مدیریت بحران

مدیریت بحران

دفتر مطالعات کوئینزلند سیل‌ بر زندگی افراد و جوامع اثر می‌گذارد و تاثیرات بلندمدت و کوتاه مدت اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دارد. تبعات منفی و اثرات مثبت سیل از هر منطقه و کشور به منطقه و کشور دیگر تفاوت دارد و به همین دلیل نمی‌توان گفت تمامی سیل‌ها صرفاً دارای جنبه‌های منفی هستند. سرعت، شدت و عمق سیل، آمادگی‌های لازم برای وقوع آن و اقداماتی که پس از سیل انجام می‌شود، همگی عواملی هستند که میزان اثرات آن را تعیین می‌کنند.

یکشنبه 25 فروردین 1398 ساعت 9:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

مدیریت بحران

همان‌طور که همه می‌دانند اثرات فوری سیل عبارت است از مرگ و میر انسان ها، خسارت به دارایی ها، از میان رفتن مزارع و حیوانات و وخیم شدن شرایط بهداشتی در مناطق سیل زده. از آنجا که تحت تاثیر این رویداد طبیعی زیرساخت‌های ارتباطی، تاسیسات برق، آب و پل‌ها از میان می‌روند، فعالیت‌های اقتصادی عملا متوقف می‌شود، مردم مجبور می‌شوند محل زندگی خود را ترک کنند و زندگی عادی مختل می‌شود. در این میان طبیعی است که خانواده‌ها درآمد خود را از دست می‌دهند و دولت مجبور است منابع مالی عظیمی صرف بازسازی خرابی ‌ها کند و بازگرداندن شرایط به قبل از سیل گاه سال‌ها طول می‌کشد.

از سوی دیگر جان باختن افراد در سیل زیان‌های روانی غیر قابل جبرانی به خانواده‌ها وارد می‌کند. کشورهای مختلف واکنش‌های متفاوتی به سیل نشان می‌دهند و این واکنش‌ها به شدت آن و دیدگاه نهادهای مربوطه به این رویداد طبیعی وابسته است. در استرالیا موارد سیل بسیار زیاد و هزینه آن بالاست. تحقیقات نشان می‌دهد در سال‌های ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۵ هزینه‌های مستقیم سیل هر سال به‌طور متوسط حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. البته اگر هزینه‌های غیرمستقیم را نیز در نظر بگیریم این رقم بسیار بالاتر خواهد بود. برای مثال زیان حاصل از سیل در سال ۲۰۱۱ به ایالت کوئینزلند بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد شده است. در کشورهایی که سیل‌ها عموما در مناطق روستایی رخ می‌دهند، وضعیت تولید محصولات کشاورزی و دامداری پس از سیل اهمیت بالایی دارد. در این کشورها سیل به از میان رفتن مزارع، خاک، محصولات کشاورزی و دام منجر می‌شود و مساله امنیت غذایی مطرح می‌شود.

جنبه دیگر سیل کاهش تعداد گردشگران در مناطق سیل زده است. در کشورهایی که تعداد گردشگران زیاد و وابستگی اقتصاد به این بخش قابل ملاحظه است، زیان حاصل از سیل بسیار بیشتر است و دولت‌ها مجبور هستند با سرعت بیشتری به بازسازی مناطق سیل‌زده اقدام کنند. از آنجا که بنا به تحقیقات اخیر نهادهای بین‌المللی، تعداد بیشتری از کشورها در معرض سیل خواهند بود، دولت‌ها باید برای وقوع این رویداد طبیعی آمادگی پیدا کنند، در غیر این صورت اثرات اقتصادی و اجتماعی آن بسیار زیاد خواهد بود. تاثیرات سیل در هر کشور به ساختارهای تاسیسات آن و نیز آمادگی‌هایی که از پیش دولت‌ها برای وقوع این رویداد طبیعی ایجاد کرده‌اند، وابسته است. در کشورهایی نظیر هند جمعیت بسیار زیادی از مردم در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و با سیل بیگانه نیستند. در این گروه از کشورها موارد وقوع سیل زیاد است و از پیش آمادگی‌هایی برای آن وجود دارد. همچنین زمان تقریبی وقوع این رویداد مشخص است در نتیجه زیان‌ها بزرگ نیست، مگر آنکه شدت سیل بسیار بالاتر از حد معمول باشد.

