عبور از بزنگاه تاریخی

عبور از بزنگاه تاریخی

عباس ضیایی‌نیری کارشناس بازار سرمایه بورس تهران درحالی روزهای پایانی سال ۹۷ را پشت سر می‌گذارد که تاثیر نوسانات شدید نرخ ارز در این سال مهم‌ترین عامل تعیین کننده خروج نسبی سرمایه از بازار سهام بود. در این بین اما رفته‌رفته با ایجاد جو باثبات در بازار موازی ارز و طلا، شاهد فروکش کردن هیجانات بورسی بودیم.

سه شنبه 23 بهمن 1397 ساعت 3:42

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

عبور از بزنگاه تاریخی

در این میان با تداوم روند حرکت آرام نرخ ارز از یکسو و نشستن دو قدرت بزرگ اقتصادی دنیا یعنی چین و آمریکا بر سر میز مذاکره به جهت پایان دادن به جنگ سرد تجاری از سویی دیگر به نظر می‌رسد بورس تهران سال آینده را در جوی نسبتا با ثبات و به دور از هیجانات کاذب سپری خواهد کرد. ولی در این راستا همچنان شرایط کلی اقتصاد و ابهامات موجود در این زمینه می‌تواند مسیر حرکتی بورس را دستخوش تغییرات کند.

اقتصاد کشور در سال آینده تحت‌تاثیر فشارهای تحریم و بحران‌هایی که از درون این محدودیت‌ها نشات می‌گیرد، دست به گریبان خواهد بود. همچنین چنانچه درآمدهای دولت در‌ سطح کنونی باقی بماند، نرخ تورم مجددا رشد خواهد داشت‌ و به موازات آن نرخ رشد اقتصادی در کشور نیز تنزل بیشتری پیدا می‌کند. ایران در سال بعد از تعلیق تحریم‌های نفتی شاهد نرخ رشد نسبتا ملموسی در اقتصاد بود. اما پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها، کشور مجددا وارد فاز جدید و شدیدتری در انقباض اقتصادی شد که این مساله توانست تاثیر چشمگیری بر توان مصرفی مردم و نرخ ایجاد اشتغال در کشور داشته باشد.

لذا باید در سال ۹۸ منتظر روزهای سخت‌تری نسبت به سال‌جاری در ساختار اقتصاد کشور باشیم، گرچه دولت به‌دنبال آن است که با افزایش حقوق و مزایای کارمندان و همچنین تخصیص بسته‌های حمایتی به خانوارهای نیازمند با این سختی‌ها مقابله کند اما واقعیت این نکته است که خسارات و مشکلاتی که در پس این معضلات در قدرت خرید مردم ایجاد شده به این‌ آسانی قابل جبران نخواهد بود. باید بپذیریم التهابات اقتصادی و بحران‌هایی که به واسطه نوسانات ارزی در کشور ایجاد شد و هنوز هم مقابله با آن شاید به شکل حبابی در بالای سر مسوولان باشد به این راحتی سایه سنگین خود را از پیکره اقتصاد کشور برنخواهد داشت. مطمئنا معضل اصلی مردم در سال آینده مساله کاهش قدرت خرید خواهد بود. چالشی که شاید شدت تخریب معیشتی آن‌ در اقتصاد خانوارها امروز قابل درک نباشد و تصور شکل حقیقی آن در حال‌حاضر بسیار کمرنگ‌‌تر ترسیم شود.

