نبش قبر رئیس جمهور لهستان برای بررسی دوباره علت مرگ

جنازه لخ کاچینسکی رئیس جمهوری پیشین لهستان که در حادثه سقوط هواپیما در سال 2010 جان باخت پس از پنج سال ، برای تحقیق در باره علت وقوع این حادثه و مرگ وی، از گور خارج خواهد شد.

شنبه 24 مهر 1395 ساعت 23:7
آفتاب‌‌نیوز : به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از ورشو، یاروسلاو کاچینسکی برادر دوقلوی رئیس جمهوری فقید و رئیس کنونی حزب حاکم قانون و عدالت (پی آی اس) روز شنبه به وبگاه خبری اونت گفت: با تصمیم دادستانی برای نبش قبر و بیرون آوردن جنازه لخ از گور موافقت کرده است و پیکر برادر وی از نخستین جنازه های قربانیان این حادثه خواهد بود که از گور خارج خواهد شد.

در حادثه آوریل 2010 سرنگونی هواپیمای ریاست جمهوری لهستان در اسمولنسک در غرب روسیه، تمامی 96 سرنشین این هواپیما جان باختند که حزب عوام گرای 'پی آی اس' آن را مشابه قتل عمده دانسته است.

حزب پی آی اس که یک سال پیش (2015) به قدرت رسید، تحقیق جنجالی دولت لیبرال پیشین به ریاست دونالد تاسک رئیس کنونی اتحادیه اروپا را در باره این حادثه، محکوم کرده است.
به گفته یاروسلاو کاچینسکی، اجساد قربانیان این حادثه از جمله رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس بانک مرکزی و همسر رئیس جمهوری وقت لهستان، پس از بازگردانده شدن به لهستان م‍ورد آزمایش و معاینه پزشکی قرار نگرفته است.

هیات ریاست جمهوری لهستان عازم شرکت در مراسمی در جنگل کاتین روسیه برای بزرگداشت یاد هزاران افسر ارتش لهستان بود که در سال 1940 به وسیله نیروهای پلیس مخفی شوروی کشته شدند و کرملین تا سال 1990 این کشتار را تکذیب می کرد.

هر چند به گفته کاچینسکی، این حادثه ناشی از اقدام به قتل بوده است، اما بازرسان لهستانی و روسی، هیچگاه مدرکی برای اثبات این اعا نیافتند.

دولت وابسته به حزب پی آی اس پس از رد نتایج تحقیق پیشین که علت این حادثه را شرایط آب و هوایی نامساعد و خطای خلبانان لهستانی و ماموران کنترل تردد هوایی روسیه دانسته بود، تحقیقات تازه ای را در این باره آغاز کرد.

هر چند که تصمیم ماه ژوئن دادستان کل لهستان برای نبش قبر قربانیان در تعیین علت مرگ آنان و وقوع حادثه، با مخالفت برخی از اعضای خانواده های آنان روبرو شد.

جسد رئیس جمهوری فقید به همراه ماریا همسرش در کنار پیکرهای پادشاهان لهستان و جوزف پولسودسکی پدر استقلال لهستان در سال 1918، در سردابه کاخ سلطنتی واول در کراکف دفن شده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

راه اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد)

بانک توسعه تعاون با راه‌اندازی زیرسامانه مدیریت چک (صیاد) در سامانه بانکداری مجازی توسعه تعاون امکان مراحل ثبت، صدور و انتقال چک را مهیا نموده است.

 • 3

شاخص کل بورس بیش از ۵ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۵ هزار و ۸۶۰ واحدی معادل ۰.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۷۵ هزار و ۵۸۴ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۴۵ واحد رسید.

 • 3

مصوبات بودجه نباید شاکله آن را به هم ریزد

یک عضو سابق کمیسیون اقتصادی گفت: مصوبات بودجه نباید به شکلی باشد که شاکله آن را به هم ریزد. مواردی مانند تنخواه برای هدفمندی یارانه‌ها از جمله همین موضوعات به حساب می‌آید و امسال اضافه شده است.

 • 8

تامین بودجه، مهم‌ترین چالش بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰

یک کارشناس اقتصادی با بیان اینکه مهم‌ترین چالش در سال آینده چگونگی تامین بودجه است، تصریح کرد: بانک مرکزی باید از اکنون سناریوهای مختلفی را برای مواجهه با کسری بودجه طراحی کند.

