ماموریت برجامی روی جاده ابریشم

ماموریت برجامی روی جاده ابریشم

تهران- ایرنا- اصلی ترین و مبنایی ترین چالشی که امروز ایران و قدرت های شرقی را کنار هم قرار می دهد حاکمیت یکجانبه گرایی بر رفتار و سیاست های کاخ سفید است؛ وضعیتی که می تواند بسیاری از منافع و معادلات مبتنی بر ثبات، تعامل، همکاری و توسعه را در جهان کنونی به هم بریزد.

شنبه 28 اردیبهشت 1398 ساعت 22:34

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه امروز در پایان سفر آسیایی خود، پکن را به مقصد تهران ترک کرد.
ظریف این سفر یک هفته ای را از روز یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت ماه آغاز کرد که نخستین مقصد وی ترکمنستان بود. وی پس از رایزنی با سران این کشور، دوشنبه شب راهی دهلی نو شد.
در ادامه و پنجشنبه هفته گذشته، گفت وگوهای ظریف با مقامات توکیو صورت گرفت تا در نهایت وزیر امور خارجه کشورمان پایان هفته را میهمان همتای چینی خود باشد.

** نگاهی کوتاه به برنامه سفر آسیایی ظریف
اصلی ترین دستورکار ظریف در عشق آباد، مذاکره با رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه ترکمنستان جهت توسعه همکاری در بخش های ترانزیت و انرژی، مبارزه با مواد مخدر و افزایش تجارت بود. دو طرف همچنین بر اهمیت حسن همجواری و همکاری های فرهنگی تاکید کردند.
ظریف در سفر به هند یعنی دومین مشتری بزرگ نفت ایران پیش از تشدید تحریم های نفتی آمریکا، پیگیر توافقات دی ماه پارسال در دهلی نو شد؛ توافق هایی پیرامون نحوه فعالیت و سرمایه گذاری هندی ها در بندر چابهار که از تحریم های واشنگتن معاف شده و همچنین مبادلات نفتی که قرار است پس از انتخابات سراسری این کشور در مورد آن تصمیم گیری قطعی صورت گیرد.
یکی دیگر از موارد توافق تهران و دهلی نو، استفاده از سازوکار روپیه برای تسویه مبادلات دوجانبه با محوریت فعالیت مالی یک بانک معتبر بانک هندی و همکاری آن با یک بانک ایرانی بود.
رخدادی که در جریان حضور ظریف در هند مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و وزیر امور خارجه را به واکنش واداشت، عملیات خرابکاری در گلوگاه نفتی امارات یعنی «الفجیره» بود. ظریف روز سه شنبه در دهلی نو اظهار داشت قابل پیش بینی بود که برخی تندروهای در آمریکا و منطقه بخواهند با عملیاتی از این دست منطقه را به آشوب بکشانند.
به این ترتیب، تشریح اهداف تیم تندرو ضد ایرانی موسوم به تیم «ب» متشکل از «جان بولتون»، «بنیامین نتانیاهو»، «محمد بن سلمان» و «محمد بن زاید» از موضوعاتی بود که ظریف در این سفر و در گفت وگوهای سیاسی و رسانه ای خود به طور مستمر دنبال کرد و بارها تبعات سیاست های آشوب زای رادیکال های آمریکا و منطقه را یادآور شد.
بخش مهمی از گفت وگوهای ظریف با نخست وزیر و وزیر امور خارجه ژاپن به مسائل منطقه ای و روابط دوجانبه تهران و توکیو اختصاص یافت. مقامات ژاپنی که در کنار کشورهایی چون عراق و عمان در اوج تنش ها میان تهران و واشنگتن طرح میانجیگری را مطرح ساخته بودند، صراحتا اعلام داشتند که از بروز ناامنی و بی ثباتی در خاورمیانه به شدت نگرانند و از همه توان خود بهره می جویند تا برجام به عنوان سند تضمین آرامش در منطقه را پابرجا نگاه دارد.
در چین نیز دیدار وزرای امور خارجه دو کشور در مورد راه های حفظ توافق هسته ای ایران و 1+5 به گفت وگو پرداختند. وزیر امور خارجه چین بار دیگر ضمن رد تحریم های آمریکایی اعلام داشت که کشورش از ایران برای حفاظت از منافع مشروعش حمایت قطعی را به عمل می آورد.
یکی از مهمترین رویدادهای مرتبط با روابط ایران و چین در جریان سفر آسیایی ظریف، افزایش هشدارهای واشنگتن علیه دو کشور بود. پس از انتشار گزارش هایی از ذخیره نفت ایران در یکی از بنادر چین، بار دیگر آمریکایی ها به پکن در مورد نقض تحریم های ایران هشدار دادند.
از سوی دیگر اقدام آمریکا علیه شرکت چینی «هواوی» و نیز شاخ و شانه کشیدن کاخ سفید برابر چین برای بازداشتن رهبران این کشور از اقدام تلافی جویانه در جنگ تعرفه ای سبب شد تا پکن مواضعی جدی را برابر دولت «دونالد ترامپ» اتخاذ کند.
در این پیوند، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به تهدیدهای آمریکا درباره افزایش تعرفه گمرکی محصولات چینی تصریح کرد: پکن تمایلی به ورود به جنگ تجاری ندارد اما از آن هراسی نیز ندارد. ما هرگز مقابل فشارهای خارجی تسلیم نمی شویم و قاطعانه از حقوق و منافع قانونی خود دفاع خواهیم کرد.
در موضع گیری مشابهی برابر تهدیدات واشنگتن، ظریف نیز در چین ضمن تاکید بر تلاش تهران برای دفاع از منافع جمهوری اسلامی ایران بیان داشت: ایران جنگ نمی خواهد و خواستار صلح و ثبات در خلیج فارس است.

