مطالبات کارگران از وزیرجدید تعاون و کار

مطالبات کارگران از وزیرجدید تعاون و کار

فعالان کارگری معتقدند در برهه کنونی که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با چالش های مهمی روبروست، دولت باید هرچه سریعتر نسبت به معرفی سرپرست یا وزیر برای این وزارتخانه اقدام کند.

شنبه 20 مرداد 1397 ساعت 22:20

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" 

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، علی ربیعی که به فاصله پنج ماه از استیضاح قبلی خود مجدد برای قانع کردن نمایندگان راهی مجلس شد، این بار نتوانست رای اعتماد بهارستان‌نشینان را کسب کند تا با صندلی وزارت خداحافظی کند.

اکنون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان یکی از وزارتخانه‌هایی که گفته می‌شود با شرکت‌های سرمایه گذاری تحت پوشش، بیش از ۳۰ درصد اقتصاد کشور را در اختیار دارد، در شرایطی سکاندار ندارد که چالش بیکاری، چالش صندوق‌های بازنشستگی و برنامه رفع فقر به عنوان سه ابرچالش اقتصادی پیش روی این وزارتخانه «اقتصادی - اجتماعی» بیش از پیش رخ می‌نمایاند. 

بنابراین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم از بُعد شرایط فعلی کشور و هم از بُعد درگیری با سه ابرچالش اقتصادی در مقطعی حساس قرار دارد که به عنوان چالش‌های جدی پیش روی وزیر جدید خود نمایی می‌کنند.

اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را از آن جهت می‌توان یکی از وزارتخانه‌های بزرگ کشور نامید که اقشار مختلف کشور مخاطب این وزارتخانه هستند. کارگران در حوزه «تامین امنیت شغلی و افزایش سطح معیشت» و «خیل بیکاران» از یک طرف و ظرفیت بخش تعاون به عنوان یکی از سه رکن اقتصادی کشور در کنار بخش خصوصی و بخش دولتی از سوی دیگر بار سنگین این وزارتخانه را سنگین‌تر کرده است.

در بُعد اجتماعی نیز، چالش صندوق‌های بازنشستگی به تنهایی کافی است تا عملکرد این وزارتخانه حساس‌تر شود. مرور اجمالی بر برنامه‌های ناتمام این وزارتخانه در این مقطع زمانی نشان می‌دهد، صندلی این وزارت در حالی است که مهمترین برنامه اشتغالی دولت تحت عنوان«برنامه توسعه اشتغال روستایی» با استفاده از منابع ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی در حال اجرا است و نظارت بر این منابع برای جلوگیری از انحراف، یکی از وظایف اصلی آن را تشکیل می دهد.

اما بخش اعظمی از مخاطبان این وزارتخانه را جمعیت ۱۴ میلیونی کارگران تشکیل می‌دهند که تشکل‌های صنفی کارگری با وجود برخی انتقادات به عملکرد ربیعی اما بر حضور وی اصرار داشتند. 

در همین زمین علی خدایی عضو هیأت رئیسه کانون عالی شورای اسلامی کار کشور، در یادداشتی پیش از استیضاح وزیر کار نوشت: «کدام وزارتخانه وجود دارد که شرایط مطلوب مورد نظر را بتواند در این شرایط بحرانی برآورده کند؛ حتی معترض ترین لایه‌های کارگری جامعه نظیر رانندگان کامیون نیز در قالب روسای سندیکا از ربیعی رضایت داشتند.»

به گفته این فعال کارگری:«این استیضاح برایم هیچ ذهنیتی به نام دغدغه مبارزه با فساد و اصلاح امور نمی‌گشاید؛ تنها می‌توانم بگویم که اگر ربیعی افتاد؛ وزیر بعدی مبارک کسانی که به هدف خود رسیده‌اند.»

مطالبات کارگران از وزیر جدید

همچنین حسین حبیبی دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، با انتقاد از استیضاح ربیعی با اشاره به اینکه اگر زمان و اوضاع آشفته امروز مدیریت نشود و مطالبه گر نشویم وضعیت مبهم و نامعلومی را باید تجربه کنیم، گفت: در این شرایط دولت و کارفرمایان شایسته است عدالت اجتماعی و اقتصادی را برای آحاد مردم به خصوص کارگران فراهم کنند.

