مدیریت بحران

مدیریت بحران

دفتر مطالعات کوئینزلند سیل‌ بر زندگی افراد و جوامع اثر می‌گذارد و تاثیرات بلندمدت و کوتاه مدت اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دارد. تبعات منفی و اثرات مثبت سیل از هر منطقه و کشور به منطقه و کشور دیگر تفاوت دارد و به همین دلیل نمی‌توان گفت تمامی سیل‌ها صرفاً دارای جنبه‌های منفی هستند. سرعت، شدت و عمق سیل، آمادگی‌های لازم برای وقوع آن و اقداماتی که پس از سیل انجام می‌شود، همگی عواملی هستند که میزان اثرات آن را تعیین می‌کنند.

یکشنبه 25 فروردین 1398 ساعت 9:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

مدیریت بحران

همان‌طور که همه می‌دانند اثرات فوری سیل عبارت است از مرگ و میر انسان ها، خسارت به دارایی ها، از میان رفتن مزارع و حیوانات و وخیم شدن شرایط بهداشتی در مناطق سیل زده. از آنجا که تحت تاثیر این رویداد طبیعی زیرساخت‌های ارتباطی، تاسیسات برق، آب و پل‌ها از میان می‌روند، فعالیت‌های اقتصادی عملا متوقف می‌شود، مردم مجبور می‌شوند محل زندگی خود را ترک کنند و زندگی عادی مختل می‌شود. در این میان طبیعی است که خانواده‌ها درآمد خود را از دست می‌دهند و دولت مجبور است منابع مالی عظیمی صرف بازسازی خرابی ‌ها کند و بازگرداندن شرایط به قبل از سیل گاه سال‌ها طول می‌کشد.

از سوی دیگر جان باختن افراد در سیل زیان‌های روانی غیر قابل جبرانی به خانواده‌ها وارد می‌کند. کشورهای مختلف واکنش‌های متفاوتی به سیل نشان می‌دهند و این واکنش‌ها به شدت آن و دیدگاه نهادهای مربوطه به این رویداد طبیعی وابسته است. در استرالیا موارد سیل بسیار زیاد و هزینه آن بالاست. تحقیقات نشان می‌دهد در سال‌های ۱۹۶۷ تا ۲۰۰۵ هزینه‌های مستقیم سیل هر سال به‌طور متوسط حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است. البته اگر هزینه‌های غیرمستقیم را نیز در نظر بگیریم این رقم بسیار بالاتر خواهد بود. برای مثال زیان حاصل از سیل در سال ۲۰۱۱ به ایالت کوئینزلند بیش از ۵ میلیارد دلار برآورد شده است. در کشورهایی که سیل‌ها عموما در مناطق روستایی رخ می‌دهند، وضعیت تولید محصولات کشاورزی و دامداری پس از سیل اهمیت بالایی دارد. در این کشورها سیل به از میان رفتن مزارع، خاک، محصولات کشاورزی و دام منجر می‌شود و مساله امنیت غذایی مطرح می‌شود.

جنبه دیگر سیل کاهش تعداد گردشگران در مناطق سیل زده است. در کشورهایی که تعداد گردشگران زیاد و وابستگی اقتصاد به این بخش قابل ملاحظه است، زیان حاصل از سیل بسیار بیشتر است و دولت‌ها مجبور هستند با سرعت بیشتری به بازسازی مناطق سیل‌زده اقدام کنند. از آنجا که بنا به تحقیقات اخیر نهادهای بین‌المللی، تعداد بیشتری از کشورها در معرض سیل خواهند بود، دولت‌ها باید برای وقوع این رویداد طبیعی آمادگی پیدا کنند، در غیر این صورت اثرات اقتصادی و اجتماعی آن بسیار زیاد خواهد بود. تاثیرات سیل در هر کشور به ساختارهای تاسیسات آن و نیز آمادگی‌هایی که از پیش دولت‌ها برای وقوع این رویداد طبیعی ایجاد کرده‌اند، وابسته است. در کشورهایی نظیر هند جمعیت بسیار زیادی از مردم در مناطق روستایی زندگی می‌کنند و با سیل بیگانه نیستند. در این گروه از کشورها موارد وقوع سیل زیاد است و از پیش آمادگی‌هایی برای آن وجود دارد. همچنین زمان تقریبی وقوع این رویداد مشخص است در نتیجه زیان‌ها بزرگ نیست، مگر آنکه شدت سیل بسیار بالاتر از حد معمول باشد.

