نظر صریح آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره CFT و پالرمو

نظر صریح آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره CFT و پالرمو

دنیای اقتصاد : در حالی که قرار بود روز گذشته کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام، به بررسی دو لایحه از لوایح چهارگانه مربوط به پیش‌شرط‌های گروه ویژه مالی (FATF) بپردازد، لوایح پالرمو و CFT در دستور کار جلسه قرار نگرفت و بررسی‌ها به جلسه آتی موکول شد؛ لوایحی که در دست بررسی بودن آنها در مجمع، سیل پیامک‌های عجیب و حتی تهدیدآمیز را به سوی اعضای مجمع تشخیص روانه کرد.

پنجشنبه 12 دی 1398 ساعت 20:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

نظر صریح آیت‌الله آملی‌لاریجانی درباره CFT و پالرمو عکس: خبرگزاری فارس

از سوی دیگر و در میانه تلاش‌های دولتی‌ها برای تصویب این لوایح در مجمع و سعی مخالفان برای ممانعت از آن، آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام رسما نظر مخالف خود با دو لایحه یاد شده را علنی کرد. آملی‌لاریجانی روز سه‌شنبه، پس از پایان درس خارج فقه خود و در جمع برخی از اعضای شورای هماهنگی گروه‌های فرهنگی حوزه علمیه قم در پاسخ به سوالاتی درباره بررسی لوایح الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT تاکید کرد: «اگر از من شخصا نظرم را بپرسید، پالرمو و CFT به‌شدت برای امنیت ملی خطرناک هستند به‌ویژه CFT که بسیار خطرناک‌تر است.» او با بیان اینکه ما هر چه جلوتر رفتیم شک‌مان به آمریکایی‌ها و اذنابشان و کشورهایی که اعضای FATF هستند بیشتر شده است، تاکید کرد که «CFT بدتر از برجام است.»بر اساس گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این نکته که بدانید من به وظیفه‌ام عمل می‌کنم، گفت: «معلوم نیست مصلحت باشد چنین چیزی تصویب شود ولو فوایدی هم داشته باشد. مفاسدی هم دارد. روی ترازو باید گذاشت.» آملی‌لاریجانی با بیان اینکه به نظر بنده هم پالرمو و هم CFT خطر امنیتی بالایی دارد و البته خطر CFT برای امنیت بیشتر است، اعلام کرد: «اینکه FATF هر دفعه می‌گوید، این آخرین مهلت است، شما فکر می‌کنید به این تهدیدات و امثال آن گوش می‌کنم؟»پیش از این نیز برخی اعضای مجمع تشخیص از فضای منفی حاکم بر این نهاد درباره تصویب لوایح پالرمو و CFT که می‌تواند در قرارگفتن نام ایران در فهرست کشورهای همکار FATF تاثیر چشمگیری داشته باشد، سخنانی را مطرح کرده بودند اما این نخستین‌بار است که رئیس مجمع تشخیص به این صراحت، موضع خود را درباره این لوایح علنی می‌کند.

فعلا مصلحت نمی‌دانیم

دیروز محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص نیز ازجمله افرادی بود که اعلام کرد جلسات ما درباره FATF همچنان ادامه دارد و باید در فرصت مناسبی بررسی شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم، رضایی صبح دیروز در مراسم رونمایی از دستاوردهای پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع، رضایی تاکید کرد: ما هیچ وقتی را از دست نداده‌ایم. کارشناسان دولت، مجلس، قوه‌قضائیه و کارشناسان آزاد در قالب جلسات مختلف درباره این لوایح بحث کرده‌اند لذا بحث FATF باید در فرصت مناسبی بررسی شود و ما فعلا مصلحت نمی‌دانیم که به آن پرداخته شود. رضایی با بیان اینکه اقدام اخیر شورای FATF مشکوک است که از ۳۰ اقدامی که انجام نشده، روی دو مورد دست گذاشته، گفت: چرا شورای FATF روی ۳۰ کاری که دولت باید انجام دهد دست نمی‌گذارد؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین دیروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره جلسه دیروز مجمع گفت: از وزارتخانه‌های اقتصاد و امور خارجه خواستیم به پرسش‌ها و ابهامات اعضا درباره پیوستن به FATF پاسخ دهند.

