پولشویی قولنامه ای!

پولشویی قولنامه ای!

یکی از ریشه‌های اصلی ورود پول‌های کثیف به عرصه اموال غیرمنقول، رواج اسناد قولنامه‌ای در جامعه است. رواجی که یکی از دلایل اصلی آن، اعتبار قولنامه‌ها در نزد محاکم قضایی است.

جمعه 26 مهر 1398 ساعت 8:18

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

رضا محمدی/

یکی از ریشه‌های اصلی ورود پول‌های کثیف به عرصه اموال غیرمنقول، رواج اسناد قولنامه‌ای در جامعه است. رواجی که یکی از دلایل اصلی آن، اعتبار قولنامه‌ها در نزد محاکم قضایی است.یکی از مهم‌ترین تهدیدات علیه امنیت اقتصادی هر کشوری، پولشویی است. پولشویی فعالیتی است که به عواید و درآمدهای ناشی از اعمال خلاف قانون مشروعیت می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر پول‎های کثیف ناشی از اعمال خلاف به پول‎های به‎ظاهر تمیز تبدیل‌شده و وارد چرخه اقتصادی می‌شوند.

ضعف قانون ثبت، زمینه قانونی پولشویی در ایران

زمینه‌ها و روند انجام پولشویی در هر جامعه‌ای متفاوت است؛ در برخی جوامع از طریق مافیاها مانند مافیای مواد مخدر صورت می‌گیرد. از سوی دیگر روش‌های مختلفی نیز برای پولشویی در دنیای امروز رواج دارد. عده‌ای با خرد کردن پول‌های کلان به مقادیر کوچک‌تر اقدام به ذخیره آن در بانک‌ها می‌کنند؛ عده‌ای دیگر در بنگاه‌های تولید و تجاری قانونی، بورس، بازار طلا و جواهر و مانند این‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند. در ایران اما برخلاف روش‌های رایج دنیا که روندهای پولشویی با دور زدن قانون صورت می‌گیرد، افراد سودجو می‌توانند با استفاده از خلأهای قانونی و با سرمایه‌گذاری در بازار بی‌سروسامان املاک غیرمنقول پولشویی کنند.

خلأ قانونی ذکر شده مربوط به حوزه ثبت املاک است. روندهای استاندارد رایج در دنیا، خریدوفروش املاک اعم از زمین و مسکن را با پیمودن تشریفات رسمی ازجمله ثبت رسمی معامله و صدور سند رسمی برای انتقال مالکیت ممکن می‌سازد. درواقع حاکمیت تنها مالکیت دارندگان سند رسمی را به رسمیت می‌شناسد. مثلاً در فرانسه تنها نوشتن قرارداد بین طرفین معامله کافی نیست و باید معامله در نزد حاکمیت به ثبت رسمی برسد و مالک جدید باید سند رسمی دریافت کند. در آلمان نیز حتی نوشتن قرارداد لازم نبوده و تنها ثبت رسمی معامله شرط انتقال مالکیت محسوب می‌شود.

اعتبار قولنامه، مانع نظارت حاکمیت

مزیت مهم گلوگاه کردن ثبت رسمی برای انتقال مالکیت، فراهم کردن امکان نظارت حاکمیت بر نقل و انتقالات انجام‌شده در حوزه املاک غیرمنقول مانند زمین و مسکن است. امکانی که مانع ورود پول‌های کثیف در چرخه اقتصادی از طریق تطهیر در معاملات اموال غیرمنقول می‌شود.

این مزیت مهم برای گلوگاه کردن ثبت رسمی در به رسمیت شناختن مالکیت در حالی است که در کشور ما چنین گلوگاهی وجود ندارد و افراد می‌توانند با نوشتن یک سند کاغذی بین خودشان با عنوان قولنامه، خریدوفروش کرده و مالکیت املاک را بدون اطلاع حاکمیت منتقل نمایند. این روند به پولشویان اجازه می‌دهد برای دور نگه داشتن سرمایه خود از دید حاکمیت، آن را وارد عرصه معاملات زمین و مسکن کنند و پس از چند دست معامله بتوانند منشأ پول‌های کثیف خود را تغییر داده و آن‌ها را تطهیر نمایند. درواقع این مدل از پولشویی درنتیجه اعتباربخشی به اسناد قولنامه‌ای و تضعیف اسناد رسمی است.

در همین راستا، دکتر رحیم پیلوار، حقوقدان و عضو هیئت دانشگاه تهران معتقد است: «افراد پول‏های حاصل از جرم خود را به خرید زمین اختصاص می‏دهند و پول‌های آلوده را وارد چرخه خریدوفروش املاک می‏‌کنند. حسن وارد کردن پول‏های آلوده به حوزه اراضی و املاک این است که نخست یک معامله درظاهر می‏تواند درست انجام شود، دوم با همین اسناد عادی می‏توانند ملک را به افراد دیگری که دوست دارند بفروشند یا اینکه ظاهراً ملک به اسم کسی است ولی با سند عادی، مالک خودشان هستند. این تعارض هم درنتیجه اعتبار شایسته ندادن به سند رسمی در کشور است».