وی  به ۶ مطالبات اصلی جامعه کارگری از وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد و گفت: نخست اینکه سرپرست و وزیر کار جدید باید از جنس کارگران و آشنا به درد امروز این قشر از جامعه باشد.

حبیبی حفظ منابع تامین اجتماعی برای کارگران را دومین مطالبه این گروه از جامعه عنوان کرد و افزود: دولت و مجلس حق ندارند سازمان تامین اجتماعی را که مصداق بارز حق‌الناس است به وزارت بهداشت واگذار کنند و اعتقاد داریم دست‌درازی و تجاوز دولت به حقوق کارگران در سازمان تامین اجتماعی ضمن اینکه تخلف محسوب می‌شود و قابل پیگیری قضایی نیز است، نشان از ناکارآمدی و ناتوانی دولت تدبیر وامید در تولید منابع خواهد بود.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران، ادامه داد: کارگران معتقدند مجلس باید از وزارت بهداشت تحقیق و تفحص کند تا چرایی ناتوانی بیمه سلامت، افزایش تعرفه های پزشکی مانند افزایش حقوق پزشکان  ونابسامانی بهداشتی و درمانی بررسی شود.

این فعال صنفی کارگری همچنین در تبیین چهارمین مطالبه جامعه کارگری، به تصویب لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی در کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد و گفت: خواسته کارگران این است مناطق آزاد باید برچیده شود نه اینکه گسترش یابد؛ چرا که عامل اصلی بحران اقتصادی کشور و فرار مالیاتی و خروج بی‌شماری از کارگران از چتر حمایتی قانون کار همین مناطق آزاد هستند که در جهت اهداف سرمایه‌داران است.

وی تاکید کرد: نهادهای امنیتی و نظارتی بررسی کنند چه میزان شرکتهایی هستند که به دلیل معافیت از مالیات و اعمال واجرای قوانین سرزمین ملی مجوز تاسیس در مناطق آزاد را دریافت کردند اما حوزه کار و فعالیت آنها خارج از مناطق آزاد است که این موضوع رانت و فساد را در پی دارد.

حبیبی، پنجمین مطالبه کارگران را تصویب و تعیین تکلیف آیین نامه«امنیت شغلی کارگران مشاغل غیرمستمر» در راستای اجرای تبصره ۱ ماده ۷ در هیأت دولت عنوان کرد و گفت: علاوه بر تامین امنیت شغلی کارگران مشاغل غیرمستمر، بخش دیگری از امنیت شغلی کارگران مربوط به مشاغل دارای ماهیت مستمر است که وزیر جدید باید در دستور کار خود قرار دهد.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران تاکید کرد: همچنین کارگران قویا از سرپرست جدید وزارت کار درخواست دارند به دلیل کاهش ارزش میزان حداقل دستمزد ابتدای سال ۹۷ با توجه به جهش و افزایش تصاعدی قیمت‌ها، در راستای اجرای ماده ۴۱ قانون کار با توجه به تورم موجود و واقعی نسبت به جبران قدرت خرید از دست رفته کارگران در شورای عالی کار اقدام کند.

بر اساس این گزارش، هر چند در شرایط فعلی استیضاح و برکناری ربیعی اولویت اقتصاد ایران نبود و به نوعی وی قربانی ترمیم تیم اقتصادی دولت شد، اما باید به رای مجلس احترام گذاشت.

در عین حال، در شرایط حساس کنونی نیز، دولت باید هرچه سریعتر برای این وزارتخانه وزیر معرفی کند چرا که با اهمیتی که این حوزه دارد، حتی یک روز هم نباید بدون سکاندار باشد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 25

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 22

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 12

تبیین چشم‌انداز همکاری مشترک صندوق قرض‌الحسنه شاهد و بانک رسالت

مدیرعامل صندوق قرض‌الحسنه شاهد، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، مدیرکل بنیاد شهید تهران بزرگ و جمعی از مدیران شاهد و بانک در نشست مشترکی پیرامون ارائه خدمات مطلوب و در خور شان ایثارگران گفتگو کردند.