اطلاعات امنیتی به FATF نمی‌دهیم

در حالی که برخی اعضای مجمع ازجمله رئیس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب دو لایحه یادشده را برای امنیت کشور به مصلحت نمی‌دانند، لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرده است که اگر به معاهده FATF بپیوندیم به نظام بانکداری امن خواهیم پیوست و اطلاعات مربوط به امنیت ملی به FATF نمی‌دهیم. به گزارش «ایسنا»‌ لعیا جنیدی در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه خبر، درباره نگرانی از درز اطلاعات محرمانه کشورمان گفت: اتفاقا کسی که در واحد اطلاعات مالی کشورمان قرار دارد معتمد نظام است و با بررسی اطلاعات درخواستی مشخص می‌کند که اگر اطلاعات مهمی مطالبه نشده باشد ارائه کند، اما اگر مربوط به امنیت ملی باشد به موجب معاهده NPT و تحفظ قانون اساسی ارائه نمی‌کند. او افزود: در چارچوب FATF بیشتر می‌توانیم امکاناتی برای حفظ اطلاعاتمان داشته باشیم تا اینکه هیچ صیانتی نداشته باشیم. جنیدی همچنین گفت: در صورت پیوستن به FATF چون به سیستم بانکی نسبتا امنی متصل می‌شویم که از طریق ابزارهای صیانتی صرفا جرائم پولشویی را بررسی می‌کنند از ما اطلاعات موردی درخواست خواهد شد نه سیستماتیک و گسترده. او در پاسخ به این پرسش که با توجه به ممانعت آمریکا از فروش نفت ما اگر اطلاعات طبقه‌بندی شده کشورمان در اختیار گروه اقدام مالی قرار گیرد روزنه‌های تنفس کشورمان را خواهند بست گفت: دو ماه دیگر ممکن است وارد لیست سیاه شویم و اگر بندهای مرتبط با توصیه ۱۹ FATF رعایت نشود مبنای افشای کامل اطلاعات مربوط به ایران فراهم می‌شود.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور همچنین گفت: درخصوص فروش نفت حق ندارند که هر آنچه مربوط به ایران است چک کنند، زیرا این محصول را نمی‌توانند کالای مشکوک بدانند؛ مگر آن مبادلات مالی مربوط به کالاهایی مانند مواد مخدر یا ارتشا باشد که اطلاعاتش را مطالبه کنند و در موارد مانند فروش نفت اصلا حق ندارند که اطلاعاتی را مطالبه کنند، مگر آنکه دلایل و قرائنی نشان دهند که معامله مشکوکی صورت گرفته است آنگاه می‌تواند از واحد اطلاعات مالی ما اطلاعات مد نظر را درخواست کنند. جنیدی در پاسخ به این سوال که آیا ضمانتی وجود دارد که اگر FATF را بپذیریم اوضاع بهتر می‌شود‌ افزود: شاید اوضاع بهتر نشود، اما موضوع این است که نپذیریم به مراتب شرایط ما بدتر می‌شود و بنابراین از این نظر با پذیرش آن وضعیت ما از این شرایط بدتر نمی‌شود. او با بیان اینکه معتقدم حتی ممکن است با پذیرش این معاهده شرایط‌مان ۱۰، ۲۰ درصد هم بهتر شود، گفت: درست است که عواید کشور از پذیرش این معاهده در شرایط تحریم صد در صد نشود، اما دست‌کم از بدتر شدن اوضاع جلوگیری می‌کند.

