فشار سیاسی بر دولت‌ها

فشار سیاسی بر دولت‌ها

نیک پری آسوشیتدپرس برخی کشورها از جمله ایالات‌متحده در مسیر کاهش محدودیت‌های موجود برای فعالیت‌های اقتصادی قرار گرفته‌اند و بر رونق بخشیدن به اقتصاد دچار بحران خود تمرکز کرده‌اند. در دو ماه اخیر، ابتدا در اروپا و سپس در آمریکا تدابیر سختگیرانه‌ای برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شد و یک نتیجه این اقدام، وخیم شدن وضعیت اقتصادی و بیکار شدن ده‌ها میلیون نفر بوده است.حالا در تعدادی از اقتصادها شرایط رو به تغییر است. در اسپانیا هفته قبل برای نخستین بار پس از ۶ هفته، به مردم اجازه داده شد به همراه فرزندانشان در خیابان‌ها قدم بزنند. بسیاری از کشورهای اروپایی درحال باز کردن کارخانه‌ها و شروع پروژه‌های ساخت‌وساز هستند. در نیوزیلند مردم می‌توانند از رستوران‌ها غذا برای خوردن در خانه سفارش دهند.

چهارشنبه 17 اردیبهشت 1399 ساعت 2:10

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

فشار سیاسی بر دولت‌ها

برخی تحلیلگران معتقدند کاهش محدودیت‌ها اگر بدون در نظر گرفتن برخی شرط‌ها صورت گیرد سبب می‌شود شرایط در آینده بدتر شود. در واقع لغو زودهنگام این محدودیت‌ها که برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا اعمال شده زمینه شیوع مجدد این ویروس را فراهم خواهد کرد. در ایالات‌متحده فرماندارها در ایالت‌هایی که موارد ابتلا به کرونا بسیار بالا بود از جمله نیویورک و میشیگان، همچنان محدودیت‌هایی نظیر ماندن در خانه را حفظ کرده‌اند. اما در جورجیا، اوکلاهما و آلاسکا به برخی کسب‌وکارها اجازه داده شده فعالیت خود را از سر بگیرند. در کاخ سفید، استراتژیست‌ها درحال برنامه‌ریزی برای منحرف کردن توجه ترامپ از شیوع ویروس کرونا و معطوف کردن آن به اقدامات برای رونق بخشیدن به اقتصاد هستند. این برنامه‌ریزی از چند روز پیش آغاز شده است. چندی پیش ترامپ گفته بود دانشمندان باید تزریق مواد ضدعفونی‌کننده به بیماران برای درمان آنها را بررسی کنند. او به‌دلیل این سخنان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

به هر حال برای ترامپ مهار بحران و بازگشایی اقتصاد اولویت بسیار بالایی دارد زیرا شرایط اقتصادی بسیار بد است و هرچه زمان بازگشایی امن اقتصاد بیشتر به تعویق افتد بهبود شرایط کندتر خواهد داد. در چین رسانه دولتی اعلام کرده بیمارستان‌ها در ووهان یعنی مرکز اولیه شیوع ویروس کرونا، دیگر هیچ بیمار مبتلا به این ویروس را ندارند و در ژاپن بانک مرکزی سیاست‌های انبساطی جدید اتخاذ کرده و زمینه برای رشد شاخص‌های مالی فراهم شده است. خسارات اقتصادی و جانی ویروس کرونا بسیار قابل ملاحظه است و فعلا هیچ تخمین قابل اتکایی در این زمینه وجود ندارد. دانشگاه جانز‌هاپکینز تعداد مبتلایان به این ویروس را بیش از 3/ 3 میلیون نفر و قربانیان آن را ۲۵۰ هزار نفر اعلام کرده است البته رقم‌های واقعی بسیار بالاتر از این میزان است، زیرا تست به تعداد کافی انجام نشده و بسیاری از افراد مبتلا نشانه‌ای نداشته‌اند. موارد ابتلا و مرگ‌ومیرها در جهان در اثر این ویروس همچنان درحال افزایش است.

