عوارض جانبی سیاست تمرکزگرا

عوارض جانبی سیاست تمرکزگرا

دنیای اقتصاد : توسعه منطقه‌ای در ایران و توزیع قدرت در بخش‌های مختلف، مورد تاکید رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی قرار گرفت. این مساله برای چندمین بار از سوی فعالان اقتصادی مطرح می‌شود. بخش‌خصوصی با هدف تمرکززدایی و توسعه متوازن، پیشنهاد تقسیم‌بندی ۹گانه منطقه‌ای کشور را مطرح کرد. این پیشنهاد با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هر منطقه و با هدف توسعه منطقه‌ای کشور به‌جای توسعه استان‌ها از یکسو و بهبود فضای کسب‌وکار از سوی دیگر، اعلام شد.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 4:16

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عوارض جانبی سیاست تمرکزگرا

به اعتقاد فعالان اقتصادی، در تدوین برنامه‌های کلان باید توسعه منطقه‌ای مدنظر قرار گیرد که در نهایت به توسعه کل کشور منجر شود. بر این اساس در برنامه توسعه منطقه‌ای، سرمایه‌گذاری‌های مشترک، اولویت‌ها، ظرفیت‌ها و مکان‌یابی‌های توسعه مورد توجه قرار گرفته است. تاکنون ۶ برنامه توسعه در کشور نوشته و اجرا شده است، ولی منتقدان با توجه به وضعیت موجود توسعه در ایران، به همه این برنامه‌ها نقد واحدی دارند؛ هیچ کدام از برنامه‌های توسعه به اهداف تعیین‌شده خود، به‌طور کامل نرسیده‌اند جز برنامه سوم توسعه. دلیل اصلی آن نیز به غفلت از توسعه روستایی و عدم استفاده از فرصت‌های مناطق در برنامه‌ها برمی‌گردد. از این رو نگاه بخش‌خصوصی به این خلأ موجود در کشور معطوف شده و برای رفع آن، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و وزارت کشور طرح توسعه منطقه‌‌ای را پیگیری می‌کنند. در طرح وزارت کشور، استان‌های کشور به پنج منطقه تقسیم می‌شوند؛ ولی طرحی که اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران پیگیری می‌کند، ۹منطقه را مورد توجه قرار می‌دهد. هدف این دو طرح این است که به‌جای توسعه استان‌ها، منطقه‌ها توسعه یابد. اما فعالان بخش‌خصوصی ایراداتی را به طرح توسعه منطقه‌ای وزارت کشور وارد می‌دانند. به اعتقاد آنها در منطقه‌بندی پنج‌گانه وزارت کشور چندان به موقعیت، پتانسیل، فرصت‌ها و ظرفیت‌های استان‌ها توجه نشده است. از این‌رو پارلمان بخش‌خصوصی منطقه‌بندی ۹گانه را با بررسی‌های کارشناسی ارائه داده است. با این حال رئیس اتاق ایران عنوان کرده است که تلاش ما برای انتقال تجارب منطقه‌بندی به دولت و تحقق آنها در چارچوب اقدامات اجرایی، راه به جایی نبرد و امروز هم این دغدغه وجود دارد که اگر تمرکز قدرت از مرکز فاصله نگیرد و دغدغه دولت توزیع آن و توانمند کردن مناطق مختلف کشور نباشد؛ برنامه‌های مذکور نیز راه به جایی نبرد. او از مقامات مسوول و متولیان امر در قوه مجریه خواست تا الگوی توسعه متوازن منطقه‌ای که مورد مطالعه اتاق ایران قرار گرفته را مدنظر قرار داده و در جلسه‌ای با حضور وزرای مربوطه و رئیس سازمان برنامه و بودجه، زیرساخت‌های لازم برای تحقق آن بررسی و در ادامه فراهم شود.

