لزوم برقراری مبادلات پولی دوجانبه/ اثر تحریم‌ها باید حذف شود

لزوم برقراری مبادلات پولی دوجانبه/ اثر تحریم‌ها باید حذف شود

یک عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به اینکه دولت به جای حذف تحریم‌ها به دنبال بی‌اثر کردن آن باشد، افزود: مبادلات پولی دوجانبه با کشورها باید برقرار شود.

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایبِنا

سرمایه‌گذاری اقتصادی در ایران به دلیل وابستگی شدید به منابع عظیم نفت و به دنبال آن، درآمدهای ارزی ناشی از فروش‌ آن تجربه ناخوشایندی را متحمل شد. پس از روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا تحریم‌های جدید نفتی و ایجاد محدودیت برای ارز، همچنین گسترش غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا، کشور را با تکانه‌های جدیدی روبرو ساخت که نتیجه آن بالا رفتن تورم و بی‌ثباتی در قیمت‌ها بود.

البته شرایط اقتصادی حاکم تنها به عوامل خارج از کشور مربوط نیست و در بخشی هم نتیجه مدیریت نادرست است، اما نقش این عوامل برونزا را در عدم تحقق برخی سیاست‌های اقتصادی دولت و یا بانک مرکزی مانند کنترل تورم، نقدینگی، افت ارزش ریال و ... قابل چشم‌پوشی نیست.

محمد صفایی دلوئی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره مهار نقش عوامل برونزا در اقتصاد ایران گفت: تا زمانی که اقتصاد کشور در شرایطی قرار دارد که مدیریتش از دستمان خارج است، با چالش‌های گوناگونی روبرو خواهیم بود. در چنین وضعیتی دولت در تلاش است تا تحریم‌ها رفع شود، اما قسمت عمده‌ای از این مسئله خارج از توانایی‌ او است زیرا تصمیم در این‌باره به طرف مقابل بستگی دارد. متاسفانه در این بخش که دولت در مسیر بی‌اثرکردن تحریم‌ها باید گام بردارد، علیرغم نیاز فراوان، توجه کافی به آن صورت نمی‌گیرد.

وی در این خصوص به ذکر نمونه‌ای پرداحت و تاکید  کرد: تحریم‌ها در حوزه امنیتی به مراتب شدیدتر از اقتصادی بود، اما به جای نگاه به بیرون برای تامین آن، داخل مورد توجه قرار گرفت، در نتیجه امنیت شکل گرفت. چنانچه در رابطه با اقتصاد کشور نیز به جای رفع تحریم‌ها به سمت بی‌اثرکردن آن‌ پیش بروند، شرایط مالی مردم به این روز نمی‌افتاد و جامعه به تنش‌هایی  که شاهدیم، دچار نمی‌شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآورشد: زمانی که پول اروپایی شکل گرفت، بحثی درباره پول آسیایی مطرح شد، ولی اصلا بر این موضوع کار جدی صورت نگرفت. علاوه بر این، ایران با وجود آنکه ظرفیت‌های کافی را دارد، اما در مبادلات دوجانبه پولی با کشورهای همسایه ورود پیدا نکرده است. بر فرض با کشوری مانند افغانستان مبادلات پولی دو جانبه وجود ندارد که اگر چنین بود از خروج ۸ میلیارد دلار پول کشور به افغانستان جلوگیری به عمل می‌آمد.

صفایی دلوئی درباره چگونگی انجام این کار ابراز کرد: ۳ میلیون افغانستانی در ایران حضور دارند که خانواده‌هایشان در افغانستان  زندگی می‌کنند و آنان در ایران مشغول به کار هستند، اما از آنجا که ظرفیت مبادله دو جانبه پولی وجود ندارد، بنابراین ریال کشور ما قابل مبادله نیست، به همین جهت آنها درآمد خود را پس از تبدیل به دلار برای افغانستان ارسال می‌کنند و به این روش با دست خود در ارسال ارز به خارج از مرزها یاری می‌رسانیم.  

وی در ادامه افزود: بر این مسئله هم اتاق بازرگانی ایران صحه گذاشت و هم در کمیسیون اقتصادی مطرح شد، ولی متاسفانه تا به امروز این مبادله پولی دوجانبه روی نداده و ارز همچنان در حال خارج شدن از کشور است.

این عضو کمیسیون اقتصادی درباره کمک مجلس به این موضوع تصریح کرد: نقش خانه ملت در این رابطه غیرقابل کتمان است زیرا باید ریل‌گذاری انجام دهد و از وظایف کمیسیون اقتصادی به حساب می‌آید، اما از آنجا که نگاه‌ها درونزا نیست تصمیمات مجلس و ریل گذاری‌های آن هم کم به نتیجه نمی‌رسد و تا زمانی این مسئله مورد اصلاح قرار نگیرد، مصیبت به قوت خود باقی است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

حدنصاب جدید تصویب تسهیلات وام بانک کشاورزی

بانک کشاورزی به منظور تسریع و سهولت دسترسی مشتریان به خدمات اعتباری و دریافت تسهیلات، حدنصاب و اختیارات استان ها در زمینه تصویب طرح ها و پرداخت تسهیلات را در سال ۱۴۰۰ افزایش داد.

