واگذارکردن تعیین دستمزد به کارفرما،ظلم به طبقه کم‌درآمد جامعه است/صدهزارتومان حق‌مسکن برای کارگران به لطیفه شبیه است

واگذارکردن تعیین دستمزد به کارفرما،ظلم به طبقه کم‌درآمد جامعه است/صدهزارتومان حق‌مسکن برای کارگران به لطیفه شبیه است

میثم موسایی گفت: تا زمانی که تولید و اقتصاد اولویت اول کشور نباشد و به اندازه مورد نیاز محصولات تولید نشود، دستمزد کارگر در بدترین و کمترین میزان تعیین می شود.

یکشنبه 24 شهریور 1398 ساعت 20:28

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

میثم موسایی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در گفتوگو با قدس آنلاین در واکنش به ایده مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی مبنی بر توافق بین کارگر و کارفرما در تعیین دستمزد گفت: در شرایطی که کشور از بیکاری گسترده رنج میبرد و کارگران مجبور به پذیرش هر نوع کاری هستند، واگذار کردن تعیین دستمزد و حقوق به کارفرما ظلم آشکاری به طبقه کم درآمد و زحمت کش جامعه به شمار میرود. در شرایطی که دستمزد کارگر بر مبنای توافق طرفین تعیین شود قطعا شاهد دو وضعیت خواهیم بود، یا کارگر دستمزد پایین را میپذیرد یا نمیپذیرد، در این شرایط خبری از چانه زنی برای افزایش دستمزد یا تغییر شرایط دریافت وجود ندارد؛ به این معنا که در جوامعی با نرخ بیکاری بالا چون ایران چانه زنی بر سر تعیین دستمزد معنایی ندارد از این رو کارگر در صورت قبول کردن شرایط کارفرما به راحتی کنار گذاشته میشود، چرا که کارگران بیکار دیگری حاضر به پذیرش شرایط سخت هستند.

وی  دراین باره افزود: بیتردید تصویب چنین قانونی به استثمار بیشتر کارگر منجر خواهد شد و کارگر به طور طبیعی قدرت تطابق درآمد با نیازهای خود و خانواده‌اش را از دست می‌دهد، روالی که سالهاست زندگی بسیاری از کارگران را تحت تاثیر قرار داده و آنها را از خط صفر معیشتی نیز گذرانیده است. ماحصل تدابیری از این دست تعیین دستمزد توسط کارفرما و اجحاف علنی در حق کارگر است چرا که در جامعه ای با بیکاری گسترده دستمزدها در حداقل معیشت تعیین می‌شود و حتی می‌تواند زیر خط فقر باشد.

استاد اقتصاد اظهار داشت: تا زمانی که تولید و اقتصاد اولویت اول کشور نباشد و به اندازه مورد نیاز محصولات تولید نشود، دستمزد کارگر در بدترین و کمترین میزان تعیین می‌شود. زیر خط فقر بودن امروز کارگران نتیجه مشکلات مختلف اقتصادی، عدم تولید، ورشکستگی بانکها و سیاست‌های غلط مالی و پولی دولت و کسری بودجه است که دست کارفرما برای استثمار کارگر باز می گذارد. در واقع استثمار کارگر تنها از ناحیه کارفرما صورت نمی گیرد بلکه نتیجه نامتعادل بودن وضعیت اقتصاد کشور است.

میثم موسایی استاد دانشگاه گفت: ازسوی دیگر باید گفت عدم تعادل در اقتصاد و تولید تنها به ضرر کارگر نیست بلکه کارفرما نیز از شرایط ایجاد شده ضرر می‌بیند. در حالی که تعادل اقتصادی منجر به منفعت بری کارفرما و دریافت دستمزدی متعادل برای کارگر خواهد شد.  رکود اقتصادی و عدم رونق در اقتصاد کشور و عدم ایجاد ارزش افزوده در تولید مانع از باز بودن دست کارفرما برای افزایش حقوق کارگران می‌شود. در شرایط کنونی دولت تنها به عنوان یک میانجی بین کارگر و کارفرما می‌تواند نقش تعادلی ایفا کند چرا که حل مشکلات کارگران و کارفرمایان تنها منوط به وضع قوانین جدید یا چانه زنی بیشتر بین کارگر و کارفرما نیست. تا زمانی که فضای کسب و کار در شرایط بحرانی قرار دارد و تولید روزهای خوبی را پشت سرنمی‌گذارد و هزینه دستگاه‌های دولتی بسیار بالا و زائد است، تا زمانی که سیاست‌های پولی از سیاست‌های مالی مستقل نشده و بانک مرکزی به اهمیت اولین وظیفه خود یعنی حفظ ارزش پول ملی اهتمامی ندارد. ماجرای ظلم به کارگران و عدم تأمین مایجتاج زندگی و رفاه معیشتی آنها در گیر و دار چالشهای مختلفی قرار دارد. محصول چنین ساختاری که ناشی از سیاست، تصمیم گیری و تصمیم سازیهای غلط است. فقر بیشتر و بیکاری گسترده‌تر است.

وی با بیان اینکه صد هزار تومان حق مسکن بیشتر به لطیفه یا سخره کردن حقوق بگیران شبیه است گفت: آنچه تا کنون به عنوان حق مسکن یا حق اولاد در حقوق کارگران و کارمندان لحاظ شده را شاید بیشتر به لطیفه‌ای شبیه دانست یا سخره کردن قشر حقوق بگیری که زیر خط فقر زندگی می‌کنند. پرداخت صد هزار تومان حق مسکن یا حق اولاد و همسر، یادگارهای اواخر قرن نوزدهم است، هر چند این مبالغ نه به مسکن دار شدن یا اجاره یک اتاق در سراسر ایران به یک کارگر یا کارمند کمک نمی‌کند اما دستاویز خوبی برای پر کردن وقت کسانی است که به جای استفاده بهینه از وقت خود با تقسیم بندی فیش حقوقی به حق مسکن  و اولاد و ....به نوعی بازی و سرگرمی برای گذران وقت خود دارند.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 18

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 18

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 18

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 19

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 19

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 30

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 32

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 66

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 81

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 62

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 48

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 69

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 42

۳۳ رئیس شعبه بانک سپه جزء برترین های بانکی

در یازدهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور از ۳۳ نفر از روسای شعب بانک سپه تقدیر شد.

 • 54

نحوه محاسبه حقوق گمرکی کالاها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

نمایندگان مجلس با ارجاع بند الحاقی مربوط به نحوه محاسبه حقوق ورودی کالاها به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه به منظور اصلاح موافقت کردند.

 • 27

ادغام سه بانک اسلامی دولتی در اندونزی

با تکمیل فرآیندهای مربوطه، بانک سیاریا اندونزی به بزرگترین بانک اسلامی این کشور تبدیل خواهد شد ادغام سه بانک اسلامی دولتی در اندونزی با امضای توافقنامه ادغام مشروط در هفته‌های گذشته آغاز شده است.

 • 24

مشارکت بانک رفاه کارگران در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران

بانک رفاه کارگران در راستای ایفای نقش فعالانه در حوزه مسئولیت اجتماعی، در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران مشارکت کرد.

 • 16

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام بانک رفاه

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام در شعب بانک رفاه کارگران آغاز شد.

 • 14

بازدید مدیرعامل پست بانک از بیست ویکمین نمایشگاه تلکام

مدیرعامل پست بانک ایران به همراه طهمورث الیاسی بختیاری و فرهاد بهمنی اعضای هیات مدیره، ازبیست و یکمین نمایشگاه بین المللی تلکام بازدید کرد.

 • 20

پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی خبر داد.

 • 19