دیوار تمرکزگرایی قدرت شکسته شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان خراسان رضوی که با حضور وزیر اقتصاد برگزار شد، گفت: اگر دیوار ستبر تمرکزگرایی قدرت در کشور شکسته نشود، در تلاش‌های توسعه‌ای راه به جایی نخواهیم برد. تمرکز امروز ما باید بر توسعه منطقه‌ای در ایران و توزیع قدرت در بخش‌های مختلف باشد. غلامحسین شافعی با اشاره به برنامه استاندار خراسان رضوی در تعریف «مثلث توسعه اقتصادی» و برنامه ریزی او برای توسعه این خطه در قالب ۱۲منطقه ویژه، به مدد مشارکت کارآفرینان، نهادهای اقتصادی توانمند و سرمایه‌گذاران، عنوان کرد: الگوی کارآمدی پیشنهاد شده که تجربه اجرای آن در استان کرمان نیز محک خورده است؛ اما مشابه این اقدام را نیز ما پنج سال پیش برای خراسان جنوبی کلید زدیم.

 همچنین قریب به سه سال است که روی توسعه منطقه‌ای در اتاق ایران مطالعه می‌کنیم. با این وجود تلاش ما برای انتقال این تجارب به دولت و تحقق آنها در چارچوب اقدامات اجرایی، راه به جایی نبرد و امروز هم این دغدغه وجود دارد که اگر تمرکز قدرت از مرکز فاصله نگیرد و دغدغه دولت توزیع آن و توانمند کردن مناطق مختلف کشور نباشد، برنامه‌های مذکور نیز راه به‌جایی نبرد. او عنوان کرد: باید بررسی شود که چرا در این سال‌ها، منابع انبوهی با هدف تحقق امر «توسعه» هزینه شده است، اما به این مهم دست نیافتیم. مصداقش در بخش منابع اشتغال روستایی است که تاثیری در این حوزه نداشت و روستاهای ما به‌واسطه مشکل اقتصاد و اشتغال از جمعیت خالی می‌شوند.

شافعی از مقامات مسوول و متولیان امر در قوه مجریه خواست تا الگوی توسعه متوازن منطقه‌ای که مورد مطالعه اتاق ایران قرار گرفته و در خطه خراسان رضوی نیز درحال اجراست را مدنظر قرار داده و در جلسه‌ای با حضور وزرای مربوطه و رئیس سازمان برنامه و بودجه، زیرساخت‌های لازم برای تحقق آن بررسی و فراهم شود. او تاکید کرد: باید توجه کنیم در این سال‌ها، اگر در هر گوشه‌ای از کشور، توسعه و پیشرفتی رخ داده، به‌واسطه آن بوده است که افراد بانفوذی در آن بافت جغرافیایی حضور داشته‌اند و به نوعی زمینه‌ساز این پیشرفت‌ها شده‌اند و این امر در نگاه کلان، توسعه‌ای نامتوازن را رقم زده است. متاسفانه مطالعه و بررسی دقیقی روی ظرفیت‌های منطقه‌ای انجام نگرفته تا به استناد پتانسیل‌ها و مزیت‌ها، تحولات رقم بخورد. در این راستا، به‌دنبال یک حرکت جدید هستیم تا عدالت اجتماعی در کل کشور پیاده شود. رئیس اتاق ایران در ادامه اشاره‌ای به سیستم فدراتیو در کشورهای توسعه یافته داشت و اظهار کرد: مطالعات ما نشان می‌دهد عمده کشورها، حتی آنهایی که ساختار حکومت‌داری آنها بر این ساز و کار مبتنی نیست نیز تقسیم بندی و توسعه منطقه‌ای را مورد توجه قرار داده و دنبال می‌کنند. بخش دیگر سخنان شافعی مربوط به طرح احیای جاده ابریشم از سوی چین بود. موضوعی که به گفته او، فرصتی مغتنم برای کشورمان به‌شمار می‌آید. رئیس اتاق ایران در این خصوص گفت: در پروژه جاده ابریشم ۶۲ کشور همراه شده‌اند که ایران هم یکی از این جوامع و کشورهاست.

