وحشت بزرگ در اقتصاد جهان

وحشت بزرگ در اقتصاد جهان

محمد ال ارین گاردین در ابتدای سال جدید میلادی هستیم و بررسی آنچه در ماه‌های اخیر در بازارهای مختلف رخ داده می‌تواند به ما کمک کند وضعیت بازارها در سال ۲۰۲۰ را پیش‌بینی کنیم. سال ۲۰۱۹ در حالی پایان یافت که جو بازارها نسبتا مثبت بود. به‌ویژه در مقایسه با پایان سال ۲۰۱۸ شرایط اقتصاد جهان بهتر به نظر می‌رسد. در حال حاضر این امیدواری وجود دارد که در سال جدید نرخ رشد اقتصاد جهان بالاتر از سال قبل باشد، تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا کاهش یابد و بانک‌های مرکزی سیاست‌های حمایتی پولی را حفظ کنند تا نقدینگی کافی در اختیار متقاضیان و اقتصاد قرار داشته باشد. از سوی دیگر، نوسان و بی‌ثباتی در بازارهای مالی کاهش یافته و انتظارهای منطقی درباره بازده قابل‌ملاحظه سرمایه‌گذاری در بازارهای گوناگون وجود دارد.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 18:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

وحشت بزرگ در اقتصاد جهان

بسیار وسوسه‌کننده است که اکنون ریسک بالا بپذیریم اما این کار به معنای نادیده گرفتن یک عنصر کلیدی در چشم‌اندازه آینده است. واقعیت این است که آینده کوتاه‌مدت نسبتا مشخص است، اما در بلندمدت برای مثال در ۵ سال آینده چنین نیست و ابهام‌های گوناگون و نگران‌کننده‌ای وجود دارد. بسیاری از کشورها با مشکلات ساختاری مواجه هستند و این مشکلات تبعات فراگیر و سیستماتیک برای بازارها و اقتصاد جهان خواهد داشت. برای مثال در ۵ سال آینده اتحادیه اروپا رابطه سیاسی و اقتصادی جدید با بریتانیا خواهد داشت و همزمان باید با یک مشکل دیگر یعنی رشد غیریکنواخت اقتصادی اعضا که اثرات زیانبار سیاسی و اجتماعی دارد مقابله کند. اتحادیه اروپا باید با اثرات دوران طولانی نرخ‌های منفی بهره به نوعی کنار بیاید و برنامه‌هایی برای تقویت ساختارهای مالی و اقتصادی خود اجرا کند. مادام که ساختار منطقه یورو کامل نیست، ریسک بی‌ثباتی باقی خواهد ماند.

از سوی دیگر در سال‌های پیش رو ایالات متحده که وضعیت اقتصادی بهتری نسبت به دیگر کشورهای توسعه یافته داشته باید درباره یک موضوع مهم تصمیم بگیرد و آن اینکه آیا همچنان می‌خواهد از تعامل و همکاری با دیگر کشورها بکاهد یا نه. روند یکجانبه‌گرایی آمریکا با جایگاه تاریخی این کشور یعنی قرار داشتن در مرکز اقتصاد جهان در تضاد قرار دارد.

