همه هیجان‌های نجومی در سال ۲۰۱۸

همه هیجان‌های نجومی در سال ۲۰۱۸

برنامه های اسپیس ایکس برای پرتاب موشک، تلاش های هند، چین و شرکت های خصوصی برای پرتاب فرودگر در ماه، بارش های شهابی، پدیده ابر ماه، ماه آبی، خسوف و کسوف، از جمله رویدادهای فضایی و نجومی در سال ۲۰۱۸هستند.

یکشنبه 15 بهمن 1396 ساعت 16:38

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، در تقویم سال جدید میلادی، مانند هر سال شاهد رویداهای نجومی و فضایی متعددی هستیم.

5645b724c461888c668b45b2

ژانویه

اول ژانویه (11 دی): آغاز سال 2018 میلادی با پدیده ابر ماه (supermoon) همراه است.

سوم ژانویه (13 دی): بارش شهابی ربعی یا کوادرانت (Quadrantids meteor shower) از عصر این روز آغاز شده و تا روز بعد ادامه خواهد داشت.

سی و یکم ژانویه (11 بهمن): خسوف یا ماه گرفتگی کامل (total lunar eclipse) در آمریکای شمالی پیش از غروب خورشید قابل رویت خواهد بود.

در این تاریخ همچنین شاهد دومین ابر ماه خواهیم بود که به نام ماه آبی (blue moon) شناخته می شود. منظور از ماه آبی، دومین قرص کامل قمر زمین در طول یک ماه است. این پدیده تقریبا هر 30 ماه یکبار رخ می دهد.

مارس

بیستم مارس (29 اسفند): اعتدال بهاری،(vernal equinox) ، نخستین روز از فصل بهار در نیمکره شمالی و اعتدال پاییزی (autumnal equinox)، نخستین روز از پاییز در نیمکره جنوبی زمین است.

همچنین طبق برنامه ریزی ناسا، فضاپیمای تس (TESS spacecraft) راهی فضا می شود. این تلسکوپ فضایی، جایگزین تلسکوپ فضایی کپلر شده و کهکشان راه شیری را برای یافتن سیارات در مدار ستارگان مختلف، مورد بررسی قرار خواهد داد. تس قادر است وسعت بیشتری از فضا را رصد و علاوه بر بررسی 200 هزار ستاره، دست کم 2 هزار سیاره بالقوه را فهرست بندی کند.

سی و یکم مارس (11 فروردین 97): این تاریخ، آخرین مهلت شرکت در رقابت ایکس پرایز گوگل (Google Lunar X Prize) است. تاکنون شرکت های Florida's Moon Express و India's TeamIndus برنده جایزه 20 میلیون دلاری برای پرتاب فرودگر ماه شده اند.

آوریل

بیست و دوم آوریل (2 اردیبهشت 97): بارش شهابی شلیاقی (Lyrids Meteor Shower)از عصر این روز آغاز شده و تا غروب روز بعد ادامه خواهد داشت.

مه

پنجم مه (15 اردیبهشت 97): ناسا قصد دارد فضاپیمای مریخ InSight را به فضا پرتاب کند. پیش بینی می شود که این فضاپیما در اواخر نوامبر 2018 به مریخ رسیده و مأموریت خود را آغاز کند.

ششم مه (16 اردیبهشت 97): بارش شهابی اتای دلوی (Eta Aquarids Meteor Shower) از عصر این روز آغاز و تا غروب روز بعد ادامه خواهد داشت. نرخ بارش بالاتر از حد متوسط و با نرخ ساعتی سرسویی حدود 60 در اوج بارش است.

ژوئن

یکم ژوئن (11 خرداد 97): آژانس فضایی ژاپن (JAXA) در دسامبر 2014، فضاپیمای Hayabusa-2 را راهی سیارک نزدیک به زمین Ryugu کرد.

این فضاپیما طبق برنامه، در این تاریخ به سیارک رسیده و به مدت 18 ماه آن را مورد بررسی قرار خواهد داد. جمع آوری نمونه از سطح سیارک پیش از بازگشت به زمین در سال 2020، از مهمترین برنامه های فضاپیمای Hayabusa-2 است.

