نخست وزیر ژاپن به دنبال نجات اقتصاد کشورش در تهران است/ «ترامپ» لجبازی کند، مأموریت نخست وزیر ژاپن ناموفق خواهد بود

نخست وزیر ژاپن به دنبال نجات اقتصاد کشورش در تهران است/ «ترامپ» لجبازی کند، مأموریت نخست وزیر ژاپن ناموفق خواهد بود

جمال واکیم گفت: اقتصاد ژاپن به اتفاقات منطقه وابستگی دارد، به ویژه آنکه برای اداره این اقتصاد به نفت نیازمند است. از این رو هرگونه اقدامی که قیمت و امنیت آن را دستخوش تغییر قرار دهد، بر اقتصاد ژاپن نیز تأثیر سوء خواهد داشت.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 6:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

جمال واکیم استاد روابط بین‌الملل دانشگاه لبنان و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل قدس آنلاین در ارتباط با مواضع کشورهای عربی در قبال تنش های اخیر میان آمریکا و ایران گفت: مواضع کشورهای عربی در قبال این مسئله مختلف و متضاد است. در واقع می توان این مواضع را به سه گروه تقسیم کرد: اول گروه سعودی، مصری، اماراتی که وابسته و همسو با آمریکا و علیه جمهوری اسلامی هستند. موضع دوم: گروه قطر، کویت و عمان است که به دنبال اعتدال و ثبات در منطقه‌اند و خواهان تشدید تنش نیستند؛ به ویژه آنکه این کشورها از هیمنه عربستان سعودی بر امور داخلی خود نگرانند و در طرف دیگر سوریه و عراق قرار دارند که متحد استراتژیک با ایران اند و به هیچ وجه خواهان فشار به این کشور نیستند.

جمال واکیم در ارتباط با سفر اخیر «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به منطقه و ایران تصریح کرد: آلمان در شرایط کنونی مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران و خواهان پایبندی به مفاد توافق است از این رو به دنبال جلب حمایت کشورهای عربی از این موضع است و می‌خواهد تا این کشورها تشدید تنش را رد کنند. هدف هایکو ماس از سفر به منطقه دست یابی به این مهم بود.

استاد روابط بین الملل دانشگاه بیروت با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و انفعال کشورهای اروپایی برای نجات توافق هسته‌ای گفت: آمریکا می خواهد با تشدید تنش علیه ایران از این کشور امتیاز گیری کرده و ایران را وادار به عقب نشینی از مواضع خود کند، ولی در مقابل کشورهای اروپایی مخالف این موضع هستند و حفظ برجام را بهترین وسیله برای دست یابی به توافق در موضوعات دیگر با جمهوری اسلامی می‌دانند.

وی افزود: اما در همین حین، اروپا نمی تواند با اقدامات آمریکا مقابله کند؛ به ویژه آنکه سرمایه گذاران شرکت های بزرگ آن آمریکایی هستند و یا آنکه وابستگی به آمریکا دارند. از این رو از تحریمهای آمریکا هراس دارند و نمی‌خواهند که گرفتار آن شوند که تمام این مسائل آینده توافق هسته‌ای را با ابهام مواجه کرده است.

جمال واکیم در ادامه به تماس‌های مستمر برخی کشورها مانند عراق و قطر با مقامات ایران و آمریکا برای کاهش تنش و حل مسئله پرداخت و گفت: براساس آنچه مسئولان این کشورها اعلام کرده‌اند تماس‌ها در سطح مقامات بلندپایه به شکل مستمر وجود دارد، اما در ارتباط با نتیجه آن باید بگویم که تاکنون نتیجه مهمی نداشته است؛ چراکه تمایل آمریکا برای تشدید تنش و افزایش تحریم ها واضح است و آن کشور نمی‌خواهد که به جنگ اقتصادی که علیه ایران به راه انداخته خاتمه دهد و به نظر من این شرایط تا انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا ادامه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ارتباط با سفر امروز «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به ایران تأکید کرد: ایران و ژاپن از گذشته روابط خوبی بایکدیگر داشته‌اند و اقتصاد ژاپن به اتفاقات منطقه وابستگی دارد، به ویژه آنکه برای اداره این اقتصاد به نفت نیازمند است. از این رو هرگونه اقدامی که قیمت و امنیت آن را دستخوش تغییر قرار دهد، بر اقتصاد ژاپن نیز تأثیر سوء خواهد داشت.

وی در مورد پیشنهادات آمریکایی که نخست وزیر ژاپن در تهران به مقامات ایرانی ارائه خواهد کرد گفت: آمریکا از ایران می‌خواهد که از ائتلاف‌های خود در خاورمیانه دست بردارد و این یعنی آنکه روابط خود با دولت سوریه را کاهش دهد و از محور مقاومت چه در عراق، چه در لبنان و چه در یمن حمایت نکند و در مقابل ایران این روابط و حمایت های خود را برای تحققق امنیت در منطقه و بازدارندگی دشمنان امری ضروری می داند؛ از این رو نمی‌تواند به خواسته های آمریکا پاسخ گفته و این امریکاست که باید تسلیم خواسته‌های ایران شود.

جمال واکیم در پایان موفقیت آمیز بودن مأموریت  آبه در تهران را منوط به شرایطی دانست و گفت: نخست وزیر ژاپن در این سفر خود سعی خواهد کرد تا تنش میان آمریکا و ایران را کاهش دهد و مانع بروز اتفاقات ثبات زدا در منطقه شود ولی به نظر من مادامیکه لجبازی ترامپ ادامه داشته باشد و به طور عملی خواهان کاهش تنش نباشد، این سفر و سفرهای امثال آن نتیجه‌ای نخواهد داشت.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 271

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 95

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 99

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 88

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 117

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 115

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 115

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 94

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 95

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 109

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 104

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 89

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 117

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 130

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 96

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 123

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 109

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 116

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 87

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 116