کثیف در چرخه اقتصادی از طریق تطهیر در معاملات اموال غیرمنقول می‌شود.

این مزیت مهم برای گلوگاه کردن ثبت رسمی در به رسمیت شناختن مالکیت در حالی است که در کشور ما چنین گلوگاهی وجود ندارد و افراد می‌توانند با نوشتن یک سند کاغذی بین خودشان با عنوان قولنامه، خریدوفروش کرده و مالکیت املاک را بدون اطلاع حاکمیت منتقل نمایند. این روند به پولشویان اجازه می‌دهد برای دور نگه داشتن سرمایه خود از دید حاکمیت، آن را وارد عرصه معاملات زمین و مسکن کنند و پس از چند دست معامله بتوانند منشأ پول‌های کثیف خود را تغییر داده و آن‌ها را تطهیر نمایند. درواقع این مدل از پولشویی درنتیجه اعتباربخشی به اسناد قولنامه‌ای و تضعیف اسناد رسمی است.

در همین راستا، دکتر رحیم پیلوار، حقوقدان و عضو هیئت دانشگاه تهران معتقد است: «افراد پول‏های حاصل از جرم خود را به خرید زمین اختصاص می‏دهند و پول‌های آلوده را وارد چرخه خریدوفروش املاک می‏‌کنند. حسن وارد کردن پول‏های آلوده به حوزه اراضی و املاک این است که نخست یک معامله درظاهر می‏تواند درست انجام شود، دوم با همین اسناد عادی می‏توانند ملک را به افراد دیگری که دوست دارند بفروشند یا اینکه ظاهراً ملک به اسم کسی است ولی با سند عادی، مالک خودشان هستند. این تعارض هم درنتیجه اعتبار شایسته ندادن به سند رسمی در کشور است».

از سوی دیگر، ذبیح‌الله خدائیان، رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور نیز گفت: «متأسفانه یکی از علل پولشویی در جامعه، اسناد عادی (قولنامه‌ای) است. افرادی هستند که از راه نامشروع مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و ارز میلیاردها تومان بدست آورده‌اند. این افراد برای اینکه این پول‌ها را وارد چرخه اقتصادی کنند، املاکی را با اسناد عادی خریداری کرده و چند دست این‌ها را خریدوفروش می‌کنند و درنهایت هم آن پول را وارد چرخه اقتصادی می‌کنند. اگر اسناد عادی نباشد راه این‌ها بسته می‌شود».

سند رسمی، تنها راه نجات از ورود پول‌های کثیف به بازار زمین و مسکن

اقدام به پولشویی از طریق اسناد قولنامه‌ای در حالی است که این اسناد در نزد دادگاه‌ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و حتی بسیاری از دادگاه‌ها با استناد به اسناد قولنامه‌ای، اسناد رسمی صادرشده از سوی سازمان ثبت‌اسناد و املاک به‌عنوان یک‌نهاد حاکمیتی را ابطال می‌کند. این صدور و ابطال سند رسمی از سوی نهادهای ذکرشده در حالی است که هر دو این نهادها ذیل قوه قضائیه هستند. درواقع این تعارض در قوه قضائیه بر سر اعتبار اسناد قولنامه‌ای است که سبب بسیاری از معضلات مانند پولشویی شده است. در همین راستا آیت‌الله رئیسی در پاسخ به انتقادات از نقش قولنامه در فسادهایی چون زمین‌خواری و پولشویی با پذیرش تبعات اعتبار اسناد قولنامه‌ای، گفت: «من معتقدم که تنها راه نجات از این وضعیت، سند رسمی است و تلاش می‌کنم این مسئله را در سخنرانی‌های خود مطرح و تبیین کنم».

بنا بر اظهارات صاحبنظران، ریشه ورود پول‌های کثیف به عرصه اموال غیرمنقول، رواج قولنامه‌ در جامعه است. رواجی که یکی از دلایل اصلی آن، اعتبار قولنامه‌ها در نزد محاکم قضایی است. ازاین‌رو به نظر می‌رسد که توپ در زمین دستگاه قضایی است و حالا باید دید چه زمانی قوه قضائیه برای حل این معضل از طریق بی‌اعتباری اسناد قولنامه‌ای اقدام خواهد کرد؟

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

با گران‌ترین شماره موبایل جهان آشنا شوید

گران‌ترین خط شماره تلفن همراه در جهان به مبلغ 2.75 میلیون دلار توسط یک تاجر قطری خریداری شد.

 • 3

حمایت بانک توسعه تعاون از زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی

به‌منظور کمک‌رسانی به هموطنان زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی همزمان با برودت وسردی هوا بانک توسعه تعاون با همکاری اداره کل تعاون،کار و رفاه این استان اقدام به خریداری دوهزار دستگاه هیترو توزیع آن کرد.

