ماجرای فساد ۸۰ هزار میلیارد ریالی به کجا ختم می شود؟

مهر ماه نزدیک است و باز هم ماجرای مشکلات فرهنگیان و معلمان مانند هر سال داغ شده است. مشکلاتی عمدتا اقتصادی که حالا با انتشار خبر فساد در صندوق فرهنگیان به مظلومیت بیشتر معلمان مطرح می شود.

شنبه 27 شهریور 1395 ساعت 0:21

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، مهر ماه نزدیک است و باز هم ماجرای مشکلات فرهنگیان و معلمان مانند هر سال  داغ شده است. مشکلاتی عمدتا اقتصادی که حالا با انتشار خبر فساد در صندوق فرهنگیان به مظلومیت بیشتر معلمان مطرح می شود.  این صندوق چند رشته‌ای که با برخورداری از شش گروه تخصصی ساختمان،انرژی،خدمات رفاهی،آموزشی و فناوری اطلاعات،صنعت و بورس و بانک و بیمه در سبد دارایی های خود دارای سهام مدیریتی و کنترلی شرکت های بورسی همچون ماشین سازی اراک،ایران ارقام،بانک سرمایه،مهندسی بازرسی  ،کارگزاری اردیبهشت ایرانیان و بیمه معلم است و در مجموع سهام عمده 27 شرکت مختلف را در اختیار دارد، این روزها بیش از قبل حاشیه ساز شده است و حتی زمزمه های استیضاح وزیر آموزش و پرورش به خاظر رونمایی از فساد 80 هزار میلیارد ریالی در این صندوق جدی تر شده است.

مهر ماه نزدیک است و باز هم ماجرای مشکلات فرهنگیان و معلمان مانند هر سال داغ شده است. مشکلاتی عمدتا اقتصادی که حالا با انتشار خبر فساد در صندوق فرهنگیان به مظلومیت بیشتر معلمان مطرح می شود.

همین چند وقت پیش بود که سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: نزدیک به 80هزار میلیارد ریال فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفته است.

حسین مقصودی با بیان این خبر اظهارداشت: شفاف سازی در صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از دلایل اصلی استیضاح وزیر آموزش وپروش بود که طی تحقیقات به عمل آمده در حدود هشتاد هزار میلیارد ریال فساد مالی در این صندوق گزارش شده است.

این خبر به سرعت در رسانه ها و به خصوص فضای مجازی بازتاب داشت و واکنش فرهنگیان را برانگیخت.

هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان برکنار می‌شوند؟

حالا هم خبر از تغییرات جدیدی در این صندوق می‌آید که از یکسو تکذیب  می‌شود و از سوی دیگر تایید. دیروز نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان تغییر کرد، گفت: با اتفاقاتی که رخ داده است، اوضاع استیضاح وزیر آموزش و پرورش بدتر خواهد شد. خبری که البته از سوی خود مدیرعامل صندوق تکذیب شده است. دیروز حسین مقصودی، نماینده مردم سبزوار، اظهار داشت: دو جلسه هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان که یکی در شنبه هفته گذشته و دیگری چهارشنبه هفته گذشته بود، توسط فانی برگزار شده است و افرادی مانند مظفر، وزیر اسبق آموزش و پرورش که عضو هیات امنا هستند در این جلسه حضور نداشتند و در نهایت هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان را به صورت 100 درصد یا از هفت نفر، شش نفر را تغییر می‌دهند که متعاقب این موضوع هم عزل غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شد.


حالا هم خبر از تغییرات جدیدی در این صندوق می‌آید که از یکسو تکذیب می‌شود و از سوی دیگر تایید. دیروز نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان تغییر کرد، گفت: با اتفاقاتی که رخ داده است، اوضاع استیضاح وزیر آموزش و پرورش بدتر خواهد شد. خبری که البته از سوی خود مدیرعامل صندوق تکذیب شده است.

