عبور از بزنگاه تاریخی

عبور از بزنگاه تاریخی

عباس ضیایی‌نیری کارشناس بازار سرمایه بورس تهران درحالی روزهای پایانی سال ۹۷ را پشت سر می‌گذارد که تاثیر نوسانات شدید نرخ ارز در این سال مهم‌ترین عامل تعیین کننده خروج نسبی سرمایه از بازار سهام بود. در این بین اما رفته‌رفته با ایجاد جو باثبات در بازار موازی ارز و طلا، شاهد فروکش کردن هیجانات بورسی بودیم.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 3:42

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عبور از بزنگاه تاریخی

در این میان با تداوم روند حرکت آرام نرخ ارز از یکسو و نشستن دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا یعنی چین و آمریکا بر سر میز مذاکره به جهت پایان دادن به جنگ سرد تجاری از سویی دیگر به نظر می‌رسد بورس تهران سال آینده را در جوی نسبتا با ثبات و به دور از هیجانات کاذب سپری خواهد کرد. ولی در این راستا همچنان شرایط کلی اقتصاد و ابهامات موجود در این زمینه می‌تواند مسیر حرکتی بورس را دستخوش تغییرات کند.

اقتصاد کشور در سال آینده تحت‌تاثیر فشارهای تحریم و بحران‌هایی که از درون این محدودیت‌ها نشات می‌گیرد، دست به گریبان خواهد بود. همچنین چنانچه درآمدهای دولت در‌ سطح کنونی باقی بماند، نرخ تورم مجددا رشد خواهد داشت‌ و به موازات آن نرخ رشد اقتصادی در کشور نیز تنزل بیشتری پیدا می‌کند. ایران در سال بعد از تعلیق تحریم‌های نفتی شاهد نرخ رشد نسبتا ملموسی در اقتصاد بود. اما پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها، کشور مجددا وارد فاز جدید و شدیدتری در انقباض اقتصادی شد که این مساله توانست تاثیر چشمگیری بر توان مصرفی مردم و نرخ ایجاد اشتغال در کشور داشته باشد.

لذا باید در سال ۹۸ منتظر روزهای سخت‌تری نسبت به سال‌جاری در ساختار اقتصاد کشور باشیم، گرچه دولت به‌دنبال آن است که با افزایش حقوق و مزایای کارمندان و همچنین تخصیص بسته‌های حمایتی به خانوارهای نیازمند با این سختی‌ها مقابله کند اما واقعیت این نکته است که خسارات و مشکلاتی که در پس این معضلات در قدرت خرید مردم ایجاد شده به این‌ آسانی قابل جبران نخواهد بود. باید بپذیریم التهابات اقتصادی و بحران‌هایی که به واسطه نوسانات ارزی در کشور ایجاد شد و هنوز هم مقابله با آن شاید به شکل حبابی در بالای سر مسوولان باشد به این راحتی سایه سنگین خود را از پیکره اقتصاد کشور برنخواهد داشت. مطمئنا معضل اصلی مردم در سال آینده مساله کاهش قدرت خرید خواهد بود. چالشی که شاید شدت تخریب معیشتی آن‌ در اقتصاد خانوارها امروز قابل درک نباشد و تصور شکل حقیقی آن در حال‌حاضر بسیار کمرنگ‌‌تر ترسیم شود.