بیست و یکم ژوئن (31 خرداد 97): انقلاب تابستانی(summer solstice) ، نخستین روز از فصل تابستان در نیمکره شمالی و انقلاب زمستانی(winter solstice) ، نخستین روز از فصل زمستان در نیمکره جنوبی زمین است.

ژوئیه

بیست و دوم ژوئیه (31 تیر 97): دومین خسوف یا ماه گرفتگی کامل (total lunar eclipse) در سال 2018 در آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا قابل رویت خواهد بود.

سی ام ژوئیه (8 مرداد 97): بارش شهابی دلتا- دلوی جنوبی (Southern Delta Aquarids Meteor Shower) یک بارش شهابی متوسط با نرخ ساعتی سرسویی حدود 20 در اوج بارش است که عصر این روز آغاز و تا غروب روز بعد ادامه خواهد داشت.

سی و یکم ژوئیه (9 مرداد 97): فضاپیمای پارکر (Parker Solar Probe) ناسا برای بررسی تاج و باد خورشیدی، به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما تا سال 2024 به فاصله 4 میلیون مایلی خورشید رسیده و سطح این ستاره را مورد بررسی قرار می دهد.

اوت

یازدهم اوت (20 مرداد 97): کسوف یا خورشیدگرفتگی جزئی(Partial Solar Eclipse) روی می دهد. در این کسوف، روی تاریک ماه تنها قسمتی از خورشید را می ‌پوشاند. ساکنان بخش هایی زیادی از اروپا و آسیا شاهد این خورشیدگرفتگی جزئی خواهند بود.

دوازدهم اوت (21 مرداد 97): بارش شهابی برساوشی (Perseid Meteor Shower) با نرخ ساعتی سرسویی حدود 60 در اوج بارش، تا غروب روز بعد ادامه خواهد داشت.

هفدهم اوت (26 مرداد 97): فضاپیمای Osiris-rex ناسا در سپتامبر 2016 به فضا پرتاب شد. این فضاپیما بدنبال جمع آوری نمونه از سیارک Bennu و برگرداندن نمونه به زمین است.

سپتامبر

بیست و دوم سپتامبر (31 شهریور 97): اعتدال پاییزی(autumnal equinox) ، نخستین روز از پاییز در نیمکره شمالی و اعتدال بهاری(vernal equinox) ، نخستین روز از فصل بهار در جنوبی زمین است.

اکتبر

یکم اکتبر (9 مهر 97): آژانس فضایی ژاپن و سازمان فضایی اروپا (ESA) در همکاری مشترک با یکدیگر، فضاپیمای BepiColombo را برای بررسی سیاره عطارد راهی فضا خواهند کرد. این فضاپیما سال 2025 به عطارد رسیده و دو کاوشگر آن از یکدیگر جدا می شوند تا هرکدام، اطلاعات جداگانه ای از این سیاره جمع آوری کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مدیران جدید ریسک و حسابرسی داخلی بانک کارآفرین معرفی شدند

مراسم تودیع و معارفه مدیران مدیریت‌های امور ریسک و امور حسابرسی داخلی بانک کارآفرین برگزار شد.

 • 17

رونمایی از پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب در بانک ملی

پروژه نظارت و بازرسی ریسک محور از شعب بر اساس شاخص های مبارزه با پولشویی در بانک ملی ایران رونمایی شد.

 • 16

بانک کشاورزی،کشاورزان را صاحب ماشین آلات کشاورزی کرد

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش عمده ای از کشاورزان با دریافت تسهیلات از بانک کشاورزی صاحب ماشین آلات کشاورزی شده اند.

 • 15

راه‌اندازی بورس املاک با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومانی

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید شرکت بورس املاک و مستغلات قرار است با سرمایه اولیه ۵ هزار میلیارد تومان کار خود را آغاز کند که ۵۰ درصد این سرمایه به صورت پذیره‌نویسی در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

 • 10

اسنپی ها تسهیلات خرد می گیرند

بانک قرض الحسنه رسالت و شرکت اسنپ به منظور تأمین مالی پایدار برای حمایت دائمی از رانندگان این شرکت تفاهم‌نامه‌ همکاری امضا کردند.