برخی نشانه‌های امیدوار‌کننده نمایان شده است. برای مثال تعداد مبتلایان در بسیاری از کشورها با سرعت کمتری درحال افزایش است و بر همین مبناست که تلاش‌هایی برای بازگشایی اقتصادها شروع شده است. در ایتالیا پس از ۷ هفته قرنطینه، نخست‌وزیر جدول زمانی بازگشایی فعالیت‌ها به حالت عادی را ارائه کرده که شامل باز شدن کارخانه‌ها، مراکز ساخت‌وساز و برخی کسب‌وکار‌هاست. شرط شروع فعالیت‌ها در این مراکز، اتخاذ تدابیر حفاظتی در برابر ویروس کروناست یعنی به محض آنکه این تدابیر اتخاذ شود آنها می‌توانند فعالیت خود را از سر بگیرند. امروز در ایتالیا پارک‌ها باز می‌شوند و شروع تمرین برای قهرمان‌های ورزشی امکان‌پذیر است. همچنین مردم می‌توانند به دیدار نزدیکان خود که در یک منطقه سکونت دارند بروند. اگر شرایط خوب پیش برود فروشگاه‌ها و موزه‌ها دو هفته دیگر باز خواهد شد. همچنین رستوران‌ها و کافه‌ها اول ماه جدید میلادی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

در اسپانیا، نخست‌وزیر برنامه مفصل کاهش محدودیت فعالیت‌های اقتصادی و قرنطینه را اعلام کرده است اما او تاکید کرده که همچنان با احتیاط رفتار خواهد شد. در فرانسه نیز همین مسیر درحال طی شدن است. این سه کشور مرکز اصلی شیوع ویروس کرونا در اروپا بوده‌اند و میزان مرگ‌ومیرها در آنها بسیار بالاست. در انگلستان، فشار قابل ملاحظه بر بوریس جانسون وارد شده تا به‌طور شفاف برنامه دولت برای بازگشایی اقتصاد را اعلام کند. در دیگر کشورهای اروپایی مسیر کاهش محدودیت‌ها به میزان بیشتری طی شده است. در آلمان دو هفته قبل به همه فروشگاه‌ها اجازه داده شد فعالیت خود را از سر بگیرند و در دانمارک مدارس ابتدایی باز شده است. تمامی این اقدامات برای کاهش محدودیت‌ها درحالی انجام شده که هنوز داروی موثر برای درمان مبتلایان به ویروس کرونا معرفی نشده و نیز این نگرانی وجود دارد که در ماه‌های آینده موج جدید شیوع ویروس کرونا مشاهده شود.

به‌نظر می‌رسد فشارهای سیاسی و اقتصادی یک عامل شروع برنامه بازگشایی اقتصادهاست، البته در برخی کشورها موارد جدید ابتلا واقعا کاهش یافته است. در ایالات‌متحده رویکردها در قبال شروع فعالیت‌های اقتصادی در ایالت‌ها اغلب از جهت‌گیری‌های حزبی و سیاسی تاثیر پذیرفته است برای مثال فرماندار اوکلاهما که یک جمهوری‌خواه است اعلام کرده با توجه به کاهش موارد بستری شدن بیماران در بیمارستان‌ها، کلیساها و رستوران‌ها باز شده است، البته دستورالعمل‌های محافظتی از جمله فاصله‌گذاری اجتماعی باید رعایت شود. به باور او زمان بازگشایی حساب شده فرا رسیده است، اما فرماندار میشیگان که یک دموکرات است اعلام کرده برای بازگشایی اقتصاد آماده نیست و لازم است تست‌های بیشتری گرفته شود و برخی اقدامات دیگر نیز انجام شود. او معتقد است باید به توصیه متخصصان کاملا عمل شود. بدون تردید در نهایت تمامی ایالت‌های آمریکا در مسیر بازگشایی اقتصاد قرار خواهند گرفت و سعی خواهد شد تدابیر حفاظتی با دقت اجرا شود.

 

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

برگزاری آنلاین مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان

مجامع عمومی عادی سالانه و فوق العاده بانک پارسیان روز سه شنبه۳۱ تیرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود و مراسم آن به صورت آنلاین پخش می شود.

 • 6

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری

نخستین گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی و موسسات مالی غیراعتباری (تحت پوشش حراست بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) به میزبانی بانک گردشگری در تهران برگزار شد.

 • 6

تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت نیروی برق حرارتی

مصوبه مربوط به تهاتر مطالبات و بدهی‌های بانک ملت با بدهی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد.

 • 7

بهره برداری ازطرح توسعه ذوب آهن پاسارگاد بااعتبار بانک صنعت ومعدن

فاز اول طرح توسعه مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد با اعتبارات بانک صنعت و معدن در شهرستان کوار به دستور رییس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.