پروژه‌ای که اهمیت سیاسی و اقتصادی آن بسیار است. پروژه بین‌المللی راه جدید ابریشم فرصت مناسبی را در اختیار ایران قرار می‌دهد تا بستر تعاملات اقتصادی خود را توسعه ببخشد. او ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های استان‌های خراسان رضوی نیز برای این طرح یک ضرورت است و می‌تواند به منبع خوبی برای درآمد این خطه و کشورمان بدل شود؛ بنابراین اگر غفلت کنیم، فرصت‌های ترانزیتی و تجاری مان را در روند توسعه این مسیر مهم اقتصادی از دست خواهیم داد. شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود به دغدغه مالیاتی فعالان اقتصادی و بنگاه‌های صنعتی در استان اشاره و عنوان کرد: واحدهای اقتصادی مستقر در خراسان رضوی که مشکلاتشان را این خطه بر دوش می‌کشد، به‌واسطه فعالیت دفاترشان در پایتخت یا استان‌های دیگر، مالیاتشان را جای دیگری پرداخت می‌کنند و استان ما از این ظرفیت محروم می‌ماند. از وزیر اقتصاد تقاضا داریم تا دستور لازم برای توقف رویه موجود و انتقال درآمدهای مالیاتی این شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را به استان صادر کند.

علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان رضوی نیز در نشست مشترک شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی و ستاد اقتصاد مقاومتی استان، به نظام تمرکزگرایی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین گرفتاری‌های کنونی کشور اشاره و اظهار کرد: در راستای اصلاح این وضعیت و کمک به توسعه متوازن اقتصادی در خراسان رضوی، مناطق ویژه‌ای را تعریف کرده ایم تا روند توسعه آنها را به کارآفرینان مجاهد، ساختارهای اقتصادی توانمند و سرمایه‌گذاران بسپاریم چراکه آنها عامل ایجاد اشتغال و بسترساز توسعه هستند. به گفته وی، مجاهد اقتصادی یک ضلع مهم توسعه‌یافتگی کشور است و کلید توسعه سرمایه‌ها به‌شمار می‌آید.

در حاشیه این نشست نیز فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد گفت: بخش‌خصوصی درحال‌حاضر نقشی اساسی در اقتصاد کشورمان دارد و در شرایط دشوار تحریم‌ها نیز باید از نقش خود فراتر برود. او افزود: بخش‌خصوصی باید به مثابه نیروی پیش رونده و مهاجم در عرصه رقابت و مبارزه با تحریم‌ها ایفای نقش کند. مهم‌ترین اقدام فعالان این حوزه باید ارتقای صادرات غیرنفتی کشور باشد. این مقام مسوول عنوان کرد: باید اقتصاد را مردمی کنیم و برای تحقق این مهم، دولت را مبتنی بر مالیات اداره کنیم. حال اگر قوه مجریه بر مبنای مالیات اداره شود، ارکان و کارمندانش خود را در مقابل مودیان پاسخگو می‌دانند. دژپسند گفت: بر همین اساس، باید به سویی پیش برویم که بدون افزایش نرخ مالیات و جلوگیری از فشار بیشتر بر مالیات دهندگان، پایه‌های جدید مالیاتی را شناسایی کرده و از فرار مالیاتی جلوگیری کنیم تا درآمدهای ناشی از این موضوع احصا و جبران شود.

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

قیمت فروش ارز مسافرتی اعلام شد

قیمت فروش ارز مسافرتی روزانه بعد از ساعت 11 صبح به شعب منتخب اعلام و بعد از آن فروش ارز مسافرتی در بانک های عامل آغاز می شود. گفتنی است.

از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی رونمایی شد

طی مراسمی از سامانه پرداخت موبایلی بانک دی « دیبا » رونمایی شد.

تسهیلات آنی بانک تجارت؛ بدون ضامن با سود و اقساط انتخابی

با سپرده‌گذاری در بانک تجارت می‌توانید در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به ضامن و با نرخ سود حداقلی وام بگیرید یا اینکه یکی از نزدیکان خود را برای دریافت وام به بانک معرفی کنید.

