ماجرای فساد ۸۰ هزار میلیارد ریالی به کجا ختم می شود؟

مهر ماه نزدیک است و باز هم ماجرای مشکلات فرهنگیان و معلمان مانند هر سال داغ شده است. مشکلاتی عمدتا اقتصادی که حالا با انتشار خبر فساد در صندوق فرهنگیان به مظلومیت بیشتر معلمان مطرح می شود.

شنبه 27 شهریور 1395 ساعت 0:21

 به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم، مهر ماه نزدیک است و باز هم ماجرای مشکلات فرهنگیان و معلمان مانند هر سال  داغ شده است. مشکلاتی عمدتا اقتصادی که حالا با انتشار خبر فساد در صندوق فرهنگیان به مظلومیت بیشتر معلمان مطرح می شود.  این صندوق چند رشته‌ای که با برخورداری از شش گروه تخصصی ساختمان،انرژی،خدمات رفاهی،آموزشی و فناوری اطلاعات،صنعت و بورس و بانک و بیمه در سبد دارایی های خود دارای سهام مدیریتی و کنترلی شرکت های بورسی همچون ماشین سازی اراک،ایران ارقام،بانک سرمایه،مهندسی بازرسی  ،کارگزاری اردیبهشت ایرانیان و بیمه معلم است و در مجموع سهام عمده 27 شرکت مختلف را در اختیار دارد، این روزها بیش از قبل حاشیه ساز شده است و حتی زمزمه های استیضاح وزیر آموزش و پرورش به خاظر رونمایی از فساد 80 هزار میلیارد ریالی در این صندوق جدی تر شده است.

مهر ماه نزدیک است و باز هم ماجرای مشکلات فرهنگیان و معلمان مانند هر سال داغ شده است. مشکلاتی عمدتا اقتصادی که حالا با انتشار خبر فساد در صندوق فرهنگیان به مظلومیت بیشتر معلمان مطرح می شود.

همین چند وقت پیش بود که سخنگوی فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: نزدیک به 80هزار میلیارد ریال فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان صورت گرفته است.

حسین مقصودی با بیان این خبر اظهارداشت: شفاف سازی در صندوق ذخیره فرهنگیان یکی از دلایل اصلی استیضاح وزیر آموزش وپروش بود که طی تحقیقات به عمل آمده در حدود هشتاد هزار میلیارد ریال فساد مالی در این صندوق گزارش شده است.

این خبر به سرعت در رسانه ها و به خصوص فضای مجازی بازتاب داشت و واکنش فرهنگیان را برانگیخت.

هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان برکنار می‌شوند؟

حالا هم خبر از تغییرات جدیدی در این صندوق می‌آید که از یکسو تکذیب  می‌شود و از سوی دیگر تایید. دیروز نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان تغییر کرد، گفت: با اتفاقاتی که رخ داده است، اوضاع استیضاح وزیر آموزش و پرورش بدتر خواهد شد. خبری که البته از سوی خود مدیرعامل صندوق تکذیب شده است. دیروز حسین مقصودی، نماینده مردم سبزوار، اظهار داشت: دو جلسه هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان که یکی در شنبه هفته گذشته و دیگری چهارشنبه هفته گذشته بود، توسط فانی برگزار شده است و افرادی مانند مظفر، وزیر اسبق آموزش و پرورش که عضو هیات امنا هستند در این جلسه حضور نداشتند و در نهایت هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان را به صورت 100 درصد یا از هفت نفر، شش نفر را تغییر می‌دهند که متعاقب این موضوع هم عزل غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شد.


حالا هم خبر از تغییرات جدیدی در این صندوق می‌آید که از یکسو تکذیب می‌شود و از سوی دیگر تایید. دیروز نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعضای هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان تغییر کرد، گفت: با اتفاقاتی که رخ داده است، اوضاع استیضاح وزیر آموزش و پرورش بدتر خواهد شد. خبری که البته از سوی خود مدیرعامل صندوق تکذیب شده است.