 • 8

تخصیص هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت در سال آینده مکلف شد تا هزار میلیارد تومان از محل فروش دارایی های دولت صرف افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون کند.

 • 3

سود سهام عدالت سال ۹۸ چگونه پرداخت می‌شود؟

رئیس سازمان بورس گفت: امسال سود سال ۹۸ سهام عدالت افرادی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند به همان روش سهام‌داران مستقیم سهام عدالت و توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود.

 • 27

تلاش برای آزادسازی منابع بلوکه شده ایران

تلاش بانک مرکزی همسو با دستگاه دیپلماسی کشور ادامه دارد و به زودی شاهد آزادسازی منابع مالی ایران در برخی کشورها خواهیم بود.

 • 56

اخذ مالیات از حساب‌های بانکی در راستای مبارزه با پولشویی

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اخذ مالیات از حساب‌های بانکی را در راستای مبارزه با پولشویی عنوان کرد.

 • 53

ارسال کمک‌های گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری به مناطق محروم

گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری در راستای ایفای مسئولیت‌های اجتماعی، یک بار دیگر در راستای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر توزیع کمک‌های مومنانه، بسته‌های معیشتی را روانه مناطق محروم کرد.

 • 49

امکان ارائه خدمات جدیدچک درسامانه بانکداری مجازی بانک توسعه تعاون

زنجیره خدمات بانکداری مدرن بانک توسعه تعاون با فراهم آمدن امکان ثبت و تائید چک های صیادی در سامانه بانکداری مجازی تکمیل شد.

 • 49

اعلام برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی»

برنده دومین مرحله قرعه کشی هفتگی جشنواره «رفاه ملی» بانک ملی ایران با جایزه ویژه خودرو برلیانس مشخص شد.

 • 35

شاخص کل بورس به کانال یک میلیون و ۱۹۳ هزار واحد رسید

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۱۱ هزار و ۸۵۵ واحدی معادل ۰.۹۸ درصد به یک میلیون و ۱۹۳ هزار و ۹۷۶ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۳۰ واحدی به ۱۶ هزار و ۹۸۶ واحد رسید.

 • 21

تأثیر نظارت مستمر بر برنامه‌های عملیاتی

مدیرعامل پست‌بانک ایران با اشاره به اجرای موفق برنامه عملیاتی بانک در سال گذشته و دستیابی به سود ۱۳۹۸ میلیارد تومانی گفت: در سال جاری برنامه‌های عملیاتی را از نظر کمی و کیفی توسعه دادیم.

 • 58

تقدیر دکترشیری از اعضای هیات مدیره،معاونین،مشاوران ومدیران بانک

به مناسبت میلاد حضرت علی (ع) دکتر شیری از زحمات و تلاشهای اعضای هیات مدیره، معاونین، مدیران امور، مشاوران و روسای ادارات کل ستادی و مناطق تهران با رعایت پروتکلهای بهداشتی، تقدیر به عمل آورد.

 • 59

اعطای۳۹۰۰میلیاردریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال

رئیس شعبه کرمان بانک توسعه صادرات ایران، از هدف گذاری برای عبور از اعطای ۳۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان تا پایان سال خبر داد.

 • 59

افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده بانک تجارت

بانک تجارت از افزایش بیش از ۳۷ درصدی جذب سپرده‌های ریالی در مقطع پایان آذرماه سال جاری نسبت به پایان اسفندماه سال ۱۳۹۸ خبر داد.

 • 63

واریز به خزانه کل کشور از درآمدهای بیمه‌ شخص‌ثالث

نمایندگان مجلس تعیین کردند که مبلغی از درآمدهای ناشی از حق بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه‌ای به خزانه کل کشور واریز شود.

 • 51

دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت

اسماعیل لله گانی مدیرعامل بانک رفاه کارگران با علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت در دفتر وزیر دیدار و در خصوص موضوعات مختلف کاری به گفت و گو پرداختند.

 • 60

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه کارگران به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی، سالروز ولادت با سعادت حضرت علی(ع) و روز پدر را تبریک گفت.

 • 51

پیام مدیرعامل بانک صنعت و معدن به مناسبت ولادت حضرت علی(ع)

مدیرعامل بانک صنعت و معدن، به مناسبت فرارسیدن ۱۳ رجب سالروز ولادت حضرت علی علیه السلام و روز پدر پیام تبریکی صادر نمود.

 • 92