 • 50

محرومیت‌های صادرکنندگان چک برگشتی در بانک رفاه کارگران اعلام شد

با اجرایی شدن قانون جدید صدور چک، بانک رفاه کارگران محرومیت های صادرکنندگان چک برگشتی را اعلام کرد.

 • 31

فعالیت مرکز نوآوری و توسعه تعاون برای تسهیل خدمات به تعاونگران

مدیرعامل بانک توسعه تعاون شکل‌گیری منتا (مرکز نوآوری و توسعه تعاون) را در راستای تسهیل خدمات به تعاون گران عنوان نمود.

 • 57

قیمت نفت به بالای ۵۶ دلار رسید

امید به افزایش حمایت مالی کرونایی با آمدن جو بایدن، کاهش تولید اوپک و پیش بینی کاهش ذخایر نفت خام آمریکا، قیمت نفت را به ۵۶.۳۴ دلار رساند.

 • 46

برنامه‌ریزی‌ برای تامین کالاهای اساسی ایام عید و ماه رمضان

معاون اول رییس جمهور بر لزوم تامین دارو و کالاهای اساسی مورد نیاز مردم به ویژه در ایام پایانی سال و شب عید تاکید کرد.

 • 47

شاخص بورس در آخرین روز هفته مثبت شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۳۲۳۰ واحدی معادل ۲.۸۹ درصد به یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۹۴۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۷۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

 • 52

سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات بانکی

مدیر امور شعبه مستقل تهران مرکزی بانک صنعت و معدن گفت: سرعت در انجام عملیات و ارتقاء کیفیت خدمات با رویکرد بانکداری شرکتی و دیجیتال عامل مهمی در جذب مشتریان جدید است.

 • 25

«وگردش» بانکی با تمرکز بر گردشگری

بانک گردشگری به‌عنوان یکی از بانک‌های نسبتا جوان در حوزه بانکداری کشور فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز فعالیت از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران آغاز کرد.

 • 24

جایگاه بانک کشاورزی در تامین مالی بخش کشاورزی

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت:۷۱ درصد اعتبارات پرداختی به بخش کشاورزی را بانک کشاورزی تامین می کند که این میزان پرداخت، اهمیت و جایگاه بانک کشاورزی را در تامین مالی این بخش به خوبی نشان می دهد.

 • 30

رییس سازمان بورس استعفا داد

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، برای دومین بار استعفای خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

 • 41

شاخص کل بورس و فرابورس افزایشی شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۵ واحدی معادل ۰.۰۳ درصد به یک میلیون و ۱۵۰ هزار و ۶۱۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۹۴ واحدی به ۱۷ هزار و ۵۳۰ واحد رسید.

 • 40

مسابقات جذاب بانک ملی ایران در شبکه‌های اجتماعی

بانک ملی ایران در ادامه تعاملات خود با مخاطبان، مشتریان و کاربران فضای مجازی، دو مسابقه هیجان انگیز تازه را در شبکه اجتماعی اینستاگرام طراحی کرده است.

 • 35

مراحل ثبت، تائید و انتقال چک بر اساس طرح جدید بانک مرکزی

صادرکنندگان و دریافت‌کنندگان چک بنا بر اعلام بانک مرکزی از روز ۲۰ دی ۹۹ می‌توانند فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به‌صورت اختیاری انجام دهند.

 • 34

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن ایثارگران افزایش یافت

بانک مسکن در ابلاغیه‌ای از افزایش سقف تسهیلات فردی ساخت و خرید مسکن ایثارگران در سال جاری خبر داد.

 • 23

ساماندهی نیروی انسانی بانک‌های ادغامی

مدیرعامل بانک سپه با اشاره به پیچیدگی های فرآیند ادغام پنج بانک وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه، به تشریح اقدامات مهم این بانک در حوزه نیروی انسانی بانک‌های فوق پرداخت.

 • 30

یارانه ارزی باید در میانه مسیر تولید اختصاص یابد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت:‌ در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به نهاده دامی یارانه باید در میانه مسیر تولید و به ۱۵۰ کشتارگاه فعال کشور که کار توزیع عمده گوشت را برعهده دارند، اختصاص یابد.

 • 50

افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی بانک ملی

بانک ملی ایران افزایش سرمایه ۳۶۵ درصدی را در برنامه دارد.

 • 32