 • 6

سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق افزایش می‌یابد

مدیرعامل بانک مسکن از افزایش سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق حق تقدم در صورت موافقت بانک مرکزی خبر داد.

 • 5

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ آبان ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ به ۴ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان رسید.

 • 5

قیمت دلار به ۱۱۷۰۰ تومان رسید/هر یورو: ۱۲۹۰۰ تومان

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا، امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۷۰۰ تومان برای فروش و ۱۱۵۰۰ تومان برای خرید رسید.

 • 6

قیمت دلار به ۱۱۷۰۰ تومان رسید/هر یورو: ۱۲۹۰۰ تومان

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا، امروز شنبه ۲۵ آبان ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۷۰۰ تومان برای فروش و ۱۱۵۰۰ تومان برای خرید رسید.

 • 6

فعالسازی رمز دوم کارت از طریق اینترنت بانک سینا هم فراهم شد

به منظور سهولت و تسریع در دسترسی مشتریان، امکان فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف کارت از طریق اینترنت بانک سینا نیز فراهم شد.

 • 6

نرخ دلار به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید

بهای دلار در صرافی‌های بانکی امروز (شنبه) با رشد ۳۰۰ تومانی قیمت نسبت به روز پنجشنبه، به ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

 • 3

کاهش ۲۰۸ درصدی شاخص بورس

معاملات تالار شیشه‌ای روز جاری با کاهش بیش از ۲۰۰ واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به ۳۰۶ هزار و ۸۸۵ واحد به پایان رسید.

 • 4

احیای ثبات اقتصادی زیر سایه فشار حداکثری

معاون پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در تازه‌ترین شماره نشریه تازه‌های اقتصاد در یادداشتی درباره ثبات اقتصادی نوشته است: سال ۱۳۹۸، سال احیای ثبات اقتصاد ایران پس از نوسانات اقتصادی سال ۹۷ است.

 • 5

تلاش مدیران بانک ملی برای بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید

حمایت از واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال و تلاش برای بازگشت این واحدها به چرخه تولید همواره یکی از دغدغه های مهم مدیران بانک ملی بوده و در این راستا عزم جدی برای رفع مشکلات تولیدکنندگان شکل گرفته است.

 • 3

تلاش مدیران بانک ملی برای بازگشت واحدهای راکد به چرخه تولید

حمایت از واحدهای تولیدی راکد و غیرفعال و تلاش برای بازگشت این واحدها به چرخه تولید همواره یکی از دغدغه های مهم مدیران بانک ملی بوده و در این راستا عزم جدی برای رفع مشکلات تولیدکنندگان شکل گرفته است.

 • 4

ترامپ صورت‌حساب ۸ میلیارد دلاری برای ژاپن فرستاد

یک رسانه آمریکایی می‌گوید رئیس‌جمهوری این کشور از توکیو خواسته سهم سالانه خود از پرداخت هزینه نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن را به ۸ میلیارد دلار افزایش دهد.

 • 5

ترامپ صورت‌حساب ۸ میلیارد دلاری برای ژاپن فرستاد

یک رسانه آمریکایی می‌گوید رئیس‌جمهوری این کشور از توکیو خواسته سهم سالانه خود از پرداخت هزینه نظامیان آمریکایی مستقر در ژاپن را به ۸ میلیارد دلار افزایش دهد.

 • 6

قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه

مراسم قرعه کشی جشنواره ۱۳۹۸ باشگاه مشتریان بانک سپه در بیست و هشتم آبان ماه برگزار می شود.

 • 5

معامله ۲۵۲ تن فرآورده نفتی در بورس انرژی

در هفته منتهی به ۲۲ آبان ماه ۹۸ در بورس انرژی بیش از ۲۵۲ تن انواع فرآورده نفتی به مقاصد صادراتی معامله شد که ارزش آن به ۱۳ هزار و ۶۸۹ میلیارد و ۶۲۷ میلیون و ۵۷۶ هزار و ۸۹۲ ریال رسید.

 • 5

حرکت آرام تالار شیشه‌ای

آمارهای رسمی منتشر شده از سوی بورس اوراق بهاردار تهران حاکی از آن است که رشد معاملات بورس در هفته سوم آبان ماه سال جاری، ادامه یافته است.

 • 5

پرداخت ۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه بانک ملی ایران به سیل زدگان

بانک ملی ایران از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه بیش از ۲۰ هزار فقره وام قرض الحسنه به منظور حمایت از هموطنان سیل زده پرداخت کرده است.

 • 5