وی افزود: اسامی‌‌ای که به عنوان اعضای جدید هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان به دست ما رسیده است نشان از یک حرکت کاملا سیاسی و غیر‌تخصصی دارد و اینکه اصلا توجهی به جامعه فرهنگیان نشده است. اصلا هدف از تشکیل صندوق ذخیره و 27 شرکت زیر مجموعه آن و بانک سرمایه برای خواسته فرهنگیان بود که متاسفانه به این خواسته توجه نشده است. وی به اینکه نکته که مطابق گفته خودشان اکنون چند هزار میلیارد تومان از صندوق و بانک  سرمایه سوءاستفاده مالی و ناپدید شده است، اشاره کرد و گفت: بالاخره کسی باید پاسخگو باشد، اما با این انتخابی که انجام شده اوضاع بدتر خواهد شد. هم اوضاع استیضاح آقای فانی بدتر خواهد شد و هم اوضاع حاکم بر موضوعات اقتصادی صندوق ذخیره و سیاست‌گذاری آن برای چشم‌اندازی که پیش بینی شده بود بدتر خواهد شد، ضمن اینکه از همه مهم‌تر اعتماد فرهنگیان سلب شده و می‌شود.


شهاب الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیانگفت: هیچ سند و ابلاغیه‌ای مبنی بر برکناری اینجانب و تغییر اعضای هیات‌مدیره وجود ندارد و این رویه تنها یک شیطنت مطبوعاتی و سیاسی‌کاری بیش نیست و در این خصوص مراجع ذی صلاح باید تصمیم بگیرند که هیچ تصمیم و حرکتی در این خصوص صورت نگرفته است.
 

مقصودی در پاسخ به این پرسش که «آیا اکنون مسجل شده که هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان تغییر کرده است؟»، گفت: هیات‌مدیره روی کاغذ تغییر کرده و از هفت نفر قبلی شش نفر تعویض و یک نفر از قبل باقی مانده است تا مجموعا هفت نفر شوند. وی با تاکید بر اینکه مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان را هم روی کاغذ تعویض کردند، خاطرنشان کرد: مراحل اعلام و کارهای ثبتی هنوز انجام نشده است که قبل از اینکه این اتفاق رخ دهد از آقای فانی به عنوان یک فرهنگی درخواست می‌کنیم این کار اشتباه، سیاسی و غیر تخصصی است و اوضاع و احوال صندوق ذخیره فرهنگیان و اوضاع استیضاح را بدتر خواهد کرد و این موضوع به نفع دانش‌آموزان و معلمان در اول مهر نیست.

تکذیب مدیرعامل صندوق

از سوی دیگر اما شهاب الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان هم روز گذشته خبر منتشر شده را تکذیب کرد. مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تکذیب خبر برکناری خود و تغییر در اعضای هیات‌مدیره صندوق اظهار کرد: پیرو انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها درباره برکناری هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان، بدین وسیله اعلام می‌دارد که این هیات‌مدیره کماکان و باقوت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تا لحظه تنظیم این خبر تمام شایعات مطرح شده پیرامون موسسه تکذیب می‌شود.


در هر حال نکته اینجاست که در میان این تایید ها و تکذیب ها این بی اعتمادی مردم است که روز به روز به دلیل رونمایی از فسادهای اقتصادی و بی اهمیت انگاشته شدن آنها از سوی دولت بیشتر و بیشتر می شود.
 

وی گفت: هیچ سند و ابلاغیه‌ای مبنی بر برکناری اینجانب و تغییر اعضای هیات‌مدیره وجود ندارد و این رویه تنها یک شیطنت مطبوعاتی و سیاسی‌کاری بیش نیست و در این خصوص مراجع ذی صلاح باید تصمیم بگیرند که هیچ تصمیم و حرکتی در این خصوص صورت نگرفته است.

در هر حال نکته اینجاست که در میان این تایید ها و تکذیب ها این بی اعتمادی مردم است که روز به روز به دلیل رونمایی از فسادهای اقتصادی و بی اهمیت انگاشته شدن آنها از سوی دولت بیشتر و بیشتر می شود.