وی افزود: اسامی‌‌ای که به عنوان اعضای جدید هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان به دست ما رسیده است نشان از یک حرکت کاملا سیاسی و غیر‌تخصصی دارد و اینکه اصلا توجهی به جامعه فرهنگیان نشده است. اصلا هدف از تشکیل صندوق ذخیره و 27 شرکت زیر مجموعه آن و بانک سرمایه برای خواسته فرهنگیان بود که متاسفانه به این خواسته توجه نشده است. وی به اینکه نکته که مطابق گفته خودشان اکنون چند هزار میلیارد تومان از صندوق و بانک  سرمایه سوءاستفاده مالی و ناپدید شده است، اشاره کرد و گفت: بالاخره کسی باید پاسخگو باشد، اما با این انتخابی که انجام شده اوضاع بدتر خواهد شد. هم اوضاع استیضاح آقای فانی بدتر خواهد شد و هم اوضاع حاکم بر موضوعات اقتصادی صندوق ذخیره و سیاست‌گذاری آن برای چشم‌اندازی که پیش بینی شده بود بدتر خواهد شد، ضمن اینکه از همه مهم‌تر اعتماد فرهنگیان سلب شده و می‌شود.


شهاب الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیانگفت: هیچ سند و ابلاغیه‌ای مبنی بر برکناری اینجانب و تغییر اعضای هیات‌مدیره وجود ندارد و این رویه تنها یک شیطنت مطبوعاتی و سیاسی‌کاری بیش نیست و در این خصوص مراجع ذی صلاح باید تصمیم بگیرند که هیچ تصمیم و حرکتی در این خصوص صورت نگرفته است.
 

مقصودی در پاسخ به این پرسش که «آیا اکنون مسجل شده که هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان تغییر کرده است؟»، گفت: هیات‌مدیره روی کاغذ تغییر کرده و از هفت نفر قبلی شش نفر تعویض و یک نفر از قبل باقی مانده است تا مجموعا هفت نفر شوند. وی با تاکید بر اینکه مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان را هم روی کاغذ تعویض کردند، خاطرنشان کرد: مراحل اعلام و کارهای ثبتی هنوز انجام نشده است که قبل از اینکه این اتفاق رخ دهد از آقای فانی به عنوان یک فرهنگی درخواست می‌کنیم این کار اشتباه، سیاسی و غیر تخصصی است و اوضاع و احوال صندوق ذخیره فرهنگیان و اوضاع استیضاح را بدتر خواهد کرد و این موضوع به نفع دانش‌آموزان و معلمان در اول مهر نیست.

تکذیب مدیرعامل صندوق

از سوی دیگر اما شهاب الدین غندالی، مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان هم روز گذشته خبر منتشر شده را تکذیب کرد. مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان با تکذیب خبر برکناری خود و تغییر در اعضای هیات‌مدیره صندوق اظهار کرد: پیرو انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها درباره برکناری هیات‌مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان، بدین وسیله اعلام می‌دارد که این هیات‌مدیره کماکان و باقوت به فعالیت خود ادامه می‌دهد و تا لحظه تنظیم این خبر تمام شایعات مطرح شده پیرامون موسسه تکذیب می‌شود.


در هر حال نکته اینجاست که در میان این تایید ها و تکذیب ها این بی اعتمادی مردم است که روز به روز به دلیل رونمایی از فسادهای اقتصادی و بی اهمیت انگاشته شدن آنها از سوی دولت بیشتر و بیشتر می شود.
 

وی گفت: هیچ سند و ابلاغیه‌ای مبنی بر برکناری اینجانب و تغییر اعضای هیات‌مدیره وجود ندارد و این رویه تنها یک شیطنت مطبوعاتی و سیاسی‌کاری بیش نیست و در این خصوص مراجع ذی صلاح باید تصمیم بگیرند که هیچ تصمیم و حرکتی در این خصوص صورت نگرفته است.

در هر حال نکته اینجاست که در میان این تایید ها و تکذیب ها این بی اعتمادی مردم است که روز به روز به دلیل رونمایی از فسادهای اقتصادی و بی اهمیت انگاشته شدن آنها از سوی دولت بیشتر و بیشتر می شود.