 • 97

رونمایی از کیف اعتباری دیجیتال مشترک بانک پارسیان و همراه اول

همزمان با اعیاد شعبانیه، بانک پارسیان و همراه اول در نشستی مشترک در محل بانک پارسیان و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد از کیف اعتباری دیجیتال " همپا " رونمایی کردند.

 • 91

رعایت اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون

مدیر عامل بانک توسعه تعاون در خصوص نقش اساسی اصول بانکداری اسلامی در سیاست های اعتباری بانک توسعه تعاون توضیحاتی ارائه داد.

 • 161

معرفی شعب کشیک بانک سپه در ایام نوروز

شعب کشیک بانک که از تاریخ دوم تا چهارم فروردین سال ۱۴۰۰ آماده ارائه خدمت به مردم شریف ایران هستند معرفی شد.

 • 198

تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران تاریخ و ترکیب نهایی جوایز قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی و ارزی در سال ۱۳۹۹را اعلام کرد.

 • 180

مدیر روابط عمومی بیمه رازی منصوب شد

مدیرعامل بیمه رازی، طی حکمی ناصرالدین اسلامی فرد را به سمت مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بیمه رازی منصوب کرد.

 • 105

شاخص کل بورس در روزهای آخر سال سبز شد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۷ هزار و ۱۸۲ واحدی معادل ۱.۳۳ درصد به یک میلیون و ۳۰۷ هزار و ۶۵۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۱۶۲ واحدی به ۱۷ هزار و ۹۹۰ واحد رسید.

 • 99

اعلام اسامی برندگان خوش شانس سومین دوره طرح "امید رفاه" بانک رفاه

اسامی برندگان سومین قرعه کشی طرح "امید رفاه" بانک رفاه کارگران اعلام شد.

 • 101

اعلام شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰

فهرست شعب کشیک بانک سرمایه در تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ اعلام شد.

 • 80

سه عامل ایجاد نوسان شدید در بازار بورس تشریح شد

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید دارد: سه عامل بر نوسان بازار بورس تاثیرگذار بوده و این عوامل را تشریح کرد.

 • 50

بانک مرکزی جلوی سقوط آزاد بورس را گرفت

یک کارشناس اقتصادی معتقد است هرچند سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از بازار سرمایه ناگزیر بود اما توانست جلوی سقوط آزاد بازار سرمایه را تا حد زیادی بگیرد.

 • 68

اعلام نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت‌دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰

نرخ حق‌الوکاله سپرده‌های مدت دار بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۰ به میزان ۳ درصد اعلام شد.

 • 59

فرایندهای چک صیاد را در «ایوا» انجام دهید

اپلیکیشن «ایوا» به فهرست برنامک‌های موبایلی مورد تایید «شاپرک» به منظور انجام فرایندهای مرتبط با چک های صیادی افزوده شد.

 • 28

اصلاح مصوبه تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار و بازتامین به نرخ رسمی

با ابلاغ دولت، تصویب‌نامه موضوع تسویه اعتبارات اسنادی مدت‌دار (یوزانس) و بازتامین (ریفاینانس) به نرخ رسمی اصلاح شد.

 • 151

افزایش سرمایه دولت در بانک توسعه تعاون تایید شد

هیات وزیران با هدف کمک به منظور اعطای تسهیلات به طرح‌های پیشران بخش تعاونی و کمک برای بهبود وضعیت بانک توسعه تعاون، با افزایش سرمایه دولت در این بانک موافقت کرد.

 • 25

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر هوایی

تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین بانک آینده و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران منعقد شد.

 • 26

در ایام نوروز پاسخگوی مشتریان هستیم

پاسخگویی به مشتریان در بانک قرض الحسنه رسالت از ساعت ۱۲ روز پنج شنبه ۲۸اسفند تا ساعت شش صبح پنجم فروردین ۱۴۰۰ توسط واحد اجرایی مقیم مرکز ارتباط با اعضا و اطلاع رسانی انجام می گیرد.

 • 26

کسب رتبه نخست سرمایه ثبتی در بین بانک‌های کشور

ارتقای سرمایه ثبتی بانک ملی ایران در سال جاری موجب شده که این بانک در مقایسه با سایر بانک های رقیب، رتبه اول سرمایه ثبتی را در بین کلیه بانک­ های کشور کسب کند.

 • 19

مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

بانک ملی ایران از مشتریان و کاربران سامانه های اینترنتی خود خواست نسبت به کلاهبرداری های تلفنی و آنلاین احتمالی هوشیار باشند و از افشای هرگونه اطلاعات بانکی شان به عناوین مختلف اجتناب کنند.

 • 25

شاخص کل بورس بیش از ۳۶ هزار واحد افزایش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۶ هزار و ۳۰۹ واحدی معادل ۲.۹۰ درصد به یک میلیون و ۲۹۰ هزار و ۵۲۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۵۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۲۷ واحد رسید.

 • 33