کاهش قدرت خرید مردم در کنار بیکاری، تهدیدی جدی برای کشور است و رفع این مشکلات باید از اولویت‌های اصلی دولت و مسوولان اقتصادی کشور باشد و بدون‌شک مبحث اقتصاد مقاومتی در سال آینده با تاکیدات و جدیت بیشتری نسبت به سال‌های گذشته مطرح خواهد شد. لازم است توجه داشته باشیم بودجه ۹۸ تاثیر مثبت و مستقیمی بر رشد اقتصادی و رکود و تورم نخواهد گذاشت و اگر خوشبینانه قصد پیش‌بینی رشد اقتصادی در سال ۹۸ را داشته باشیم، باید عنوان کرد که این رقم به محدوده صفر خواهد رسید. در واقع بیشتر پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در این زمینه حکایت از کاهش نرخ رشد تولید در ایران دارد. به همین دلیل به احتمال فراوان برای سال بعد اقتصاد ایران باید منتظر نرخ رشد منفی یا در بهترین حالت رشد اقتصادی صفر درصد باشد. نکته‌ای که هرگز نباید به آن ‌بی‌توجه بود، اثرات تورمی افزایش نرخ دلار است که به تدریج در اقتصاد ایران نشان داده می‌شود و با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که سال ۹۸ نسبت به ۹۷ مطمئنا سال سخت‌تری از نظر اقتصادی خواهد بود، مگر آنکه مردم و مسوولان در کنار هم به دنبال راهی برای غلبه بر این معضلات باشند. چراکه با اندکی تامل درخواهیم یافت که در ۶ ماه اول سال ۹۷ وضعیت درآمدهای ارزی دولت بسیار مناسب بود چراکه افزایش قیمت نفت از بشکه‌ای ۵۵ تا حدود ۷۵ دلار رخ داد، اما مجددا مشاهده شد که معضلات ارزی اقتصاد کشور را هدف قرار دادند. حتی در این راستا تبلیغات شروع تحریم‌ها از ۱۳ آبان، منجر به آن‌ شد که تاثیر بار روانی تحریم‌ها از اردیبهشت ماه در ایران صورت گیرد. متاسفانه باید بیان کنم در سال ۹۸ نیز شاهد تاثیرات تحریم‌ها و بار منفی آن بر منابع در‌آمدهای دولت و همچنین بر اقتصاد ایران و صنعت تولید خواهیم بود.

مسوولان‌اقتصادی دولت و مجلس باید توجه داشته باشند که در ۶ ماه ابتدایی امسال شاهد تحریم‌های جدی نبودیم و فقط بار روانی و سوء تدبیر بود که بر اقتصاد کشور فشار آورد و بر بخش‌های مختلف کشور اثر گذاشت. در سال آینده نیز تا حدودی با شرایط مشابه مواجه خواهیم بود. به این ترتیب شرایط سختی برای دولت به وجود می‌آید چراکه باید بتواند منابع درآمدی محدود خود را در سال آینده  با مدیریتی منضبط و هوشمند کنترل کند و در کنار آن تدابیر درستی را برای بقا و ادامه حیات بخش تولید در نظر داشته باشد. همچنین باید در تفکرات اقتصادی خود این نکته را نیز لحاظ کند که با وجود رکود اقتصادی و مشکلات در بخش تولید نمی‌توان به این بخش برای اخذ مالیات بیش از اندازه فشار آورد. امید است با تدابیر علمی و داشتن تفکر انقلابی از این مشکلات عبور کنیم و اقتصاد کشور و معیشت ملی را به نقطه امنی در ساحل آرامش و ثبات هدایت کنیم.

 

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

پروژه سیاسی یا نظریه اقتصادی؟

جیمز مکینتاش/ وال استریت ژورنال ...

 • 4

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به سودان

در پی سقوط حکومت عمر البشیر در سودان که حدود ۳۰ سال قدرت را در اختیار داشت، عربستان و امارات امروز (یک‌شنبه) اعلام کردند که سه میلیارد دلار کمک مالی در اختیار این کشور می‌گذارند.

 • 10

تسویه کامل سود سهام عدالت همه مشمولان تا چند روز دیگر

سازمان خصوصی سازی اعلام کرد:‌ پرداخت سود سهام عدالت عملکرد سال ۹۶ مشمولان سهام عدالت طی روزهای جاری خاتمه می یابد.

 • 15

کمک مالی عربستان و امارات به سودان با وجود مخالفت انقلابیون

خبرگزاری رسمی عربستان از بسته کمک مالی این کشور و امارات به سودان به ارزش ۳ میلیارد دلار خبر داد.

 • 11

تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار، محقق کننده شعار سال است

تهران- ایرنا- عضو هیات مدیره کنفدراسیون صنعت ایران گفت: حمایت‌های دولت و همکاری نهادهای بانکی، مالیاتی و بیمه‌ای برای عبور از موانع تولید و تسهیل قوانین و مقررات کسب وکار می تواند بخش مهمی از محدودیت های تولید را کاهش دهد و مسیر دستیابی به شعار سال را تسهیل کند.