کشورهای دیگر از جمله هلند از روش‌های علمی برای مقابله با سیل و مهار آن استفاده می‌کنند. البته حتی در این کشور نیز هنگامی که میزان باران زیاد است، شرایط از کنترل خارج می‌شود. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد برخی جنبه‌های مثبت سیل است. با آنکه این رویداد طبیعی در بسیاری از موارد زیان‌های فراوانی به اقتصاد و زندگی مردم وارد می‌کند اما دارای جنبه‌های مثبت نیز هست. برای مثال در کشورهایی که دچارخشکسالی بوده‌اند، افزایش بارندگی‌ها و وقوع سیل بخشی از آثار خشکسالی را از میان می‌برد و ذخایر روزمینی و زیرزمینی آب را غنی می‌سازد. همچنین فعالیت‌های اقتصادی برای جبران خسارت‌ها بر رونق اقتصاد می‌افزاید و نیز سیل در بسیاری از مواقع ضعف‌های زیرساخت‌ها را نمایان و زمینه را برای رفع این ضعف‌ها فراهم می‌کند. می‌توان گفت همه چیز به مدیریت سیل قبل، حین و پس از آن وابسته است. کارشناسان معتقدند تمامی کشورها باید خود را برای افزایش موارد و شدت سیل‌های آینده آماده کنند و در این میان هر چه میزان آمادگی‌ها بیشتر باشد، لطمات کمتر خواهد بود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

واکنش بورس به قانون مالیات بر عایدی سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه دلالی و سفته‌بازی را در بازارهای مالی کاهش می‌دهد و این قانون می‌تواند به رونق بازار سرمایه کمک کند.

 • 30

نسبت هزینه به درآمد آمریکایی‌ها چه قدر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد مدرک تحصیلی ارتباط زیادی با هزینه و درامد شهروندان آمریکایی دارد.

 • 123

کاهش رشد اقتصادی پاکستان

رشد اقتصادی پاکستان به 3.29 درصد کاهش یافت.

 • 110

نرخ منطقی ارز از روز شنبه/ بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است

رییس کل بانک مرکزی با بیان هیچیک از بنیان های اقتصادی تعیین کننده نرخ ارز تغییری نکرده است، گفت: روز شنبه بازار ارز به طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می کند.

 • 166

اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد

مدیرکل بیمه سلامت استان یزد از اجرای طرح نسخه الکترونیک بیمه سلامت در یزد تا پایان سال جاری خبر داد.

 • 87

بیماری این کودکان دردآور است

بیماری SMA به عنوان یک اختلال ژنتیکی، برخی خانواده ها درگیر مشکلات و هزینه های سنگینی ساخته است که نیازمند حمایت وزارت بهداشت و دولت هستند.

 • 92

جزئیاتی از هیوندای پالیسید، رقیب ارزان فورد اکسپلورر (+عکس)

سامانه هدایتگر پارک و سیستم کنترل کروز هوشمند نیز از دیگر گزینه‌های این خودرو در نسخه استاندارد محسوب می‌شود.

 • 103

سکه طرح جدید ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز پنج شنبه ۲۳ خرداد ۹۸ به ۴ میلیون و ۶۹۵ هزار تومان رسید.

 • 98

هیأت مدیره بانک سرمایه تغییر کرد

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 106

جهش ۳ درصدی قیمت نفت با انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان

ظهر پنج‌شنبه، با گزارشاتی از انفجار ۲ نفتکش در دریای عمان، در نزدیکی خط ساحلی ایران، قیمت نفت ۳ درصد جهش کرد.

 • 97

نحوه فعالیت صرافان در بازار متشکل ارزی بررسی شد

جلسه بحث و بررسی عملیاتی شدن و آغاز به کار بازار متشکل ارزی با حضور هیات مدیره این شرکت و برخی صرافان سراسر کشور برگزار شد.

 • 103

ترکیب جدید هیات مدیره بانک سرمایه

بانک سرمایه در جلسه مجمع عمومی سهامداران، ترکیب جدید هیات مدیره خود را شناخت.

 • 98

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 100

معوقات بانکی تسهیلات اعتبارسنجی شده دو دهم درصد است

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: معوقات تسهیلاتی که با اعتبارسنجی پرداخت می‌شود، دو دهم درصد است.

 • 100

توسعه صادرات یکی از نقش‌های بزرگ تعاونی‌هاست

مدیرعامل بانک توسعه تعاون گفت: تعاون بار معنایی خاصی مبتنی بر ارزش‌های ملی و دینی ما دارد و به اتکای همین بارمعنایی، تعاون می‌تواند قوی‌تر و بهتر از دولت و بخش خصوصی در عرصه اقتصاد وارد شود.

 • 90

خبر حمله به دو نفتکش قیمت نفت را بالا برد

خبر حمله به دو نفت‌کش در دریای عمان قیمت نفت در بازارهای جهانی را ۲.۵ دلار بالا برد.

 • 95

وزیر اقتصاد: واردات کالاهای اساسی افزایش یافت

وزیر اقتصاد گفت: در سه‌ ماهه نخست سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال گذشته، واردات کالاهای اساسی رشد قابل‌توجهی داشته و در برخی از اقلام بیش از دو برابر واردات صورت گرفته است.

 • 20

بانک‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان اموال مازاد را فروختند

معاون امور بانک وزیر اقتصاد از فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد بانک ها تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت طی یک سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان از اموال مازاد بانک ها فروخته شد.

 • 95