کشورهای دیگر از جمله هلند از روش‌های علمی برای مقابله با سیل و مهار آن استفاده می‌کنند. البته حتی در این کشور نیز هنگامی که میزان باران زیاد است، شرایط از کنترل خارج می‌شود. اما آنچه باید مورد توجه قرار گیرد برخی جنبه‌های مثبت سیل است. با آنکه این رویداد طبیعی در بسیاری از موارد زیان‌های فراوانی به اقتصاد و زندگی مردم وارد می‌کند اما دارای جنبه‌های مثبت نیز هست. برای مثال در کشورهایی که دچارخشکسالی بوده‌اند، افزایش بارندگی‌ها و وقوع سیل بخشی از آثار خشکسالی را از میان می‌برد و ذخایر روزمینی و زیرزمینی آب را غنی می‌سازد. همچنین فعالیت‌های اقتصادی برای جبران خسارت‌ها بر رونق اقتصاد می‌افزاید و نیز سیل در بسیاری از مواقع ضعف‌های زیرساخت‌ها را نمایان و زمینه را برای رفع این ضعف‌ها فراهم می‌کند. می‌توان گفت همه چیز به مدیریت سیل قبل، حین و پس از آن وابسته است. کارشناسان معتقدند تمامی کشورها باید خود را برای افزایش موارد و شدت سیل‌های آینده آماده کنند و در این میان هر چه میزان آمادگی‌ها بیشتر باشد، لطمات کمتر خواهد بود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

مطالبات سال ۹۸ داروخانه‌ها تا پایان خرداد پرداخت شد

مدیرکل روابط عمومی بیمه سلامت گفت: مطالبات سال ٩٧ داروخانه‌های طرف قرارداد در سراسر کشور به طور متوسط تا آذر ماه پرداخت شده و پرداخت مانده مطالبات سال ۹۷ به محض دریافت اعتبار پرداخت می‌شود.

 • 44

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 54

کاهش رفت و آمدها در سبزه‌میدان/کاهش تقاضا باعث افت قیمت شد

اگرچه بانک مرکزی هر روز نرخ‌های مد نظر خود را برای انواع ارز در دو قالب رسمی و صرافی‌های بانکی اعلام می‌کند، اما فعالان بازار معتقدند کاهش جذابیت خرید ارز، نرخ را کاهش داده است.

 • 56

قیمت سکه طرح جدید ۱۹ مردادماه ۹۸ به ۴میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید

در جریان معاملات بازار آزاد تهران امروز شنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۸ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به ۴ میلیون و ۱۹۵ هزارتومان رسید.

 • 45

اختلال در دسترسی به "پورتال اطلاع رسانی" بانک رفاه کارگران محتمل

احتمال اختلال در دسترسی به پورتال اطلاع رسانی بانک رفاه کارگران وجود دارد.

 • 48

رشد ۱۴۳ واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد ۱۴۳ واحدی در ارتفاع ۲۵۵ هزار و ۳۰۶ واحدی ایستاد.

 • 38

سایت آمازون خانه می فروشد!

به تازگی در آمازون بسته ای شامل پنل های چوبی عرضه شده که می توان با سرهم کردن آنها یک خانه به مساحت ۲۲۷ فوت مربع ساخت.

 • 42

فقط ۳۸ درصد از خسارات سیل پرداخت شد

به گفته رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه تاکنون ۱۴۲ میلیارد تومان به آسیب‌دیدگان سیل پرداخت کرده است؛ اما این مبلغ هنوز با آخرین پیش‌بینی‌های رسمی از کل خسارات مرتبط با سیل که حدود ۳۶۵ میلیارد تومان است فاصله زیادی دارد.

