هرم طبقاتی در کشور کوزه ای شکل شده است/ دچار شدن جامعه به سرگردانی خرد

هرم طبقاتی در کشور کوزه ای شکل شده است/ دچار شدن جامعه به سرگردانی خرد

زاهدی گفت : «فشار زندگی وقتی بالا می رود عقل به درستی کار نمی کند و افراد نمی توانند تصمیمات درستی بگیرند. افزیش تعداد پرونده های قضایی، گواهی است بر شرایطی که در جامعه وجود دارد. در کشور ما انسان ها مستاصل و گرفتار هستند و در شرایطی قرار گرفته اند که نمی توانند تسلطی بر رفتار خودشان داشته باشند. جامعه از تعادل خارج شده است و وقتی جامعه تعادل خود را از دست بدهد آبستن آسیب های مختلفی می شود.»

یکشنبه 9 تیر 1398 ساعت 8:21

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از خبرگذاری برنا 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا،  اقتصاد فقط اقتصاد نیست، اقتصاد اجتماع است، فرهنگ است، سیاست است و اقتصاد حتی بخشی از هویت ماست. بنابراین، تغییرات کلان اقتصادی می توانند سطوح کلان، میانی و خرد را دستخوش تغییر کنند. در این بین معمولا بار تغییرات اقتصادی بر دوش قسمتی از جامعه  می افتد که تا پیش از این هم خیلی کج دار و مریض راه زندگی را طی می کردند.

درباره تأثیری که وضعیت اقتصادی کشور بر طبقات مختلف دارد، گفت و گویی با یک جامعه شناس داشته ایم که در ادامه می خوانید:

 محمد زاهدی اصل، جامعه شناس با تأکید بر اینکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور طبقه متوسط معنای خودش را از دست داده است و دیگر چیزی به اسم طبقه متوسط وجود ندارد، گفت: «در حال حاضر به حدی فاصله ها زیاد شده اند که دهک های وسط معنای خود را از دست داده اند. تا قبل از این شرایط اقتصادی گفته می شد که 80 درصد ثروت جامعه در دست 20 درصد از جمعیت است، و 20 درصد ثروت در دست 80 درصد از جمعیت است. ولی در حال حاضر شرایط به صورتی شده است که کمتر از 8 درصد از جمعیت کشور(شامل افراد و  نهادهای حقیقی و حقوقی) با ثروت های بادآورده و نجومی حدود 90 درصد از منابع کشور را در اختیار گرفته اند. در شرایطی که ایجاد شده است فاصله دهک ها به شدت افزایش یافته است.»

وی ادامه داد: « بخش زیادی از جمعیت کشور به دهک های پایین آماده اند. طبقه متوسط که شامل دهک های چهارم، پنجم و ششم بود معنای خود را از دست داده است و تنها تعداد کمی از افراد در آن باقی مانده اند. در این بین یک دهک بالایی وجود دارند که ثروت هنگفتی را به جیب زده اند. در کشور ما یک هرم نامتوازن و غیرمتعارف شکل گرفته است. در این هرم دهک های فقیر و پایین جامعه خیلی متراکم و متورم شده اند، در بالای هرم یک جمعیت اندکی وجود دارند که بیشتر ثروت و امکانات را در اختیار دارند. این هرم کوزه ای شکل وضعیت کنونی جامعه ایران را توصیف می کند.»

وی با بیان اینکه، حقوق پایه کارگری که در کشور ما تعیین شده است کفاف هزینه های خانوار را نمی دهد افزود: این شرایط فلاکتی ایجاد می کند که فقر را به حداکثر می رساند، خروجی این شرایط انواع و اقسام مشکلات، گرفتاری ها و آسیب های اجتماعی را به همراه دارد.»

نوسانات اقتصادی و سرگردانی خرد

وی با اشاره به اینکه وقتی مشکلات اقتصادی  از حد متعارفش بگذرد سرگردانی خرد را به همراه دارد، تصریح کرد: «فشار زندگی وقتی بالا می رود عقل به درستی کار نمی کند و افراد نمی توانند تصمیمات درستی بگیرند. افزیش تعداد پرونده های قضایی، گواهی است بر شرایطی که در جامعه وجود دارد. در کشور ما انسان ها مستاصل و گرفتار هستند و در شرایطی قرار گرفته اند که نمی توانند تسلطی بر رفتار خودشان داشته باشند. جامعه  از تعادل خارج شده است و وقتی جامعه تعادل خود را از دست بدهد آبستن آسیب های مختلفی می شود.»

زاهدی اصل با بیان اینکه، در شرایط کنونی جامعه فقر فرهنگی همراه نوسانات اقتصادی  افزایش یافته است، گفت: «وقتی طبقه متوسط مکان طبقاتی و فیزیکی خود را از دست می دهد، به آسیب هایی که فقر با خود به همراه دارد دچار می شود. به دنبال فقر آسیب های اجتماعی هم افزایش پیدا می کنند. فقر جامعه را به فساد می کشد و آن را طبقاتی می کند.»