کاهش قدرت خرید مردم در کنار بیکاری، تهدیدی جدی برای کشور است و رفع این مشکلات باید از اولویت‌های اصلی دولت و مسوولان اقتصادی کشور باشد و بدون‌شک مبحث اقتصاد مقاومتی در سال آینده با تاکیدات و جدیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته مطرح خواهد شد. لازم است توجه داشته باشیم بودجه ۹۸ تاثیر مثبت و مستقیمی بر رشد اقتصادی و رکود و تورم نخواهد گذاشت و اگر خوشبینانه قصد پیش‌بینی رشد اقتصادی در سال ۹۸ را داشته باشیم، باید عنوان کرد که این رقم به محدوده صفر خواهد رسید. در واقع بیشتر پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در این زمینه حکایت از کاهش نرخ رشد تولید در ایران دارد. به همین دلیل به احتمال فراوان برای سال بعد اقتصاد ایران باید منتظر نرخ رشد منفی یا در بهترین حالت رشد اقتصادی صفر درصد باشد. نکته‌ای که هرگز نباید به آن ‌بی‌توجه بود، اثرات تورمی افزایش نرخ دلار است که به تدریج در اقتصاد ایران نشان داده می‌شود و با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که سال ۹۸ نسبت به ۹۷ مطمئنا سال سخت‌تری از نظر اقتصادی خواهد بود، مگر آنکه مردم و مسوولان در کنار هم به دنبال راهی برای غلبه بر این معضلات باشند. چراکه با اندکی تامل درخواهیم یافت که در ۶ ماه اول سال ۹۷ وضعیت درآمدهای ارزی دولت بسیار مناسب بود چراکه افزایش قیمت نفت از بشکه‌ای ۵۵ تا حدود ۷۵ دلار رخ داد، اما مجددا مشاهده شد که معضلات ارزی اقتصاد کشور را هدف قرار دادند. حتی در این راستا تبلیغات شروع تحریم‌ها از ۱۳ آبان، منجر به آن‌ شد که تاثیر بار روانی تحریم‌ها از اردیبهشت ماه در ایران صورت گیرد. متاسفانه باید بیان کنم در سال ۹۸ نیز شاهد تاثیرات تحریم‌ها و بار منفی آن بر منابع در‌آمدهای دولت و همچنین بر اقتصاد ایران و صنعت تولید خواهیم بود.

مسوولان‌اقتصادی دولت و مجلس باید توجه داشته باشند که در ۶ ماه ابتدایی امسال شاهد تحریم‌های جدی نبودیم و فقط بار روانی و سوء تدبیر بود که بر اقتصاد کشور فشار آورد و بر بخش‌های مختلف کشور اثر گذاشت. در سال آینده نیز تا حدودی با شرایط مشابه مواجه خواهیم بود. به این ترتیب شرایط سختی برای دولت به وجود می‌آید چراکه باید بتواند منابع درآمدی محدود خود را در سال آینده  با مدیریتی منضبط و هوشمند کنترل کند و در کنار آن تدابیر درستی را برای بقا و ادامه حیات بخش تولید در نظر داشته باشد. همچنین باید در تفکرات اقتصادی خود این نکته را نیز لحاظ کند که با وجود رکود اقتصادی و مشکلات در بخش تولید نمی‌توان به این بخش برای اخذ مالیات بیش از اندازه فشار آورد. امید است با تدابیر علمی و داشتن تفکر انقلابی از این مشکلات عبور کنیم و اقتصاد کشور و معیشت ملی را به نقطه امنی در ساحل آرامش و ثبات هدایت کنیم.

 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

ثروت کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا چه قدر است؟/ ترامپ در صدر

تنها دو نفر از نامزدهای ریاست جمهوری آمریکا بالای یک میلیارد دلار ثروت دارند.

 • 2

هشدار صریح بانک مرکزی آلمان در خصوص وضعیت اقتصاد این کشور

بانک مرکزی آلمان اعلام کرد روند کوچک شدن اقتصاد این کشور ممکن است ادامه یابد.

 • 3

"پارسه" پول خرد ایران می‌شود/ سکه و دلار با پول جدید چند؟

با تقدیم لایحه حذف چهار صفر از پول ملی، طبق اعلام بانک مرکزی "پارسه" به عنوان پول خرد ایران مطرح شده است که با این حساب قیمت‌های فعلی در واحد پولی جدید به این صورت می‌شود که هر سکه بهار آزادی چهار میلیون و ۱۵۰ هزار تومانی، ۴۱۵۰ تومان خوانده می‌شود یا هر دلار آمریکا که امروز ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان است ...

 • 3

رشد ۳۱۰۰ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۱۸۶ واحدی در پایان معاملات به ۲۶۶ هزار و ۱۲۷ واحد رسید.

 • 5

روز سبز معاملات در بورس تهران

امروز در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران در مجموع قیمت ۴۴۶ سهم با رشد و ۸۴ سهم با افت روبرو شد؛ به این ترتیب شاخص بورس تهران توانست سقف کانال ۲۶۵ هزار واحدی را بشکند و وارد کانال ۲۶۶ هزار واحدی شود و باز هم رکوردی تازه به ثبت برساند.