 • 37

زورآزمایی بانک مرکزی با متخلفان ارزی

رئیس‌کل بانک مرکزی با کسی شوخی ندارد و می‌خواهد از همه حساب‌کشی کند، او گفته که اگر زورمان نرسد به رئیس‌جمهور می‌گوییم. به این ترتیب به نظر می‌رسد که برخی از شرکت‌هایی که اقدام به رفع تعهد ارزی نکرده‌اند و دولتی هم بوده‌اند، به نوعی به زور قصد داشتند قانون را دور بزنند که با رسانه‌ای شدن این موضوع ...

 • 54

پیشنهاد نصب تابلو بورس کالا در عراق

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با استقبال از پیشنهاد نصب تابلوی بورس کالای ایران در عراق گفت: با نصب این تابلو، عراقی‌ها می‌توانند بدون واسطه از طریق بورس کالا، محصول مورد نظر خود را خریداری کنند.

 • 37

قیمت دلار امروز ۱۹ مرداد به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید

قیمت هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی امروز شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ برای فروش به ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان رسید.

 • 46

پست بانک ایران بیش از ۱۵ هزار طرح روستایی را تامین مالی کرده است

دکترشیری گفت:این بانک باپرداخت ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیاردریال تسهیلات درقالب قانون حمایت ازتوسعه وایجاد اشتغال درمناطق روستایی و عشایری توانسته تامین مالی بیش از ۱۵هزارطرح اشتغالزایی رابخوبی انجام دهد.

 • 44

غزه هر ماه ۷۰ میلیون دلار به دلیل محاصره خسارت می‌بیند

رئیس کمیته مردمی مقابله با محاصره غزه تاکید کرد که این باریکه هر ماه در نتیجه ادامه محاصره و بحران‌های پیش‌رو از جمله عدم پرداخت حقوق کارمندان، متحمل ۷۰ میلیون دلار خسارت می‌شود.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 45

۱۴۲ میلیارد تومان خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

رییس کل بیمه مرکزی گفت: بیش از یکصد و چهل و دو میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان سیل در استان‌های آسیب دیده پرداخت شد.

 • 40

توفیقات تولید مسکن با اجرای ۴ پروژه صندوق سرمایه‌گذاری

مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری مسکن با اشاره به تجربه‌ ارزشمند مجموعه بانک مسکن در اجرای ۴ پروژه مسکونی با استفاده از ابزار مالی صندوق های سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان، خواستار رفع محدودیت در صدور مجوز شد.

 • 48

پرداخت پیش از موعد سود سهام بازنشستگان از سوی بیمه ملت

بیمه ملت، سود سهام بازنشستگان سهامدار خود را پیش از موعد مقرر، پرداخت می کند.

 • 45

آیفون تاشو ۳۵۰۰ دلار قیمت خواهد داشت

خبر تلاش اپل برای تولید آیفون تاشو مدتی است در فضای مجازی منتشر شده و اطلاعات تازه حاکی است که قیمت این آیفون سرسام آور و برابر با ۳۵۰۰ دلار خواهد بود.

 • 33

نوارغزه ماهانه ۷۰ میلیون دلار به دلیل تداوم محاصره خسارت می‌بیند

یک عضو مجلس قانون گذاری فلسطین اعلام کرد که نوارغزه به دلیل تداوم محاصره صهیونیستها، ماهانه ۷۰ میلیون دلار خسارت متحمل می شود.

 • 37

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از خبرگزاری ایرنا در استان قم

مدیر عامل بانک صنعت ومعدن در بازدید از خبرگزاری ایرنا در استان قم با تبریک روزخبرنگار و تأکید بر نقش حساس این حرفه در تعیین سرنوشت کشور گفت: ایجاد امید و همدلی در جامعه باید محور فعالیت رسانه ها باشد.

 • 44