** ایران، شرکای شرقی و اهداف مشترکی در مقابله با یکجانبه گرایی
از سالگرد خروج آمریکا از برجام که جمهوری اسلامی ایران در واکنش به عدم مسوولیت پذیری سایر اعضای توافق هسته ای خصوصا اروپایی ها اقدام به کاهش تعهدات هسته ای کرد تا امروز، پایتخت های شرقی مهمترین مقاصد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بوده اند.
در زمان اعلام کاهش تعهدات برجامی که البته بر اساس مفاد همین توافق صورت گرفت، ظریف برای رایزنی با مقامات روسیه در این کشور به سر می برد و در موضع گیری های متعدد به تشریح دلایل و حمایت از این تصمیم می پرداخت. همزمان، رهبران کرملین نیز تصریح داشتند که مسوولیت و تبعات تضعیف و فروپاشی برجام متوجه آمریکایی ها است و مسکو از مواضع برجامی تهران به طور جدی حمایت می کند.
نگاه ویژه ایران به گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی و امنیتی با شرکای شرقی نه تنها در دوره تضعیف برجام که در دوره شکوفایی این توافق نیز جریان داشت؛ دوره ای که برخی ناظران گمانه زنی هایی بی مبنا را درباره گرایش تهران به سوی همکاری با قدرت های اروپایی و کمرنگ شدن همکاری های شرقی مطرح می کردند.
اکنون نیز منافع مشترک زیادی وجود دارد که ایران و شرکای شرقی را به هم نزدیک می سازد. آنچنان که وزیر امور خارجه چین در دیدار با ظریف اظهار داشت وضعیت بسیار مهمی در جامعه بین المللی و منطقه شکل گرفته که به سرعت هم درحال تحول است به همین دلیل لازم است دو کشور ارتباطات و همکاری هایشان را در این شرایط تقویت کنند.
اشاره «وانگ یی» به تهدیدات واحدی بود که از جانب غرب به خصوص دولت کنونی آمریکا متوجه نظام بین الملل و به طور ویژه قدرت های شرقی است. وزیر امور خارجه چین تاکید کرد «توافق هسته ای حافظ اقتدار سازمان ملل و اصول و هنجارهای بین المللی است و منازعاتی که اکنون به توافق هسته ای پیوند خورده، نشانه ای آشکار از برخورد یکجانبه گرایی و چند جانبه گرایی است و یک تحول تاریخی را نمایندگی می کند.»
اکنون کشوری نظیر چین که در راهبرد امنیتی دولت ترامپ در کنار روسیه، ایران و کره شمالی به عنوان کانون های اصلی تهدید شناسایی و توقف رشد فزاینده قدرت اقتصادی اژدهای زرد به هدف اساسی سیاست تجاری واشنگتن مبدل شده، قصد دارد تا از طرقی چون تمرکز بر پروژه «جاده ابریشم جدید» راه ترقی در سلسله مراتب جهانی را در پیش گیرد.
قدرت هایی چون هند نیز در هزاره سوم میلادی که هزاره آسیایی نام گرفته، قصد دارند تا جهشی خیره کننده را در قدرت ملی و جایگاه بین المللی خود به نمایش بگذارند.
برای کشورهایی چون ژاپن و روسیه نیز برقراری امنیت در نقطه حساسی چون خاورمیانه به دلایل گوناگون اقتصادی و سیاسی از اهمیتی حیاتی برخوردار است.
این در حالی است که یکجانبه گرایی آمریکا اکنون به بزرگترین چالش برای منافع و اهداف کلان قدرت های شرقی مبدل شده است و همین موضوع ضرورت همگرایی را با ایران به عنوان اصلی ترین کشور هدف سیاست های خصمانه دولت ترامپ بیشتر نشان می دهد. به این ترتیب سفر اخیر ظریف را می توان ماموریتی روی جاده ابریشم برای دفاع از منافع ایران و نیز توافق هسته ای به عنوان سند تضمینگر ثبات و امنیت در منطقه توصیف کرد.
پژوهش**9279

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 295

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 102

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 106

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 96

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 129

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 126

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 125

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 104

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 106

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 117

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 112

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 98

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 126

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 143

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 103

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 134

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 120

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 126

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 95

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 123