روند توسعه چین را در نظر بگیرید. با توجه به اینکه اقتصاد جهان بیشتر یک مانع بوده تا عامل حمایت‌کننده، چین احتمالا با ریسکی مهم یعنی داشتن نقشی بیش از حد بزرگ در اقتصاد جهان مواجه خواهد شد. در این کشور اتکای شدید به تدابیر کوتاه‌مدت حمایتی با برنامه‌های بلندمدت اصلاحی که چین به آن نیاز دارد سازگار نیست. همچنین این سیاست‌های حمایتی سبب می‌شود جاه‌طلبی‌های ژئوپلیتیک و تعهدات اقتصادی و مالی منطقه‌ای چین از جمله پروژه عظیم جاده ابریشم قرن ۲۱ هزینه بالاتری داشته باشد و مهم‌ترین موضوع این است که در ۵ سال آینده چین و آمریکا که دو اقتصاد بزرگ جهان هستند، باید همزمان با حفظ منافع خود، از رویارویی واقعی جلوگیری کنند و روابط چین و آمریکا چشم‌انداز اقتصادی، سیاسی، مالی و اجتماعی دیگر کشورها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ابهام‌های اقتصادی و ژئوپلیتیک کنونی بر شدت ابهام‌های حاصل از تغییرات آب و هوایی، توسعه فناوری‌ها و تحولات جمعیتی می‌افزاید و پرسش‌هایی درباره استحکام اقتصاد جهان مطرح می‌کند. این میزان ابهام طی چند دهه اخیر بی‌سابقه بوده است. در سال‌های گذشته ثبات حاصل از پایبندی کشورها به نظم قانون محور جهانی به شدت تضعیف شده است. همچنین توانایی بانک‌های مرکزی برای مقابله با بی‌ثباتی کاهش یافته است. اگر این روندها مدیریت نشود زمینه برای افزایش بی‌ثباتی‌های سیاسی و اجتماعی فراهم خواهد شد و ممکن است روند جهانی شدن معکوس شود.

اگر یک چیز وجود داشته باشد که نه اقتصاد جهان و نه بازارهای مالی آمادگی آن را ندارند، آن چیز اختلال بلندمدت و رو به رشد در روابط اقتصادی و مالی بین‌المللی است. اگر چنین پارادایم جدیدی شکل بگیرد، تنش‌های تجاری و ارزی کنونی شدت پیدا می‌کند و اثرات آن بر امنیت ملی کشورها مشاهده خواهد شد. می‌توان از این روند جلوگیری کرد. سال جدید سیاست گذاران می‌توانند با اتخاذ سیاست‌های مناسب ترتیبی دهند که چشم‌انداز مثبت کوتاه‌مدت به چشم‌انداز میان‌مدت تبدیل شود. نگرانی‌ها درباره بروز رکود در اقتصاد جهان کاهش یافته، سیاست‌های پولی کاملا انبساطی است و تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا به تدریج کاهش خواهد یافت. اما این شرایط مناسب برای همیشه ادامه پیدا نخواهد کرد. متاسفانه احتمال اتخاذ سیاست‌هایی که سبب بهبود چشم‌انداز میان‌مدت اقتصاد جهان شود کم است. امسال سال انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکاست و آلمان، ایتالیا و اسپانیا درگیر تحولات دشوار سیاسی هستند. اتحادیه اروپا درگیر برنامه جدایی انگلستان و دیگر تنش‌های سیاسی است و دولت چین تلاش می‌کند کاهش نرخ رشد اقتصاد و ناآرامی‌های سیاسی در هنگ‌کنگ را مدیریت کند.

یک نگرانی بزرگ که عده بسیار کمی به آن توجه کرده‌اند این است که در ۵ سال آینده شرایط اقتصاد جهان و بازارها به وضعیتی نزدیک به بحران خواهد رسید و آنگاه سیستم‌های سیاسی ملی، منطقه‌ای و جهانی واکنش مناسب به آن نشان خواهند داد. خوشبختانه ما اکنون در دورانی هستیم که می‌توانیم با اتخاذ سیاست‌های مناسب از تبدیل به واقعیت شدن سناریوهای پرریسک جلوگیری کنیم. بیایید امیدوار باشیم من اشتباه کرده باشم. درباره فلج سیاسی کنونی می‌توان گفت مادام که زمان باقی است احتمال آنکه سیاست‌گذاران به توصیه سال ۲۰۱۷ کریستین لاگارد، رئیس پیشین صندوق بین‌المللی پول عمل کنند وجود دارد. او گفته بود: «زمان تعمیر پشت بام وقتی است که خورشید در حال تابیدن است.»

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 368

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 119

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 123

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 109

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 151

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 148

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 139

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 118

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 124

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 133

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 129

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 110

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 140

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 162

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 117

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 153

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 132

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 145

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 111

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 143