منبع:راه نو

انتهای پیام/
خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای بازنشر می‌شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

صادرات 8.3 میلیارد دلار بخش معدن و صنایع معدنی

تهران- ایرنا - عملکرد تجارت خارجی بخش معدن وصنایع معدنی در مدت 11 ماهه 97 نشان دهنده صادرات 51 میلیون و 770 هزار تن کالا به ارزش بیش از هشت میلیارد و 299 میلیون دلار است که نسبت به دوره مشابه از نظر وزنی 6 درصد و از نظر ارزشی سه دهم درصد کاهش داشته است.

 • 2

ضرر ۱ تریلیون دلاری آمریکا از تشدید جنگ تعرفه‌ای پکن-واشنگتن

مطالعه جدیدی در اتاق بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد تشدید مناقشات بین دو اقتصاد بزرگ جهان، تاثیر منفی شدیدی بر اقتصاد آمریکا خواهد گذاشت.

 • 4

مبادلات تجاری ایران و عراق به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد

رییس دفتر رییس جمهور گفت: مبادلات تجاری ایران و عراق از ۱۲ میلیارد دلار به ۲۰ میلیارد دلار افزایش می یابد.

 • 4

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

بانک اسپانیا هزینه خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا برای اسپانیا را ۱۰ میلیارد یورو برآورد کرد.

 • 4

تولید دوچرخه برقی برای جاده‌های سنگلاخ

شرکت یاماها بعد از تولید میلیون‌ها دوچرخه برقی در ۲۵ سال گذشته، محصول پیشرفته‌ای تولید کرده که برای حرکت در مسیرهای سنگلاخ و شیبدار بسیار مناسب است.

 • 4

بزرگترین بانک اسلامی با تمرکز بر انرژی در قطر آغاز به کار می‌کند

بزرگترین بانک اسلامی که قرار است به طور تخصصی در بخش انرژی فعالیت کند، در سه ماهه چهارم سال جاری، در قطر آغاز به کار می‌کند.

 • 4

سرقت از صندوق امانات یک بانک/ اموال مشتریان از بانک خارج نشده است

یکی از بانکهای خصوصی کشور با صدور اطلاعیه‌ای درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است.

 • 6

عرضه ایرپادهای جدید اپل با قاب شارژ بی سیم و باتری قوی‌تر

اپل عرضه محصولات تازه خود را در هفته اخیر با رونمایی از نسل دوم هدفون بی سیم ایرپاد تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد مهم‌ترین ویژگی این هدفون بهره مندی از یک قاب شارژ بی سیم باشد.

 • 4

مادورو، ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از ونزوئلا متهم کرد

رئیس جمهور ونزوئلا دونالد ترامپ را به سرقت ۵ میلیارد دلار از این کشور آمریکایی جنوبی متهم کرد.

 • 4

کاهش مالیات بر نقل و انتقال سهام، بورس را رونق می‌دهد؟

در ماه‌های گذشته مقدار مالیات شرکت‌های بورسی از نیم به یک دهم درصد کاهش یافت که می‌تواند به افزایش معاملات در بازار سهام کمک کند.

 • 2

هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است

بانک اقتصادنوین در اطلاعیه درباره سرقت از صندوق امانات این بانک اعلام کرد هیچ یک از اموال امانی مشتریان از بانک خارج نشده است .

 • 5

مادورو: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید

رئیس‌جمهوری ونزوئلا در اظهاراتی تصریح کرد: آمریکا ۵ میلیارد دلار بودجه داروییِ ما را دزدید.

 • 2

واکنش همتی به نامگذاری سال/شش راهبرد بانک مرکزی برای «رونق تولید»

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به نامگذاری امسال از سوی رهبر انقلاب، شش راهبرد نظام بانکی برای تحقق «رونق تولید» را اعلام کرد.

 • 4

مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی مضاعف شد

همتی گفت نامگذاری سال ۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 6

ماموریت ۶ گانه بانک مرکزی در سال رونق تولید

همتی گفت نامگذاری سال ۱۳۹۸ با عنوان "رونق تولید" از سوی مقام معظم رهبری، مسئولیت بانک مرکزی و نظام بانکی کشور را مضاعف کرد.

 • 4