وی ادامه داد: «تخلف های خرده پا به فقرا تعلق دارند، ولی تخلف های کلان را طبقات بالا انجام می دهند. تخلف های اقتصادی کلانی که بعضی از اوقات در جامعه سرو صدا به پا می کنند چندین برابر جرایم فقرا برای جامعه آسیب زا هستند. چون اکثریت جامعه در طبقه فقیر جمع شده اند، بنابراین تخلفاتی که این قشر انجام می دهند بیشتر به چشم می آیند. دزدی ها و کلاهبرداری های کلان به چشم نمی آیند ولی گدایی پدیده ای است که هر روز با چشم های خودمان می توانیم آن را ببینیم. تمام این موارد حاصل فاصله طبقاتی ای است که در جامعه کنونی ما ایجاد شده است. »

زاهدی تأکید کرد: «وقتی که در جامعه  فاصله دهک ها بی نظم می شود و قشر وسیعی از جامعه در دهک های پایین جمع می شوند، در این شرایط مسائل جدیدی که شدیدا هم آسیب زا هستند در جامعه ایجاد می شوند. برای نمونه چادرنشینی و کانکس نشینی که این روزها در جامعه ما شکل گرفته است از شرایط اقتصادی نا به سامان جامعه نشات گرفته اند. همیشه حاشیه شهرها مرکز اصلی آسیب های اجتماعی است و در حال حاضر با شرایطی که بر اقتصاد جامعه ما غلبه کرده است حاشیه نشین ها در کشور ما زیادتر شده اند. باید حواسمان به شرایط طبقاتی جامعه باشد در حال حاضر هرم طبقاتی جامعه کوزه ای شکل شده است و اگر دقت نکنیم میانه این کوزه کاملا محو خواهد شد .»

 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 17

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 17

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 16

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 17

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 18

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 28

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 30

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 64

افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون تصویب شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ با افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون موافقت کردند.

 • 80

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه در ده ماهه نخست سال در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط، ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی و اشتغال اعلام شد.

 • 61

کاهش ۵ هزار واحدی شاخص بورس در بازار سهام امروز

بازار سهام امروز با کاهش ۵ هزار و ۹۱۵ واحدی شاخص کل بورس معادل ۰.۴۹ درصد به یک میلیون و ۲۰۵ هزار و ۷۲۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۰۵ واحدی به ۱۷ هزار و ۱۱۵ واحد رسید.

 • 48

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون مشکل کاربران IOSرا رفع کرد

سامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون علاوه بر ارائه طیف وسیعی از خدمات بانکداری مدرن، امکان استفاده بدون محدودیت برای کاربران ios را فراهم کرده است.

 • 68

تداوم حمایت بانک تجارت از تولید کالای ایرانی در سال جهش تولید

تفاهم‌نامه سه جانبه همکاری بانک تجارت، شرکت پاکشوما و سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح امضا شد.

 • 41

۳۳ رئیس شعبه بانک سپه جزء برترین های بانکی

در یازدهمین گردهمایی روسای موفق شعب بانک‌های کشور از ۳۳ نفر از روسای شعب بانک سپه تقدیر شد.

 • 53

نحوه محاسبه حقوق گمرکی کالاها به کمیسیون تلفیق ارجاع شد

نمایندگان مجلس با ارجاع بند الحاقی مربوط به نحوه محاسبه حقوق ورودی کالاها به کمیسیون تلفیق لایحه بودجه به منظور اصلاح موافقت کردند.

 • 27

ادغام سه بانک اسلامی دولتی در اندونزی

با تکمیل فرآیندهای مربوطه، بانک سیاریا اندونزی به بزرگترین بانک اسلامی این کشور تبدیل خواهد شد ادغام سه بانک اسلامی دولتی در اندونزی با امضای توافقنامه ادغام مشروط در هفته‌های گذشته آغاز شده است.

 • 23

مشارکت بانک رفاه کارگران در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران

بانک رفاه کارگران در راستای ایفای نقش فعالانه در حوزه مسئولیت اجتماعی، در تجهیز دانشگاه علوم پزشکی تهران مشارکت کرد.

 • 15

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام بانک رفاه

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه گذاری عام در شعب بانک رفاه کارگران آغاز شد.

 • 13

بازدید مدیرعامل پست بانک از بیست ویکمین نمایشگاه تلکام

مدیرعامل پست بانک ایران به همراه طهمورث الیاسی بختیاری و فرهاد بهمنی اعضای هیات مدیره، ازبیست و یکمین نمایشگاه بین المللی تلکام بازدید کرد.

 • 19

پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیر عامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۳۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی خبر داد.

 • 18