 • 14

روز متعادل تالار شیشه‌ای

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش ۵۹۰۰ واحدی به یک میلیون و ۶۱۸ هزار و ۸۳۰ واحد رسید.

 • 13

پرداخت تسهیلات بانک توسعه تعاون تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از فرهیختگان تسهیلات تا سقف یکصد میلیون تومان پرداخت می‌نماید.

 • 12

طرح "پیوند رفاه" از سوی بانک رفاه ارائه شد

بانک رفاه در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی و ترویج سنت حسنه ازدواج طرح "پیوند رفاه" را ارائه کرد.

 • 13

تغییر زمان معاملات «سیتا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای زمان معاملات شرکت تازه عرضه اولیه شده «سیتا» را اعلام کرد.

 • 16

سازمان بورس برای رفع اختلال خدمات کارگزاری‌ها وارد عمل شود

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اعلام کرد: ایرادات فنی سامانه‌ کارگزاری‌ها، سرمایه‌گذاری مردم در بورس را دلسرد و اطمینان آنها را از بین می‌برد و بر همین اساس سازمان بورس باید وارد عمل شود.

 • 13

تمدید مهلت پرداخت تسهیلات بازسازی توسط بانک مسکن

رییس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن از تمدید دوره پرداخت تسهیلات بازسازی به آسیب دیدگان حوادث غیرمترقبه سال ۹۸ تا «پایان تیرماه امسال» خبر داد.

 • 14

خط مشی جدید شرکت های تابعه گروه مالی بانک مسکن

سرپرست بانک مسکن دو مدیر عامل جدید دو شرکت زیرمجموعه گروه مالی بانک مسکن را معرفی کرد.

 • 16

فرصت دوباره برای بدهکاران بانک مسکن/ بخشودگی جرایم تمدید شد

بانک مسکن زمان اجرای طرح «میثاق» که با هدف بخشودگی جرایم بانکی مشتریان اجرا می‌شود را تمدید کرد.

 • 16

بخشنامه جدید بیمه مرکزی در خصوص افزایش ارزش وسیله نقلیه

بیمه مرکزی در بخشنامه جدیدی که برای شرکت‌های بیمه فرستاده شرایط پوشش تکمیلی افزایش ارزش وسیله نقلیه به دلیل نوسان قیمت در بیمه‌نامه بدنه خودرو از روز ۱۵ تیرماه را اعلام کرد.

 • 16

کلینیک سینا مهر تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه آسیا قرار دارد

بیمه آسیا خسارت آتش سوزی ساختمان، تاسیسات و تجهیزات اداری و پزشکی کلینیک سینا مهر را تا سقف تعهدات بیمه نامه پرداخت می‌کند.

 • 24

دسترسی مجدد به مرکز ارتباط با مشتریان بانک رفاه کارگران برقرار شد

دسترسی مجدد مشتریان به مرکز ارتباط با مشتریان این بانک فراهم شده و مشتریان می توانند خدمات خود را دریافت کنند.

 • 21

سامانه کارت پرداخت بانک رفاه کارگران در روز جمعه ارتقا می یابد

روابط عمومی بانک رفاه کارگران از ارتقای سامانه کارت پرداخت به منظور افزایش ظرفیت سامانه در روز جمعه خبر داد.

 • 24

تجارت خارجی ایران با اوراسیا به بیش از ۲.۴ میلیارد دلار رسید

میزان تجارت خارجی ایران با اتحادیه اوراسیا با اجرای موافقت نامه تجارت ترجیحی تا پایان خرداد از حیث ارزش به دو میلیارد و۴۱۷ میلیون و۸۳۰ هزارو ۳۲ دلار و از لحاظ وزنی به۶میلیون و ۸۷۳ هزار و ۵۹۲ تن رسید.

 • 25

جزییات پیاده‌سازی گمرک هوشمند

رییس کل گمرک ایران جزییاتی از برنامه گمرک الکترونیک و پیاده سازی گمرک هوشمند را تشریح کرد.

 • 5

اطلاعیه مهم درباره تغییر دامنه نوسان صندوق ETF‌ها

دامنه نوسان روزانه صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس تهران از روز دوشنبه ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ به ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

 • 27