 • 6

افزایش نرخ تورم ژاپن

هر چند تورم سومین اقتصاد بزرگ جهان در ماه مارس افزایش یافت اما کماکان نسبت به سطح هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این کشور فاصله دارد.

 • 19

زور دلالان از دلار هم بیشتر است

افزایش قیمت برخی اقلام اساسی در کشور که تولید آنها کمترین ارتباط را با قیمت ارز دارد مساله‌ای است که درماه‌های گذشته باعث ایجاد سختی‌هایی در تامین معاش مردم شده است؛ امری که به نظر می‌رسد برای بررسی آن باید به عملکرد دستگاه‌های داخلی پرداخته شود.

 • 15

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 15

ارزش صادرات گیاهان دارویی به 520 میلیون دلار رسید

تهران- ایرنا- مجری طرح گیاهان دارویی کشور، گفت: بر اساس آمار 11 ماهه (از فروردین تا بهمن ماه) سال 97، 336 هزار و 836 تن انواع گیاهان دارویی به ارزش 520 میلیون دلار به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.

 • 15

چگونه دوبی از فرایند نرخ گذاری دلار تهران حذف می‌شود؟

کارشناسان اقتصادی کشور معتقدند بازار متشکل ارزی به تدریج نرخ گذاری دلار تهران را از دوبی به داخل کشور منتقل می‌کند.

 • 18

مهار نوسان های نرخ ارز با راه اندازی بازار متشکل ارزی

تهران- ایرنا- یک کارشناس امور بانکی با بیان اینکه بازار متشکل ارزی می‌تواند التهاب و نوسان نرخ ارز را کاهش دهد، گفت: به دلیل اینکه معاملات این بازار، شفاف است و خریداران و فروشندگان می توانند در شرایط رقابتی درخواست‌های خود را ارائه کنند، نوسان های آن نسبت به بازار غیرشفاف کمتر خواهد بود.

 • 19

تبانی بزرگترین بانک ایتالیابرای اخلال در بازار اوراق قرضه اروپایی

کمیسیون اروپا اعلام کرد که بزرگترین بانک ایتالیا به علت نقش مهم خود در تبانی ۸ بانک برای از بین بردن رقابت‌پذیری در خرید و فروش اوراق قرضه اروپایی، احتمالا با جریمه‌ای سنگین روبرو خواهد شد.

 • 22

اهدا۲۰هزاربسته آموزشی بهداشتی به سیل زدگان لرستان توسط بانک آینده

تهران- بانک آینده با همکاری جمعیت هلال احمر ۲۰هزار بسته کمک آموزشی و بهداشتی به دانش ‌آموزان سیل‌ زده لرستان اهدا کرد .

 • 24

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

نقره داغ شدن فدراسیون فوتبال ایران، ذوب‌آهن، سایپا و اوکتاویو توسط AFC

فدراسیون فوتبال ایران، دو باشگاه ذوب‌آهن و سایپا و سرمربی تیم ملی فوتبال ساحلی ایران، توسط بالاترین نهاد فوتبال در قاره آسیا نقره‌داغ شدند.

 • 16

حمایت مالی حفتر توسط عربستان تا چه زمان ادامه خواهد داشت

تهران- ایرنا- نیروهای نظامی حفتر بدون برخورداری از پشتیبانی مالی واقتصادی روز به روز رو به ضعف خواهند گذاشت و این واقعیت وابستگی حفتر به پشتیبانی وکمک های خارجی بویژه عربستان را نشان می دهد.

 • 20

بازار متشکل ارزی چیست؟ چه نفعی برای صرافی‌ها دارد؟

بازار متشکل ارزی به اعتقاد کارشناسان می‌تواند منجر به سامان یافتن بازار ارز کشور شود. دکتر مجید شاکری، تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با مهر درباره نحوه کار این بازار توضیح داده است.

 • 18

کاهش شدید ارزش پول سوئد

ارزش کرون در طی هفت سال اخیر در برابر دلار تقریبا نصف شده است.

 • 19

کاهش شدید ارزش پول سوئد

ارزش کرون در طی هفت سال اخیر در برابر دلار تقریبا نصف شده است.

 • 16