حاشیه‌های پیامکی

در سوی دیگر، اعضای موافق مجمع با قرار گرفتن نام ایران در فهرست کشورهای همکار گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از سیل پیامک‌های عجیب و حتی تهدیدآمیز سخن می‌گویند. محمد صدر، عضو مجمع تشخیص با تایید این خبر در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: تعداد زیادی پیامک برای من ارسال شده است که من حتی فرصت نکردم همه آنها را بخوانم. او درباره محتوای این پیامک‌ها نیز گفت: محتوای آنها این است که «این لوایح را تصویب نکنید» «تصویب این لوایح خیانت به خون شهدا و بی‌وفایی به امام است» و... یعنی حرف‌ها و صحبت‌هایی که همواره در این موارد گفته می‌شود و من مطمئن هستم ارسال‌کنندگان این پیامک‌ها هیچ‌کدام نمی‌دانند FATF و CFT چیست و تنها براساس یک اقدام تشکیلاتی شروع به ارسال این پیامک‌ها کرده‌اند. صدر در عین حال تاکید کرد: البته آنها از این موضوع هم بی‌خبر هستند که این پیامک‌ها اثری نخواهد داشت بلکه می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد.

او درباره پیامک‌های تهدیدآمیز نیز گفت: واقعا من وقتی با حجم زیادی از پیامک‌ها روبه رو شدم همه آنها را نخواندم اما معمولا در میان آنها تهدید هم وجود دارد. به هر حال در همه آنها از امام زمان (عج) گرفته تا امام و انقلاب توصیه شده است خیانت نکنیم و پاسخگو هم باشیم. صدر در عین حال اعلام کرد که بحثی درباره ارجاع لوایح به شورای عالی امنیت ملی و شورای هماهنگی سران قوا نشده است.عضو مجمع تشخیص در این گفت‌وگو از قرار نگرفتن این دو لایحه در دستور کار دیروز مجمع ابراز تاسف کرد و گفت: عملا این نحوه رفتار می‌تواند به این معنا باشد که می‌خواهند تصمیم‌گیری درباره این موضوع را به تاخیر بیندازند.

جزئیات وضعیت ایران در FATF

گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، چند سالی است که برای تعلیق دائم ایران از فهرست سیاه، پیش‌شرط‌ها و توصیه‌هایی را به ایران اعلام کرده است. ازجمله این توصیه‌ها، اصلاح دو قانون و الحاق ایران به دو کنوانسیون بین‌المللی بوده است؛ توصیه‌هایی که دولت برای عمل به آن چهار لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی»، «اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم»، «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم فراملی سازمان‌یافته (پالرمو)» و «الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(CFT)» را به مجلس ارسال کرد و ماه‌ها از تصویب هر چهار لایحه در مجلس می‌گذرد. با وجود آنکه دو لایحه اصلاحی قوانین «مبارزه با تامین مالی تروریسم» و «مبارزه با پولشویی» در نهایت با تصویب مجلس و ابلاغ دولت به سرانجام رسیده اما دو لایحه دیگر یعنی الحاق ایران به کنوانسیون‌های پالرمو و CFT همچنان در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است. این در حالی است که به لحاظ قانونی، مجمع با تعلل بیش از یک سال، فرصت بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی (پالرمو) را سوزاند اما هنوز درباره این لایحه اعلام نظر نکرده و در حال بررسی آن است. از فرصت قانونی یکساله مجمع برای بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) نیز اندک زمانی باقی مانده است. با این همه، با توجه به برگزاری اجلاس گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در اواخر بهمن‌ماه که بر اساس آخرین بیانیه این گروه، به منزله پایان واپسین مهلت FATF به ایران برای تعلیق از فهرست سیاه است، جمهوری اسلامی ایران تا تعیین تکلیف توصیه‌های باقی مانده این گروه، تنها فرصتی یک ماهه در اختیار دارد.

این مطلب برایم مفید است
34 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 288

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 101

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 105

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 95

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 127

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 124

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 123

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 100

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 104

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 116

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 111

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 97

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 124

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 141

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 102

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 132

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 117

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 124

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 92

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 122