نخست وزیر ژاپن به دنبال نجات اقتصاد کشورش در تهران است/ «ترامپ» لجبازی کند، مأموریت نخست وزیر ژاپن ناموفق خواهد بود

نخست وزیر ژاپن به دنبال نجات اقتصاد کشورش در تهران است/ «ترامپ» لجبازی کند، مأموریت نخست وزیر ژاپن ناموفق خواهد بود

جمال واکیم گفت: اقتصاد ژاپن به اتفاقات منطقه وابستگی دارد، به ویژه آنکه برای اداره این اقتصاد به نفت نیازمند است. از این رو هرگونه اقدامی که قیمت و امنیت آن را دستخوش تغییر قرار دهد، بر اقتصاد ژاپن نیز تأثیر سوء خواهد داشت.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 6:58

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

جمال واکیم استاد روابط بین‌الملل دانشگاه لبنان و تحلیلگر مسائل خاورمیانه در گفتگو با خبرنگار گروه بین‌الملل قدس آنلاین در ارتباط با مواضع کشورهای عربی در قبال تنش های اخیر میان آمریکا و ایران گفت: مواضع کشورهای عربی در قبال این مسئله مختلف و متضاد است. در واقع می توان این مواضع را به سه گروه تقسیم کرد: اول گروه سعودی، مصری، اماراتی که وابسته و همسو با آمریکا و علیه جمهوری اسلامی هستند. موضع دوم: گروه قطر، کویت و عمان است که به دنبال اعتدال و ثبات در منطقه‌اند و خواهان تشدید تنش نیستند؛ به ویژه آنکه این کشورها از هیمنه عربستان سعودی بر امور داخلی خود نگرانند و در طرف دیگر سوریه و عراق قرار دارند که متحد استراتژیک با ایران اند و به هیچ وجه خواهان فشار به این کشور نیستند.

جمال واکیم در ارتباط با سفر اخیر «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان به منطقه و ایران تصریح کرد: آلمان در شرایط کنونی مخالف تحریم های آمریکا علیه ایران و خواهان پایبندی به مفاد توافق است از این رو به دنبال جلب حمایت کشورهای عربی از این موضع است و می‌خواهد تا این کشورها تشدید تنش را رد کنند. هدف هایکو ماس از سفر به منطقه دست یابی به این مهم بود.

استاد روابط بین الملل دانشگاه بیروت با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و انفعال کشورهای اروپایی برای نجات توافق هسته‌ای گفت: آمریکا می خواهد با تشدید تنش علیه ایران از این کشور امتیاز گیری کرده و ایران را وادار به عقب نشینی از مواضع خود کند، ولی در مقابل کشورهای اروپایی مخالف این موضع هستند و حفظ برجام را بهترین وسیله برای دست یابی به توافق در موضوعات دیگر با جمهوری اسلامی می‌دانند.

وی افزود: اما در همین حین، اروپا نمی تواند با اقدامات آمریکا مقابله کند؛ به ویژه آنکه سرمایه گذاران شرکت های بزرگ آن آمریکایی هستند و یا آنکه وابستگی به آمریکا دارند. از این رو از تحریمهای آمریکا هراس دارند و نمی‌خواهند که گرفتار آن شوند که تمام این مسائل آینده توافق هسته‌ای را با ابهام مواجه کرده است.

جمال واکیم در ادامه به تماس‌های مستمر برخی کشورها مانند عراق و قطر با مقامات ایران و آمریکا برای کاهش تنش و حل مسئله پرداخت و گفت: براساس آنچه مسئولان این کشورها اعلام کرده‌اند تماس‌ها در سطح مقامات بلندپایه به شکل مستمر وجود دارد، اما در ارتباط با نتیجه آن باید بگویم که تاکنون نتیجه مهمی نداشته است؛ چراکه تمایل آمریکا برای تشدید تنش و افزایش تحریم ها واضح است و آن کشور نمی‌خواهد که به جنگ اقتصادی که علیه ایران به راه انداخته خاتمه دهد و به نظر من این شرایط تا انتخابات ریاست جمهوری آتی امریکا ادامه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل خاورمیانه در ارتباط با سفر امروز «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن به ایران تأکید کرد: ایران و ژاپن از گذشته روابط خوبی بایکدیگر داشته‌اند و اقتصاد ژاپن به اتفاقات منطقه وابستگی دارد، به ویژه آنکه برای اداره این اقتصاد به نفت نیازمند است. از این رو هرگونه اقدامی که قیمت و امنیت آن را دستخوش تغییر قرار دهد، بر اقتصاد ژاپن نیز تأثیر سوء خواهد داشت.

وی در مورد پیشنهادات آمریکایی که نخست وزیر ژاپن در تهران به مقامات ایرانی ارائه خواهد کرد گفت: آمریکا از ایران می‌خواهد که از ائتلاف‌های خود در خاورمیانه دست بردارد و این یعنی آنکه روابط خود با دولت سوریه را کاهش دهد و از محور مقاومت چه در عراق، چه در لبنان و چه در یمن حمایت نکند و در مقابل ایران این روابط و حمایت های خود را برای تحققق امنیت در منطقه و بازدارندگی دشمنان امری ضروری می داند؛ از این رو نمی‌تواند به خواسته های آمریکا پاسخ گفته و این امریکاست که باید تسلیم خواسته‌های ایران شود.