 • 4

آخرین نرخ‌ها از بازار ارز

بازار ارز امروز هم درگیر نوسان نبود و قیمت‌ها تا حدودی از ثبات برخوردار بود، هر دلار در بازار تا ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که تفاوتی چندانی با قیمت صرافی‌های منتخب و بانک‌ها نداشت.

 • 2

پرداخت علی‌الحساب مطالبات تیر ماه پزشکان خانواده روستایی؛ به زودی

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت گفت: در سال جاری سازمان بیمه سلامت ۸۰ درصد علی الحساب مطالبات برنامه پزشکی خانواده روستایی مربوط به ۳ ماهه ابتدایی سال را پرداخت کرده و به زودی علی الحساب تیر ماه ۹۸ نیز پرداخت می‌شود.

 • 2

قابلیت اعتماد به زیرساخت‌های احراز هویت؛ لازمه مبارزه با پولشویی

پژوهشکده بیمه گزارش نهایی طرح پژوهشی آسیب‌شناسی و ارائه پیشنهاد جهت اصلاح قوانین مبارزه با پولشویی در صنعت بیمه را ارائه کرد که براساس آن این موضوع نیازمند قابلیت اعتماد به زیرساخت‌های احراز هویت است.

 • 2

طرح کار و تحصیل هم‌زمان مرکز رشد بیمه رازی

شرکت بیمه رازی با همکاری دانشگاه رایانه‌ای تهران اقدام به پذیرش نماینده فروش بیمه زندگی در سراسر کشور کرده است.

 • 3

ریزش سیاسی بورس‌ها در آسیا

تداوم بحران داخلی هنگ کنگ باعث ریزش شاخص‌های بورسی در آسیا شد.

 • 2

سامانه بورس، ظرفیت پذیرش سهام عدالت را ندارد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد : برای عرضه سهام عدالت در بورس مکانیزم‌ معاملاتی و ابزارها و روش‌ها باید مشخص شود و سامانه بورس پاسخگوی پذیرش همه سهامداران عدالت نیست.

 • 3

سامانه بورس، ظرفیت پذیرش سهام عدالت را ندارد

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد : برای عرضه سهام عدالت در بورس مکانیزم‌ معاملاتی و ابزارها و روش‌ها باید مشخص شود و سامانه بورس پاسخگوی پذیرش همه سهامداران عدالت نیست.

 • 4

هزینه هنگفت خرید الکل و مواد مخدر توسط آمریکایی‌ها

بررسی انجام شده نشان می‌دهد در آمریکا ۱۵۰ میلیارد دلار صرف خرید کوکائین، متامفتامین، ماری‌جوانا و هروئین می‌شود.

 • 3

انهدام باند سرقت از صرافی‌ها

اعضای باندی که در پوشش مامور اقدام به سرقت بیش از 15 هزار یورو و دلار از صرافی‌ها کرده بودند دستگیر شدند.

 • 2

روس‌ها به طلا خریدن ادامه می‌دهند

حجم ذخایر طلای روسیه در ماه ژوئیه ۹ تن دیگر افزایش یافت.

 • 2

عقب‌نشینی دلار در برابر ین و یورو

دلار نتوانست به صعود خود در برابر ارزهای مهم جهانی ادامه دهد.

 • 4

واریز ۳هزار میلیارد تومان حق بیمه ثالث به حساب سه ارگان

صنعت بیمه مکلف است ۳۰۰۰میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را طبق بودجه نزد خزانه‌داری واریز کنند که این مبالغ، در اختیار نیروی انتظامی، سازمان راهداری و اورژانس قرار می‌گیرد.

 • 4

بیمه عمر تسهیلات قرض الحسنه بانک رفاه اقساطی شد

بانک رفاه، در راستای رضایتمندی مشتریان، بیمه عمر تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به مشتریان خود را اقساطی کرد.

 • 4

ترامپ باز هم خواستار دلار ارزان شد

رئیس جمهور آمریکا از بانک مرکزی این کشور خواست نرخ بهره را ۱ درصد کاهش دهد.

 • 4

برگزاری ۱۱ مجمع بانکی از ۲۱ بانک حاضر در بورس

نگاهی به اطلاعیه‌های کدال نشان می‌دهد با پایان یافتن فصل مجامع از میان ۲۱ بانک حاضر در بازار سهام، مجمع صاحبان سهام ۱۱ بانک تا کنون برگزار شده است

 • 4