منبع:راه نو

انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

تولید گوشی جان سخت برای حواس پرتها و کارگران ساختمانی+عکس

​اقتصادنیوز: اگر شما هم جزء افرادی هستید که مرتب گوشی از دستتان می افتد یا در مشاغل سخت و دشوار فعالیت دارید، تلفن همراه جدید «کاترپیلار» محصولی مناسب برای شماست.

 • 1

‏«مستشار» سرپرست بانک مشترک ایران و ونزوئلا شد

سعید مستشار به عنوان سرپرست جدید و عضو هیات مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا انتخاب ‏شد.‏

 • 2

قیمت انواع تندر۹۰ صفر و کارکرده در بازار + جدول

اقتصاد نیوز: برای خرید خودروی تندر ۹۰ E. ۲ در بازار مدل ۱۳۹۲ با کارکرد ۹۵ هزار کیلومتر به سرمایه ۶۲ میلیون تومانی نیاز است.

 • 1

ساخت قاشق و چنگال مخصوص معتادان به موبایل ! + عکس

اقتصاد نیوز:اگر شما هم حاضر نیستید حتی یک‌لحظه از موبایل خود جدا شوید، بهتر است یکدست از این قاشق چنگال‌ها بخرید.

 • 1

کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

مدیرعامل بانک مسکن از کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت در صورت طراحی درست چرخه اعتباری زنجیره سازندگان مسکن خبر داد.

 • 2

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران ۳۶۵۳ واحد ریخت؟

اقتصادنیوز : نخستین روز بهمن‌ماه با ریزش سنگین شاخص سهام آغاز شد. گرچه تحلیلگران گزارش‌های فصلی شرکت‌ها و همچنین وضعیت بازار جهانی را حاوی نشانه‌های بنیادی مناسب ارزیابی می‌کردند؛ اما افت دسته‌جمعی صنایع بورسی در معاملات دیروز حال و هوای متفاوتی را نشان می‌داد.

 • 2

پول بیمه‌ها برای هزینه داروی بیماران خاص کافی‌ است؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت در استان تهران، درباره اعتبارات این سازمان بیمه‌گر برای تامین داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج توضیح داد.

 • 2

سه ضلعی نوسان ابتدای بهمن

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

کدام وزیران احمدی نژاد در دادگاه محاکمه شدند؟/ سنگر جدید کابینه پاک دستان

تعداد وزرا، معاونان وزیر و معاونان دولت احمدی نژاد که به خاطر مسائل مالی راهی دادگاه شدند، به مرز قابل توجهی رسیده است.

 • 3

مجوز مجلس برای اعطای تسهیلات ۲میلیارد دلاری خارجی برای توسعه مترو

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: کمیسیون مقرر کرد حداقل دو میلیارد دلار از تسهیلات خارجی درجهت ساخت و بهره برداری از خطوط مترو و طرحهای کاهش آلودگی هوا اختصاص یابد.

 • 3

جرایم سنگین AFC برای پرهیز از حاشیه و خشونت

کنفدراسیون فوتبال آسیا جرایم بسیار سنگینی برای بازیکنان در صورت ایجاد حاشیه وضع کرده است.

 • 3

نحوه سپرده‌پذیری بانک توسعه تصویب شد/ معامله اوراق توسعه مجاز است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نشست امروز این کمیسیون با دستور کار بررسی جزییات طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

 • 4

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی و عضو کمیته داوران هشتمین جشنواره دکتر نوربخش، درجلسه انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک وخدمات پرداخت حضوریافت.

 • 4

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌

امروز علیرغم کاهش بهای طلای جهانی، قیمت انواع طلا و ارز در ایران تا حدودی روند افزایشی داشت.

 • 4

اقتصاد مقاومتی به سبک بانک ملت؛ پیشگامی در حمایت از دانش‌بنیان‌ها

حمایت از دانش بنیان ها و همکاری با پارک های علم و فناوری راهبرد جدید بانک ملت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 • 3