جمال واکیم در پایان موفقیت آمیز بودن مأموریت  آبه در تهران را منوط به شرایطی دانست و گفت: نخست وزیر ژاپن در این سفر خود سعی خواهد کرد تا تنش میان آمریکا و ایران را کاهش دهد و مانع بروز اتفاقات ثبات زدا در منطقه شود ولی به نظر من مادامیکه لجبازی ترامپ ادامه داشته باشد و به طور عملی خواهان کاهش تنش نباشد، این سفر و سفرهای امثال آن نتیجه‌ای نخواهد داشت.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کارت های بانکی 4 برابر جمعیت ایران

بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، شمار کارت‌های بانکی در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون کارت رسید که حدود ۹۲ میلیون و ۷۶۰ هزار عدد کارت متعلق به تهران و ۲۴۸ میلیون و ۲۴۳ هزار عدد کارت متعلق به استانها بوده است.

 • 2

ترامپ: تعرفه کالاهای چینی به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه در چند رشته توئیت به اقدام روز جمعه چین در اعمال تعرفه بر 75 میلیارد دلار کالاهای آمریکایی پاسخ داد.

 • 4

آمادگی بانک‌ها برای عملیات تبدیل ریال به پارسه

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: روند تبدیل ریال به پارسه دستکم به ٦ ماه زمان نیاز خواهد داشت، اما با این حال بانک‌ها آمادگی دارند به سرعت بیشتر این فرآیند کمک کنند.

 • 2

آغاز ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران

ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران از امروز دوم شهریورماه در دو بخش معماری و مستند اجتماعی آغاز شد.

 • 2

رئیس بانک مرکزی انگلیس خواستار پایان دادن به سلطه دلار شد

رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت جهان باید به وابستگی پر ریسک خود به دلار خاتمه دهد.

 • 2

روز سیاه و کم‌سابقه بازارهای مالی پس از مناقشه جدید چین و آمریکا

آخرین روز از معاملات هفتگی بورس‌های جهان به شکلی کابوس‌وار به پایان رسید.

 • 2

امضای تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از تنظیم چند تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

 • 3

بانک صادرات به دانشجویان پیام نور وام می دهد

بانک صادرات ایران و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه مشترکی را برای اعطای تسهیلات به دانشجویان این دانشگاه امضا کردند.

 • 3

ترامپ از شرکت های آمریکایی خواست تا سریعا چین را ترک کنند

به دنبال بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ روز جمعه از شرکت های آمریکایی خواست تا هر چه زودتر چین را ترک کنند.

 • 3

گام بزرگ بانک مسکن برای فروش اموال مازاد/ ۲۳ شعبه منحل شد

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی بانک مسکن با بیان اینکه قدرت اعتباری بانک مسکن از محل درآمد حاصل از فروش اموال مازاد همچون شعب ناکارآمد، تقویت می‌شود، از انحلال ۲۳ شعبه بانک تا پایان مرداد ماه خبر داد.

 • 2

پاسخ مدیران بانک مسکن به سوالات مردمی

مدیران بانک مسکن در هفته دولت با حضور در مرکز ارتباط با مشتریان بانک(call center) به سوالات مشتریان و عموم مردم پاسخ خواهند داد.

 • 4

اولویت آموزش قالیبافان تولیدکننده و صادرکننده

رییس سابق اداره فرش استان تهران بیان داشت: برای افزایش سهم بازار جهانی باید آموزش صادرکنندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان در اولویت قرار گیرد.

 • 3

عبور ارزش معاملات بورس از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۹۸ روز معاملاتی، بالغ بر ۳۹۲ میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار معامله شده است.

 • 3

کسر حق بیمه‌ عمر، زندگی و درمان از درآمد مشمول مالیات مجاز شد

کسر حق بیمه‌های پرداختی درمانی حقوق بگیر و افراد تحت تکفل و حق بیمه پرداختی بابت انواع بیمه‌های عمر و زندگی شخص حقوق بگیر از درآمد مشمول مالیات حقوق بیمه شدگان توسط کارفرمایان مجاز است.

 • 3

اعتراف رئیس بانک مرکزی آمریکا به تبعات منفی جنگ تجاری با چین

رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت که جنگ تجاری با چین یکی از مهمترین ریسکهای خارجی موجود بر سر راه اقتصاد آمریکا است.

 • 3

اعمال تعرفه چین بر ۷۵ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از آمریکا

در ادامه جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، چین روز جمعه اعلام کرد که بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال خواهد کرد.

 • 4

ضمانت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها در بورس

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد که این صندوق براساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بورس به امضا رسانده، ضمانت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها را در رینگ صادراتی بازار سرمایه برعهده خواهد گرفت.

 • 3

ترامپ به اقدام تعرفه‌ای چین پاسخ متقابل داد

رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی متقابل، ۵۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را مشمول افزایش ۵ درصدی تعرفه‌های تجاری کرد.

 • 3

ارتباط تلفنی مدیران ارشدبانک ملی ایران بامردم به مناسبت هفته دولت

مدیران ارشد بانک ملی ایران چهارم شهریورماه به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و در آستانه ی نودویکمین سالروز تاسیس بانک، از طریق ارتباط تلفنی پاسخگوی سؤلات مشتریان در سراسر کشور خواهند بود.

 • 4

بسیاری از مصوبات مجلس اجرا نمی‌شود/ نگاه دولت انتخاباتی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: دولتمردان با قرار گرفتن در فضای انتخابات ترجیح می‌دهند اقداماتی انجام دهند که به نفعشان باشد و برای همین از اجرای برخی از مصوبات مجلس سر باز می زنند.

 • 3