 • 11

تمدید بدهی واحدهای پرورش مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا

بانک کشاورزی به واحدهای پرورش مرغ گوشتی و مرغ مادرگوشتی آسیب دیده از کرونا که سررسید اقساط آنان اسفند۱۳۹۸ و فروردین ۱۳۹۹ است،برای یک دوره تولید و حد اکثر یکسال مهلت داد.

 • 10

اعلام زمان برگزاری مجمع ۵ بانک بورسی

جزییات و زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه و فوق‌العاده صاحبان سهام ۵ بانک مشخص و اعلام شد.

 • 14

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ۹۹ منتشر شد

گزارش فصلی اقتصاد ایران در زمستان ١٣٩٨ منتشر شد که بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت منفی ۲.۵ درصد، نرخ تورم ۳۴.۸ درصد و حجم نقدینگی بیش از ۲۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 • 12

کاهش ۴.۵ درصدی فروش بیمه‌های زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱

جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) با اشاره به تاثیر بحران ویروس کرونا و رکود اقتصادی جهانی پیش‌بینی کرده که حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ معادل ۴.۵ درصد کاهش یابد.

 • 15

آغاز دوره معاملاتی قرارداد اختیار معامله سهام بانک تجارت

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای از آغاز دوره معاملاتی قراردادهای اختیار معامله خرید و فروش سهام بانک تجارت خبر داد.

 • 11

ورود ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید به بورس از ابتدای ۹۹

مدیرعامل فرا بورس ایران اعلام کرد از ابتدای سال ۱۳۹۹ تاکنون بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار بورس شده است.

 • 18

گفت و گوی مدیر عامل بانک رفاه با خبرگزاری ایسنا

اسماعیل للـه گانی مدیر عامل این بانک در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا، برنامه های بانک در سال جدید را تشریح کرد.

 • 22

گفت و گوی مدیر عامل بانک رفاه با باشگاه خبرنگاران جوان

اسماعیل للـه گانی مدیر عامل این بانک در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه‌های بانک در سال جدید را تشریح کرد.

 • 18

مهلت برگزاری مجامع شرکت ها تا ۶۰ روز دیگر تمدید شد

سازمان بورس، مصوبه ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص تمدید دو ماهه مهلت برگزاری مجمع سالانه شرکت های ثبت شده را ابلاغ کرد.

 • 15

مدیر عاملی سید محمد آسوده بر شرکت بیمه اتکایی ایرانیان تمدید شد

انتصاب سید محمد آسوده به عنوان مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی ایرانیان برای مدت باقی‌مانده از دوره دوساله اعضای هیات‌مدیره آن شرکت از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع اعلام شد.

 • 26

مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط‌عمومی بانک صادرات ایران منصوب شد

حجت‌الله صیدی، مدیرعامل بانک صادرات ایران طی حکمی پدرام پاک‌آیین را به عنوان مشاور مدیرعامل و مدیرکل روابط‌عمومی این بانک منصوب کرد.

 • 19

رشد شتابان بورس متعادل شد

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری بر خلاف صعودهای چند روز اخیر با ۶۶۰۰ واحد رشد به یک میلیون و ۷۵۳ هزار و ۶۷۸ واحد رسید.

 • 16

احمدعلامه:اعتمادبه ظرفیت کارشناسی شعب سبب تخصیص کارآمدمنابع میشود

استان اردبیل به لحاظ دارا بودن معادن فلزی و غیر فلزی و همچنین وجود پتانسیل مناسب برای گسترش گردشگری، ظرفیت مناسبی برای توسعه صنایع مختلف دارد.

 • 17

با «بله» بورسی شوید!

این روزها که تب ورود به بورس به شدت داغ شده است؛ بسیاری این سوال رامطرح می کنندکه باوجود شیوع «کرونا»، چطور می توان مراحل ورودبه بورس یعنی ثبت نام در سجام ودریافت کد بورسی را با خطر و هزینه کم طی کرد؟

 • 19

هدف بانک سینا ارائه خدمات کیفی مطابق با استانداردهای حقوق مشتری

مدیرعامل بانک سینا در بازدید از مرکز ۲۴ ساعته ارتباط مشتریان گفت: هدف این بانک ارائه خدمات کیفی مطابق با استانداردهای حقوق مشتریان است.

 • 18

افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات به نفع صادرات کشور است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اظهارداشت: پیشنهادهای بانک توسعه صادرات در خصوص رفع محدودیت های قانونی، افزایش سرمایه و معافیت های مالیاتی درست و به جا و به نفع جریان صادرات کشور است.

 • 20