از سوی دیگر، ذبیح‌الله خدائیان، رئیس سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور نیز گفت: «متأسفانه یکی از علل پولشویی در جامعه، اسناد عادی (قولنامه‌ای) است. افرادی هستند که از راه نامشروع مانند قاچاق مواد مخدر، قاچاق کالا و ارز میلیاردها تومان بدست آورده‌اند. این افراد برای اینکه این پول‌ها را وارد چرخه اقتصادی کنند، املاکی را با اسناد عادی خریداری کرده و چند دست این‌ها را خریدوفروش می‌کنند و درنهایت هم آن پول را وارد چرخه اقتصادی می‌کنند. اگر اسناد عادی نباشد راه این‌ها بسته می‌شود».

سند رسمی، تنها راه نجات از ورود پول‌های کثیف به بازار زمین و مسکن

اقدام به پولشویی از طریق اسناد قولنامه‌ای در حالی است که این اسناد در نزد دادگاه‌ها از اعتبار بالایی برخوردار هستند و حتی بسیاری از دادگاه‌ها با استناد به اسناد قولنامه‌ای، اسناد رسمی صادرشده از سوی سازمان ثبت‌اسناد و املاک به‌عنوان یک‌نهاد حاکمیتی را ابطال می‌کند. این صدور و ابطال سند رسمی از سوی نهادهای ذکرشده در حالی است که هر دو این نهادها ذیل قوه قضائیه هستند. درواقع این تعارض در قوه قضائیه بر سر اعتبار اسناد قولنامه‌ای است که سبب بسیاری از معضلات مانند پولشویی شده است. در همین راستا آیت‌الله رئیسی در پاسخ به انتقادات از نقش قولنامه در فسادهایی چون زمین‌خواری و پولشویی با پذیرش تبعات اعتبار اسناد قولنامه‌ای، گفت: «من معتقدم که تنها راه نجات از این وضعیت، سند رسمی است و تلاش می‌کنم این مسئله را در سخنرانی‌های خود مطرح و تبیین کنم».

بنا بر اظهارات صاحبنظران، ریشه ورود پول‌های کثیف به عرصه اموال غیرمنقول، رواج قولنامه‌ در جامعه است. رواجی که یکی از دلایل اصلی آن، اعتبار قولنامه‌ها در نزد محاکم قضایی است. ازاین‌رو به نظر می‌رسد که توپ در زمین دستگاه قضایی است و حالا باید دید چه زمانی قوه قضائیه برای حل این معضل از طریق بی‌اعتباری اسناد قولنامه‌ای اقدام خواهد کرد؟

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

کارمزدهای جدید برخی خدمات بانک رفاه کارگران اعلام شد

بانک رفاه کارگران بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی، کارمزد های جدید برخی خدمات بانکی را اعلام کرد.

 • 16

خدمات جدید بانک رفاه کارگران در دوران کرونا اعلام شد

بانک رفاه کارگران به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و تمرکز بر ارائه هر چه بیشتر خدمات غیر حضوری و الکترونیکی به مشتریان، خدمات جدید خود را اعلام کرد.

 • 12

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت روز جهانی معلولان

اسماعیل لله گانی مدیر عامل بانک رفاه کارگران با صدور پیامی فرا رسیدن ۱۳ آذر ماه، روز جهانی معلولان را تبریک گفت.

 • 11

خدمت جدید بانک رفاه کارگران برای رفاه و سلامتی مشتریان

آیا می‌دانید با همراه بانک یا همان موبایل بانک رفاه کارگران می‌توانید بانک را در دستان بگیرید و با خیالی راحت هم کارهای بانکی‌تان را انجام دهید و هم به سلامتی خود، خانواده و مردم ایران کمک کنید.

 • 11

جزئیات بیمه کرونا برای اصناف متضرر از تعطیلی

رییس کل بیمه مرکزی گفت: صاحبان مشاغل و اصناف می‌توانند کسب و کارهای خود را در مقابل تعطیلی‌های کرونایی، بیمه کنند.

 • 13

نوبخت: در بودجه ۱۴۰۰ هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نکرده‌ایم

معاون رئیس‌جمهور درباره کسری بودجه گفت: آنچه درباره کسری بودجه نگران کننده است، استقراض از بانک مرکزی است اما در بودجه ارائه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم.

 • 10

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 168

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 173

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 150

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 164

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 49

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 48

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 43

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 28

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 42

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 32

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 39

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 20

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 31

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 32