راهنمای دریافت تسهیلات سودمند بانک رفاه با سود 2 درصد

اگر به دنبال دریافت وام با نرخ سود حداقلی هستید، طرح سودمند بانک رفاه کارگران می‌تواند فرصت مناسبی برای شما باشد تا ضمن دریافت سود سپرده، تا سقف 100 میلیون تومان وام بگیرید.

واردات کالاهای گروه ۴ به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰میلیون دلار مجاز شد

بر اساس مصوبه کارگروهی متشکل از ۴ دستگاه دولتی، مقرر شد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار ثبت سفارش کالاهای اولویت ۴ در مناطق آزاد تا تاریخ ۳۱ فرودین ماه سال ۹۸ انجام شود.

 • 17

هوک: اروپا با آمریکا درباره ایران اختلاف نظر دارد

تهران- ایرنا- نماینده آمریکا در امور ایران با اعتراف به اختلاف نظر واشگتن با اروپا درباره ایران گفت که کشورش به این دلیل از برجام خارج شده که بتواند فشارهایش علیه تهران را افزایش دهد.

 • 14

بورس بازی بلدید؟

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به این که آشنایی با بورس و فعالیت در آن نقش موثری در زندگی افراد دارد، گفت: متاسفانه همه افراد جامعه بورس و فرصت‌های آن را نمی‌شناسند.

 • 16

همتی: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند

تهران - ایرنا - رئیس کل بانک مرکزی در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت: صاحبنظران از تحلیلهای اقتصادی غیرواقعی خودداری کنند.

 • 16

رییس جمهوری چین با هیات آمریکایی دیدار کرد

پکن- ایرنا- رییس جمهوری چین شامگاه جمعه با هیات تجاری ایالات متحده آمریکا که به منظور گفت و گوهای تجاری به این کشور سفر کرده است دیدار و گفت و گو کرد.

 • 16

خبرهایی خوب از میوه‌شب عید، صادرات نفت به کره‌ و تسهیلات صادراتی

ذخیره‌سازی میوه شب عید، شکسته شدن طلسم واردات از ایران توسط کره‌ای‌ها، تشریح جزئیات تسهیلات صادراتی توسط بانک مرکزی و لزوم حل مشکلات داخلی در کنار تحریم مهم‌ترین عناوین خبری امروز اداره اقتصادی ایسنا بود.

 • 15

جزئیات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

بانک مرکزی در دستورالعمل جدید خود تسهیلاتی را برای صادرکنندگانی که ارز بیشتری را وارد چرخه اقتصاد کرده‌اند، در نظر گرفته است.

 • 16

قیمت نفت امروز ۶۵ دلار را رد کرد

قیمت نفت امروز از ۶۵ دلار گذشت اما با بروز نشانه هایی از کاهش تقاضا، از میان رشدش کاسته شد و به ۶۴.۷۴ دلار در هر بشکه رسید.

 • 16

بهای نفت به بالاترین حد خود در سال 2019 رسید

تهران - ایرنا - تحریم های آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا و ایران و همچنین کاهش عرضه نفت اوپک باعث شد تا بهای نفت خام برنت امروز جمعه 26 بهمن ( 15 فوریه ) به بالاترین حد خود در سال 2019 میلادی برسد.

 • 17

مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند

وزیر صنعت، معدن و تجارت در شورای برنامه ریزی و توسعه استان یزد اظهار داشت: مسئولان استانی باید با تدابیر داخلی نسبت به تنظیم بازار اقدام کنند، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده مدیران ارشد استان می توانند با گرانی‌های موجود مقابله کنند.

 • 7

دادوستد ۴۵۹میلیارد سهم در بورس طی ۲۱۷ روز معاملاتی

تعداد ۴۵۹ میلیارد و ۶۵۷ میلیون سهم و حق تقدم از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۲۱۷ روز معاملاتی به ارزش ۱۳۸۷ هزار و ۳۴۹ میلیارد میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار دادوستد شده است.

 • 17